6 תשובות
הדבר הראשון מה שלא יהיה לא להגיע למריבות בגלל כסף, יש הרבה משפחות, אחים, ששונאים אחד את השני בגלל ירושה, כבר נתקלתי בכמה דירות שעומדות כאבן שאין לה הופכין משום מחלוקת בין היורשים, אף אחד לא מרוויח למעט העו"ד. שום כסף לא שווה את השלום ובעיקר במשפחה.

לעצם השאלה: לצורך הידיעה אתה צריך לשאול מי שבקי בחוק כגון עו"ד, אבל שוב לא על מנת לפתוח במלחמה, נסה לדבר על לבם שיקנו את חלקך, אם לא יסכימו תסתפק בשלב זה בדמי השכירות ותן לזמן לעשות את שלו אולי בעתיד יסכימו.

בהצלחה וכל טוב רפאל.
רפאל אלמקיאס מומחה סטיפס
דביר שלום,
אתה מתאר מצב די נפוץ לאחר קבלת נכסים בירושה.
החוק קבע מנגנון שלא מאפשר "לכבול" אותך לאחייך בדירה, וניתן, אם לא תושג הסכמתם למכירה, לפנות לבית המשפט בהליך שנקרא "פירוק שיתוף במקרקעין". בהליך זה לא נדרשת הסכמת האחים, ובית המשפט הוא שעוזר לנהל את ההליך במתן הוראות מחייבות.
לפרטים נוספים, אני לרשותך.


בברכה,
חן שטיין, עו"ד
03-6245588
www.hamishpat.co.il
עו"ד חן שטיין מומחה סטיפס
המצב שהינך מתאר הוא מצב מוכר ונפוץ.
החוק מאפשר מכירה שכזו במסגרת "פירוק שיתוף" בצו בית משפט.
המציאות במקרה כזה היא כי מתמנה כונס נכסים (בד"כ אחד מעורכי הדין ) הדירה נמכרת (ע"י מכרז ו/או אשפרות אחרת אשר יקבע בית המשפט) והתמורה תחולק בין האחים.

עו"ד דובי וינר, 052-5624546
דביר שלום
חוק המקרקעין מכיר בזה שעלול להיות קונפליקט בין שותפים ולכן מאפשר מכירה באמצעות הגשת תביעה לפירוק שיתוף.
שי עקרבי, עו"ד
לפרטים נוספים 03-6705705
עו"ד שי עקרבי
בהמשך לתשובות, אכן, פירוק שיתוף מקרקעין הוא צעד חיוני, ונראה לי שהפתרון היחידי במצב כמו שתיארת.

מציע לך מאד לעשות זאת בעזרתו של עו''ד הבקיא בתחום. צירפתי רשימה מהאינטרנט
אנונימי
ניתן לבקש פירוק שיתוף במקרקעין. כל שותף בנכס רשאי לבקש זאת ויש להגיש את הבקשה לביהמ"ש. ביהמ"ש יכול לחייב את הצדדים המעוניינים להשאיר את הנכס בידיהם לקנות מהצד המעוניין למכור את חלקו. ביהמ"ש אף רשאי לחייב מכירה של כל הנכס ולחלק את השווי המתקבל בין הצדדים. לכן מומלץ להגיע להסכמה מחוץ להליך כזה. עו"ד יכול להסביר לאחים כי בהליך משפטי הם עלולים להיות מחוייבים למכור את הנכס לצורך חלוקת הרווחים במחיר נמוך ממחיר השוק (עלויות שונות כגון כונס נכסים שינגסו ברווחים המתקבלים).
באותו הנושא: