4 תשובות
היי, שימי לב כי האקנה מופיע בקיץ.
שמרי על הגיינה,להתרחץ כל יום ,אם את מזיעה תשתדלי לא להישאר עם אותו בגר זמן רב. פעם בשבוע תבקשי מאחד הקרובים אלייך לעשות לך פילינג בגב- ערבבי סבון עם מעט מלח שולחן ולשפשף בעדינות את הגב.
כמו כן הקפידי לשתות מים, פירות ירקות ופחות שומן.
גלי@
ראי טיפ מעולה לטיפול בפצעוני גב, בתגית "פצעים, גב, זיעה".
מערכת סטיפס
ברוב המקרים מקורה של תופעת ה"אקנה" בחוסר איזון הורמונאלי בגוף. חוסר האיזון ההורמונאלי נפוץ בעיקר בתקופות השינויים ההורמונאליים האופייניים לגיל הנעורים.

בגיל ההתבגרות - אין כמעט הבדל בין נערים לנערות מעצם היותם חשופים לתופעה, בצורה בה מופיע ה"אקנה" או בנזקים העלולים להיגרם עקב הזנחה או טיפול לא נכון ב"פצעונים" או בעור. עם זאת, קיימת הנחה שהגורמים העיקריים ל"אקנה" הם: היגיינה לקויה, חיידקים ולעיתים אף גנטיקה.

נגעי האקנה מופיעים בעיקר באזורי הגוף העשירים בבלוטות החלב, אזורים אלו כוללים את: הפנים, החזה, הכתפיים, העורף והגב. אולם, אין זה מן הנמנע שתופעות האקנה תופענה גם במקומות אחרים בגוף כמו בישבן ובירכיים

הטיפול האופטימאלי בתופעות האקנה הינו שילוב של טיפול פוטותרפי בטכנולוגיית IPL - קרן אור, טיפול יום-יומי עצמי וטיפול תקופתי ומעקב של קוסמטיקאית מקצועית פרא-רפואית המתמחה בטיפול בעור אקנתי.

טיפול פוטותרפי בטכנולוגיית IPL - קרן אור - טיפול חדשני לאקנה פצעי הבגרות בבני נוער ובמבוגרים המונע את הצורך בשימוש בתרופות רואקוטן ואנטיביוטיקה – מינוציקלין וללא תופעות לוואי.

התוצאות מוכיחות כי ב-99% מהמקרים נרשמה הצלחה בטיפול פוטותרפי בטכנולוגיית IPL באקנה, פצעי בגרות בגב בגיל ההתבגרות. הטיפול הפחית את הסבל, ריפא את הפצעים, החליק העור ומנע צלקות וכתמים לאורך זמן.

מחקרים מראים כי בעזרת קרן אור באורך גל מסוים ניתן להפחית ב-80 אחוזים לעיתים גם יותר מנגעי האקנה פצעי הבגרות.

קרני האור בהם משתמשים בטכנולוגיית IPL הינם קרני אור שאינם מסוכנות ואינן גורמות כל נזק לעור. אלו הם קרני אור הנראה לעין, כמו פלש של מצלמה ללא המרכיבים המסוכנים הנמצאים בקרינת השמש (אולטרה ויאולט).

יעילות הטיפול הפוטותרפי לטווח הרחוק.
הטיפול הפוטותרפי בטכנולוגיית IPL יעיל במיוחד לצמצום ואף להשמדת חיידקי האקנה P. ACNE ללא גרימת נזקים או תופעות לוואי כלשהן. הריפוי מתבצע כאשר האור המוקרן פועל על חומר הפורפירין הנלווה לחיידקי האקנה. עם חשיפת חיידקי הפורפירין לאור המיוחד של המערכת הוא עובר שינוי כימי ומחסל באופן סלקטיבי את חיידקי האקנה.

