24 תשובות
מה?
שואל השאלה:
במצב אנרכי. האם סביר לומר שהאתאיסט יאמר לעצמו "גם ככה אף אחד לא יעניש אותי בא נעשה מה שבא לי"?
אנונימי
כן
אנונימי
לא. אברהם אבינו אמר "וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם: "כִּי אָמַרְתִּי רַק אֵין יִרְאַת אֱלֹהִים בַּמָּקוֹם הַזֶּה וַהֲרָגוּנִי עַל דְּבַר אִשְׁתִּי" (בראשית כ, יא).
המילה "רק" היא מיעוט. זה אומר שחוץ מיראת אלוקים באותו מקום היה כל ("תרבות", "נאורות" ומה שאתם רוצים או לא רוצים). בכל זאת לא לא מספיק, כי "והרגוני על דבר אשתי". למה? כי אין יראת אלוקים ומי שאין לו יראת אלוקים אין לסמוך עליו שהוא לא יהרג מישהו אם יהיה לו אינטרס לכך. דיוקן של הרב אלחמן ווסרמו הי"ד בספרו "קובץ מאמרים ואגרות". דוגמא לכך ראינו גם בגרמניה הנאצ'ית.
למען האמת ,במצב אנרכיסטי ,אני לא סבור שהמוסר של הציוויליזציה האנושית יצליח לשרוד אלא אם ישנם אנשים עם כישורי הישרדות
אשמח אם תסביר יותר את השאלה שלך
לא.
KARU ,הוא שואל אם אנחנו כאן חושבים שבמצב של אנרכיה (כאוס או בלגאן) בחברה שלנו תשפיע על המוסר של האתאיסטים
אין מוסר אתאיסטי, יש אתאיסטים עם מוסר אבל אין מוסר כולל שהוא חלק מהאמונה של אתאיסטים ככלל, אז זה תלוי במה אותו אתאיסט מאמין.
אנונימי
לא כי אם בן אדם חוקר מספיק הוא בסוף יגיע למסקנה שיש אלוקים ושהדת נכונה וגם אם הוא לא חקר מספיק המשיח יגיע ואז יהיו לו עובדות מול העיניים שיש אלוקים.
האתאיסט מוגבל בבחירה חופשית, בין אם זה נורמות חברתיות מסוימות שנקלטו בתודעתו כמסר תת-ספי, או היכולת להרגיש אמפתיה ויותר מכך החוק שמגביל אותך.
כן, לסיכום.
מה גם שמוסר יעיל להישרדות שלנו.
לא
כן, הוא כן.
כי קבוצות של בני אדם תמיד יסתדרו ויחיו בצורה מאורגנת עם מערכת חוקים מסודרת שמן הסתם תיגזר מהחוקים של המוסר.

המוסר גם טבוע בנו, וכל אחד שחושב שהדבר היחיד שמונע מבני אדם לצאת ולרצוח אחד את השני זה השלטון, או לצורך העניין, ציווי של יישות אלוהית, משלה את עצמו ופשוט לא חשב על זה מספיק, או שהוא חשב על זה מספיק ומתעלם מהמסקנה ההגיונית היחידה - המוסר הוא חלק אינטגרלי מהמערכת הפסיכולוגית של האדם ומהחברה, גם אם החוק לא היה תקף, אתם לא הייתם רואים כאן כאוס במימדים שאתם מדמיינים.
שואל השאלה:
Marco. צודק! במלחמות עולם של המאה הקודמת ראינו איך בני אדם חיו בלי חוקים. הם לא אנסו, לא רצחו, לא גזלו. בני האדם היו פשוט למופת.
"המוסר האינטגרלי של המערכת הפסיכולוגית" עבדה שעות נוספות".
אנונימי
אין קשר בין מוסר לדת. לדתיים יש מוסר מסוים בגלל התנ"ך, לאתאיסטים יש מוסר מסוים בגלל החשיבה העצמית שלהם. וגם, מה יהיה המצב של הדת במצב אנרכי? כי תחשוב על זה: דתיים מצווים להרוג הומואים, נשים שמתלבשות לא צנוע, ערבים, נוצרים וכל מי שנוגד את היהדות. לפי ההיגיון שלך דתיים יתפרעו פי שניים.
שואל השאלה:
Shadow. דתיים מצווים להרוג הומואים, נשים שמתלבשות לא צנוע, ערבים, נוצרים וכל מי שנוגד את היהדות??מה???
על הבורות הזאת אני מדבר!!
אנונימי
^^^כמעט כל מדינה שנלחמה במלחמות העולם היא נוצרייה, אז מה הקשר לאתאיזם?
אפילו אפשר להצביע על גרמניה הנאצית, שליטרלי עשתה את השואה בשם ישו.

