41 תשובות
כל הסיפורים של התנך נראים בעיניי די מגוכחים ולא אמינים בשבילי, לדעתי גם לא צריך להאמין ולהתלות בדמות שאת לא יודעת אם היא נמצאת שם למעלה או לא, ובטח שלא להתפלל בשבילה. יש הוכחות מדעיות לבריאת העולם, ולאלוהים אין.
התשובה בשאלה שלך, "אלוהים" מה זה השטיות האלה בחיאת, כן ממש הגיוני שאיזה ישות עליונה יושבת לה על ענן ומסתכלת עלינו, זה פשוט לא הגיוני
אנונימי
אין לזה שום הוכחות שהוא קיים. אבל יש הוכחות לזה שהוא לא ברא את העולם. התנך זה סתם איזה ספר דבילי שאיזה מישהו כתב לפני 1000 שנה ששיעמם לו בשירותים.
ומאיזשהי סיבה לא מובנת כולם החליטו לסגוד לו
אנונימית
שואל השאלה:
אפשר להרחיב יותר? למה הוא לא קיים לדעתך?
אנונימית
כי אני לא מאמינה בלא קיים
אנונימית
היי אני לא אתאיסיט אבל גם לא מאמין באלוהים אני מאמין באינטלקת גבוה מאד שיש לו גם כוח כי כמו שלתוכנה צריך להיות מתכנת כך גם לכל מה שקיים
אנונימי
1. לא מאמין בדברים על טבעיים
2. אומרים שאם כולם יאמינו בה' אז המשיח יבוא, וכבר קרה לפני 200 שנה שכל היהודים האמינו בה' ולא בא שום משיח
3. אין שום הוכחה שהוא קיים
אל תגידו שזה דבילי זה פוגע במי שמאמין.
תגידו מה שאתם רוצים אבל בדרך יפה.
אנונימית
אז אני מאמין וכל הנימוקים לא שכנעו אותי אפילו לא במעט אם אתם באמת חושבים שאין אלוקים תראו את זה בנימוקים בינתיים לא ראיתי תשובה שמתאימה לשואל השאלה
זה אני, אני אתן לך 3 נימוקים שאני דבקה בהם.
1. אין שום הוחכה שהוא קיים ( ולא התנ"ך זה לא הוחכה שאלוהים קיים )
2. אף אחד בחיים לא ראה בו
3. השואה
אין הוכחה מדעית לבריאת העולם.- אם יש אשמח לדעת מה היא.
השואה?- זה דווקא נשק חזק מאוד לקיום הבורא.
אפחד לא ראה אותו? - אז מה שלא רואים לא מאמינים?
לא נענשתי ממנון על חטאים? - מי אמר שיעניש אותך עכשיו ולא עוד שנתיים?
וכו'. בהצלחה חברים.
יש אלוקים חד וחלק.
1. לא אמרתי שאין הוחכה מדעית לבריאת העולם, אלא שאין הוחכה לאלוהים, 2 דברים שונים
2. אהה כי זה חטא יעני על ההתבוללות וכל השטויות האלו? איך בדיוק? גם היום יש התבוללות ואני לא רואה עוד דבר כמו השואה ובנוסף אנחנו אמורים להיות העם הנבחר והבנים והבנות של ה', אז הוא הורג את המשפחה שלו?
3. מי אמר שהוא קיים? איך משהו שאפילו לא יכול להיות קיים יכול לעשות משהו?

אין אלוהים חד וחלק חמוד, כרגע לא ניתן לדעת אם יש או אין אלוהים, אין את הכלים הדרושים כרגע לגלות תגלית שכזאת, הזמן היחיד שכרגע שנגלה אם יש אלוהים או לא שנמות מוות *סופי*
שמע זה לא שיחה לפה ואני ממש לא מתכוון להתווכח איתך. יש לי תשובה לכל שאלה שתשאל אותי. אבל שוב.. מחפש תשובות? אתה מספיק חכם למצוא אותם. יש בחירה חופשית ותעשה איתה מה שאתה רק רוצה...
