23 תשובות
באופן אישי לא..
יש לזה שם את יודעת
"דתי לפי דעתי"
שואל השאלה:
באמת?
אם הבנת בערך על מה אני מדברת? כיאלו הצלחת לבנות לך בראש דמות או משהו? חחח
אנונימית
אני יודע על מה את מדברת וכן הן באמת מזרחיות בדרך כלל אבל לא תמיד ויש גם בנים כאלה, זה באמת משהו שהייתי צריך להתרגל אליו בהתחלה כי הם באמת מאוד רחוקים מהדת למרות שהם קוראים לעצמם דתיים אבל לא נורא בסוף מתרגלים, סך הכל נחמד שהן מרגישים מחוברים אפילו שזה כמעט ולא בא לידי ביטוי במציאות.
כן ואני מכיר כאלה
וברור שהן יהיו מזרחיות אשכנזיות יוצאות מהבית עם ביקיני הם נשרפות למוות
שואל השאלה:
זה אפילו לא דתי לפי דעתי
זה סתם מסורתיות שמתנהגות הזוי ו"צועקות" בכל מקום שהן אוהבות את הקב"ה או תוקעות את אותן ציטוטים .
אנונימית
שואל השאלה:
חחחחחח אהבתי את הקטע עם האשכנזים.

אנדר וויגין רק מוודא אתה דתי מבית דתי והכל נכון?
זה באמת קשה להתרגל לזה.. כיאלו אני רואה כאלה בנות שאומרות שהן מאמינות (לא מזלזלת בזה) אבל מתנהגות כל כך מוזר, ועוד יותר הזוי שהן אומרות לפעמים שהן דתיות והן נראות ממש ממש רחוקות מהדת ואפילו ידע בסיסי שיש לדתיים אין להן והן גם סותרות מלא דברים.
אני לא רוצה סתם ללכלך ובסוף כל אחג יעשה מה שהוא רוצה פשוט רציתי לשמוע מה אחרים חושבים.
זה באמת באמת קשה להתרגל זה פשוט מוזר ולא קשור.
אנונימית
שואל השאלה:
אוקי מצאתי איך לתאר חלק ממה שאני מרגישה
כיאלו אני פשוט לא מצליחה להבין אותן.. עוד מישהו?
לא מצליחה להבין את המוח הזה שלהן חחח
אנונימית
אני מבית דתי כן...
אני מאיזור כזה של גתיים וחצי מהאנשים פה בעיקר בנוער הם דתיים בכאילו
מנבלים תפה עושים דברים מיניים וכאלה בכיף שלהם ואחכ יגידו שהם מאמינים וזה
חחח אני אשכנזי אבל אני לא דתי, אבל אני דתלש באתי ממשפחה מאוד דתית הייתי בבני עקיבא אני לומד בישיבה והכל.
אני לא מבית דתי, אבל זה לא אומר שאני לא בבין אני התחלתי לשמור מצוות באופן מלא לפני 16 שנה, לתוך העולם תורה (בעולם החרדי) נכסנתי לפני 13 שנה (אירי שירות צבאי). זכעתעת ללמוד תורה, ברוך ה', ויש לי דעת תורה, ברוך ה'.

מה לענות על שאלתך? שבאמת כואב לי עליהן. כנראה שהן לא קבילנו חינוך נכון (לא שאני קיבלתי, אבל אני לא אמור להסתפק רק ממה שמחכנים אותי, אלא לחקור את האמת בשטח - היא בהישג יד) - אז הן עושות את מה שחינכו אותן.

זה בדיוק מה שגרם לי לחזור בתשובה, ברוך ה': כי הבנתי עד כמה זה חמור לחלל את השבת, ואחרי זה הבנתי גם על דברים אחרים, ושחובה על *כל יהודי* לשמור את *כל המצוות*, ולא כמו שבילבלו אותי מתי שעליתי לארץ שיש דברים שרק דתיים עושים אותם, וזה לא חובה לכולם (אין דבר כזה). רק שהתחלתי ללמוד את התורה (כי אהבה ליהדות תמיד הייתה לי, ברוך ה') - הבנתי שזה טעות.

לסיכום, נשאר לצטט כאן את דברי אליהו הבניא, זכור לטוב שאמר לעם ישראל בהר הכרמל את הדבר הבא:

"וַיִּגַּשׁ אֵלִיָּהוּ אֶל כָּל הָעָם, וַיֹּאמֶר: "עַד מָתַי אַתֶּם פֹּסְחִים עַל שְׁתֵּי הַסְּעִפִּים? -אִם ה' הָאֱלֹהִים - לְכוּ אַחֲרָיו, וְאִם הַבַּעַל - לְכוּ אַחֲרָיו" (מלכים א יח, כא).


כלומר מי שמאמין שה' (ורק ה')- הוא האלוקים - אז שילך אחריו ורק אחריו, ומי שמאמין שבעל - אז זה שילך רק אחרי הבעל. לאפשרות השלישית (לעבוד גם את ה' וגם את הבעל) אליהו הנביא התנגד בצורה נחרצת, יותר ממה שהוא התנגד ללעבוד רק את הבעל. שימי לב: הוא אמר "אם ה' הוא אלוקים" ולגבי הבעל הוא לא אמר "אם הבעל הוא האלוהים, אלא אמר "אם הבעל". כלומר הוא יודע שבעל - הוא לא אלוהים והוא בכלל לא קיים, ולכן הוא אמר "ואם הבעל", ולא "ואם הבעל - הוא האלוהים". אבל מי שחושב שהוא כן - אז שילך אחריו (ורק אחריו) עד הסוף.

