34 תשובות
כל חוקי המדינה, הם בעצם "כפייה" מסוג כזה או אחר. למה צפייה בטלוויזיה ביום הזיכרון זה בעייתי יותר מתחבורה ציבורית בשבת? כשזה *רק* לאומי זה מקבל קדושה מסוימת?
מסכים ויותר עצוב בעיניי שהמדינה מגדירה את עצמה קודם כל "מדינה יהודית דמוקרטית" הם שמו את המילה יהודית ראשונה כלומר יש לדמוקרטיה פה פחות חשיבות.. יש הרבה חוקים דתיים שנוגדים את הדמוקרטיה האמת שיש יותר חוקים של הדת שנוגדים את הדמוקרטיה..
מסכימה
אתם צריכים להבין שאנחנו חיים במדינת יהודית, מן הסתם שיש פה חוקים מהדת המקומית.
אין בעיה שיש פה חוקים של הדת יש בעיה שיש כפייה שלהם תקרא בין השורות הקטנות תגדיל ראש קצת^ למשל למה אין תחבצ בשבת? יש המון נהגי אוטובוס שהיו שמחים לעבוד בשבת זה 200% זו תוספת נהדרת לפרנסה למה בגלל שבדת שאני בכלל לא מאמין בה כתוב שאסור לעבוד בשבת לי לא יהיה אוטובוס? ולא לגור במדינה אחרת זה לא פתרון כי אני אוהב את המדינה שלי אז תחסכו תגובות כאלה
למידת תנ"ך בבית ספר בכלל לא נחשב כפייה דתית.
עצם זה שהבית ספר מלמד אותך משהו- זה לא נקרא כפייה, אחרת היינו אומרים שיש כפייה על כל מקצוע שלא בא לנו ללמוד.
אין איסור צפייה בטלוויזיה ביום כיפור, את יכולה לצפות בטלוויזיה, פשוט לא ישודרו תוכניות, אם יש לך הקלטות בטלווזיה, תוכלי לצפות בכיף, אף שוטר לא יבוא ויעצור אותך.
אנונימי
"כופר נכבד"
אתה מדבר איתי במשחקי מילים.. תביע את עמדתך כראוי שאוכל לענות לך בחזרה
אני שוקל מה לענות לך, יקח קצת זמן.. רק עכשיו ראיתי מה שכתבת לי
אנונימי, אם אני רוצה לקבל תעודת בגרות אני חייבת ללמוד תנ"ך וזה
זה לא משחקי מילים תקרא שוב ותבין. וללמוד תנך זו בהחלט כפיה דתית זו סהכ תאוריה למה למשל לא מלמדים המפץ הגדול כחלק מאחד מקצועות בית הספר? והיא מתלוננת על כיפור כי אין שום ערוץ טלוויזיה שמשדר אפילו הvod הורידו בו הכל אתה מוכן להסביר לי איזה הצדקה יש ללהוריד הכל בvod? אתם גם ככה שומרים ולא צופים אז מה פאקינג אכפת לכם
זו אי התחשבות בתושבי המדינה, לא כולם כאן דתיים/מסורתיים.
מסכימה.
כן אבל לימודי תנ"ך לא נחשב כפייה דתית.
אתם סתם ממהרים לקפוץ לצעוק את זה. תחשבו על זה, יש עוד מלא מקצעות שבית הספר ומשרד החינוך מלמד, שאף אחד לא שאל אותנו אם אנחנו מעוניינים ללמוד אותם או לא (מתמטיקה, אנגלית, היסטורייה, ספרות, לא חסר). גם אם לא אעשה אותם לא אקבל תעודת בגרות.
אנונימי
אותן מקצועות עוזרים
למה אני צריך ללמוד תאוריה דתית כדי לקבל תעודת בגרות שמאשרת שיש לי השכלה? רוצים ללמוד תנך? תהפכו את זה למקצוע בחירה כמו שמדעים זה מקצוע בחירה כאן הכפייה באה לידי ביטוי. הכפיה היא זה לא כי זה מקצוע שלא בא לי ללמוד אלא כי זה מקצוע בעל אופן דתי והשקפת עולם שאני לא מסכים איתה
^נכון, אבל ההבדל שהוא במקצוע תנ"ך מעורבת דת ולכן זו כפייה *דתית*.
במתמטיקה, היסטוריה, אנגלית וכו לא מעורבת דת.