וסליחה חשבתי שגבר מדבר איתי. אז זה מתייחס ל2 המינים חחח
אז תן לי מענה לדעות הנגדיות שכתבתי לך
בלי להכליל את נסתרות דרכי השם
זה לא יעבוד ככה. כי שאני אענה לך יהיה תשובות להחזיר לי וככה זה ימשיך זמן ארוך עד שנגיע לאמת. וכאן זה לא המקום יש מקומות אחרים ששם בכיף אם את אדם אמיתי תלכי ותחפשי את האמת. לכל בריאה יש תכלית אז לך כאדם לא יהיה?
מי אמר שאין לי מטרה?
המטרה שלי היא לנצל את חיי הכי טוב שאני יכולה
ולבריאה של בני האדם יש מטרה והיא פיתוח ( לפי דעתי כמובן)
וובכן, השאלה הזאת היא שאלה מכשילה. אלוהים הוא רעיון. הוא רעיון של כוח עליון שיותר גבוהה מאיתנו בהתפתחות שלו, כל כך שהוא יכול לשלוט ביקום. רעיון, כמו נשמה או רגשות או כל רעיון אחר, הוא רעיון. אי אפשר להוכיח שרעיון קיים ואי אפשר להוכיח שלא. זה היופי ברעיונות, אתה יכול לחשוב לבד אם הם נכונים ולפעול לפיהם. אי אפשר להוכיח שאין כזה דבר אלוהים. כמו שאי אפשר להוכיח שאין. הרעיון של אלוהים הוא מעבר להבנה שלו בהגדרה. משמע שפשוט יש מבוי חסום. בגלל שהוא מעבר להבנה שלנו אי אפשר להוכיח אם הוא קיים או אם הוא לא קיים.
רוב האנשים שלא מאמינים באלוהים ככוח עליון פשוט לא מוצאים את הקיום של אלוהים כדבר הגיוני, כפיתרון מספק לשאלת היקום. זה הכל, יש להם דעה שונה משלך. עכשיו, אני חושב שהשאלה הנכונה היא למה אנשים לא מאמינים באלוהים היהודי. עכשיו, זה שאלה שונה. ועם הרבה סיבות למה. ורובן אפילו לא קשורות לאלוהים עצמו. נתחיל עם אלה שכן. דבר ראשון, כמו אלוהים בכללי, אלוהים היהודי לא הגיוני לאתאיסטים, אפילו יותר. כל מה שקרה בתנ"ך (יונה והליוויתן, משה ו 10 המכות, ועוד ועוד) פשוט לא הגיוני, ונוח מדי לעם שהספר נכתב בשבילו. הסיבה השנייה היא השואה, והסיבה של הרבנים למה היא קרתה מסיבה מקראית. היהודים של אותה תקופה חטאו אז שואה. אני חושב שכל מי ששומוע את זה מבין שזה חרא תירוץ. הסיבה השלישית זה הרבנות והמונופול שלה על הכשרות, נישואין ועוד. זה פשוט לא בסדר, זה מונע מאנשים שלא מסכימים איתם לחיות בחופשיות. הסיבה הרביעית והכי גדולה לדעתי שצעירים נהיים אתאיסטים היא מערכת החינוך. היום מאוד מעודדת אמונה עיוורת. לימודי תנ"ך, מורשת, ועוד שיעורי אמונה מגיל צעיר, ויותר חשוב המורים שמלמדים אותם. רוב המורים שמלמדים את השיעורים האלה הם מאמינים אדוקים, ולא מוכנים לפתח שיחה נגד הנושא, דבר שקורה בכמעט כל שיעור אחר. בשיעורי תנ"ך כל ספיקה בחומר נגררת בהתעלמות במקרה הטוב והסתה ברורה של המורה על כל התלמדים נגד התלמיד עצמו, בגלל שהם גדלו גם הם בבית מאמין אז זה הגיוני להם שאדם שלא מאמין יצחקו עליו. דבר שגורם בכמעט כל כיתה יש תלמי שצוחקים עליו על זה שיש לו ספקות. ילדים מושפעים בקלות. משמע או שהוא ייכנע וילך לכיוון האמונה כדי להשתלב, או שהוא יילחם ויגלה עוד בעיות שעולות לו אחרי שהוא יחקור. ויהיה אתאיסט.
