4 תשובות
עושים אבחון
מנחם גליק מומחה סטיפס
מבצעים איבחון הנקרא ''איבחון טובה''
את מבצעת שאלון ולאחר מכן את לוקחת ריטלין יש לך שעה מנוחה ולאחר מכן שהכדור משפיע את מבצעת את אותו האבחון
אני לוקה בקשב וריכוז ונוטלת ריטלין
בהצלחה!
e.k
בוקר טוב אנונימי,

ישנם תסמינים קטנים רבים אשר משתנים באופיים ועצמתם בין אנשים שונים הסובלים מבעיות קשב, אולם היום מחלקים באופן ברור את הסימפטומים לשלושה סממנים בולטים המאפיינים את הפרעת הADD:
חוסר יכולת לשמור על מיקוד וריכוז לאורך זמן – הדעת מוסחת בקלות ומקשה מאוד על ביצוע מטלות מתחילתן ועד הסוף כמו גם קושי רב להישאר מרוכזים במהלך הרצאה או שיחה למשל. כמו כן, היכולת לבצע יותר ממטלה אחת בו זמנית נפגעת מאוד.
אימפולסיביות – קשיים בדחיית סיפוקים, קשיים בשליטה בדחפים. למשל קושי בלחכות בתור, קושי לשמור כללי שיחה פשוטים ונטייה להתפרצות לדברים, קבלת החלטות נמהרת ולקיחת סיכונים ועוד.
היפראקטיביות (ADHD) – חוסר מנוחה כללי של הגוף והנפש. היפר-אקטיביות פירושה העברי היא “פעלתנות יתר”. צורך בפעילות כל הזמן, אי יכולת להתמודד עם רגעים שקטים או “מתים”, חוסר מנוחה של הגוף – נטייה להזזה (“הקפצה”) של הרגליים, הידיים, לפעמים עוויתית קטנות של חלקי הגוף. אצל ילדים אפשר לראות גם תסמינים כמו התחצפות, דיבור מהיר ובלתי פוסק ועוד.
ההערכה היא שבין 3-10% מהאוכלוסיה באופן כללי סובלים מבעיות קשב וריכוז, בעיקר אצל ילדים. 5-10% מהילדים סובלים מ-ADD/ADHD, כאשר הרוב זה בנים, אולם כאמור ההפרעה קיימת בכל שכבות הגיל השונות.

מקווים שעזרנו,
צוות מכון CBT
CBTIsrael מומחה סטיפס
היי,
אני רוצה לחדד מעט-
אבחון הפרעות קשב נכון ומלא הינו אבחון כולל ומקיף. מבדק ממוחשב, כגון: טובה ו-MOXO אינו מספיק לצורך קבלת אבחנה מדויקת.
אבחון מלא כולל: בדיקה גופנית אשר שוללת בעיות אחרות שעשויות לגרום לקשיים (כגון: אפילפסיה), מילוי שאלונים ע"י הנבדק וע"י הורים/מורים כשמדובר בילדים, שיחות עם הנבדק וכן מבדק ממוחשב.
איש המקצוע (נוירולוג, פסיכולוג המתמחה בהפרעות קשב או פסיכיאטר) נותן אבחנה על סמך שקלול כל הנתונים הללו.
לגבי המבדק הממוחשב- חשוב לשים לב שמבחן טובה פחות מהימן ממבדק ה-MOXO. הטובה הוא מבחן שפותח בשנות ה-80 (ואין מחלוקת על כך שהעולם השתנה לחלוטין מאז), התוצאות מושוות לתושבים אמריקאים בלבד והמהימנות שלו נמוכה יחסית.
לעומתו מבדק MOXO הוא מבדק חדשני, שתוצאותיו מושוות לאנשים ברחבי העולם, רבים מאוד מהם מישראל ומהימנותו גבוהה- נמצא מהימן ב-90% מהמקרים. בנוסף, ה-MOXO משלב מסיחים, אשר מדמים את הסביבה הטבעית של הנבדק, כלומר- ניתן לראות כיצד מסיחים שמיעתיים (כגון מוסיקה) וחזותיים (כגון: תלמידים אחרים בכיתה) משפיעים לחיוב או לשלילה על הקשב.
שיהיה בהצלחה!