13 תשובות
דתי שומר מסורת חרידי יותר משומר מסורת לבוש שחורים כובע זקן\פאות ותקיש בויקיפדיה:)
עוזרת לכוווול
דתי - דתי יכול להיות איש מסורתי פלוס.
אוקיי זה מסובך:\
יש שתי קבוצות של דתיים - דתיים עם כיפה סרוגה שאלה דתיים לא קיצוניים - הנקראים סרוגים''.
ודתיים קיצוניים - הנקראים חרידים, אלה שמתלבשים שחור לבן עם מגבעת וזה...
ההכ
בגדול דתי זה כל אחד עם כיפה ושומר שבת ואוכל כשר. חרדי זה קצת יותר כמו זקן פאות אוכל רק מהדרין וכל בניו ובנותיו רק בבתי ספר חרדים. הם משתדלים בלי טלוויזיה ובלי עיתונים לא חרדיים.
בתור חוקר של הנושא: דתי שומר את המצוות כהוויתן, חרדי הוא פונדמנטליסט דהינו מוסיף לדת דברים מעבר כדי לחזק אותה מפחד שהחברה והדת יאבדו מחוזקן ויתערערו למשל: אין חובה דתית ללבוש בגדים מסוג מסוים שהם זהים (לבוש של המאה ה-18) דתי לא חייב בכך חרדים נוהגים כך כדי ללכד את חברתם ולשמור על הדת בחברה.
דן
אני מצטערת אבל זה שטויות להגיד שדתי הוא מחפף וחרדי הוא מקפיד!
אסביר בפירוט: דתיים לאומיים הם אנשים שומרי מסורת הדוגלים בתורה ועבודה, בערכי ארץ ישראל ואהבת התורה. הם מאמינים שצריך להתגייס לצבא, לפתח את המדינה אך עם זאת ללמוד תורה ולהיות יהודיים למופת! אנשים פלורליסטים לרוב המשלבים בין התורה לעולם המודרני.
חרדים-חלקם לא ציוניים (זאת אומרת שהם לא בעד מדינת ישראל כמדינה), הם מאמינים שצריך לשמר את המסורת העתיקה כפי שהייתה בכפר האירופאי של פולין כהמשך למסורת אבותיהם שנספו בשואה. הם מתרחקים מקידמה, פלורליזם ודעות מערביות של העולם המודרני.
דתיים וחרידים אותו נושא שניים שומרים תורה ומצוות.
הוספתי קישור
חשוב לי להעיר שלא כל מי שהולך עם כיפה שחורה ובגדים שחורים מגיע לו הכיוני חרדי. ורוב הדתיים הסרוגים לא מחפפים כפי שנוצר הרושם.
אנונימי
כואב לי לראות את התגובות נוסח "דתי יותר מחפף, חרדי יותר אולד-פאשונד". זה רק מראה עד כמה אלה שאמרו זאת פשוט בורים! דתי וחרדי זה כמו מרובע ומלבן- כל מלבן הוא מרובע, אבל לא כל מרובע הוא מלבן... ככה כל חרדי הוא דתי אבל לא כל דתי הוא חרדי!
יש הבדל בין "דתי לאומי" לבין "חרדי", וזה סוג של השקפת עולם בנוגע לגאולה מאז קבלת האמנציפציה (האורתודוכסים לעומת הניאו-אורתודוכסים). מאז זה פשוט המשיך להתפתח עד לקיצוניות כיום...
הדר
חלק פה ממש לא צודקים (דתיים מחפפים? יאללה.. אין לכם מושג מהחיים שלכם.) וחלק צודקים אבל אם את רוצה במילים פשוטות: דתיים הולכים לפי ההלכה החרדים הולכים יותר לפי החומרות למשל: ההלכה אומרת שהחצאית תכסה את הברך בכל מצב אז החרדים (לא כולם) ילבשו חצאית עד הרצפה או גרביים בקיצור יכסו את כל הרגל. מובן?
בתור חרדיה שהמשפחה המורחבת שלה היא דתיה אני אומרת לך שיש הבדל בין החרדים לדתיים.
כמובן א"א להגיד שיש כאלו ש"מחפפים" או כאלו ש"מקפידים מידי" וכמו הערה לא נכונה שראיתי "מתלבשים כמו מהמאה ה18" גם בין החרדים עצמם יש 2 קבוצות חרדים וחרדים מודרנים.
החרדים האמיתים הולכים לפי התורה וההלכה ולא משנה מה- הם ילכו ע"פ מה שהרבנים, ההלכה והתורה אומרת. חוץ ממהלכה המפורשת הכתובה בתורה ישנם ספרי הלכה שונים (מגמרא ועד לספרי הלכה של רבנים גדולים בימינו) שהם גודרים גדירות שחייבים ואני מדגישה חייבים לקיים אותם. הגדרות ההלו נועדו כדי שלא נבוא לידי עבירה על ההלכה. כמו: מוקצה- אסור לגעת בעט בשבת- וזו הלכה של חז"ל כי המלאכה עמה- כתיבה אסורה בשבת. וכדי שלא נגיע למצב של כתיבה אסור לגעת בעט וכו)
הדתיים הולכים יותר ע"פ התורה וספרי ההלכה הראשונים ולפעמים מקלים בדברים שנראים בעניהם לא קריטים ( כגון גרביים לנשים, זקן ופאות) מקובל אצליהם אינטרנט וטלביזיה
החרדים המודרנים זה מן כלאיים של דתיים וחרדים. (הם הולכים עם גרביים אבל קצרות, פיאות ארוכות שנארות שיער טבעי, בגדים צמודים וקצרים שמגיעים בדיוק עד הברך או המרפק וכו)
אם תרצה לשאול עוד בנושא אשמח לעזור בפרטי
פעם היו רק "דתיים" ו"חילוניים"
שבו ה"חילוניים" היו ציונים, וה"חרדים" לא היו, אלא למדו תורה כל היום.
הרב קוק החליט להתחיל משהו חדש, את ה"דתי-לאומי"
שזה זה בעיקרון. שומר תורה, ושומר מצוות, אבל גם מאמין בציונות, בארץ ישראל ובמדינת ישראל..
מקווה שזה מה שחיפשתם:)
בתור בחור ישיבה חרדי זאת התשובה:
חרדי שם את התורה בראש מעייניו והתורה והצוות זה החיים שלו.
דתי זה אחד שמקיים מצוות, וחוץ מזה חי את חייו!
אם את רוצה יש לי עוד חומר רב בנושא!
אין שום שוני.
חרדים ודתיים מאמינים בדיוק באותה תורה ומקיימים את אותן מצוות. זה רק עניין של קהילות.
רב דתי עובר בדיוק את אותה הכשרה כמו רב חרדי. זה שהוא דתי לא הופך אותו לחפיפניק.
רמת הדתיות של הבן אדם לא נמדדת לפי הסביבה שלו והקהילה שלו, זה מאוד אינדיבידואלי. בחור מזרם חרדי יכול לחפש מאוד במצוות למרות שכל הקהילה שלו מאוד מקפידה וגם להפך, בחור מהזרם הדתי יכול להתחזק ממש למרות שהסביבה שלו פחות.
זה עניין של קהילות, יש חרדים שמקלים יותר ויש דתיים שמקפידים יותר.
כל אדם נמדד כאדם בעצמו על המעשים שלו ולא של החברה שלו.
אין מד דתיות שעליו הדתיים מונחים באמצע וחרדים בסוף. כל אדם לעצמו.
ממש אי אפשר להכליל בנושא הזה, יכול להיות אפילו חילוני יותר צדיק מחרדי כי בסופו של דבר אדם נמדד על מעשיו ורצונותיו הפנימיים שרק ה' והוא יודעים וזה נסתר מכולם.