הטכנולוגיה יעילה לא רק בהשמדת הבקטריה אלא גם באיזון יצור הסבום (השומן) בבלוטות החלב, כיווץ הנקבוביות והבהרת הכתמים הנלווים לעור אקנתי,

יתרונות הטיפול הפוטותרפי לטווח הרחוק.
אחד מהיתרונות העיקריים בטיפול בטכנולוגיית IPL היא ההחלמה המהירה למעט אדמומית נקודתית ולעיתים תחושת רגישות קלה שחולפת אין כל כאב או אי נעימות וניתן לחזור מיד לשגרה.

כתבות נוספות ומידע רב בנושא ניתן למצוא באתר הבית שלי.
איריס לוי - מומחית לאקנה
שלום רב,

בהמשך לתשובתי הקודמת ובהסתייגות שלא ראיתי במה מדובר, ה"אקנה, או "פצעי בגרות" הינה בעיית העור השכיחה ביותר, והיא נפוצה בקרב 80% מבני הנוער. ה"אקנה" הינה למעשה דלקת בלוטות החלב וזקיקי השיער בעור. תופעת האקנה מופיעה כתוצאה מהפרשה מוגברת של חלב ומהתנפחות הבלוטות. לעיתים הופכות הצטברויות חלב אלו למוגלתיות, נטייתה של מוגלה דלקתית זו להתפשט לאזורים סמוכים תחת העור.

בגיל ההתבגרות אין כמעט הבדל בין נערים לנערות בעצם היותם חשופים לתופעה, בצורה בה מופיע ה"אקנה" או בנזקים העלולים להיגרם עקב הזנחה או טיפול לא נכון ולא מקצועי בפצעים או בעור

"אקנה בגב", היא תופעה נפוצה כמו אקנה על הפנים ובכל אזור אחר בגוף, מהווה מטרד ומקור לסבל פיסי ורגשי כאחד בעיקר בגיל הנעורים.. הפצעים מופיעים באזורים של הגב העליון והתחתון, הכתפיים והעורף. אזורים המכוסים ועטופים לעיתים בבדים סינטטיים שאינם מאפשרים אוורור ומעצם היותם אזורים הקשים לטיפול מתפרץ אקנה גם באזורי הגוף הללו.

ברוב המקרים מקורה של תופעת ה"אקנה" פצעי הבגרות בחוסר איזון הורמונלי בגוף. חוסר האיזון ההורמונלי נפוץ בעיקר בתקופות השינויים ההורמונאליים האופייניים לגיל הנעורים.

כשם שלא ניתן לעצור את ההתבגרות ואת הפרת האיזון ההורמונלי האופיינית לתקופת ההתבגרות, כך לא ניתן למנוע את תופעת הפצעים, הפצעונים העור המחוספס והאדמומי והכתמים הנלווים.

ככל שמצב האקנה קשה יותר, הפצעים עמוקים יותר וכואבים יותר דמויי פרונקלים, הדלקת מפושטת יותר וקיים סיכוי רב וגדול יותר לצלקות וכתמים. לכן חשוב להתחיל בטיפול מונע כבר בתחילת הופעת פצעי האקנה וכך בעצם למנוע מהמצב להידרדר עד לכדי החמרה של הדלקת וגרימת נזקים (צלקות סימנים וכתמים) בעתיד.

עלינו לזכור, שצלקות אקנה נגרמות כאשר הדלקת הנמצאת לא רק בדרמיס העליון (שכבת העור השנייה המכילה בעיקר רקמת חיבור) אלא גם בדרמיס הבינוני והעמוק והיא איננה נעצרת ללא טיפול מתאים. לטיפול המהיר בנגעי האקנה ישנה חשיבות רבה במניעת צלקות סימנים וכתמים.

הטיפול האופטימלי בתופעות ה"אקנה" הינו שילוב של טיפול יום יומי עצמי וטיפול תקופתי ומעקב של קוסמטיקאית מוסמכת, פרא-רפואית המתמחה בטיפול בעור אקנתי.