את תשאלי למה זה עדיף? שמעתי בישיבה הסבר כזה: מי שהולך אחרי השקר (אבל מאמין באמונה שלמה שהשקר שלו הוא אמת) - אז הוא ילך אחרי השקר כל עוד הוא משוכנע שהשקר שלו הוא אמת, וכרגע הוא טועה וזה מה שיש. אבל מה טוב אצלו? שהוא אמיתי עם עצמו, ולא הולך נגד האמת במודע. ברגע שישכנעו אותו, טהוא יבין שהוא טועה והאמת שלו - היא שקר, והאמת היא אחרת - אז הוא (בגלל שהוא אמיתי עם עצמו) ילך אחרי האמת שהוא גילה עכשיו עד הסוף, ולא יחזור אחרי משהו שהוא יודע כבר שזה שקר. עם אחד כזה אפשר לעבוד ושזה שווה. יש לו סיכוי טוב ללכת אחרי האמת עד הסוף. אבל מי שמנסה לשלב אמת ושקר וכל פעם מחליף את עמדתו - אי אפשר לעבוד עם אחד כזה, הוא לא יציב. זה אומר שגם אם הוא מחליט לקיים מצוות כאלה או אחרות (אבל הוא לא מקבל את זה שזאת אמת מוחלטת) - אז יש סיכוי שהוא יחזור לשטויות שלו. אי אפשר לעבוד עם אחד כזה. עד שהוא יחליט להיות יציב בדעתו.

נ.ב. באמת חבל על חילול השם שיוצא מזה.
אנונימי
צודקת ממש...אבל תביני אנחנו בגיל שעדיין מחפשים את עצמנו...אולי הן נמצאות במקום שהן לא לגמרי שלמות עם עצמם...אבל הן גם לא רוצות לחזור בשאלה וכזה....אז הן תקועות בין לבין עד שהחליטו לאן לפנות.....
זה לא קשור לגיל או לזה שהם לא החליטו, זה פשוט ככה לימדו אותם בבית והם לא מודעים לזה שיש עוד הרבה יותר מזה, מבחינתם ככה צריך לחיות וזה בסדר וזה מה שה' אוהב.
כן. והאמת שלפי דעתי היהדות שלנו בכללי היום בשפל...
שואל השאלה:
זה לא קשור לבלבול וכזה.. אלה בנות שאפילו לא חונכו בחינוך דתי אלה זה מה שהם מכירות מהמשפחה כמו שאנדור וויגין אמר, לימדו אותם בבית קידוש, לא להדליק אש בשבת משפטים מתהילים וזהו..
ואו אנדר תיארת את זה בולל הן פשוט כנראה חושבות שככה צריך להיות וזה מה שהקב"ה רוצה וזה מה שהתורה אומרת לעשות וחושבות אולי שהן מאמינות צדיקות והדוקות בגלל שהם אומרות "אני אוהבת את הקב"ה" וכל מיני כאלה.
זה מה שמרגיש לי, פשוט לא מצליחה להבין את הראש שלהן.
לא מודעים לזה שיש הרבה יותר מעבר זה כל כך נכון.. אפילו את הציטוטים שהן אוהבות לשים ניראלי הן לא יודעת מה הפירוש, בגלל זה אני לא מצליחה להבין אותו ואת ההתנהגות כיאלו זה מוזר.
אנונימית
האמת שהייתי אוהב את ה' גם שלא הייתי דתי. פשוט לא חינכו אותי להיות דתי. אולי אני יכול להבין אותם. אני יותר קשה עם אלה שמתכווחים עם התורה, שאתה מביא להם ציטוטים אמיתיים.
אנונימי
שואל השאלה:
כן פחות בעיה לאהוב את הקב"ה ויותר את זה שאומרים משהו אחד ואחר כל מתנהגים ההפך
לא יודעת איך להסביר אבל כן הן לא יודעות שיש משהו מעבר ויש עוד, הן חושבות שזאת כל התורה ולפעמים מרגיש קצת מזוייף.
אנונימית
זה גם כן משהו, לפחות הם מעריכות, שואפות, גם אם הם לא יודעים כלום העיקר שהם מכבדות ומוקירות
וואלה כן וזה מעצבן אותי גם שתמיד מבקשים מה' דברים אבל אחר כך מזלזלים בו ובדת.
א. מכיר את התופעה, היא נובעת מחינוך לקוי וחוסר גדול מאוד בימינו בנושא אמונה ומדע בחינוך לדתיים.

ב. למה את נותנת דוגמה כזאת קיצונית? לי מאוד מציק הרבה מהדתיים שאומרים שהם דתיים וכל זה, אבל לא טורחים לחקור ואז מתעקשים על שטויות כמו לומר ששמירת נגיעה זה לא איסור, או שלכל אחד יש דעות, או ש"אמונה זה נגד ההיגיון או שזה לא אמונה".
זה בורות שמובילה לחילול ה' אם אתאיסט חכם רואה אותם.

ג. היחס כלפי אנשים כאלה הוא כבוד, ומנסים להראות להן את האמת בצורה שיקשיבו וילמדו. לצערנו זה לפעמים ויכוח נגד מערכת של חינוך לקוי, רבנים מזוייפים ושלא למדו, או טעויות בהבנת היהדות מהבסיס.
תודה לך שואלת השאלה
צודקת