4 תשובות
בין דתים וחרדים אין הבדל משמעותי.
דוסים זה גם דתים וגם חרדים..
דתי - דתי יכול להיות איש מסורתי פלוס.
יש שתי קבוצות של דתיים - דתיים עם כיפה סרוגה שאלה דתיים לא קיצוניים - הנקראים סרוגים''.
ודתיים קיצוניים - הנקראים חרידים, אלה שמתלבשים שחור לבן עם מגבעת וזה...

יש הבדל בין החרדים לדתיים.
כמובן א"א להגיד שיש כאלו ש"מחפפים" או כאלו ש"מקפידים מידי" וכמו הערה לא נכונה שראיתי "מתלבשים כמו מהמאה ה18" גם בין החרדים עצמם יש 2 קבוצות חרדים וחרדים מודרנים.
החרדים האמיתים הולכים לפי התורה וההלכה ולא משנה מה- הם ילכו ע"פ מה שהרבנים, ההלכה והתורה אומרת. חוץ ממהלכה המפורשת הכתובה בתורה ישנם ספרי הלכה שונים (מגמרא ועד לספרי הלכה של רבנים גדולים בימינו) שהם גודרים גדירות שחייבים ואני מדגישה חייבים לקיים אותם. הגדרות ההלו נועדו כדי שלא נבוא לידי עבירה על ההלכה. כמו: מוקצה- אסור לגעת בעט בשבת- וזו הלכה של חז"ל כי המלאכה עמה- כתיבה אסורה בשבת. וכדי שלא נגיע למצב של כתיבה אסור לגעת בעט וכו)
הדתיים הולכים יותר ע"פ התורה וספרי ההלכה הראשונים ולפעמים מקלים בדברים שנראים בעניהם לא קריטים ( כגון גרביים לנשים, זקן ופאות) מקובל אצליהם אינטרנט וטלביזיה
החרדים המודרנים זה מן כלאיים של דתיים וחרדים. (הם הולכים עם גרביים אבל קצרות, פיאות ארוכות שנארות שיער טבעי, בגדים צמודים וקצרים שמגיעים בדיוק עד הברך או המרפק וכו)

דתיים לאומיים הם אנשים שומרי מסורת הדוגלים בתורה ועבודה, בערכי ארץ ישראל ואהבת התורה. הם מאמינים שצריך להתגייס לצבא, לפתח את המדינה אך עם זאת ללמוד תורה ולהיות יהודיים למופת! אנשים פלורליסטים לרוב המשלבים בין התורה לעולם המודרני.
חרדים-חלקם לא ציוניים (זאת אומרת שהם לא בעד מדינת ישראל כמדינה), הם מאמינים שצריך לשמר את המסורת העתיקה כפי שהייתה בכפר האירופאי של פולין כהמשך למסורת אבותיהם שנספו בשואה. הם מתרחקים מקידמה, פלורליזם ודעות מערביות של העולם המודרני.
דוסים- הם משתייכים לחסידות כולשהי.
חרדים- האלה הרגילים ולא משתייכים לחסידות והם אלה שבדרך כלל מעדות המזרח.
דתיים- האלה שהם באמצע לא ממש חזקים
דתים זה בעצם דתי לאומי. הם שומרים שבת אוכלים כשר וכל זה אבל יש כאלה שגם קצת מחפפים בצניעות. בל נגיד הרוב פשוט הולכים לפי ההלכה. חצאיות (הרוב מעל הברך כי ככה זה נהיה עם השנים) כאילו ההלכות הבסיסיות הולכים לבני עקיבא וכל זה.
חרידים בעצם מחמירים הם לא הבנות לא מתקשרות עם הבנים הבנים לא מתקשרים עם הבנות. המאוד מחמירים בצניעות. לא לובשים בגדים עם צבעים זועקים או לק בצבעים זועקים. הם מקפידים תמיד לשים גרביונים ובנים מקפידים בשבת ללבוש תכובעים השחורים ובלי שום קשר הם גם יותר מקבידים בכשרות נגיד התדיים מספיק שזה כשר אבל החרידים גם צריכים שזה יהיה בד"צ וכל מיני כאלה. אז כן יש בדל מאוד גדול!
דוסים הם איכשהו כמו תדיים אבל הם גם יותר מקפידים מבחינת כשרות וצניעות. הם הולכים עם חצאיות ארוכות יותר לא אוכלים חלב נוכרי ממש נכנסים לעניין של התפילה ופשוט כאילו יותר חזקים ומחמירים באמונה.