היות וטיפול עצמי שגוי ו/או לא זהיר עלול לגרום לנזק עתידי רב - לצערי אסור בתכלית האיסור שימוש/שטיפה במלח ועיסוי אגרסיבי באזור הבעייתי, או כל שימוש בפילינג גרגרים. חשוב לזכור שממילא האזור רגיש כואב מוגלתי, דלקתי כל עיסוי כזה עלול לגרום לנזק נוסף ברקמות העור ולהתפשטות הדלקת - החיידקים.

לכן מומלץ לפנות לקוסמטיקאית מקצועית אשר תאבחן את התופעה, תמליץ על הטיפול הנכון בעזרת התכשירים הנכונים ואף תדריך אותך לטיפול עצמי יום יומי נכון ותדע לכוון אותך אם ובאיזו תדירות עליך לעבור טיפול קוסמטי יסודי יותר הנעשה רק ע"י קוסמטיקאית המתמחה בטיפול בעור אקנתי. בהתאם לסוג העור ומצבו. השיקולים הנוספים בבחירת הטיפול באקנה תלויה בגיל המטופל, בדרגת הנגעים, בחומרת המחלה ובנטייתה לגרום לצלקות בעור וכתמים.

את הטיפול ניתן לשלב עם תוספי תזונה העובדים על הסימפטום. למניעה וטיפול בנגעי עור דלקתיים, שיקום רקמת העור ומניעת צלקות, ריפוי ואיחו פצעי עור, עידוד תהליכי ניקוי הגוף וחיזוק המערכת החיסונית.

להלן מספר טיפים לטיפול באקנה בגב:

* במקלחת לא לשפשף את האזור עם ספוג, או מברשת, האזור רגיש, דלקתי. ומעצם השפשוף עלול לפשט את הדלקת ולגרום יותר צלקות כתמים וסימנים.

*בסיום המקלחת להספיג עם מגבת, ולא לשפשף.

* ללבוש בגדים העשויים מ100% כותנה שלא נצמדת לעור הגוף.

*אל תנסי לפוצץ את הפצעים או את השחורים. הלחץ עלול לגרום להתפשטות הזיהום ואף להגדיל את הסיכון לצלקות.

* למרות הדעה הרווחת אין לרחוץ את הגב מעבר לפעם – פעמיים ביום, מומלץ עם פד/צמר גפן ולא עם ידיים וגם אז רק עם סבון המיועד לעור שמן אן שמן בעייתי המנקה את העור מבלי לגרות את בלוטות השומן. אקנה הוא מצב של דלקת, שבו העור ממילא מגורה, נפוח ואדום, כך שהשימוש בחומרים מגרים עלול רק להחמיר את המצב ואף לעודד עוד יותר את ייצור השומן.

* יש להימנע משימוש בקומפרסים חמים, באדים חמים או במים חמים. החום עלול לגרום לביקוע הנקבוביות ואף לפגוע ביכולתו להילחם בחיידקים המחוללים את הדלקת.

מבחינת תזונה: במשך השנים היו ויכוחים בספרות המקצועית אם תזונה משפיעה על רמת הפצעונים. ועד כה אין תשובה חד משמעית לכך.

בכל מקרה, חשוב מאוד להקפיד על שתייה מרובה של מים או תה צמחים. רצוי להימנע משתיית משקאות תוססים אשר עלולים להגביר את התפרצות החצ'קונים ולגרום לאלרגיות ולבעיות עור. גם שתיית מיצים טבעיים רצוי להגביל מאחר והם מכילים הרבה מאוד סוכרים שיכולים לגרום לתגובות הורמונאליות. בחלב סויה או חלב עיזים אין סכנה.

במקביל חשוב מאוד להקפיד על צריכה מוגברת יותר של חלבונים, כמו, עוף רזה, דגים, סויה, ביצים וכו'. יש לשלב אכילת החלבונים עם ירקות ופירות. ניתן להוסיף שומנים טובים כמו שמן זית, אבוקדו, טחינה, אגוזים ועוד.

כתבות נוספות ומידע רב בנושא ניתן למצוא באתר הבית שלי,

בהצלחה,