44 תשובות
אני מאמינה כי ככה חינכו אותי .. מאז שאני קטנה .
מאמינה מאוד, דבר ראשון בבית שלי ההורים שלי מאוד מאמינים אז ככה התחנכתי.
דבר שני אני מאוד מאמינה, יש לי תקווה מסויימת ומשהו להאחז בו.
האמונה עושה לי טוב! ולא יודעת להסביר את זה!
מאמין כי מה אני אעשה אם יסתבר שה' קיים? העונש על אמונה וחיי חילוניות ע"פ התנ"ך זה רק 11 שנים בגיהנום לעומת נצח של אתאיסטים... תמיד יש ספק.
כי ככה גידלו אותי..
ואני באמת חושבת שזה אמיתי!
אני לא מאמינה שאני צריכה לצום או לא לאכול בשר עם גבינה או לא לסוע בשבת. הצד של אבא שלי דתי ויש כאלו שהם דתיים חרדים (אני לא מכירה או בקשר) אני מאמינה שיש אלוהים אבל אני לא מאמינה שצריך לרצות אותו כל היום
עריכה: אגב לכל המחונכים, גם אני גדלתי בחינוך יהודי "מסורתי" לא אוכלים בשר וחלב וכ'ו אבל עם השנים הבנתי שלא כולם צריכים להאמין והכל בסדר
למה אני מאמין באלוהים?כי זה עושה לי טוב.נותן לי תקווה.אתאיסט=חסר תקווה.
נקודת הג"י של העולם,לא כתוב את זה בתנ"ך יחרטטן.
תנ"ך, גמרא... לא מבין בזה.
לא מאמינה
בבית אף פעם לא קבעו משהו וודאי, נתנו לנו לגדול ולגבש לעצמנו דעה משלנו.

התבגרתי, והבנתי שכל הדבר הזה נשמע מאוד לא מציאותי או הגיוני, ונשמע לי הרבה יותר נורמלי שבני האדם כבר מתקופות היסטוריות שלא ידעו להסביר את התרחשויות הטבע המציאו לעצמם ישות עליונה כלשהי ומשם זה עבר.
לא מאמינה כי כפו עליי יותר מידי.
כאילו מנסים לשכנע ואז יוצא להם ההפך .
וגם כי כשהייתי בכיתה ג שאלתי את המורה לתנ"ך: " אני יודעת שאלוהים יצר את העולם ואת האנשים , אבל מי יצר את אלוהים " היא לא יכלה לתת לי תשובה הגיונית אז היא אמרה שאלוהים תמיד היה שם , לא היה נשמע לי הגיוני .
אוקיי , נגיד שהוא כן תמיד היה שם , למה הוא לא ברא את העולם לפני זה ? הרי גם עם הוכחות מדעיות העולם קיים רק כמה מילייארדי שנים (לפי הספירה היהודים העולם קיים בכלל רק איזה 5 לא ?), אז למה שאלהים לא יצור את זה קודם ? אם הוא הכי חכם והכי יכול ?
לא מאמין כי זה לא הגיוני פשוט ואני פשוט לא סומך על אף אחד או שום דבר...
כי אין הוכחה.
ואני אדם מדעי.
כי הוא לא קיים
אנונימית
לא מאמינה בדת כי יש כל כך הרבה דברים שחותכים אחד את השני ולא הגיוניים. מאמינה בה' אבל לא בדרכים של היהדות או נצרות או כל דת אחרת שיש
לא מאמינה גם כי ככה חינכו אותי בבית
וגם כי יש יותר מדי סתירות שם שנוגדות עובדות מדעיות.
אני לא מאמינה ואני לא יכולה להסביר
לא חושבת שיש אדם שלא מאמין בדת. לפחות דת מודרנית.
דת זו מערכת חוקים על - אנושית (כמו הפמיניזם, הקומוניזם, קפיטליזם והלאה והלאה). פשוט נוטים לחשוב שדת זו איזה ספר קודש פרימטיבי או אגדה הכוללים איזו ישות עליונה או כוח עליון כלשהו וסיפורי ניסים ונפלאות. יש גם דתות מודרניות כמו אלה שציינתי לעיל אך משום מה הן נורא מסתייגות מן השם "דת" למרות שהן לגמרי כאלה.
אז אני מאמינה בדתות מודרניות מכיוון שכולנו ללא יוצא מן הכלל מתבססים על אמונות מסוימות מהאמונה באמינות החושים שלנו ועד לאמונה באודין האל הנורדי. עוד לא נתקלתי מימיי באדם שאינו מאמין בדת כלשהי.

