10 תשובות
או שאת חיה עם זה רגיל.
ריטאלין זה פשןט עוזר לך להתרכז יותר בלימודים.
אני עם הפרעת קשב וADHD וחיה עם זה בשלום
שואל השאלה:
אבל מה זה הADHD?
מה זה עושה זה מקשה לעשות משהו מה זה עושה
אנונימית
שואל השאלה:
את יודעת^^
אבל מה זה הADHD?
מה זה עושה זה מקשה לעשות משהו מה זה עושה
אנונימית
ADHD זה היפארקטיביות שמלווה את ההפרעת קשב
זה אומר היפראקטיביות
יש לי את זה וזה גיהינום כי ההורים שלי לא מסכימים לי רטלין
אבל אם את רוצה יש דברים כאלה שאמרו לי לעשות כדי להתרכז את יכולה לבוא לפרטי אני אסביר לך
מה שקוראים לו "הפרעת קשב" זה בסך-הכל סימפטומים אנושיים שיש לכל אדם במידה כזו או אחרת. זה אנושי ואפשר לשפר את זה באמצעות משמעת עצמית, כוח רצון והשקעה בלימודים. ולגבי ריטלין וכו' - אלו סמי מרץ, סתם סמים. דומים לקוקאין.
אוקיי, ADHD (או הפרעת קשב וריכוז) היא הפרעה נוירולוגית. יש לה 3 סוגים:
1) לא היפראקטיבי (נקרא בעבר ADD), מאופיין בחולמנות
2) היפראקטיבי, מאופיין בתזזיתיות
3) מעורב

התסמינים הנפוצים הם: חוסר יכולת להתרכז לפעמים, עודף יכולת להתרכז לפעמים, שכחה של דברים, ואימפולסיביות. יש גם תסמינים כמו דיבור מהיר וצורך להתעסק במשהו כל הזמן.
לרוב האנשים יש לפחות חלק מהתסמינים האלה ברמה מסוימת אבל אצל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז הם חזקים יותר, תכופים הרבה יותר, מופיעים מוקדם (לפני גיל 12) ומפריעים לאיכות החיים שלהם.
כדי לדעת אם יש לך את צריכה ללכת לרופא מומחה שיעשה לך אבחון.

אחרי שיש לך אבחון את יכולה לבחור אם לשאול את הרופא שלך לגבי ריטלין או כל תרופה אחרת והוא ישאל אותך למה את צריכה את זה ויחליט אם לתת לך מרשם (כנראה שאם תבקשי אז יתנו לך). כל תרופה כזאת היא טיפה שונה ומשפיעה אחרת על כל אחד, אני לוקחת ריטלין ואותי זה עושה יותר מרוכזת, אני מדבר יותר לאט ומסוגלת להתמיד בדברים ולא קופצת מדבר לדבר. עם זאת יש לי גם תופעות לוואי. אם את מתחילה לקחת תרופה מסוימת ואחרי חודש בערך את מרגישה שקשה לך איתה (היא לא אפקטיבית או שתופעות הלוואי נורא מפריעות לך) את יכולה להתייעץ שוב עם רופא שיחליט יחד איתך אם להחליף תרופה/מינון. יש אנשים שטיפול תרופתי עוזר להם ויש כאלה שלא, בכל מקרה את לא חייבת לקחת את זה אם את לא רוצה. לי (ולרוב האנשים) זה לא מתקן הכל, עדיין יש תסמינים אבל הם ניתנים יותר לשליטה.
יש גם טיפול פסיכולוגי/התנהגותי, אני פחות מבינה בזה אבל את יכולה לשאול את הרופא שלך לגבי זה ויהיה לו יותר מידע.

חשוב לזכור שADHD היא הפרעה אמיתית, היא לא תוצר של עצלנות או חוסר השקעה אלא של הורמונים שמופרשים אחרת במוח, אם אובחנת עם ADHD, תדעי שזו לא אשמתך ושאין שום דבר פסול אם את מחליטה לנטול או לא לנטול תרופות, זה הגוף והחיים שלך וזכותך להחליט מה עושה לך טוב ומה את מעדיפה.
יש פה תגובה אחת שעצבנה אותי במיוחד, מישהו כתב פה שזה בסך הכל סימפטומים שלכולם יש את זה. אז אני אחדד בתקווה שאותו אדם יראה את זה. אמנם יש אנשים שסתם מאבחנים אותם בהפרעת קשב ואין להם אבל ADHD היא דבר אמיתי מאוד שקורה כאשר עצב במוח שקוראים לו דופלמין או משהו כזה לא מתפקד כמו שצריך, התפקוד שלו חלקי ובגלל זה יש גם רמות של הפרעות קשב. יש אנשים שהעצב הזה מתפקד אצלם יותר טוב אבל עדיין לא בתפקוד מלא ויש כאלה שפחות. זה בהחלט לא פסיכולוגי. ולגבי ADHD : ADHD היא הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות וADD היא הפרעת קשב בלי היפראקטיביות.