31 תשובות
זה מה שחינכו אותם מגיל קטן..
יש היום דתיים פרימיטיביים יותר ויש פחות
אל תתרגשי
ממש לא רוב הדתיים כאלה בוודאות, לא יודע מי השובינסטים שלומדים איתך.. אבל זה ממש ממש לא נכון שרובם כאלה אני דתי ופמיניסט וממש לא היחיד כמעט כל מי שאני מכיר כזה ברמה כזו או אחרת..
אנונימי
מה אכפת לך מהם, שימי פס
ואני ממליצה לך להפוך לסטודנטית הכי מצטיינת בכיתה כדי שיראו שהם טועים
אנונימית
זה ממש לא נכון, לא להכליל!
בת דודה שלי דתייה והיא כמובן התחתנה עם מישהו דתי, והוא מכבד אותה ממש.
וגם הוא שותף לסדר הבית וכו'.. הוא הכי מכבד מכל מי שהכרתי
על מה המינוס?
לא יודע אם זה נכון להגיד שהמילה שלו היא הקובעת באופן גורף, אבל לאדם השלם כן בהחלט המילה של הגבר היא צריכה להיות הקובעת אחרי שלקח בשיקול דעת את דעת אישתו ועשה את החישובים הרלוונטים.
אנונימי
ככה חינכו אותם שאישה צריכה להיות ביהדות, הרעיון שאישה צריכה לעבוד ולעשות כסף משל עצמה ולהיות עצמאית ולא תלויה בגבר הוא חילוני,
הם באו מרקע שונה לגמרי אז הם עדיין במחשבה הפרמיטיבית הזאת.
נסי להתעלם כי את לא תוכלי לשנות אותם בעצמך, אני גם מאוד שונאת את זה אצל הרבה דתיים שאני פוגשת.
מעניין למה אחוז הגירושים כל כך גבוה היום בחיים הנאורים והלא "פרימיטיביים"
אנונימי^
ממש לא נכון די לחרטט! התורה היא לא שובניסטית ונמאס לי מאנשים שאומרים את זה. על כל דבר שנראה שובניסטי יש מלא הסברים על כך. התורה והיהדות מאוד מקפידים על כבוד האישה וכו מי שחושב שלא מוזמן לברר ולשאול על כל דבר גם קטן לפני שמדבר..
אנונימי
צודק בהחלט, אנשים שלא בקעו מהביצה אוהבים לצד נגד במקום לחקור ולא להגיע למסקנות מוטעות
אנונימי^
גאה להיות עם מחשבה פרמטיבית כזאת.
תבינו, אני לא כפוף למה שהחברה שלכם אומרת. מודרנית ככל שתהיה, לא אמורה לשנות את אמונתי בתורת ישראל ובדעותי.

מה כזה מעליב במה שהיא אמרה? מה, זה לא נכון שהנשים יותר נמצאות בבית ומטפלות בילדים, מכבסות כביסה, רוחצות כלים וכו'? בדרך כלל אישה יותר עושה את זה.

לא מבין ממה אנשים מתעצבנים. כאילו, אתם רוצים תתעצבנו, אבל לפחות שתהיה לכם סיבה על מה...
שואל השאלה:
כי החרדיות סובלות בשקט ומעדיפות לא להתגרש אחרת הסתכלו עליהן כיד 2?
אנונימית
מסקנות מוטעות אמרתי כבר?
מה הקשר בין מה שהנשים עושות לשובניזם? מבחינה פיזית מי הראוי שגבר יפרנס ועוד יתעסק בכלכלת הבית וכו' יותר מאשר אישה אבל שניהם עוסקים וצריכים לעסוק.
אנונימי^
אנונימית, עדיין לא הסברת לי מה מעצבן בדעה הזאת (שאת וחבריך הנאורים מכנים אותה 'פרמטיבית').

אם יגידו שהגבר הוא טיפוס פחות רגשני מבנות למשל, האם אני אתעצבן כי העליבו אותי? לא.
אני פשוט מודע שיש הבדל בין המינים, ואין בזה שום בעיה.
מה קשור לאחוז הגירושים? זה בסך הכל אומר שאנשים לא רוצים לחיות יותר ביחד כנשואים, זה לא חייב להיות בגלל שהגבר רוצה שאישה תבשל ותנקה לו ותתלבש עם כיסוי ראש וחצאית. רוב הזוגות אחרי תקופה מסוימת כבר לא אוהבים אחד את השני יותר ונשארים רק בגלל הילדים והמסגרת שהם התרגלו אליה בחיי הנישואים, ככה זה בלי להיות פוליטיקלי קורקט, היום יותר קל ויותר אפשרי להתגרש מבחינת ביקורת חברתית ולכן עושים את זה.
ותעשו לי טובה אני גדלתי בבית דתי וזה תמיד להיות במקום נחות בבית ליד הגברים, גם בתפילות ובבתי כנסת נשים במקום קטן ומודחק (גם בכותל אפילו).
גברים דתיים מצפים מנשים לנקות ולבשל להם ולגדל להם הרבה ילדים והם מאוד ביקורתיים עם הלבוש של הבחורה ועם כמה גברים היא שכבה וכל השטויות האלה.
ילדות דתיות/מסורתיות לומדות מגיל צעיר שהיעוד שלהן הוא להתחתן וללדת הרבה ילדים ולנקות ולבשל ואסור לדבר על מיניות או על הגוף שלך כי זה לא צנוע.
והתורה מאוד שובניסטית, כל התפקידים החשובים בדת הם רק לגברים, הם עושים את כל הטקסים וכל חז"ל והרבנים הם גברים, ההלכה נכתבה גם רק על ידי גברים וגם התלמוד זה גברים שמתדיינים אחד עם השני, הדת היא פטריאכלית- הגברים במרכז ושולטים בה, כמו הנצרות והאיסלם.
אין הרבה הבדל בין 100 שערים לאירן מבחינת יחס לנשים.
אתאיסט גאה- חחח מה הקשר שגברים פחות רגשנים מנשים? מי לימד אותך את זה? זה שוביניסטי לגמרי. אוי בנות הן בכייניות ורגישות, ההיגיון שלהן נחות ובלהבלהבלה, זה סטיגמות מגדריות. רגשנות זה אינדווידואלי ולא קשור למין.
ההבדל בין גברים לנשים הוא פיזי, כל השאר זה אינדווידואלי מעבר לזה שגברים ונשים מתחנכים שונה לגמרי אז רובם מפתחים תחביבים והעדפות שונות (ורוד/כחול, כדורגל/בלט.)
כי ככה חינכו אותם, לפי התורה הגבר צריך לכבד את האישה והאישה מכבדת אותו, אבל המילה האחרונה בבית היא של הגבר
זה מה שמפריע החשיפה והמעמד?
ניראה לך גדולי עולם אלו שמופיעים בחז"ל היו מגיעים לאיפה שהגיעו בלעדי האישה שלהם? את יודעת שאישה ברגע שהתחתנה עם רב היא רבנית? למה מה היא עשתה כדי להשיג את כל זה?
מי הייתה דבורה הנביאה? מירים הנביאה? אם לא היה צריך נשים הן לא היו נבראות. אבל הן חלק אינטגרלי מחייב במציאות שקבע הבורא. לגבי המיניות מה הקשר? עוד אמרו שלנשים ניתנה בינה יתרה, וכן הן נקראות עקרת בית שהיא עיקרו של בית.
אגב גם הרבנים לא ראוי שיעשו את הדברים בגלל כבוד או פרסום, יותר נכון אסור להם. אז אין בכלל פה קושיה.
אנונימי^
וואו כמה שטויות.. תבררו קצת מה דעת התורה על נשים.. לא חסידי גור של היום אלא בתקופת הגמרא והתורה האישה ממש לא יצור נחות שמוליד ילדים וממש לא חסר דוגמאות.. מרים ודבורה הנביאות.. על ברוריה שכל התנאים באו לשאול אותה שאלות בתלמוד שמעתם? אז די לחרטט ולהגיד סתם דברים שאתם לא יודעים. אתן דוגמא לסטיגמה שנהיתה כתוב בתורה שהאישה נוצרה מצלעו של האדם ולכן זה נראה שהיא נוצרה מאוחר יותר ולכן חשובה פחות. זה ממש לא נכון! צלעו הכוונה צידו, הם היו גוף אחד עם שני פרצופים עד שהשם הפריד בינהם ויש פס שהגמ לומדת ממנו שכשהפריד רואים שהאישה חשובה יותר מגבר.
אז נכון יש כיום הרבה דוסים סטומים.. אז מה? לא חסר נורמלים.. הדת והתורה חא שוביניסטחם למי שיודע להסתכל..
אנונימי
תגיד אתה רציני? עקרת בית קודם כל זו מישהי שהיא לא שכירה והיא עוסקת במלאכות של הבית שלה בחינם, זה אומר שהיא תלויה מאה אחוז במשכורת של הגבר ובגבר עצמו שיפרנס אותה ואת הילדים שלה וכשמדובר בזוגות דתיים עם 5+ ילדים אז זה מאוד בעייתי ושם אותם על גבול העוני.
וכן זה חרא שנשים דתיות לא לומדות על המיניות שלהן ומקבלות מסר ברור שזה מושחט ומגעיל להתעסק עם המיניות שלהן, שזה מעוות ושאם גבר חשב עליך מחשבה מסוימת זה באשמתך ואת תענשי על זה בעולם הבא ולכן צריך להתלבש צנוע. רבנית זה תואר בלי משמעות, זה כמו לומר 'אשת ראש הממשלה', היא רק התחתנה עם רב, אין לה סמכויות של רב, הרב זה האיש החשוב.
ומה אתה נותן דוגמאות מהתנך? התנך נכתב בתקופה אחרת לגמרי שהיהדות הייתה שונה לגמרי והוא מתאר כמה וכמה סיפורים שנכתבו בתקופות שונות כשהיו נהוגים מנהגים שונים, היום ביהדות אין דרך לאישה להיות בדרגת רב או להיות משמעותית בדת ולנשים תמיד מוקצה מקום קטן וזניח.
נשים תמיד צריכות לבשל ולנקות בשביל הגבר שלהן ובקידוש בשישי וחגים תמיד הנשים מגישות לגברים אוכל ואחר כך צריכות לנקות אחריהם כמו משרתות.
בקיצור, הדת מעודדת נשים להסתיר את עצמן, להתבייש במיניות שלהן ולהיות משרתות של הגבר שלהן בבית ואתה לא תשכנע אותי אחרת כי אתה מאוד משוחד לא להסכים איתי כי אתה אדם מאמין, הדעה שלך לא אובייקטיבית.
שלא לדבר שאם אלך לשכונות חרדיות עם מכנסיים וחולצה קצרה הלך עלי, כמו באירן. כל החוקים על נשים בדת הזו נכתבו על ידי גברים, כל הספרים נכתבו על ידי גברים ו99 אחוז מהדמויות המשמעותיות בתנך הן גברים, חוץ מחלק קטן שהוא לא משמעותי באמת ביחס לאברהם, יעקב, דוד, שלמה..
אז give me a break
אם לא היו מספיק חילונים במדינה הזו ישראל הייתה איראן היהודית -.-
כנראה את לא מכירה דתיים רק מושפעת מהתקשורת וממה שאומרים לך.. לא יודע באיזה בית גדלת אבל שבת אחת אצלינו היית חוזרת בך מכל מה שאמרת..
אנונימי
ואתן לך דוגמה לכמה התורה כן שובינסטית. המלאכים התחזו לאנשים רגילים ויצאו לסדום כדי לחפש צדיק, הם הגיעו להתארח אצל לוט, ושם האנשים של סדום דפקו על הדלת חזק וביקשו מלוט להוציא אליהם את האורחים שלו כדי שיוכלו לאנוס אותם, לוט לא הסכים והציע להם את הבנות שלו במקום חח כן, שיאנסו את הבנות שלו, העיקר לא את הגברים שהתארחו אצלו.
עוד דוגמה- דוד המלך ראה את בת שבע מתקלחת במרפסת וציווה להביא אותה אליו כדי לשכב איתה- מה שנקרא בימינו: אונס.
אני מכירה דתיים והמשפחה שלי דתית
יופי אז הבאת דוגמא לאונס כפיים. אני יכול להביא לך עשרות אצל החילונים אף אחד לא אמר שהם היו בסדר! באמת תחשבי על זה שניה ולא יודע באיזה בית פרימיטיבי גדלת.. אני חא מכיר בתים דתיים כאלה
אנונימי
רוצה לשמוע הוכחה הפוכה? למה נשים לא מחויבות ללמוד גמרא תורה וכו? לא בגלל זהם צריכות להיות עם הילדים! לא נכון ואת מוזמנת לברר. כתוב שהאישה נמצאת מהלידה ברמה גבוהה יותר מהגבר רוחנית ולכן היא לא צריכה עזרים להתעלות כמו הגבר שצריך (ברור שיש מצוות שהזמן גרמא וכו אבל לימוד תורה זה לא.. וגם זה לא המקור)
אנונימי
בהחלט אפשר להיות דתי ופמיניסט, אבל שוביניסטים למיניהם לפעמים מתחבאים מאחורי הדת כתירוץ להתנהגות שלהם. הדת לא באמת מכריחה אף אחד להיות שוביניסט, אבל קל להשתמש בה כדי להסיר מעצמך אחריות למעשייך.
lll...
ברור שיש הבדלים בין הנפש של אישה לבין זה של איש.
אישה יותר עדינה בדר"כ מגברים, אני לא צריך שום הוכחות והסברים מדעיים, אני רואה את זה בעיניים שלי וזה מספיק לי להבין את זה.
התנ"ך אומר שאם האישה מגיעה למשהו בזכות זה זכותה (דבורה הנביאה, מרים שהייתה יד ימינו של משה) אבל כן.. יש תפקידי "מגדר" שהם בדרך כלל מה שקורה.. זה נכון. אישה נושאת הרחם טבעי שהתפקיד שלה יהיה בטיפול ילדים ודאיגת למשק הבית כי אם למשל אישה כזאת נמצאת בתפקיד מנהיגותי וצריכה ללדת או להנהיג זה פוגע בתפקוד.. הגיוני שגברים יהיו בתפקיד המנהיג ואם אישה היא הכי מתאימה באווה רגע אז היא תנהיג כי זה כישורים לפני מין האדם
per
בדיוק מה שאני עובר אצלי בבית ואנחנו לא דתיים! אבל אני לא שותק אף פעם כמו שלהם מותר להביע את הדעה שלהם אז גם לי מותר! וכן רוב הדתיים הם ככה מסיבה מסויימת וזה באמת מחרפן אבל תילחמי בזה ואל תשתקי!
ככה חינכו אותם מגיל קטן,עשו להם שטיפות מוח,כמו שלכמעט כולנו עושים
אנונימית
נראה לי שאחוזי הגירושים לא כאלה גבוהים יש לך מה לאמר
אנונימי
^ לא מסכים איתך
את אומרת ש"אי רצון להביא ילדים" בשביל לפתח קריירה מבחינה אבולציונית זה חכם? מבחינת המין האנושי?
נשים וגברים חושבים אותו דבר? נשים לא נוטות למחשבה רחמנית רגשית יותר?
per