"כופר נכבד"
קודם כל בלי שום קשר לדת יש נהגי אוטובוסים צריכים מנוחה, למה שלא תתחשב בהם? רק לך הם חייבים? נחזור לסוגיה הדתית - חוקי היהדות הם חלק מהמדינה הזאת לכן יש לומר שהם תופסים חלק באיסור של התחבורה הציבורית בצורה ראויה, בנוגע למקצועות בבית ספר, למה שנלמד עוד מקצועות על הדתות אחרות? הרי בגיל כזה מוקדם הילד לא יודע מי הוא בכלל אז אין בזה הכרחיות וגם אנחנו מדינה יהודית אז אין צורך בלימוד בתורת הנצרות למשל, יום כיפור הוא יום מאוד חשוב לעם שלנו לכן כל האזרחים מחוייבים לכבד אותו גם אם זה בכוח כחלק מהאיסורים שקיימים, זה סוג של מאפיין תרבותי אשר הוא מסמל את המוצא שלך בתור בנאדם, יהדות היא חלק מיום כיפור ואף כמדינה יהודית, אם לא טוב לכם אתם מוזמנים ללכת לגור בארץ אחרת.
מי את שתקבעי לאדם מה יעזור לו בעתיד ומה לא (בלי להעליב)?
אבל את לא יכולה לקבוע לאדם אם זה יעזור לו. תאמיני לי ש 80אחוז לפחות בטוחים שספרות לא תעזור להם בחיים.
יש כאלה שיכולים להסתדר בלי אנגלית בחיים, ולחסוך את מאות אם לא אלפי השעות שמשרד החינוך דרש מאיתנו שנלמד אנגלית.
כנ"ל לגבי מתמטיקה שמלמדים בתיכון. סבבה אתה חושב שתצטרך את זה בעתיד? למה לא לעשות מתמטיקה כמגמה? כמקצוע בחירה?

וכאילו שרוב החומר בהיסטורייה ולשון לא יישכח אחרי 2-3 שנים.
אנונימי
אוקיי
מדינת ישראל, הקמה בשנת 1947, 29 בנובמבר, קיבלה עצמאות מכמה סיבות עיקריות:
הזכות ההיסטורית שלנו על הקרקע, בית לעם היהודי כדי שהשואה ומקרים כדוגמתה לא יחזרו על עצמם.
לכן, מתוקף הנסיבות, מדינת ישראל היא מדינה יהודית כיוון שאם תהיה מדינה ככל המדינות, הבסיס שלנו, של האנשים שחיים פה, לקיים את אורח חייהם במקום זה, מועמד בספק. כיוון שבמקרה זה, לא תהיה זו מדינת העם היהודי, אלא מדינה שבה יש קהילה יהודית גדולה ומה הצורך בעוד מדינה שכזו? על כן, מדינת ישראל הוכרזה על ידי דוד בן גוריון בהכרזת העצמאות בשנת 1948 כמדינה יהודית ודמוקרטית, כאשר במגילת העצמאות לא נאמרו המילים "דמוקרטיה" ו"דת".
מתוקף עיקרון ההסכמיות, חלקי העם (או רובם המכריע) קבעו הסכם סטטוס קוו המסדיר את הסדר הציבורי כך שתהיה הסכמה בין חלקי העם על המשך תפקידה של מדינה זו. ואהו רואים את תוצאות ההסכם היום.
אין ספק, יש כמה דברים שבמדינתנו, המוגדרת יהודית לפני דמוקרטית יהיו (בשל רצון העם ובשל העגינה בחוק) והם: לימוד התנ"ך ומסורת ישראל בחינוך הממלכתי (מתוך רצון המדינה להבטיח שאזרחיה ידעו את מורשתם וההיסטוריה שלהם ויגדלו לאזרחים וכל החרטה האחר שממשיכים לספר לנו עליו).
