תשובה אחת
השתן מיוצר על ידי הכליות, ולכן בדיקת השתן הינה חלק מההערכה הראשונית הנעשית ע"י הנפרולוג בעת בירור של מחלות כליה. בדיקת השתן כוללת בדיקת שתן כללית, בדיקת משקע השתן (מיקרוסקופיה) ולעיתים איסוף של השתן 24 שעות לבדיקה כמותית של מרכיבים שונים, כגון קריאטינין, חלבון, מלחים ומינרלים שונים ועוד. כיצד מבצעים את בדיקת השתן?
אופן ביצוע בדיקת השתן חשוב ובעל השלכה על תוצאות הבדיקה.
• יש להמנע ממאמץ גופני קיצוני כ-72 שעות לפני איסוף השתן

• אין לקחת בדיקת שתן מנשים בזמן הוסת

• מומלץ לבדוק את השתן הראשון או השני של הבוקר

• דגימת השתן צריכה להילקח מאמצע הזרם – את הטיפות הראשונות יש להטיל בשירותים ואז לדגום לכוסית הבדיקה

• על הדגימה להכיל לפחות 50-100 מ"ל שתן (כמות של כרבע-חצי כוס שתיה)

• במידה ונעשה איסוף שתן של 24 שעות – מתחילים בבוקר, כאשר את השתן הראשון מטילים בשירותים ולא כוללים באיסוף. לאחר מכן אוספים את כל השתן במיכל האיסוף, כולל בלילה וכולל את השתן הראשון בבוקר למחרת. יש להביא למעבדה את כל מיכל האיסוף לצורך רישום מדוייק של כמות השתן שנאספה במשך היממה.

• תרבית שתן צריכה להילקח בצורה סטרילית, על מנת למנוע זיהום של השתן ע"י חיידקים המצויים בעור ובאזור הגניטליה. בנשים, יש להפריד השפתיים, לנקות היטב עם גזה סטרילית ולייבש המקום.

מה בודקים בשתן?
צבע השתן
באופן רגיל השתן בצבע צהבהב חיוור. צבע השתן יכול להשתנות במצבים שונים, כמו במצבי מחלה שונים ועם שימוש בתרופות או מוצרי מזון מסויימים.
שתן דמי
לעיתים נראה דם טרי ואפילו קרישי דם בתוך השתן. מעיד בדר"כ על הפרעות אורולוגיות
בדרכי השתן, ולעיתים רחוקות יותר משני למחלות כליה

שתן כהה
יכול להעיד על התייבשות, מחלות כליה, צהבת ועוד

השפעת תרופות
תרופות שונות יכולות לשנות את צבע השתן, לדוגמא – האנטיביוטיקה ריפמפין יכולה לצבוע
את השתן בצבע כתום/אדום, ואילו האנטיביוטיקה מאקרודנטין יכולה לצבוע את השתן בצבע חום.

השפעת מזונות
סלק יכול לצבוע את השתן לצבע אדום, ירקות כתומים המכילים קרוטן יכולים לצבוע את
השתן לצבע כתום.


עכירות
באופן רגיל השתן צריך להיות צלול. כל חלקיק המצטבר בשתן בעודף עלול לגרום לעכירותו. הסיבות השכיחות ביותר לשתן עכור – זיהום בדרכי השתן, דימום בשתן וזיהום חיצוני מהפרשות הנרתיק.

בדיקת שתן כללית

השתן נבדק ע"י מקלון-בדיקה מיוחד, הבודק נוכחותם של מרכיבים שונים בשתן. המקלון מוכנס לשתן למס' שניות. השתן עובר תגובה כימית עם חומרים מיוחדים המצויים ע"ג המקלון ומתקבלת תגובה הנותנת צבעים שונים. לפי הצבעים המתקבלים בתגובה, קובעים נוכחותם של המרכיבים השונים בשתן.

חומציות השתן (pH)
מתקבלים ערכים בין 5-9 בדר"כ. ככל שהערך נמוך יותר, משמע השתן חומצי יותר, וככל שהערך גבוה יותר, השתן יותר בסיסי. הערכת מידת חומציות השתן עוזרת בהערכת מצבים קליניים שונים, כמו הפרעות בחומציות הדם, הערכת מחלות אבנים, זהומים בדרכי השתן ועוד.

כדוריות דם אדומות (RBC)
באופן תקין לא אמורות להמצא בשתן כדוריות דם אדומות. תוצאה חיובית מעידה על נוכחות של דם גלוי או סמוי בשתן, ומצריכה בירור. הסיבות השכיחות לכך הן זהומים בדרכי השתן, אבנים, הפרעות אורולוגיות בדרכי השתן ומחלות כליה שונות.

כדוריות דם לבנות (WBC)
באופן תקין לא אמורות להמצא בשתן כדוריות דם לבנות. פעמים רבות מקור הכדוריות הלבנות הוא מחוץ לשתן (מאזור העור והנרתיק) נוכחות כדוריות לבנות בכמות גדולה יכולה להעיד על זיהום בדרכי השתן ולעיתים גם על מחלות כליה.

סוכר (glucose)
באופן תקין סוכר אינו מופרש לשתן. הפרשה מוגברת של סוכר בשתן קורית בדר"כ בחולים עם סכרת שאיננה מאוזנת. לעיתים רחוקות הפרשת סוכר לשתן, בנוכחות ערכי סוכר תקינים בדם, מעידה על הפרעה כלייתית ביכולת ספיגת הסוכר, עם עליה בהפרשתו בשתן.

חלבון (protein)
באופן תקין מופרשת כמות מינימלית של חלבון בשתן (פחות מ-30 מיליגרם ביממה) הפרשת חלבון מוגברת מעל 300 מיליגרם ליממה, מזוהה בבדיקת השתן הכללית. הפרשה פחותה מכך מצריכה בדיקה מיוחדת (מיקרואלבומין)

ניטריטים
חיידקים שונים הגורמים לזיהומים בדרכי השתן, מייצרים ניטריטים, המזוהים בבדיקת השתן הכללית.

קטונים
מופרשים בשתן במצבים קיצוניים של סכרת לא מאוזנת, ברעב ממושך, אלכוהוליזם או לאחר מאמץ קיצוני.

פיגמנטים של מרה (אורובילינוגן, בילירובין)
מופרשים בשתן כאשר רמתם גבוהה בדם. אין לבדיקה זו משמעות בדר"כ בהערכת מחלות כליה.
טווח נורמלי 800-2000 מ"ל


בדיקת משקע השתן (מיקרוסקופיה)
מומלץ לבצע הבדיקה משתן ראשון או שני של הבוקר. הבדיקה נעשית על ידי הסתכלות במיקרוסקופ על דגימת השתן. באופן תקין השתן לא צריך להכיל תאים, גלילים או גבישים. על ידי הסתכלות ניתן לזהות נוכחות תאים שונים בשתן (כדוריות דם אדומות, כדוריות דם לבנות ותאים שמקורם בכליות ודרכי השתן) גבישים וגלילים. ממצאי הבדיקה חשובים ביותר בהערכה ובבירור של מחלות כליה.

איסוף שתן 24 שעות לחלבון
יש לבצע האיסוף כפי שהוסבר לעיל. באיסוף השתן נבדקת כמות החלבון המופרש לשתן ביממה. מדד זה חשוב להערכת מחלות כליה שונות, וכן חשוב למעקב אחר התגובה לטיפולים שונים