ואני מאמינה בכוח עליון (בדגש על כוח ולא ישות) מכיוון שהמוח האנושי הוא נורא מוגבל, החושים שלנו מוגבלים. אנו לא קולטים את המציאות האובייקטיבית כפי שהיא וייתכן שקיימים כוחות מסוימים או דברים שאני לא יודעת להגדיר שהם מעבר לתפישה האנושית המוגבלת ומי יודע, אולי בעתיד נצליח לפתח כלים שיצליחו לחשוף רבדים מהמציאות האובייקטיבית.
אנסה לחדד את העניין: נניח ובמצב מאוזן המוח שלנו נמצא במצב כימי X וכשאנו הוזים הוא במצב כימי Y. אי אפשר לפסול את שיוך ההזיות למציאות האובייקטיבית אלא אם נגדיר אותה באופן מאוד ספציפי שיכלול רק את המצב המאוזן אך גם זו רק פרשנות של המוח האנושי במצב כימי מסוים ולפיכך אי אפשר לומר בוודאות שמדובר במציאות אובייקטיבית. לכן, גם אם אומר שכאשר אני הוזה ייתכן שדברים מסוימים במציאות אובייקטיבית נחשפים בפניי אי אפשר לשלול זאת.
אז היות והמדע גם הוא אנושי ומסתמך על החושים שלנו לרוב, אני לא יכולה להסתפק רק בו. כלומר, המדע הוא כלי מצוין לבירור מציאות החומר אך אי אפשר להניח שהוא חשף את הכל בפנינו.
אני לא יודעת בדיוק מה הם אותם כוחות או אותם רבדים אך אני מניחה שקיימים דברים מעבר לתפישה האנושית. ואסכם את הכל במשפט: אני יודעת שאני לא יודעת.
כי דת זה כל המקור לכל הגזענות בעולם....
דת מסויימת תמיד חושבת שהיא הכי טובה ונאורה "אנחנו העם הנבחר" סתם לדוגמא, ומפלה את שאר הדתות

והדת האמונה סתם מגבילה את הבן אדם ולא נותנת לו לממש את כל הפוטנציאל
אני לא מאמינה ממש באלוהים...הוא לא היה מאפשר את הרוע הזה בעולם.
הדמות אלוהים נוצרה כדי להחזיק את העם. ואין הוכחות מדעיות לכך שהוא קיים.
אך אני עדיין יהודיה בנשמה ובלב ואני מתגאה בכך.
Aquene^
זה לא נכון.
זו לא מערכת חוקים, זו מערכת חוקים שקושרת את יחסם של בני אדם יחד עם ישות אלוהית כלשהי.
פמיניזם הוא לא דת, אלא אידיאלוגיה.
יהדות היא דת, אך לא אידיאלוגיה, יש לה כזו אבל זו לא ההגדרה שלה.

אבל בכל מקרה צריך להבדיל בין האמנה (belief) לבין אמונה (faith). לגבי דת, זו האמנה. לא אמונה. יש הבדל בין דת לבין ישות אלוהית, אז הניסוח היה צריך להיות משהו כמו "למה אתם מאמינים/לא מאמינים שהדת נכונה?".
(ניסוח אופייני להאמנה זה "a מאמין ש-b", לעומת אמונה שבה הניסוח הוא "a מאמין ב-b").
אני מאמינה כי הרבה דברים שכל יום ביקשתי עם ספר התגשמו לי בדיוק איך שרציתי וקרו לי ניסים ניצלתי ממות כל כך הרבה שאין ספור פעמים
XJY
החתול של שרדינגר ^

זו מערכת חוקים ממקור על אנושי. זה לא מחייב ישות אלוהית, זו הדעה הרווחת אבל היא מוטעית. אתה מוזמן לבדוק. דת יכולה להיות מוכתבת מן הטבע שכן אם תשאל פמיניסטית מדוע היא פמיניסטית היא תאמר שהנשים והגברים שווים לפי הטבע ואין שום יתרון ביולוגי לגברים המקנה להם פריבילגיות מיוחדות והלאה והלאה. כלומר, לפי הטבע יש X ולכן צריך להתנהג בהתאם לו. מערכת חוקים על - אנושית.
דוגמה נוספת: לפי הסוציאליזם האדם הוא חלק מקולקטיב ולא אינדיווידואל. לכן, לדעת הסוציאליסטים, מה שמקודש זה הכלל ולא הפרט ולדעתם שוויון עדיף על חירות וצריך לפעול למענו והלאה והלאה. שהרי שוויון וחירות אינם קיימים במציאות אובייקטיבית.
זה נקרא "דתות מודרניות"