לסיכום, אי אפשר להוכיח שאין או יש אלוהים. הרעיון של אלוהים תלוי בבן אדם, אם הוא מאמין בו או לא, בגלל זה נקרא אמונה.
קיצר. עניתי לך בתשובות הקודמות שלי. תעשי מה שחפץ ליבך! המשך יום נפלא (:
ואני עניתי לך על התשובות האלו -

1. לא אמרתי שאין הוחכה מדעית לבריאת העולם, אלא שאין הוחכה לאלוהים, 2 דברים שונים
2. אהה כי זה חטא יעני על ההתבוללות וכל השטויות האלו? איך בדיוק? גם היום יש התבוללות ואני לא רואה עוד דבר כמו השואה ובנוסף אנחנו אמורים להיות העם הנבחר והבנים והבנות של ה', אז הוא הורג את המשפחה שלו?
3. מי אמר שהוא קיים? איך משהו שאפילו לא יכול להיות קיים יכול לעשות משהו?

אין אלוהים חד וחלק חמוד, כרגע לא ניתן לדעת אם יש או אין אלוהים, אין את הכלים הדרושים כרגע לגלות תגלית שכזאת, הזמן היחיד שכרגע שנגלה אם יש אלוהים או לא שנמות מוות *סופי*
כי אני מאמינה בדברים מוכחים, הגיון, עובדות.
אני מאמינה במפץ הגדול כי זה הגיוני לגמרי שדבר כזה יקרה בטבע, בעקבות המפץ נוצר היקום והאלמנטים שמרכיבים את החיים נמצאו בחלל, ככה התחילו החיים. היקום בן 13.5 מיליארד שנה, הגיוני לגמרי שתהליכים כאלה ואחרים יקרו בזמן הזה, וגם בכדור הארץ שקיים 3.5 מיליארד.
אני לא חושבת שהגיוני שישות כלשהי שההוכחות היחידות אליה היא התנ"ך (שגם לא מוכח) ואנשים שטוענים שראו אותו/דיברו איתו ברא את העולם הענק הזה, את החיים, הטבע, בעלי חיים, צמחייה ופשוט הכל ב6 ימים. חוץ מזה איפה הוא היה בשואה באירופה? הרי אנחנו העם הנבחר, עם סגולה. מה עם שואת הארמנים? מלחמות? סוריה? עיראק? דברים שאי אפשר להתעלם מהם. למה הוא לא עשה כלום?
את לא מבינה שאני לא מתכוון להתווכח איתך? זה בסדר שזאת דעתך. זאת זכותך זכות הבחירה בידיים שלך! וכבר אמרתי לך שפה לא זה המקום.
שואל השאלה:
אז אנונימי האחרון זה אומר שגם לאלוהים צריך להיות מתכנן וגם למתכנן שלו צריך להיות וכך הלאה.
אנונימית
לא ראיתי שום הוכחה לקיומו, ולא קיבלתי שום עונש מלעשות דברים לא חוקיים בדת.

זה התשובה שלי ואין לי כוח לריב עם אף אחד, יום טוב.
אלוהים הוא המצאת האדם.
בעבר, לא היינו יכולים להסביר תופעות שידועות לנו כיום, כמו לדוגמה גשם או התפררצות הר געש, היינו חייבים תשובות, הכוח היה גדול יותר מהאדם וזה הפחיד אנשים. אנשים היו צריכים משהו גדול מהם, שיתן תקווה ותשובות.
ואלוהים היה התשובה להכל.
אין הוכחות לאי קיום ודאי ואין הוכחות לקיום ודאי.
אני חוקרת את נושא האמונה באלוהים בקרב אנשים, לפי דעתי בעוד 200 שנה אלוהים ימות בקרב אנשים.
אבל אין לדעת, אולי אני טועה לגמרי לגבי הקיום.
אתה ענית לי אז עניתי לך xd
לא נו.. אמתיים מלשון אמת. שלא משקרים לעצמים או חיים באשלייה.
ומי אמר שאני חייה באשליה או משקרת לעצמי בדיוק?
