59 תשובות
כן צריך ללמוד צריך לדעת קחי את זה איך שבאלך תאמיני במה שאת רוצה כולה מלמדים אותך מי שישמע
אני חושב שלימודי התנ"ך בבית הספר הם הכרחיים, אך מתכונתם הנוכחית בבתי הספר החילוניים גורעת מן המטרה והופכת את הלימוד למעיק ומתיש.
כן, צריך ללמד כי זו היסטורית העם שלנו.
אתם יכולים לומר שזה כפייה דתית כמה שתרצו אך אתם גרים בארץ ישראל. זוהי ארץ יהודית והלימוד בה יהיה על היהדות.
ברר שצריך ללמד מה את שפויה? ואני לא מאמינה שמתמטיקה תעזור לי אז לא ילמדו?
מסכימה איתך לגמרי.. פשוט קח\י את זה כאילו זה סיפור רגיל
זאת ההיסטוריה שלנו.. ועל זה מבוססת מדינת ישראל.. זאת המסורת וכמה שתנסו להיות ליברלים הצורה תמיד תהיה רלוונטית ויהיה צריך ללמוד אותה (יאללה אטאיסטים תנו מינוסים בראש)
אנונימית
האמת הצדק איתך ואני בתור אדם דתי אומר לך את זה.

אני ביא' בישיבה תיכונית והלימודי קודש (תנ"ך מחשבת גמרא) לי דווקא עשו טוב וחיזקו אותי, מה שאני מסתכל מהצד ויש לא מעט חברה אצלי שדווקא העיק עליהם, מהסיבה הפשוטה שזה חייב לבגרות, וזה גם מסת חומר ועושים את זה בהרצה ולא בנחת ובכייף. ואם דיברתי על הדתי, אז בחילוני אני בכלל לא מדבר שהמורים שם מעוותים את התנ"ך ומפרשים לטעמם ולומדים את זה בצורה הכי פשט פשט וחיצונית לפי המילים (ואני לא אומר את זה מליבי אלא מחברים שלי שלומדים שם )

מהדעה האישית שלי כל דבר שתלמדי ותשקיעי בו וגם תביני את תאהבי!.