אך יש דברים שיש לשנות מקצה לקצה, הן בסוגיית המעמד האישי (נישואים וגירושים) והן בסוגיית התחבורה הציבורית בשבת. (להזכירכם, יש תשלום של בין 125% ל150% בשבת. דבר שיעזור לאנשים שלא סוגרים את החודש ולאלה שרוצים להתפרנס מעט יותר טוב)

אם אני אצליח לכתוב את זה בבגרות באזרחות, אהיה המאושר באדם
דמוקרטיה עד הדת, כמובן
לגבי נהגי האוטובוס רובם כן רוצים תחבצ בשבת זה שעות נוספות ועוד כסף למשכורת הדלה שגם ככה הם מרוויחים. זה שהמדינה בעלת אופי דתי לא מפריע לי אבל מפריע לי שאין לי תחבצ בשבת מי שמאמין שלא יסע באוטובוס למה אם קבוצה קטנה באוכלוסיה לא נוסעת אז כל האוכלוסיה גם לא יכולה לנסוע? לגבי מקצועות הלימוד למה לא ללמוד על דתות אחרות? להחכים קצת? למה אני צריך ללמוד על דת בכלל בבית הספר איך זזה מחנך אותי להיות אדם טוב יותר? וזה שכיפור חשוב לכם אני מכבד אני לא אוכל לך חזיר מול העיניים אבל למה זה אומר שאני לא יכול לשבת בבית וסהכ לצפות בטלוויזיה למה צריך להוריד לי את הvod איך בדיוק זה שאני לא אראה טלוויזיה מכבד את הדתי שיושב באשקלון שאני בכלל לא מכיר או רואה? וואלה לא טוב לי ואני לא רוצה לגור במדינה אחרת כי זו הארץ שלי ואני אוהב אותה אם ההמלצה שלך זה שאני אעזוב את המדינה אז מצטער אתה בור ועם הארץ אתה לא שללת אף אחד מהטיעונים שלי ואם זו התשובה שלך לא חושב שיש לך מקום בדיון הזה בכלל
ובמקצוע ספרות מעורב תכנים ספרותיים, ובמקצוע לשון מעורב שפה.
אז אלה כפייה ספרותית וכפייה לשונית?

...
שממציאים כדי לנסות להיות צודקים, מה שלא עובד
^אם אתה דואג לנהגים, תדע שיהיו כאלו שישמחו להחליף אותם ביום שבת (כאלו שלא שומרים שבת).
למה אנשים שאין להם מכונית צריכים לבזבז עשרות או אפילו מעל 100 ש"ח במונית במקום שקלים בודדים באוטובוס ביום היחיד הפנוי להם? זו התחשבות? לא חושבת.
עם כל הכבוד למדינה יהודית, המדינה אמורה להתחשב בתושביה מכל המגזרים. תתפלא שיש דבר כזה "יהודים אתאיסטים", והם נמנים בתוך ההגדרה של "יהודים", ולכן זו המדינה גם שלהם (אפילו בלי קשר לכך שיש פה גם מוסלמים ונוצרים) והם נולדו כאן. למה הם צריכים לעזוב את המדינה שלהם רק בגלל שהמדינה מתחשבת רק בחלק מהאזרחים כאן?
מה על ערבות הדדית? את זה לא קראתם בתנך הקטן שלכם? הגעתם עד עשרת הדיברות ושם עצרתם? מה עם איש איש באמונתו יחיה? (האמת שהפתגם המקורי בכלל הוא צדיק צדיק באמונתו יחיה אבל בסדר) מה עם ואהבת לרעך כמוך? את מממש את המשפט הזה בכך שאתה אומר לי לגור במקום אחר? תלמד להיות בן אדם ולאהוב את הזולת גם אם היא חושבת אחרת ממך לפני שאתה לומד תורה כשאתה אומר ליהודי אחר לגור במקום אחר אתה עובר על חלק מתיר"ג מצוות אתה מודע לכך?

"ובמקצוע ספרות מעורב תכנים ספרותיים, ובמקצוע לשון מעורב שפה.
אז אלה כפייה ספרותית וכפייה לשונית?"
לא כי לא מעורבת פה השקפת עולם או ערך דתי מה דעתך שאני אכריח אותך ללמוד את הקוראת ובלעדיו לא תהיה לך בגרות? אני בטוח שאתה תתקומם נכון? בספרות בלשון באזרחות אין אמונה יש עובדה. בתנך יש אמונה שנוגדת את תפיסת העולם שלי כאן הכפייה חברים
לגבי התחבורה ציבורית, כשחושבים על זה, בכל מקרה לא ישתלם למנהלים להפעיל את העובדים, האוטובסים והרכבות, בשל חוסר בביקוש.
תחשבו על זה, אין בתי ספר שצריך להגיע אליהם, אין צבא, אין עבודה, יום שבת זה לא ימי קניות (של שוק וכ'ו), וכל שומרי השבת גם לא ישתמשו.
אנונימי
יום שבת זה היום היחיד בשבוע שבו יש חופש יש דרישה עצומה לאוטובוסים לפני שאתה זורק מידע שגוי לאויר תברר קצת ואגב בימי שבת יש דרישה גדולה יותר לאוטובוסים מלמשל רביעי ושלישי אז למה שלא נבטל את התחבצ בשלישי ורביעי? הרי "לא משתלם לחברות האוטובוסים להפעיל אותם" נכון? ואגב שומרי השבת הם מיעוט באוכלוסיה הרוב הוא חילוני בכלל
^תתפלא שרוב המדינה לא שומרת שבת, ולכן לא יהיה חסר ביקוש לתחבורה הציבורית. יום שבת זה יום חופשי לרוב האנשים ולכן הרבה אנשים רוצים לנצל אותו לנסוע למקומות מסוימים/לאנשים אחרים.