לב שבור אני רוצה להבהיר. הכרח ההוכחה לא קיימת על הלא מאמין, אלא על המאמין. אי אפשר להוכיח שמשהו לא קיים, אפשר להוכיח שמשהו קיים. הגישה שלך היא אחת הסיבות למה אתאיסטים לא אוהבים מאמינים. ברגע שמביאים להם שאלות שהם לא יכולים לענות הם פשוט מסיימים את ההדיון ב"תחפש תשובות ותהיה מאמין גדול" או "אלוהים פועל בדרכים מסתוריות". זה לא דרך לנהל דיון.
אני לא מתחמק מאף שאלה. אמרתי שזה לא המקום. מי שרוצה מוזמן לבוא איתי לפרגישה בבית קפה על חשבוני. שיביא את כל המסמכים שלו ההוכחות המדעיות כל הוכחה כלשהי. אני אבוא עם ספר אחד.. העתיק בעולם. ובעזרת ה' האדם יחזור אל שורשיו.
כן כי התנ"ך ממש יעזור לי "להבין" שאלוהים קיים ( ואם )
אם את לא רוצה לא צריך.. לא מכריח אותך. תעשי מה שאת רוצה כבר אמרתי את זה כמה פעמים בשיחה הזאת.
just another one

אני מסכימה חלקית עם מה שכתבת. זה נכון שמי שלא חונך להאמין יהיה לו הרבה יותר קשה להאמין בעצמו בקיום אלוקות, ישות עליונה שאחראית להכל (חוץ מלחלק מהבחירות שלנו).
זה נכון גם שחלק מהאמונה מתבססת על, ובכן, אמונה... אבל ישנן הוכחות רבות לקיום כח עליון שגורם לדברים וגם עובדות הסטוריות (אפילו של הסטוריונים אתאיסטים) שמקבילות לדברים שמסופרים בתנך. הדוגמא שלך למשל, על משה ו10 המכות- זה דברים שיכולים להעשות גם בכוחות טומאה וגם בכוחות טהרה, עובדה שגם החרטומים הצליחו ובלעם הצליח ועוד אחרים בתנך, זה אומר שיש כח עליון כלשהו ואפילו אפשר לרתום חלק מהכח הזה לבני אדם.
לשאלת ה'איפה אלוקים היה בשואה?' הייתי ממליצה לך לקרוא את זה: http://he.chabad.org/library/article_cdo/aid/1857031. בנוגע לזה שאמרת שהרבנים 'כופים' על כל תושבי המדינה חוקים דתיים- צריך לא לשכוח שבהכרזת העצמאות נכתב שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ומתוקף כך, חלק מהחוקים בה יושתתו על סמך ההלכה ועל המוסריות וההגיון. ולכן, יש למשל חובת כשרות על רוב האוכל המיובא לארץ והמיוצר בה וכבר הוכח מדעית שאוכל כשר הוא יותר בריא מאוכל לא כשר. והרבה פעמים גילו דברים בשם המדע כשליהודים המידע הזה כבר היה מוכר. כמו שהרמב"ם, שחי לפני יותר מ800 שנה אמר שיותר בריא לישון על צד שמאל. ואיזה פלא, לפני כמה שנים גילו שיותר בריא לישון על צד שמאל.
עכשיו, בנוגע למה שאמרת על כיתה של מאמינים עם מורה מאמין/נה- אני למדתי בתיכון דתי ומעולם, אבל מעולם לא צחקו על משהי שהיו לה ספקות! להפך, ניסנו לעזור לה ולעודד אותה לשאול אנשים שידעו לענות לה אם לא הצלחנו לענות לה בעצמנו. מערכת החינוך לא מחנכת לאמונה עיוורת- כל מוסד לימודים דתי מחליט איך להעביר את המסר לתלמידים, יש כאלה ויש כאלה...
מי שבוחר לשלוח את הילד שלו לבית ספר דתי- יודע שיהילד שלו יקבל שיעור תנ"ך, שיעורי הלכה, שיעורי אמונה ועוד כאלה. זה בעצם מה שמבדיל בין מקום דתי למקום חילוני וזה בחירה של הנורים לאיזה צורת חינוך לשלוח את הילד שלהם בכיתה א. אם צצות למישהו ספקות באמונה או בנכונות התנ"ך או כל דבר כזה, יש אנשים שהוא יכול לשאול- הורים, רבנים/יות, מורות/ים והרבה אחרים שיפנו אותו למישהו שיוכל לעזור לו.