אז כן אם אני יסכם את הדברים שלי ללמוד תנ"ך בשביל לחזק את האמונה שלך על פי התכנית של משרד החינוך זאת לא הדרך (ע"פ שלי זה עשה ההפך אבל בודדים הם המקרים.)
לשאלות הארות תמיד כאן.
לדעתי צריך ללמוד תנ"ך, ואני אומרת את זה בתור אחת שלא קרובה ליהדות.
את חיה במדינה יהודית, ההיסטוריה של המדינה הזאת נשענת על התנ"ך והעם היהודי. כחלק מהיותך אזרחית במדינה הזאת את תצטרכי גם ללמוד את ההיסטוריה של האנשים שהקימו אותה ושל אלה שמנהלים אותה. ככה זה. את נמצאת במדינה מסוימת, את צריכה להכיר ולקבל דברים כמו זה. כמו שבארצות הברית בתור אזרחית את תלמדי על מלחמת האזרחים שלהם, בין היתר.
ולדעתי דווקא הסיפורים בתנ"ך מאוד נחמדים עד כמה שחלקם מגוחכים. זה גם נותן לך את הבסיס לשפה שלנו ואת מבינה מאיפה המדינה שואפת חלק מההחלטות שלה או מאיפה התרבות שלנו קמה.
זה פאמילי ביזנס^ את ממש צודקת
בתור אתאיסטית אין לי בעיה שילמדו תנך (למרות שאני מעדיפה שבמקום השעות האלה ילמדו משהו חשוב יותר, כמו מתמטיקה למשל). הבעיה מתחילה כשחובה לעשות בזה בגרות.
כי זאת היסטוריה... תחשבי שאנחנו חיים פה ולא לומדים על ההיסטוריה שלנו.. נשמע לך הגיוני?
אתאיסטית או לא, זה לא משנה כל כך.
עם כל הכבוד לכל האנשים המאמינים לדעתי לא צריך לעשות את לימודי התנך ביסודי ובתיכון כ שיעורי חובה.
למשל אם זה היה מקצוע בחירה, לא הייתי רואה שמישהו מהחברים שלי היה הולך ללמוד את זה מבחירה אישית שלהם כי הם יעדיפו ללמוד משהו אחר.
כמובן שיש כאלה שיחשבו כמוני או יחשבו אחרת אבל זה בסדר.
הרי בשביל זה יש בתי ספר דתיים כמו אולפנות וישיבות שמלמדים שם את כל התנך והתושבע ועוד ועוד..
הם שם מבחירה שלהם והם מתחברים לכל הקטע של האמונה והולכים לפי ההלכה אם זה מחינוך ביתי או בחירה אישית שלהם.
תקשיבו יש אתאיסטים ויש הרבה אמונות אבל ישראל קמה בגלל יהדות וישראל קמה בגלל אנטישמיות כל אדם צריך לדעת במדינה הזאת לפחות רמה בסיסית ובודקים את זה בבגרות אין מה לעשות כמו שאזרחות לומדים כי זאת מדינה דמוקרטית תנך לומדים כי זאת מדינה שקמה בשביל היהודים והצלה מאנטישמיות ושנוכל לחיות פה בטוב, לכל אחד יש זכות להאמין במה שירצה ולחיות פה כי זאת מדינה דמוקרטית עם הפרדת דת ומדינה אבל כן יש אספקטים מסויימים של הדת ביהודית כי בגל זאת " אני מכריז בזאת על הקמה מדינה יהודית בארץ ישראל והיא מדינת ישראל" ישראל שזהו יעקוב אחד מהאבות בכל זאת צריך לכבד וללמוד רמת מינימום
אני תומכת בתגובה של "כינוי בטעינה.. " ^^
רק רציתי להוסיף את נקודת המבט שלי כאגנוסטיקנית.
זה נכון, מהיסודי עד לחטיבה המורות לימדו אותנו לפי הפרשנויות שלהן (אני חילונית).
שהייתי קטנה שמתי לב שזה קצת מוזר אל לא כמו היום. בשנים האחרונות, בתיכון, התבררו לי פרשניות כה רבות ומעניינות. אז כן, ביסודי זה לא היה חכם ללמוד בצורה שגויה, אבל היום בתיכון אני באמת מבינה הרבה יותר בכל הקשור לתנ"ך. אני מאמינה שבבתי ספר דתיים אכן לומדים את הנושא טוב יותר, ולמרות זאת לדעתי לימודי תנ"ך בתיכון הם טובים. אני אגנוסטיקנית, לא בהכרח מאמינה בקיום ה'. אבל אני לא צריכה לאמין בכדי ללמוד מהתנ"ך. מצידי שזה יהיה סיפור מומצא. עדיין אפשר ללמוד ממנו. המורה שלנו לא מאמינה בה' ובכל זאת היא מסבירה לנו הכל לעומק, ואם היא לא בטוחה במשהו - היא לא ממציאה - היא הולכת לבדוק לנו ולמצוא תשובות. זה ממש כמו סיפור בשבילי.
אמנם, לי לא הייתה בגרות השנה בתנ"ך, לכן אני לא חוויתי את הצד הרע שבעניין. זה באמת נורא ללמוד בלחץ. אבל זה כבר עניין אחר...
"אל תתבישו"^.. אנחנו יהודים.. תכחישי את זה או לא.. התורה היא הבסיס לכל יהודי ולכן לא משנה חילנוי או דוס כולם צריכים לפחות את הבסיס של התנך
אנונימית
לפי דעתי כן צריך ללמוד
שיתנו בחירה
מי שרוצה ללמוד שילמד ומי שלא שלא ילמד
שנה הבאה אנחנו לא לומדים את זה לפחות:)
איש איש ואמונתו יחיה, לא מכחישה שום קשר ליהודות או לכל דת אחרת. זאת הדעה שלי ואני לא מוכנה שיחליטו מה טוב בשבילי ומה אני אמורה ללמוד. דברים כאלה פוגעים בזכות הבחירה שלי בתור בנאדם. אף אחד לא יכול לכפות עלי דת כלשהי וכו', אם אני ארצה להאמין אני אאמין במה שאני מוצאת לנכון.
שואל/ת השאלה.. לפי דעתי כן צריל ללמוד תנך (בגלל הסיבות שרשמו כאן) ובנוסף תגידו תודה שבמשרד החינוך החליטו לעשות 3 יחל תנך כל כך קל שלא צריך ללמוד אליו לבגרות... תראי 5 יחל ותביני שאם את מתלוננת על רמה לימודית אז באמת שהחיים שלך תותים.
אנונימית
אני לומדת שלוש יחידות אבל של דתיים וזה קשה אני הוגשתי על 80 עם השקעה מאד גדולה חברה שלי הוגשה על אותו דבר והמיקודית שלה זה בדיחה ומצאתי שם טעויות אם זה ככה זה באמת קל חח
כן צריך ללמד את זה.
זה שאת אתאיסטית לא אומר שצריך לעצור את לימודי התנך.