וגם, כמובן, אתה עושה פה הטיית אישור.
כשאתה מסתכל על שתי מלחמות (שגם לא נלחמו בשם האתאיזם, ואין שום קשר לאתאיזם, אין לי מושג על מה אתה מדבר)
ואומר שכאן המוסר של האדם נכשל, אתה חייב להסתכל על כל המלחמות שנלחמו בשם האל/ים (ורק המלחמות, אני אעשה לך הנחה בינתיים ולא אתייחס ל*כל* הדברים הרעים שנעשו בשם הדת) ואז אתה לא תוכל להימנע מהמסקנה שהמוסר של הדת הוא גם כן לא כזה מוצלח, כי את הדברים הבלתי מוסריים שהם נמנעים לעשות בשביל לא להכעיס את האל שלהם, הם אחר כך עושים לאנשים אחרים *בשביל* האל שלהם.

אני אתן לך נקודה למחשבה: אין אף תרבות בכל ההיסטוריה המתועדת שאין לה חוקים נגד רצח, גניבה, ועוד דברים שפוגעים ברווחה.
למה אתה חושב שזה?
^ זה לא מדוייק. קודם כל לא סוקלים את כל הרשימה (רק את ההומואים) וגם את מי שכן, זה רק בתנאים מסוימים: בזמן שיש סנהדרין ויש עדים והתראה קודם המעשה ומי שהתרו בו - זלזל בהתראה ותוך כדי דיבור עשה את העבירה שהתרו בה ובך התיר את עצמו למיתה. אז זה לא עניין של אנרכיה, להפך - זה עניין של דין. זה לא כל אחד יעשה את מה שהוא רוצה, אלא מה שה' צוה.
Marco, "אני אתן לך נקודה למחשבה: אין אף תרבות בכל ההיסטוריה המתועדת שאין לה חוקים נגד רצח, גניבה, ועוד דברים שפוגעים ברווחה.
למה אתה חושב שזה?"
-כבוד. רוצים שיכבדו אותם ויעריכו אותם, אבל זה לא בא מפנימיות טובה. במקרה וב - זה בא בשביל להרגיש טוב עם עצמם, בשביל להרגיש שהם שווים משהו, גם אם הפנימיות שלהם היא רעה.
דבר כזה יחזיק מעמד כל עוד שמשרת את האינטרס שלהם ולא סותר אותו.
שואל השאלה:
Marco. אפשר לומר שהנאצים היו קטולים? אפשר לומר שהקומוניסטים היו מוסלמים? אפשר לומר שהיפנים שאכלו שיפודי בשר סיני האמינו באלוהים?
כמו כן אתה צריך לקחת בחשבון ש"דת" היא מילה כללית ואמת יש רק אחת שיכולה לקבל הרבה פירושים שגויים והרסניים.
אנונימי
הנאצים היו נוצרים, כן.
הקומוניסטים לא היו מוסלמים - מתי אמרתי שכן?

היפנים הבודהיסטים ממלחמת העולם השנייה בהחלט היו דתיים, הבודהיזם שיחק תפקיד לא קטן בחלק שלהם במלחמה.

דת היא מילה כללית, כן, אבל יש משהו אחד משותף לכל הדתות, והוא הכוח וההשפעה שיש להן על המאמינים שלהן.
האם הדת אמיתית או לא זה נושא שונה לחלוטין ומאוד סוטה מהנושא של השאלה, ככה שתתרכז רק בהשפעה של הדת, ובמה שהיא עושה למאמינים שלה.
שואל השאלה:
Marco. חבל עלייך!!
אנונימי
מה אתה רוצה תגיד לי