9 תשובות
מן הסתם
שואל השאלה:
למה מן הסתם?
אנונימי
כי אני רוצה להרוויח יותר
כן
זה יביא הרבה כסף למדינה, גם מהעלאת מחירים (החברות צריכות לשלם יותר כסף אז הן צריכות לקבל גם יותר) וגם ממיסים על המשכורות
וגם ככה העלאת המחירים לא תשפיע ואפילו תשפיע לטובה כי זה מתקזז
שואל השאלה:
הענק:

עד איזו תקרה לדעתך צריך להעלות את השכר?

זאב:

איך העלאת המחירים תשפיע לטובה או לא תשפיע?
אנונימי
יוקר המחייה יעלה אם יעלו את המינימום
כי נגיד שמחברת סליל עולה 10 שקלים. החברה מייצרת אלף מחברות בחודש באופן קבוע ונותנת לעובד היחיד בחברה 10,000 שקלים (נשכח את המנהל ואת כל אלה, הם לא נחוצים לדוגמה), זה אומר שהחברה לא מרוויחה כלל (הם גם לא צריכים להרוויח, זה לא נחוץ לדוגמא חח). עכשיו, נגיד שמעלים את שכר המינימום ב-5,000 שקלים. החברה צריכה להעלות את המחירים ולשלם לעובד יותר כי אם לא - היא בהפסד. אז החברה מעלה ב-5 שקלים את המחיר של המחברת, ככה החברה יכולה לשלם לעובד את 5,000 השקלים הנוספים.
אבל יש חברות שלא תעלנה (יעלו) את המחירים כל כך כי זה יגרום לנו, למרות שאנחנו מקבלים יותר, לחשוב על לקנות מוצר אחר
הוא לא יעלה כי המשכורת כלולה בחישוב יוקר המחייה^
מה שיקרה במצב שאתה מאתר פה למעלה זאב, הוא שהעסק ייכנס להפסד, המשק לא ייספוג עליה של 150 אחוז ואו שימצאו תחליף אחר למחברות או תחליף לעובד, שיישאר מובטל.
להעלות את שכר המינימום בצורה מלאכותית יוצר מצב שבו פחות שווה להעסיק אנשים כי הם עולים יותר ממה שהם מכניסים, ככה שיש פשוט יותר אבטלה לחלשים ביותר בחברה.
מצד שני, בגלל שיש שכר מינימום אחיד, כולם מיישרים קו ומשלמים בדיוק אותו, לאף אחד לא משתלם לשלם יותר כי הוא יודע שכולם משלמים את המינימום, ככה שבחלק גדול מהמקרים זה דווקא יוריד את השכר הפוטנציאלי שהיו יכולים לתת.
חוץ מזה זה דופק בעיקר עסקים קטנים, שנסגרים כי הם לא יכולים לעמוד בתשלום. עסק שיש לו עובד אחד והוא יכול לשלם לו עד 5000 ש"ח או שהוא לא יהיה רווחי, לא יעמוד בהעלאת שכר המינימום. עסק גדול שיש לו הרבה עובדים יפטר כמה, יספוג את העלייה ויעביד אותם יותר קשה, או סתם יעלה מחירים כי כל העסקים הקטנים נפלו ומה אכפת לו. קיצר זה בעיקר מזיק, ואפשר להסתדר בלעדיו, בטח שאין צורך להעלות אותו