תקרא "קיצור תולדות האנושות"
קראתי את קיצור תולדות האנושות, הררי דיבר על מיתוסים, לא על דתות. כל דת היא מיתוס, אבל לא ההפך.
ההגדרה של דת היא לא מערכת חוקים.
ושוב, פמיניזם וסוציאליזם אלה אידיאלוגיות, אלה לא מערכות חוקים.
כל מרצה לפילוסופיה שתשאלי יגיד לך את אותו הדבר, יש הגדרה אנתרופולוגית מאוד ברורה לדת.
הוא דיבר על דתות מודרניות בהמשך^ (עמוד 214 משהו כזה)
אלה בהחלט מערכות חוקים. ואת טועה בהגדרה של דת.
מערכת חוקים זה לא "תעשו ככה וככה" מאיזו ישות אלא לדוגמה לנהוג על מנת שיהיה שוויון בין גברים לנשים, לקבל אותם לאותן עבודות, להתייחס אליהם באופן שווה וכן הלאה וזה מאמונה בשוויון בין המינים.
את רוצה שאצטט לך מהספר?
"האסלאם *והקומוניזם* הן דתות, כי שתיהן מנסות לגזור חוקים אנושיים מאמונה בסדר על - אנושי" ואז הוא גם מפרט על כך.
ציטוט ישיר מהספר. הוא גם מדבר על הסוציאליזם והפמיניזם, תרצי ציטוטים?
קשה לי להאמין שהמרצה שלי לפילוסופיה טועה.
אני עושה הפרדה בין דתות לבין דתות מודרניות שהררי הציג, בכל מהלך הלימודים שלי ההגדרה לדת אכן כללה את המונח "מערכת חוקים", אך במובן של מערכת חוקים המסדירה את יחסם של בני אדם לאלוהיו. אפשר להתווכח על ההגדרה של אלוהים, אבל לא על זה הדיון.
פמיניזם, סוציאליזם, קפיטליזם וכל מה שהצגת, אלה אידיאלוגיות. יש דתות שמחזיקות באידיאלוגיה פמיניסטית לדוגמה, כי חלק מאותה מערכת החוקים שבנויה מכמה אידיאלוגיות כוללת את האידיאלוגיה הפמיניסטית.
חוץ מזה, צריך להגדיר טוב את המונח "מערכת חוקים", אני יכולה גם להגדיר את הפיזיקה כמערכת חוקים וגם את המתמטיקה. אז הנקודה שלי היא שברגע שאת מגדירה דת כמערכת חוקים, זה מאוד בעייתי ומאוד חלש.

ואל תסתמכי רק על הספר, יש לך עוד מקורות להגדרה כזו של דת? הייתי רוצה לקרוא על זה קצת
גם בויקיפדיה או באתרים אמינים כלשהם רשום שאלה חוקים או משהו בסגנון ממקור רוחני (או במילים אחרות על - אנושי) או התחייבות בלקיים ערכים מסוימים. זה לא מחייב אלוהים.

כאשר אני מאמינה ב-X (למשל שהאדם הוא חלק מקולקטיב) וגוזרת ממנו חוקים (לדוגמה כמו ברית המועצות או כל שלטון סוציאליסטי) זו לגמרי דת.
הררי האמת מדבר בספר על כך שהדתות המודרניות מסתייגות מהכינוי "דת" ומעדיפות "אידיאולוגיה" אך זה בפועל בדיוק אותו הדבר.
את מוזמנת לחפש "דת מודרנית" (באנגלית כנראה יניב יותר תוצאות) ולקרוא על כך. הרבה אנתרופולוגים טוענים כמו הררי, תראי באינטרנט.
אני חושבת שאנחנו לא הגדרנו טוב את המשמעות של "אלוהים" ואת ההבדל שלו בין "רוחני" או "על אנושי".
כי אני לא רואה משהו על אנושי בסוציאליזם נגיד, איך את מגדירה על אנושי?
על - אנושי יכול להיות הטבע למשל ולא איזו ישות שבוחנת אותנו מלמעלה.
על אנושי זה כל דבר שהוא לא אנושי?
העל - אנושי בסוציאליזם זה שהסוציאליסטים מאמינים שהאדם הוא חלק מקולקטיב ולא אינדיווידואל וזה כך לפי הטבע. אם תגידי לקומוניסט שהאמונה שלו לא בהכרח נכונה הוא יביא לך מחקרים בסוציולוגיה וכן הלאה שכן אין באמת שוויון חברתי במציאות אובייקטיבית ואפשר גם להתייחס לאדם כאל אינדיווידואל (כמו בקפיטליזם).

ולא, קשה לי להגדיר האמת. אחשוב על ניסוח.
אוקיי, על אנושי זה כל דבר שמעבר לשליטה האנושית (כמו הטבע, כוח עליון וכדומה). שכן לטבע יש יותר סמכות מאיתנו למשל. (אני מתייחסת לטבע כאל ישות כרגע כי אני מתקשה לנסח את ההגדרה הזו במילים)
אם כך, אז מה לא מוגדר כדת?
כולנו כפופים בסופו של דבר לדברים מתמטיים, פיזיקליים, ביולוגיים ופסיכולוגיים. אז כל אידיאלוגיה תוכל להחשב במידה מסויימת כדת, לא? אני לא מצליחה לחשוב על אידיאלוגיה שלא נובעת ממשהו "על אנושי"
נכון. לפיכך אמרתי שכולנו מאמינים בדתות בין אם הן מודרניות או פרימיטיביות.
מהי השליטה האנושית?
מאוד קשה לי לחשוב שהיא קיימת, יש משהו שהוא באמת בשליטת האדם? את חושבת שבאמת יש לך בחירה חופשית?
את כרגע סוטה לנושא אחר שלא בהכרח יש לי מענה עליו.
לדעתי, אין לנו בחירה חופשית. למרות שאני עדיין בספק. אך זה לא קשור לכך.
שליטה אנושית זה כל מה שבתפישה שלנו ואנו מסוגלים להכתיב אותו ולשנות אותו. האדם לא מסוגל לברוא יש מאין למשל כמו ישות עליונה מדת כלשהי והוא גם לא יכול להחליף את הטבע למרות שהתחלנו להתערב בתהליכים טבעיים. אין קשר לבחירה חופשית אלא ליכולות האנושיות.
היכולות שלנו מאוד מוגבלות. אין לנו שליטה על המון דברים שקורים באופן טבעי.
ובדרך כלל לדברים טבעיים מייחסים את הכינוי "עובדה" שגם זה אני בספק שנכון. אך זה לא הנושא כאן.
אני חושבת שהנושא הזה כן חשוב, כי ההגדרה הזו לדת יוצאת מנקודת הנחה שקיימת שליטה אנושית. אם אין כזו אז כל דבר בעצם הוא דת, ואז עצם ניסיון ההגדרה של דת הוא מיותר.
כאשר אני מדברת על "שליטה אנושית" אני מתכוונת ליכולת ולא לבחירה או רצון חופשי. והיכולת האנושית היא מוגבלת כפי שהסברתי קודם לכן.
ונכון, יש המון דתות וכולנו מתבססים על כמה וכמה מהן כפי שכבר אמרתי.
כי אני לא מאמינה.. זה נשמע לי מגוחך.. אי אפשר להסביר אני פשוט לא מאמינה.
aqwene - התיאור מהספר נכון, אבל יש הבדל עצום בין על אנושי, שיכול להיות מוגדר ככח הטבע, לעל טבעי שאותו מתארות הדתות. נכון אנחנו יכולים להאמין בפרדיגמות שהטבע "קובע", אבל לא בכאלו שהטבע שולל. וההבדל תמיד יימצא בגישה - הוכח שהקומוניזם אינו יעיל, אז אין סיבה "להאמין" בו, וודאי לא כדת. לא כך המצב עם דתות קלאסיות, והמאמין בהן לא מתייחס למקורות חיצוניים. מבחינתו הכל טעות מלבד הפרדיגמה שבה אני מאמין.
אך דת איננה מחייבת מקור על טבעי^ אלא היא יכולה "להסתפק" בעל - אנושי בלבד.
יש קומוניסטים כיום שיאמרו לך שהקומוניזם זו השיטה היעילה ביותר וקריסת ברית המועצות למשל קרתה בגלל X ו- Y אך השיטה עדיין יעילה וכדומה (אישית, מכירה כאלה).
עדיין לא הוכח שקפיטליזם נכון יותר מסוציאליזם או קומוניזם למשל או שנכון יותר להסתכל על האדם כאינדיווידואל ולא כקולקטיב. זו גם אמונה שכן היא איננה קיימת במציאות אובייקטיבית.
נכון, ועדיין ניתן להפריד בין סוגי ה"דתות", ונכון יותר, צריך להפריד בין סוגי ה"מאמינים". מי שהאמין בקומוניזם מראש כרעיון שנראה הגיוני, שונה מאדם שעדיין מאמין שקומוניזם יעיל. זה כי הוא מאמין בכך תוך התעלמות מידע שנצבר בנושא. כלומר כל על אנושי, יכול להיות ידוע לנו, וברמת ידע מסוימת נבין האם ה"דת" נכונה או לא. המשך האמונה למרות שהוכחה כשגויה, היא זאת ששקולה לאמונה בדת קלאסית.
שאלה טובה מאוד.
גדלתי בבית יחסית דתי, משלב מסויים העבירו אותי לחינוך דתי למרות שרוב הסביבה והחברים הקרובים שלי היו חילונים- מסורתיים. לא התעסקתי בזה יותר מדיי, היו לי שאלות מהותיות אבל די המשכנו הלאה. מכיתה יא' הפריעו לי דברים מסויימים בדת, אבל עדיין התקדמתי והחלטתי אחרי יב' ללכת ללמוד במכינה דתית ואולי לענות על שאלות. שהגעתי למכינה והתעסקתי בכל העניינים הדתיים והבנתי עד כמה הפער האמוני שלי ענקי. דווקא שאתה בתוך כל זה, כולם מסביבך לומדים ומתקדמים ואתה מבין שזה לא זה, שזה לא מתיישב לך בראש מבחינה מוסרית, מבחינה ערכית ומבחינה הגיונית. זה לא שראיתי סרטון של אמנון יצחק ואמרתי וואלה הוא מדבר שטויות. זה חצי שנה אינטנסיבית שפשוט שאלתי שאלות, קראתי, התעצבנתי, החלפתי דעות, נסיתי, חזרתי. עד שהגעתי למסקנה שהיא עדיין לא סופית. אף אדם לא יכול לדעת אם אלוהים קיים או לא. אני מאמין בכוח עליון, כזה שיצר את העולם, כי גם התיאוריה של המפץ הגדול מאמינה שבסופו של דבר איזשהו כוח התחיל את התהליך. תקראו לזה כוח עליון, אלוהים, בודהה או וואטאבר. הדת? הדת בגדול זה משהו שנכתב לפני 3,000 שנה, ולכן היחס שלה לנשים, הומואים וגרים הוא כמו שהיה נהוג ל3,000. אנחנו רוצים לחזור לפני 3,000? לסקול אנשים? אנחנו רוצים מחר להקים בית מקדש שלישי ולהקריב בו פרות על המזבח? זה מה שאנחנו מאמינים בו?
אני לא מתייחס אל הדת בבוז כי בסופו של דבר זה התרבות שלנו. אני כן לוקח ממנה דברים שנראים לי טוב בעין. קידוש? אחלה הזדמנות למפגש משפחתי. חגים? נחמד. יום כיפור? זמן טוב לעשות חשבון נפש.

אני כרגע בתהליך של בירור, עדיין סוג של שומר שבת. מגשש כזה. בסופו של דבר אמצא דרך אני מאמין.

המסקנה הכי גדולה שלי - לכל אדם, יש אלוהים קטן משלו, אתה לא צריך ספר בשביל שיגיד לך שלתת מכות לאחותך זה לא בסדר או שצריך להעניק לחלשים ממך. פשוט תקשיבו למוסר הקטן הזה ותהיו אנשים טובים.

חפרתי ברמות. מעולה.
את שואלת למה אנחנו מאמינים? קודם כל יש לי מלא סיבות אבל הנה הסיבה העיקרית:
אני לא מאמינה שהעולם כולו ואנחנו נוצרנו *רק* בשביל לאכול לעבוד לישון ולהנות. מה? בשביל זה אנחנו באנו? איפה המשמעות לזה שאנחנו פה?? כל אחד שבא לעולם יש לו דברים לתקן, וחלק גדול מהתיקון (או כולו זה תלוי באיש) הוא לחזור בתשובה שלמה. הרי ברור שיש מעבר למה שהמוח האנושי מסוגל לתפוס. נראה לכם שבריאה כזו מושלמת נוצרה מעצמה?
תבינו המדע והאמונה לא סותרים, הם משלימים אחד את השני.