גם הוכרז שהיא מדינה דמוקרטית...
סתם אומרת...
גם למדינה דמוקרטית אמור להיות קו מנחה כלשהו...
הורכז שהיא יהודית דמוקרטית. ואם את משמיטה את היהדות מהדמוקרטיה. וזאת תיהיה מדינה רק דמוקרטית לשיטתך.. לא שווה לאבד דם על המדינה הזאת עדיף לעבור לקנדה שהיא גם דמוקרטית ויאללה חיים בלי מלחמות ובלי כל השיט הזה.
אמרתי את זה בהכי קצר שיש.
דבר ראשון, "אחת שכזאת^-^" אני ב100% אחוז שמח שענית לי, דיון ותשובות למה שאני אומר תמיד מתקבלות בשמחה. בתשובה למה שרשמת, אתחיל דווקא עם החלק האחרון על מערכת החינוך. לפי התשובה שלך נראה שגרנו במקומות וחברות שונות. אני גר באיזור ובסביבה חילונית, ובאופן אירוני נתקלתי בתגובה שונה לשלך, כמו שרשמתי לאורך כל היסודי והחתיבה המורות שלי לנושאים האלה היו מאמינות די הדוקות וניסו לשכנע אותי וחברים שלי בכל עורפן להחזיר אותי בתשובה, וכשזה לא הצליח ניסו לבייש אותי בפני כל התלמידים האחרים, באופן שאולי הייתי מצפה מבן אדם בריב, לא מורה.
דבר שני, אני מסכים שהמדינה היא מדינה יהודית. אבל הקטע היא שהיא יהודית מבחינה חוקית. זה לא אומר שכולם צריכים להסכים עם זה. אני לא מדבר מבחינה חוקית אלא מבחינה פסיכולוגית של אנשים. ברור יש אנשים שמסכימים עם זה אבל יש גם שלא. את לא יכולה להגיד לבן אדם שלא מסכים עם דעה מסויימת להסכים רק בגלל שזה החוק או כי מישהו חשוב אמר. מי שלא מסכים עם זה יחשוב שזה לא דבר טוב, כמוני. וזה ייגרום לו להתרחק מהאמונה.
דבר שלישי, קראת את הלינק שהוספת. ולא הצלחתי למצוא בו תשובה חוץ מתחיית המתים ואלוהים מביא לאיו את האהובים עליו. תשובות נחמדות והכל, כל עוד אין לך פקפוק בתחיית המתים או העולם הבא. אם אתה כמוני, שפשוט לא מאמין בזה, התירו אותי ההסברים האלה חסר תשובה. הם נראים כתירוצים, משתמשים בדברים לא סבירים בשביל להגן על דבר לא סביר אחר.

אני שוב אומר. הסיבה העיקרית שיש אתאיסטים היא כי יש את הפקפוק הזה. הפקפוק האפילו קל בכל העניין הזה יכול להשתלשל לשני כיוונים. או הסכמה ואמונה, או להגדלת הפקפוק וחוסר אמונה. אם אתם שואלים אותי, לא חשוב השאלה אם אנשים מאמינים או לא, אלא מה אנחנו עושים לגבי זה, איך אנחנו מתייחסים לאנשים השונים מאיתנו. אליי התייחסו מאוד רע על זה שאני לא מאמין, רק השאלה "מה אתה אתאיסט?" והתשובה "כן" ואז שאלות רבות כמו "אתה לא מאמין? איך זה יכול להיות?" ו "מה אתה מאמין בספר מדעים" ו"איך אתה מסביר את התנ"ך"עולות, ואחרי תשובות להן מתחיל זלזול נורא שרק גורם לי מסלידה מקהילת המאמינים והתחפרות בקהילת האתאיסטים. אני לא נוהג לבזות אנשים שונים ממני, אז אני מצפה לאותו יחס.
ברוקן. גם לך יש שאלות נפלאות. אך ישלהם תשובות. אם אתן בני אדם אמיתיים תחפשו את התשובות האלה במקומות שעונים על השאלות האלה. לא כאן.
goddessoffire חחח חחח כן
בני אדם אמיתיים? אז אני רובוט?
אין הוכחות
התנך לא מוסרי ולא הגיוני