8 תשובות
מכאניקה. חוקי ניוטון. מערכות ייחוס. לא רוצה להכנס לפיסיקה ונוסחאות, אבל באופן כללי כאשר אתה נמצא על כדור הארץ, אתה נע עם כדור הארץ ביחס לשמש. זו תורה שלמה במכאניקה. באופן מאוד כללי ובלי להכנס לפיסיקה, בגלל החוק הראשון של ניוטון אתה נע ביחד עם כדור - הארץ. לכן אתה לא מרגיש את התנועה.

מנחם גליק מומחה סטיפס
אין הסבר מדוייק לזה, אך תנסי להבין שאת נמצאת על הכדור הארץ, כלומר את חלק ממנו ולכן את זזה. מה שכן את רואה את השמש זזה ( כשהיא שוקעת למשל.. ). כדור הארץ זז כל כך לאט שלעולם לא תרגישי זאת, אבל את כן יכולה לראות שאת זזה לפי השמש:)
תנועה עם המשטח גורמת לכך שגם את נעה באותה המירות בדיוק. אז אין מבחינתך שום הבדל בינך לבין הכדור. (כמו שני מטוסים הנעים באותה מהירות בדיוק. אם הנוסעים לא יישמעו את המנוע ולא ייראו עננים, הם לעולם לא יידעו אם שני המטוסים נעים יחד או עומדים יחד)
בסופו של דבר- מדובר ביחס בינך לבין התנועה השניה.
אמנם, כשאת נוסעת בכל כלי (טיס, רכב וכד') אז את "מרגישה" שאת זזה כי המהירות לא אחידה לגמרי. יש חיכוכים, האטות והאצות... (מנועים רוטטים ועוד.)
אבל כדור הארץ נע באופן מדוייק להפליא במהירות אחידה וזה ככה מלפני שנולדת (שלא נדבר על היווצרות כלל האנושות). כך שמאז ומעולם את נעת במהירות של כדור הארץ ולא הייתה לך ההזדמנות (וגם לא תהיה) להרגיש בתחילת התנועה הזאת או בכל שינוי בה
אז כך, כדור הארץ מסתובב סביב צירו-מהירות הסיבוב היא 1600 קמ"ש
עקב גודלו העצום של כדור הארץ כ-13.000 קילומטר רדיוס אנחנו לא מרגישים
אותו זז. וזו הסיבה גודלו של כדור הארץ.
אני מקווה שההסבר היה מועיל
בברכה
יאיר שאולוף
כשנמצאים על משהו שנע במהירות קבועה, אין שום דרך לדעת שהוא זז. למשל, ידעת שאם שמים אדם במעלית שעולה או יורדת במהירות קבועה, אין לו שום דרך לדעת את זה!
רק כשיש תאוצה אנחנו מרגישים את זה, המהירות מתגברת ומתגברת או מתמעטת בקצת מסויים, ואת השינוי הזה אנו מרגישים.
me1
תחשבי על זה כמו נסיעה ברכבת עם מסילה חלקה, בלי קפיצות, סיבובים או עצירות, כשהווילונות מורדים. האם הנוסעים האחרים ברכבת נראים לך כאילו הם זזים? האם את מרגישה כאילו את נעה במהירות של כמה עשרות קמ"ש? כמובן שלא. כך גם את וכדו"א.
זה ממש לא קשור לזה שאנחנו זזים יחד עם כדור הארץ... בוא ניקח דוגמה... נגי שאנחנו נוסעים באוטו.. אנחנו זזים יחד איתו ואננחנו מרגישים אותו זז..
אנונימי
אם התנועה שלנו עם כדור הארץ היא מעגלית, אז אנחנו הינו צריכים להרגיש אותה, כי המהירות היא כ1800 קמ"ש?
עינת