כל אחד לוקח אחרת את התנך, גם אני מכירה אתאיסטים שבשבילם אלה סתם סיפורים.

תחשבי שמספרים לך סיפור וזהו.
המורה שלי לתנך לא מאמינה באלוהים ומבחינתה התנך הוא ספר היסטוריה וגם בשביל האתאיסטים
לדעתי גם אתאיסטים צריכים ללמוד את התנך כי מעבר למובן הדתי שלו הוא גם ספר עם הרבה מוסר וערכים שבאים בו לידי ביטוי ולדעתי חשוב לכל אדם בלי קשר לאמונה שלו, להיחשף לערכים שלומדים מהתנך.
אני חושבת שזה צריך להפוך למקצוע בחירה.
מה קורה פה היום עם כל השאלות של הדת..
בכל מקרה לשאלתך לימודי תנך הם כן הכרחיים בדיוק כמו לימודי היסטוריה, זה העבר של העם שלך, של הדת שלך, זה מה שגורם לחלק מהאנשים להיות אתאיסטים ולאחרים להיות מאמינים, צריך להכיר את התנך וללמוד כדי לדעת לגבש דעה בנושא גם בלי קשר למשמעות הדתית של המקצוע. אני אגב מסורתית מאמינה וחושבת בלי שום קשר שסיפורי התנך מרתקים.
אנונימית
לדעתי יהיה טוב אם זה יהיה בחירה כי הרבה אומרים שלא רוצים ללמוד את זה ותכלס זה פחות מקצוע אחד בשבילי גם אז למה לא
שיהיה שילמדו אבל לאטאיסטים שיעור חופשי שלא יהיו הכיתה.. אני מאוד הייתי שמחה לא לילמוד תנך..
לתגובה מעליי, מה זה שלאתאיסטים יהיה שיעור חופשי?
קודם כל אי אפשר לדעת מה האמונה של כל אחד-ואי אפשר לשנות מערכת לימודיך שלמה כי לכמה אתאיסטים לא מתחשק ללמוד תנך.

זה פשוט לא אפשרי.
לדעתי צריך לכלול את זה בתוך היסטוריה ולא לעשות בזה בגרות.. ללמוד את זה עד כיתה ט
אני חושבת שצריך ללמד בצורה ביקורתית.
לא כשמתייחסים שהכל נכון בדיוק כפי שכתוב, וכל הזמן לנסות להצדיק את הדמויות ואת אלוהים. כמו שהרבה מורים עושים.
צריך להראות פרשנויות שונות ולדון באפשרויות השונות, לתת לכל אחד לבחור את הדעה שלו ולפתח אותו.
צריך. חד משמעית
כן צריך, זו מדינה יהודית.
לא.
אבל ישראל זה מדינה עם כפייה דתית של יהדות.
אז...
כשמדובר במדינה עם כפייה דתית... לגיטימי.
לא מאמין במספרים, אני לא עושה בגרות במתמטיקה.
תעשה לי טובה מה זה השטויות האלה. אני הייתי כמוך לפני איזה שנה, ועכשיו אני פשוט לוקח את זה כסיפור אחד אז לא מפריע לי.
אבל אל תפול בפח של כל הסיפורים שם, יש הרבה הומופוביה, רצח עם, אונס, ושיט כזה שפשוט לא מוסרי. תדע מה טוב בתנך ומה לא.
צודקת לחלוטין
המדינה הזאת היא מדינה דמוקרתית
יש חלק לא קטן בכלל במדינה הזאת שהוא לא מאמין באלוהים
אם עכשיו 40 % מאמריקה לדוגמא היו אומרים שהם אתאיסטים
אז ברור שהיה להם שם מהפכות ולא הכל שם היה הולך לפי הדת
חוץ מזה זה רק תנך
זה ספר רגיל בלי פואנטה שכמה מטומתמים החליטו שהוא קדוש
תלמדי אותו קצת ואז תשכחי
מה מפריע לכם ללמוד את זה סתם בתור סיפור של ספרות?
כן.

