3 תשובות
לכל המנהיגים החשמונאים היו כמה מאפיינים בתחומים: ההתרחבות הטריטוריאלית, השינויים הדמוגרפים, שינויים בסמכויותיו של המנהיג, היחס להלניזם וקושי פוליטי-מדיני.


אצל יוחנן הורקנוס זה התבטא כך:

התרחבות טריטוריאלית - מניע מרכזי במדיניות הכיבוש של יוחנן הורקנוס היה הלחץ הדמוגרפי ביהודה. ריבוי האוכלוסייה אילץ אותו לכבוש עוד ועוד שטחים. יוחנן הורקנוס שינה לחלוטין את גודלה וצורתה של המדינה החשמונאית. הוא כבש כמה אזורים בעבר הירדן המזרחי, כבש את שומרון, שכם, אדום ובית שאן. בכך הרחיב מאד את גבולות יהודה. לכיבושיו הגדולים התלוותה קנאות דתית שבאה לידי ביטוי בהרס מקדש השומרונים על הר גריזים. כתוצאה מכיבושיו השם "יהודה" נהפך לשמה של הארץ כולה.

שינויים דמוגרפים - שינויים אלו לא היו שונים יותר מידיי מן המנהיגים האחרים. שכן, פעל כמו המנהיגים שבאו מאוחר יותר במדיניות של גירוש הנוכרים מהארץ בשל הצפיפות אולוסין שהייתה.

שינויים במעמד וסמכויותיו של המנהיג - רוב תקופתו היה עצמאי, למעט חמש השנים הראשונות בהן עדיין היה תלוי במלך הסלווקי. הוא נחשב נשיא וכהן גדול, ושולט בתוקף החלטה של אסיפת העם ביהודה. הוא גם הראשון שמנפיק מטבעות.

יחס להלניזם - יוחנן הורקנוס היה בעל ברית של רומא והושפע מאד מהתרבות ההלניסטית. הוא הראשון שהוסיף לשמו גם שם הלניסטי, וציווה להוריש את תפקידו לאחר מותו לאשת בנו בדומה למקובל בחצרות הלניסטיות. בנוסף לכך, הוא הראשון שהעסיק צבא שכירים בדומה למה שמקובל בחצרות של שליטים הלניסטים. אימוץ השם הלניסטי מצביע על הרצון להתקבל על העם וגם ע"י השליטים בסביבה.

קושי פוליטי מדיני - עם הצורך לתמרן בין הכוחות האזוריים המדיניים השונים שהיו בסביבה, המניהיגים החשמונהים דאגו לשמור על קשר טוב עם רומא בכדי למנוע חיכוחים. שכן, רומא הייתה מעמה מאיימת במיוחד. שמעון ויוחנן הורקנוס הצליחו לקשור קשרים עם מנהיגים שונים בבית סלווקוס ואף לגרוף טובות הנאה: יוחנן הורקנוס הגיע אפילו למעמד של רע המלך ונציגו ביהודה.לסיכום; לפי דעתי מבין כל המנהיגים החשמונאים ניכר תיפקודו המיוחד של יוחנן מבין כל השאר. הוא הרחיב את גבולות הממלכה בצורה יוצאת דופן, מעמדו היה גבוה מאוד והתנהג ממש כמו מלך הלניסטי שבזכות זה הצליח לבסס קשרים טובים מאוד יחד עם רומא בניגוד למנהיגים שבאו אחריו שרק החריבו את אותם קשרים.


מקווה שזה בכלל עדיין רלוונטי בשבילך :)
שואל השאלה:
תודה רבה!
אנונימית
בשימחה