20 תשובות
אנחנו מקללים כדי לעצבן אתכם (לפחות אני)
אז אנחנו לא מאמינים שהוא קיים
אחי עזוב את זה כבר הם לא מקללים אף אחד
שואל השאלה:
אני ראיתי פה מאלא כאלה. ממש מדברים עליו דברים רעים, נותנים לו תכונות רעות. האם אפשר בכלל לחוות דעה על מישהו שאתה חושב עליו שהוא לא קיים?
תאמת שכן
הם אומרים אם הוא קיים אז הוא כזה. וגם אם הם מקללים, אז מה? חצי מפה סתם ילדים שמשעמם להם.
שואל השאלה:
NadAv14, אתה ראית שאומרים על משהו שהוא דמיוני שהוא טוב או רע?
תאמין או לא אבל כן
ואתה יכול לקרוא לי נדב יותר נוח
לא ממש הבנתי את השאלה אבל לא יצא לי לראות כאן תגובות בסגנון של "אלוקים מטומטם" וכאלה...

אלה שכן עושים ככה, יכול להיות שבאמת כמו שרשמת יש להם כוונה רעה לפגוע במאמינים וזה סתם מתוך רשעות.

אלה שמייחסים לו תכונות שליליות זה כבר סיפור אחר, הם עושים את זה על סמך סיפורים המסופרים על אותה ישות.

למשל אם אני אקח את הספר "הארי פוטר" ואתחיל להעביר ביקורת על אחת הדמויות למרות שאני יודע שהיא מומצאת אני לא עושה את זה סתם ככה (זורק מלים ותכונות) אלא מבסס את זה על סמך מקרים שקרו בספרים ומעשים שהדמות עשתה או אימרות שהיא אמרה.
צודק לגמרי, ניתוח פסיכולוגי מושלם! הרי בסופו של דבר אני יהודי. ויהודי לא יכול באמת לא להאמין באלוהים. ברור שבפנים אני יודע שהוא קיים, ונתן לנו את תורתו הקדושה, אבל עכשיו לקיים מצוות? למי יש כח לזה? כולם יסעו בשבת ורק אני אשאר בבית? אז מצאתי דרך, אני אגיד שאני לא מאמין שהוא קיים וכך לא אקיים מצוות. אז מה אם זה נשמע לא הגיוני? אז מה אם זה אומר שבעצם אני מוביל את עצמי לגיהנום באופן מודע, כך שזו דרך פעולה מטומטמת וטיפשית?
וברצינות, אתה כן צודק בכך שהוא לא מעניין אותנו ולא מעסיק אותנו. אין לנו כלום איתו, יודע למה? כי הוא לא קיים. מה שכן מעסיק אותנו, אלו כל הבורים שמנסים לכפות עלינו את האמונה שלהם, ואנשים שתומכים בהם, מצדיקים אותם, או נותנים להם כח שלטוני. איתם יש לנו עניין, לא עם היישות שהם טוענים שבראה אותם.
לא.
אני יכול לומר שהדמות של אלוהים מצטיירת כמרושעת, ילדותית, אימפולסיבית, טיפשה, סדיסטית, לא הוגנת ועוד, אבל זה לא אומר שאני חושב שאלוהים קיים.

זה שאני אומר שסנטה קלאוס שמן לא אומר שאני מאמין שסנטה קלאוס קיים, אלא אני מתכוון לדמות של סנטה קלאוס.
שואל השאלה:
רודף האמת, עד כמה שאתה ציני (בתגובתך הראשונה), אבל אמרת את האמת האמיתית...
וברצינות: הרי אנחנו לא סתם עומדים על מה שאנחנו עומדים. אנחנו עומדים על מה שאנחנו עומדים בגלל שככה צוה אלוקים, ולכן מי שיוצא נגד זה - יוצא נגד אלוקים. ככה אמר משה רבנו (עליו השלום): "וְנַחְנוּ מָה? - לֹא עָלֵינוּ תְלֻנֹּתֵיכֶם, כִּי עַל ה'" (שמות טז, ח).
"לָכֵ֗ן אַתָּה֙ וְכׇל עֲדָ֣תְךָ֔ הַנֹּעָדִ֖ים עַל ה'. וְאַהֲרֹ֣ן - מַה ה֔וּא כִּ֥י תלונו תַלִּ֖ינוּ עָלָֽיו?" (במדבר טז, יא).
וכן דוד המלך (עליו השלום) היה אומר שמי שנגד עם ישראל - הוא נגד אלוקים: "כִּי הִנֵּה אוֹיְבֶיךָ יֶהֱמָיוּן וּמְשַׂנְאֶיךָ נָשְׂאוּ רֹאשׁ. עַל עַמְּךָ יַעֲרִימוּ סוֹד וְיִתְיָעֲצוּ עַל צְפוּנֶיךָ, (תהילים פג, ג-ד).
^אתה מבין שהרגע עשית צחוק מעצמך, כן?
^^מדהים אותי כל פעם מחדש איך אנשים משתמשים בדת שלהם בשביל להצדיק מעשים רעים.