1. קודם כל למה אתה מקשר את זה לאמונה בהכרח? בשיעורי תנ"ך מעבירים לך מסרים ישירים לחזור בתשובה? בתור אחת שבאה מבית ספר חילוני, בכלל לא.
2." עם ללא עבר אין לו עתיד" ולא משנה כמה תנסה להתכחש לתנ"ך התנ"ך הוא ההיסטוריה של העם היהודי, העבר שלנו ואם אנשים חכמולוגים כמוך חושבים שאפשר לרמוס, להרוס ולזלזל בתנ"ך אל תצפו לעתיד מזהיר גם כן. התנ"ך הוא הספר ההיסטורי של העם היהודי בו מתואר את שורשי עם ישראל, התפתחות התרבות הישראלית והדת של אברהם יצחק ויעקוב. חשוב לך כיהודי להכיר בהיסטוריה של העם שלך ושל התרבות שלך הרי זה מי שאתה! חבל כל הזמן לקשור את זה לענייני אמונה או אי אמונה. זה סתם מעייף וכבר מתחיל להעיק.
3. בקוריאה הדרומית מלמדים תלמוד ובמדינת היהודים לא ילמדו תנ"ך? זה עצוב מאוד. מאוד עצוב. חלק מהיותה מדינת ישראל היא היותה מדינה יהודית - חובה ללמד תנ"ך הרי הוא בסיסה של היהדות!
4. ידע זה כוח. עד כמה שזה נשמע לך אולי מגוחך אבל חשוב ללמוד תנ"ך גם בשביל ידע בסיסי. כמו שכתבתי "ידע זה כוח" וזה מרחיב אופקים. התנ"ך הוא הספר הכי נמכר בעולם ומהווה בסיס להמון יצירות כל שהן בין שירה, סיפורים, ציור. חוץ מזה שמהווה מקור לוויכוחים פוליטיים והיסטוריים שמשפיעים על המציאות בה אנחנו חיים. אתה חושב שהיית יושב פה מקליד את השאלה הזאת בארץ ציון אם פתאום מישהו החליט לעמעם את קיום התנ"ך "כי לא בא לא להאמין"? התנ"ך מקנה לך זכות בתור יהודי לשבת בציון הרי על פי סיפורי אבות זאת המולדת שלנו ואם אתה עד כדי כך שולל את התנ"ך, אתה בעצם שולל את הזכות שלך לשבת בציון. לתנ"ך יש צדדים נוספים מאשר דת שאחד מהם היא היסטוריה יהודית ( כמו ממלכת ישראל, הפילוג, חורבן בית המקדש הראשון, גלות בבל... ) חוץ מזה שיש המון מוסר השכל בתנ"ך. תיקח למשל את ספרי החוכמה, קהלת. ספר כבד וקשה עם המון פילוסופיה לגבי החיים.
וסתם לציון, נתקלתי פה באתאיסטית שממש בורה בסיפורי תנ"ך, כשגילתה שדניאל זה בעצם שם יהודי ולא אמריקאי היא הייתה בהלם. לצערה הרב היא כנראה לא למדה על דניאל בגוב האריות. זה עצוב כי זה דבר בסיסי. זה כמו לא לדעת יונה הנביא או תיבת נוח.

