15 תשובות
זה רעיון נחמד. אבל אתם צריכים להיות מוכנים (בעיקר נפשית) לכל הבלגן שיהיה.
ואם יש לכם את האופציה לעבור רק אחרי ה"פינוי בינוי"- מה טוב...
מצטרף בחום לדבריו של אודי
לאחר הבדיקות בקשר למחיר ולכדאיות העסקה, אל תעשו בשום אופן את העסקה ללא יעוץ משפטי, מכיוון שבנוסף להסכם לרכישת הדירה יש הסכם או הסכמים נוספים בקשר לפינוי בינוי, שאתם לא יכולים להתמודד עם זה לבדכם.

בהצלחה,
ענת עמרני, עו"ד
בהחלט יש כאן פוטנציאל לרווח. גם אני חושב שכדאי לכם לקחת עורך דין.
עו"ד שי עקרבי
יש לחדד את השאלה. למיטב הבנתי השאלה היא לגבי נכס המיועד לפינוי בינוי עתידי.
אם הדירה נמצאת בבניין שמיועד לפינוי בנוי, ויש הסכמה של כל הדיירים וכבר יש אישורים, אזי יש לקחת בחשבון שבזמן הקרוב תיאלצו לפנות את הדירה ולגור בשכירות. הייתי מציע לקחת עורך דין שמתמצא בפינוי בינוי בכדי לבדוק את כל התנאים והזכויות שלכם עם פינוי הדירה. בדרך כלל מציעים מגורים חלופיים, השתתפות בשכר דירה וכו'. אם אינכם מתכוונים להיכנס לדירה, אז הבלאגאן מבחינתכם מצטמצם בהרבה שכן לא תצטרכו לפנות לאחר שכבר התמקמתם. צריך לבדוק אם המחיר על הדירה מגלם בתוכו כבר את ערכו העתידי של הנכס החדש, כלומר לבדוק היטב מה מחיר נכס חדש באותו איזור ולקחת בחשבון תרחיש בו בעתיד יהיו ירידות מחירים של בין 5 לעשר אחוז. לא הייתי ממליץ על רכישת נכס במחיר המגלם שווי של גבוה מ80% נכס חדש (לקחת בחשבון שבמשך תקופת הבנייה לא תגורו בנכס ו/או לא תשכירו אותו וגם שתקופה לא קצרה תחיו באיזור של אתר בנייה אם הפרוייקט כולל מספר בניינים). רכישת נכס כזה יכולה להיות כדאית מאוד עם פוטנציאל רווח גבוה. שוב, יש לבחון את כל ההיבטים עם עורך דין המתמחה בפינוי בינוי.
הכותב, אודי בר יוסף, מבעלי אתר mna מחקרי נדל"ן.
אם כוונתך לדירה שהקבלן בונה לאחר הפינוי, אזי פועלים כמו כל קניית דירה רגילה בבניה שוכרים עורך דין, שישמור על זכויותיכם מול הקבלן הבונה.

אם כוונתך לדירה שנמצאת באזור שנועד להריסה, אזי מומלץ לשכור עורך דין שיבדוק את משמעות ההריסה, ומה צפוי לקבל בתמורה להריסה מן הקבלן שיבנה דירות חדשות.
כדאי לקנות דירה כזו כי כרגע היא זולה, אלא אם בעל הדירה מוכר אותה כבר עם רווח של הדירה החדשה שתיבנה.
לאחר התהליך של פינוי בינוי תקבלו דירה חדשה בביניין גבוה עם יותר דיירים, אומנם דירה חדשה וגדולה אבל עם מספר גדול של דיירים.
תצטרכו גם לעבור זמנית עד הבינוי לשכירות שהיזם ישלם לכם.
אבל זו השקעה טובה. כדאי אולי להשכיר את הדירה עד הפינוי ולשכור במקום אחר ולהישאר שם עד גמר התהליך.
בכל קניית דירה, גם כמו הדוגמא הנוכחית, יש לבדוק את אפשרויות הרווח ואת הפוטנציאל לשמור על ערך הדירה. במקרה של פינוי בינוי, יש יתרון גדול בגלל עליה כמעט מובטחת של ערך הדירה.

בכל מקרה ניתן להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום
בדרך כלל ברגע שיש פינוי ובינוי, בתים ישנים נהרסים ובמקומם מגיע בניין גדול ובעל תשתית יותר טובה.
דיירי פינוי ובינוי מקבלים הטבות מאחר שהם מוותרים על הקרקע בה הם נמצאים.

במידה ויש דייר שמסרב לתכנית פינוי ובינוי ניתן לקחת עורך דין מתאים לבעיות אלו.
יוסף
ממה שתיארת, גם אני חושב שזה יכול להיות צעד כלכלי חכם. נסה לעבור לבניין מאוחר ככל האפשר.

כמו כן, בגלל המורכבות של הסכם פינוי בינוי כיום, ממליץ לך, כמו קודמיי, לקחת עורך דין. אין לי המלצה ספציפית, צירפתי רשימה שמצאתי בחיפוש פשוט באינטרנט.
אנונימי
אין שום סיבה לא לקחת את הדירה
אנונימי
היי, זה אפשרי.
אני משער שהמחיר יהיה יחסית זול יותר. מהר שכן, ממליץ לך לקרוא לעומק על פינוי בינוי ולשקול האם מדובר בתהליך שאתם אכן מוכנים לעבור. שוחחו עם שאר הדיירים, העו"ד והחברה שמבצעת את הפינוי בטרם תקבלו החלטה. בהצלחה!
כאשר קונים דירה אשר מתכוננת במסגרת פינוי בינוי יש להבין כמה נושאים הראשון התהליך לוקח זמן רב ולעיתים מספר רב של שנים כך שגם אם הדירה נמצאת במסגרת מתוכננת לפינוי בינוי אין מסגרת זמן מוגדרת.

כאשר הפרוייקט יתבצע אכן בסבירות גבוה תעברו לדירה טובה יותר אך בדרך תצטרכו לעבור זמנית לדירה במקום אחר.

בדרך כלל אמליץ על מהלך כזה למשקיעי נדל"ן
היי,
דעו שמדובר בתהליך של שיפוץ הבניין.
ממליץ לכם להתייעץ בנושא עם עורך דין המתמחה בפינוי בינוי.
בהצלחה!
רון
שאלה עם תשובה ארוכה יחסית נמצאת בקישור המצורף
זה האתר של החברה להתחדשות עירונית
באותו הנושא: