5 תשובות
חרדה חברתית הינה פוביה ספציפית המתבטאת בחשש או פחד קיצוני ומוגזם מפני מצבים חברתיים שונים החל מהופעה בפני קהל, שיחה מול בעל סמכות, דיבור בטלפון, ראיונות עבודה, יציאה לפגישה רומנטית, ריקוד וכלה באכילה ליד אחרים, עבודה או כתיבה ליד אנשים אחרים או אפילו בקשה לתוספת סוכר מהמלצר. החרדה יכולה להופיע במצבים חברתיים בהם האדם נמצא בעיקר במרכז תשומת הלב, כשההימצאות במוקד העניין החברתי מגבירה את הסיכויים לכניסה לסיטואציות מביכות, ומעוררת את החשש שאנשים אחרים ישימו לב לפגמים שבהם, ישפטו אותם ויקבלו רושם שלילי לגביהם. אפילו המחשבה על האפשרות להימצאות במצבים חברתיים, עוד בבית, לפני היציאה, יכולה אף היא לעורר רמות חרדה גבוהות ובשל כך מוצאים עצמם הסובלים מחרדה חברתית במצב של בריחה והימנעות ממצבים כאלו.
יש מושג חרדה שהיא ספציפית ויחידה ממה שהזכרתי אבל מה שמאפיין חרדתי זה "ההמנעות" מלהתעמת עם החרדה. חרדה מתבטאת בלחץ//סטרס הסטרס או הלחץ מקורו במנגנון תקין שאמור להזהיר אותך מסכנה ולפעול מהר אלא שחרדתי מזהה סכנה שהיא לאדם רגיל מצב נורמלי. לי ספציפית הסתבר לי שחייתי חיי בחרדות מסויימות שמקורן חוסר בטחון ודימוי עצמי החל מפחד מראיונות עבודה, קושי בקבלת החלטות, לחץ מבחנים והמנעות מקשר רומנטי בגלל ההמנעות שלי התפוצצתי כמשבר. ראשיתם של החרדות היו חרדה חברתית שהתגברתי עליה לרוב. הטיפול לחרדה חברתית ולחרדה ספציפית היא CBT טיפול קוגנטיבי התנהגותי בליווי פסיכולוג טיפול ממוקד וקצר, הכולל חשיפה למקור הפחד ושיחות לשינוי דפוסי מחשבה שגויים וחיזוק הבטחון לחיובי, עבודה עצמית עם "קפיצה למים" הדרגתית עד חשיפה מלאה. חרדה נעלמת כאשר חוזרים על מקור החרדה פעם אחר פעם. אני התחלתי ועוד יש דרך לעבור.
אנונימי
שלום,

מצרפת קישור.

כל טוב,
איילת
איילת גושן Ayelet Goshen מומחית סטיפס
שלום צ'נוש,
מצרפת מאמרים עם פתרונות.
מקווה שהטיפים יהיו שימושיים עבורך.
מיכל רון - פסיכולוגיה אלטרנטיבית
מיכל רון מומחית סטיפס
חרדה היא מצב של מצוקה נפשית והיא יכולה לבוא לידי ביטוי אצל אנשים שונים בצורות שונות. למעשה בבסיס המצב אין הבדל בין חרדה חברתית לחרדה אחרת (למשל חרדה מהופעה מול קהל). הסיבות למצוקה הנפשית מתקשרות לתחושת חוסר נוחות קיומית וזה דבר שניתן לעבוד עליו ולשנותו. במקביל לכך, טיפול טוב יתמקד גם בהרגעה והפגת מתחים, חיזוק תחושת הביטחון והמסוגלות.
את כל זה ניתן לעשות באמצעות טיפול ברפואה סינית. במצב כזה מומלץ לפנות לאיש/אשת מקצוע עם נסיון בטיפול במצבים רגשיים.
בברכה
איל מצרי-דורון
מומחה לרפואה סינית
איל מצרי-דורון מומחה סטיפס
זה מה שכתוב בגוגל על חרדה חברתית- "חרדה חברתית היא קבוצה של הפרעות חרדה שמתאפיינת בפחד, חשש או דאגה ממגוון של מצבים חברתיים או מביצוע פעולות מסוימות בפומבי. בין החרדות השייכות לקבוצה זו קיים פחד במה, פחד מבני המין השני, פחד מבעלי סמכות ועוד. לעתים אנשים סובלים מכל הפרעות החרדה הללו בו זמנית, מצב שמוגדר כ "הפרעת חרדה חברתית מוכללת". החרדה גורמת לסובלים מההפרעה להימנע מאותם מצבים, על מנת שלא לחוות את הסבל הכרוך בהם. (1) הפחד העיקרי של אנשים עם חרדה חברתית הוא שבמצב המאיים הם יושפלו או יתנהגו באופן שלא מתאים לסיטואציה, וכתוצאה מכך יחשפו ללעג או לביקורת."

יש כל מיני טיפולים, חלק תרופתיים, חלק פסיכולוגים. בת דודה שלי סובלת מחרדה חברתית ולוקחת כמוסות לקטיום, זה מוצר טבעי שעוזר להפחית חרדה ומתח כרוניים וככה אפשר לנהל חיים יותר רגילים ושלווים