אם יתחשבו גם בשאר האזרחים לשם שינוי, אז יהיה טוב יותר בהרבה. לא לקבוצה אחת, אלא לכולם.
לא מתפלא. ועדיין חושב שלא ישתלם להפעיל תחבורה ציבורית בשבת.
ברור שעדיף להפעיל תחבורה ביום שליש- רביעי, יש אלפי אם לא עשרות ילדי בית ספר שחוזרים באוטובסים, עוד כמה אלפים שחוזרים מהעבודה, עוד כמה מבוגרים שהלכו לעשות קניות, קיצר באמצע השבוע התחבורה מאוד שימושית.
לדעתי, יהיה פחות ביקוש לתחבורה ציבורית בשבת למרות העובדה שהשבת היא היום חופש
אנונימי
זו לא הייתה שאלה אני ציינתי עובדה. על פי מחקרים משתלם יותר להפעיל תחבצ בשבת. זו עובדה.
"כופר נכבד"
באותה קנה מידה גם אני יכול להכריז על כפייה האתאיסטית כלפיי התנהלות מדינה כיהודית, הרי מה רשום על הנייר מדינה חילונית או יהודית? יהודית נכון, אז מן הסתם שאיהיה פה חוקים על התורה המקומית לכן אין שום צורך להתלונן, אתה חיי במקום עם עקרונות וערכים יהודים אתה לא יכול לבקש שיעשו רק מה אתה רוצה, כמו שתילך למדינה נוצרית ותחליט לשנות את כל החוקים שם על פי הרצונות שלך אין מציאות כזאת
אני לא כופה עליך ללמוד על המפץ הגדול. אני לא כופה עליך לצפות בטלוויזיה בשבת אני לא כופה עליך שום דבר אתה אפילו לא מבין את המושג כפיה אז לפני שאתה מגיב פה דברים טיפשיים לחלוטין פתח גוגל קרא קצת, תחכים. לא מתכוון לענות לך יותר אני את שלי אמרתי בדיון מאחל לך רק בריאות "גמר חתימה טובה"
"כופר נכבד"
מה קשור?! אתה כופה עלי את הרצונות שלך באיך שהמדינה תתנהל... אז גם אני לא
כופה עליך לשמור שבת או להניח תפילין, או לא לצפות בטלוויזיה, חבוב מידה נגד מידה.
אין פה על מה להתווכח
מדינת יהודית וזהו.
לכו למדינות אחרות להם יש כן אוטובוסים בשבת
זה נשמע לכם הגיוני כשאנשים נחים הם צריכים לשמוע אוטובוסים כמו ביום רגיל
אנונימית
"אנחנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל"
זה שאין תוכניות בצום וכו' זה מתוך כבוד.
אני אומרת לך את זה כמישהי שעד לפני שבועיים בערך הייתה אתאיסטית קיצונית.
זו מדינה דמוקרטית, את יכולה להצביע איזה מנהיג את רוצה, אם את תלכי ברחוב ותצעקי לשחרר את פלסטין משטרה לא תבוא עליך ותיקח למעצר (מה שנקרא חופש הביטוי)
המדינה היא דמוקרטית, עם מאפיינים יהודים, כי זה למה היא הוקמה, בשביל מקום ליהודים כי במקומות אחרים לא אהבו אותנו.
דברים כמו שאין חזיר או שרימפס בחנויות אז יש חנויות שיש בהן את זה (טיב טעם חברת סופר גדולה שיש בה את זה)
אני מבינה את הכעס, היה לי את זה עד לא ממזמן, אבל תכל'ס, זו מדינה יהודית וכמובן דמוקרטית. מה שאומר דמוקרטית עם מאפיינים יהודים. (יהודים מבחינה דתית)
וכן יש כפייה דתית בזה שבגלל דת את לא יכולה לנסוע באוטובוס בשבת, אבל בעצם מה רע?
וחוץ מזה, אם את נחה מהבית ספר שלך בשבת, למה בן אדם שהוא נהג, או מוכר, לא ינוח גם מהעבודה שלו?
ובצהל יש החלנה so? אני מתלונן? לא.
מישהו ראה תחוקים החדשים בצהל שרומסים את הדת בצורה הכי חותכת שיש? מישהו שם לב? לא. אני מתלונן? לא. העיקר להתלונן על כפייה דתית...