ואולי אני לא מאמינה באלים יווניים ולא אכפת לי מהמהפכה הצרפתית אבל אני עדיין לומדת היסטוריה. ואולי אני לא אוהבת את השפה העברית ואני חושבת שהחוקים שלה שטותיים, אני עדיין לומדת עברית. אין סיבה להפסיק ללמוד משהו כי חלק לא מאמינים בו. יש אפילו המון מורות לתנ"ך שהן אתאיסטיות אז זה תירוץ עלוב להורדת שעות במערכת.
meir_A
אשמח לדעת מאיפו שלפת "40%"?
פעם אחרונה שבדקתי.
זה 14-15% לא מאמינים באף אל.
ו6% מכירים בעובדה שהם אתאיסטים.
אני לא חושבת שצריך להפסיק ללמד לגמרי
אבל אני יהיה מאושרת במידה ויודיעו שביטלו כל בגרות חובה בנושא הזה.
לדעתי *חייבים* ללמד תנך בבית ספר. זו היסטוריה ומיתולוגיה יהודית, ואסור לתת לזה להישכח. מה שכן, צריך ללמוד גם הרבה יותר ביקורת המקרא משלומדים עכשיו.
אה, וצריך לבטל בגרות חובה בתנך. זה חשוב, אבל לא עד כדי כך.
יש הבדל בין להאמין בתנ"ך לבין ללמוד אותו.
אני אתאיסטית לגמרי ואומרת שצריך לתת את האפשרות הזאת ללמוד, לא לחייב. בכל מקרה אני הייתי בוחרת שכן ללמוד כי יש בתנך סיפורים מדהימים שאפשר ללמוד מהם המון.
אנונימית
יופי אז אני מאמינה באלוהים ואני דתייה ולא בא לי לילמוד גאוגרפיה. איך אני? לא בא לי לילמוד מלמדים אותי שם על המפץ ושאלוהים בכלל לא ברא את העולם וזה הכול המדע לא בא לי לילמוד אבל מישהו שאל אותי מה בא לי ומה לא?
elephent
שלפתי מספר רנדומלי
גם אפשר לראות את הכתבה פה
מספיק שרק 10 אחוז יהיו אתאיסטים
זה כבר מספר עצום שקרוב ל800,000 אנשים
וסכום כל כך גדול של אנשים זה לא משהו שבא ברגל
במיוחד במדינה הקטנה שלנו
שלא לדבר על זה שגם נשאלו ערבים בסקר הזה
אני גם אתאיסטית. ואני חושבת שלימוד תנ"ך זה חשוב והכרחי, לפחות הסיפורים המוכרים יותר, אלו שיוצרים את הרצף ההיסטורי. אני מאמינה שהדברים קרו (אם כי לא בהכרח איך שמציגים לנו אותם) והאנשים (רובם) היו, והם האבות של הדת שלנו וגם של הלאום שלנו (גם אם את לא מאמינה בדת, כמוני, את שייכת ללאום). חוץ מזה, אי אפשר לא ללמד מקצוע כלשהו כי זה לא מתאים למישהו ולא משהו שהוא מזדהה איתו, זו מדינה ישראלית - יהודית והחומר הלימודי בהתאם.
זה שמלמדים תנ"ך לא אומר שכופים עליך להאמין בו ובאלוהים. אני יכולה לתת לך דוגמא של לפחות שתי מורות לתנ"ך שהיו לי שלא מאמינות באלוהים.
למה ילדים של היום בקיאים בכל ההולך בריאלטי.. על סלבס.. ועל סרטים מסוימים ומשתעבדים אלהם.. וששואלים שאלה כולם מתלהבים יא הוא יודע.
ולדעת מזה משה רבנו.. מתיי היה יציאת מצריים.
זה מינימום ידיעה זה השושלת שלנו.. אי אפשר להתווכח!
זה שייך לכל יהודי באשר הוא חילוני, דתי, ימני, אתאיסט...
הבחירה ללמוד לחיים כל אחר יבחר..
ויש מלא מקצועות שלומדים וזה ממש לא מעניין.
הסטוריה? נרדמים.
מתמטיקה? חופר.
ספורט? מעייף.
אבל מה נעשה לא מתלוננים זה המתכונת לומדים מה שאוהבים או מה שלא.
ומי שאתאיסט או שזה לא ממש מעניין אותו.
שיבקש מהמורה או ממעביר השיעור שיעשה זאת בצורה מעניית ואקטואלית.. אולי זה יעזור.
הכל תלוי בצורה ובגישה שמעבירים אותו.
קיץ..
אני מכבדת את האתאיסטים והכל, ומן הסתם גם בגלל שאח שלי ועוד כמה בני משפחה שלי הם כאלה
אבל זאת מדינה יהודית, ולכן לימוד תנ"ך הוא חובה. זה כמו שתלך לארצות הברית, ילמדו אותך שם על הנצרות, או שאם תלך למדינה עם אוכלוסייה מוסלמית ילמדו אותך על הקוראן. זה לא כל כך תלוי בכם, גם לא מכריחים להאמין, פשוט קוראים את זה
כן. גם אתאיסטים צריכים ללמוד. זה אחד מהעקרונות הבודדים שנשארו לעם הזה. אז לפחות זה.
כן! זה לא שאלה בכלל
גם אם אתם אתאיסטים אתם צריכים ללמוד את זה ולפחות לדעת משהו על התנך שלנו, זה העם שלכם אני לא מבינה מה הקטע פה בכלל אתם גרים בארץ ישראל אתם יהודים וזה חלק מהעם שלנו אז אם מלמדים אותנו ואם צריך את זה אז צריך ואין שום סיבה שאתם לא תהיו חלק מזה. אם אתם לא רוצים אתם מוזמנים ללכת
אנונימית
גרה בישראל, תלמד/י עליה קצת לא? על האמונות שלנו.
אנונימית
אני מדברת בתור אתאיסטית ולדעתי זה לא נכון להפסיק ללמד תנך. זה לא קשור ל"להאמין ולא להאמין", זו לא כפייה דתית.. המטרה כאן היא שתלמד את המסורת של העם שלך ואת ה"עבר" כביכול. קח את זה כעוד סיפור, אתה לא חייב לקשר את זה למציאות ולאלוהים אם זה מה שמפריע לך.
ולדעתי כדי ששיעורים לא יהיו מעיקים כמו שאמרו בתגובות פשוט צריך לשנות את שיטת החינוך.. להפוך אותה לבאמת משמעותית, זה לא קשור לתנך ולאתאיזם.. כמו שמלמדים היסטוריה בצורה מעיקה לפעמים סתם כדי לדחוס חומר ככה זה עובד לצערי גם בתנך.
מבחינתי רק חוקי התנ"ך חשובים לכם ( יותר מחוקי מדינת ישראל ) אז לא יודע...