הרי אלוהים אמר, אז אני לא רק יכול אלא חייב לעשות את זה.
ומה יש לך לומר למחבל מתאבד, שמאמין שהוא עושה את הרצון של אללה כשהוא מבצע פיגוע?
מה תגיד למי שלימד אותו שזה הרצון של אללה?
אפשר להצדיק כל דבר, אפילו את המעשים הכי לא מוסריים אם אתה משתמש באמונה, לא חכם מצידך לומר שאתה צריך לעשות את זה כי
אתה מאמין שאלוהים אמר, כי כל אחד יכול לעשות מה שבא לו אם הוא מאמין שמישהו כל יכול רוצה שיעשה זאת.
שואל השאלה:
נו, אז שיסביר ויוכיח מאיפה הוא יודע שזה רצונו של אלוקים להרוג אנשים חפים מפשע, כי זה לא נשמע הגיוני שאלוקים ירצה שיהרגו את בריותיו שלא עשו משהו רע.

ומה זה "לא חכם מצידי"? הרי אין סיבה אחרת למשעה שלי כזה או אחר, אם זה לא היה ציווי של ה'. זאת הסיבה האמיתית. למה שאני אגיד בכלל סיבה אחרת - אם הסיבה היא שאני יודע ומאמין שככה צוה אלוקים? אז זה קשור ל"לעשות מה שבא לי?" אם אלוקים היה מצוה על משהו אחר - הייתי עושה משהו אחר. מה זה כל אחד? וכי, חוץ ממני אך אחד לא ידוע מזה שז הרצון האלוקים? מה, אני אומר לאנשים שלאוקים אמר לי משהו מאחרי האוזן שאף אחד לא יכול לבדוק אותי אם זה נכון או לא? מדובר אמונה של עם ישראל...
שואל השאלה:
מה אתה רוצה מהחיים שלי? אתה אומר לי מה לעשות ורוצה לגרום לי להסכים עם הכפירה שלך?
אני בטוח שישנם מוסלמים שיכולים להציג בפניך טיעונים להוכחת קיומו של אללה, כאלה שהם לא פחות כושלים מהטיעונים שלך להוכחת האל שלך.

כרגיל, פיספסת את הנקודה שלי, אני אומר שאם אתה מאמין שיש אלוהים, ושהוא אומר לך לעשות X, שום דבר לא יוכל לגרום לך לחשוב בכלל על המוסריות של המעשה, ככה שאתה מאמין שאתה יכול וצריך לעשות את X בגלל שאלוהים אמר, והוא מאמין שהוא צריך לרצוח חפים מפשע כי אללה אמר לו, ושום דבר לא יגרום לו לשקול שנית את המעשה.

זה לא קשור לאמת של האמונה, אלא עצם זה שאתה מסתמך על אמונה כדי להבחין בין מעשה טוב לרע, על פי איזה קריטריון אתה קובע שאלוהים טוב ושהוא מוסרי?

ואני גם לא מתעסק בפרטים של האמונה שלך, אלא בנקודה הכללית שאתה מאמין שיש לך יישות כל יכולה שאומרת שצריך לעשות ככה וככה, ואני מאמין המפלצת הספגטי המעופפת שאומרת לי לרצוח מחר שמונה אנשים.
אמונה דוגמטית יכולה להיות מאוד מסוכנת.
Spy, אתה כנראה חדש פה, זה קורה כל הזמן, והגילים שלי ושלו לא משחקים פה שום תפקיד.
אני לא יודע אם זה ספציפית יכול להיות טענה מכיון שאני חושב שהרבה מהם אומרים כדי לעצבן
^יש סיבה הרבה יותר פשוטה, והיא שאלו פשוט ספקולציות חסרות משמעות.