אבל זה שקורעים אותכם בבגרות לחלוטין לא הוגן, לא אמורים ללמוד תנ"ך בשביל בגרות, אמורים ללמוד כי רוצים וזה מעניין.

וסביר להניח שכמו הטפות טבעוניות זה מרחיק אתכם מהיהדות ( שלא לדבר על הסתירה הגדולה מכיוון שהיהדות לא אוהבת לגייס אליה אנשים )
אני חושבת שצריך ללמד תורה אבל לא רק יהודית
ואם הופכים את המקצוע לדתי בבית ספר חילוני כמו שלנו שלפחות יהיה בחירה אם ללמוד או לא ושלאטאיסטים יהיה אופציה לשיעור על ההתפתחות/ אבולוציה ועל זה הם ייבחנו
אנונימית
כן, זאת מדינה יהודית אז לדעתי חובה שיהיה שיעור תנ"ך כי זה חשוב לדעת את ההיסטוריה של העם היהודי..
ואני אומרת את זה בתור מישהי שלא מאמינה בכלל.

"לדעתי לא כי יש אתאיסטים שפשוט חושבים שזה בדיה ולכל אחד מותר להאמין במה שהוא רוצה"
אף אחד לא כפה עליך להאמין באלוהים, תאמין במה שאתה רוצה.
אתה חי במדינה יהודית ואלה התנאים.
אני אישית תמיד שנאתי את המקצוע הזה אבל אין כל כך מה לעשות, פשוט תזכור שזה רק מקצוע בשביל בגרות.
אני גם לא מאמינה בתנ"ך ובכל זאת פשוט למדתי כרגיל כי מבחינתי זה רק סיפורים ולא יותר מזה ויש דווקא סיפורים מעניינים בתנ"ך, זה גם תלוי בדרך שהמורה מלמד/ת את השיעור כי זה יכול להיות די משעמם ויכול להיות די מהנה.
למרות שאני לומדת בבית ספר דתי אז המקצוע הזה די קשה ללמידה וקשה לזכור את כל החומר ולדעתי הם צריכים להקל לנו בחומר של הבגרות בתנ"ך, כי זה לגמרי שונה ממה שלומדים בבתי ספר חילונים.
אני מאמינה באלוהים אבל אני לא חושבת שזה צריך להיות מקצוע חובה כי כמו שאמרת יש אתאיסטים
באוקרינה לומדים גמרא כי זה מפתח את המוח בלי קשר לדת הם גויים
חוץ מזה שאנו מדינה יהודית וצריכים ללמוד לפחות תנ"ך
שיהיה לך בהצלחה
אנונימי