9 תשובות
שוחט זה לא רק פעולת השחיטה שאולי ראית, על מנת להיות שוחט יש ללמוד הלכות שחיטה היטב אצל רב שוחט מוסמך, וזה יכול להיות גם באופן פרטי, אם אתה דתי ומעוניין להיות שוחט על פי תורת ישראל צור איתי קשר ציין באיזה עיר אתה גר ואנסה לעזור לך. בהצלחה. רפאל.
זה מקצוע נוראי! למה שבנאדם יבחר להרוג חיות על בסיס יומי?
אנונימי
באמת למה לך לרצות לבחור במקצוע של הרג חיות חפות מפשע? חסרים מקצועות בעולם? דווקא מקצוע שכולל לקיחת חיים של ייצור חי? איפה החמלה?
הריגת חיות באמת לא תגרום לך לשום נקיפות מצפון?
אני מרגיש צורך להתייחס לתשובות שקיבלת וקודם לא על פי דת ישראל, הרי רוב העולם אוכלים בשר וכי אפשר לאכול בשר ללא ש"הורגים" קודם את החיה כך שרק מי שהוא צמחוני או טבעוני סובר כנותני התשובות והם מיעוט, אם גם אתה לא מאוכלי הבשר ודאי שלא שייך לך מקצוע השחיטה אבל אם אתה כרוב בני האדם אז נסביר גם את הפן של תורת ישראל.
נקדים ונאמר שהשחיטה היא נטילת חייה של החיה ללא כאב משום הקפדה על הלכות השחיטה הרבות, תוכל לקרוא את ספרו של הרב זמיר "המהפך" שם תוכל גם לראות למה לא ניתן לשחוט בעלי חיים טמאים. וכן ראה קישור מצורף.
ובעניין צער בעלי חיים (גם מוסבר בקישור) יש לדעת שצער וחמלה התורה קובעת מה נכון ומה לא ולא אנו בני האדם, רק מי שברא את העולם רשאי לומר מה נכון, והתורה גם מזהירה אותנו מצער בעלי חיים ולמרות שכל הבריאה נוצרה עבור האדם עדיין מחויב האדם להשתמש בבריאה לפי צורכו ללא שיצער אף בעל חיים וכל שכן בני אדם. אם תרצה אתה או אחרים הסבר מופרט יותר נא ליצור קשר ואשמח להרחיב. רפאל.
אני אכן צמחונית, אך אין זה העניין. גם רוב אוכלי הבשר שאני מכירה, שאין להם עניין מיוחד בתחום זכויות בעלי החיים, עדיין לא היו מסוגלים להרוג בעל חי במו ידיהם ולא היה קל להם לראות במציאות הרג של בעל חיים. אנשים רבים שאני מכירה לא מסוגלים לראות שחיטה אפילו בסרטון וידאו, בוודאי שלא לחשוב על לבצעה ובטח ובטח לא לבחור בה כמקצוע.
אז לפי תפיסת עולמי, יש מרחק רב בין לאכול ולצרוך בשר, שזה דבר שאכן רוב מכריי עושים, לבין ממש לשחוט תרנגולות על בסיס יום יומי. אני חושבת שהרג בעל חי חף מפשע זה דבר שצריך להפריע מצפונית לכל אדם שיש בו מעט מוסר.
יש כ''כ הרבה מקצועות, כ''כ הרבה אפשרויות, למה לבחור דווקא במקצוע שכולל לקיחת חיים?
גם ביהדות אגב יש צידוק לצמחונות. הרב קוק למשל, טען שלאדם הראשון לא הותר לאכול בשר, ורק בגלל ירידת הדורות הותר לבני האדם לאכול בשר בהמשך. והנה שניים מציטוטיו: "חסרון מוסרי כללי הוא במין האנושי, במה שלא יקיים את הרגש הטוב והנעלה, לבלתי קחת חיי כל חי, בשביל צרכיו והנאותיו" "שבבא התור של המצב המוסרי לשקץ בשר בעלי חיים, מפני הגועל המוסרי שיש בו, הלא אז לא תאַוֶה נפשך לאכל בשר, ולא תאכל".
הנה עוד מעט מידע על רעיון הצמחונות ביהדות שאני ממליצה מאוד לקרוא:
http://www.anonymous.org.il/art391.html

אך עוד פעם, טענתי היא, שיש מרחק גדול מאוד בין אכילת בשר, שזה אכן דבר שרוב העולם עושה, לבין הריגת בעל החיים במו ידייך, שזה משהו שלרוב בני האדם יהיה קשה מוסרית ומצפונית ויהיה מחסום פסיכולוגי מסויים שיקשה עליהם לעשות זאת. ואדם שמסוגל לעשות זאת ללא טיפת ייסורי מצפון- טוב, לא נותר לי אלא להצטער בשבילו.
לגבי זה שהצמחונים הם מיעוט אגב, גם הדתיים היהודים הם מיעוט יחסית לכלל בני האדם בעולם.
אך האם העובדה שאתה חלק ממיעוט פוגעת באמונתך לגבי צדקת דרכך?
נורא נחמד לגשת לסופר ולקנות בשר ארוז בצורה אסתטית, מבלי לחשוב שמישהו היה צריך להרוג תחילה את החיה, לחתוך אותה ולארוז אותה.

נורא נחמד להדליק חשמל, מבלי לחשוב שמישהו צריך לכרות פחם רעיל כדי שניתן יהיה להפעיל תחנת כח.

נורא נחמד לנסוע באוטו, מבלי לחשוב שמישהו צריך למצוא נפט רעיל, לזקק אותו ולהעביר אותו לתחנת הדלק.

נורא נחמד לדעת שהפושעים נמצאים מאחורי סורג ובריח, אך מישהו צריך להשגיח על החלאות 24 שעות ביממה.

יש מקצועות נוראיים בעולם, אבל הם חיוניים לקיומנו.

אז חלקנו נמשיך להנות מעולם אסתטי ונקי, וחלק יעבדו במקצועות קשים כדי שאנו נהנה מאותו עולם אסתטי ונקי.
מצטרף לדעתו הפנטסטית, של עורך הדין לירן הנכבד.
כל שהיה לי לומר, אמר חברי עורך הדין לירן.
בנוסף, יש בבשר ויטמנים (למשל), שאין בשום תחליפי בשר, או כל מיני ויטמנים, שאינם נכללים בבשר.
הבשר הוא "חבר" בשרשרת המזון.
ללא צריכת בשר, לאנשים יחסרו ברזל וסידן בגוף.
לא חוכמה להגיד, "אני צמחונית ומסתדרת היטב ללא בשר", מבלי להתחשב ברצונם של האחרים, כן לצרוך בשר.
ישנם אנשים שפרנסתם, היא גידול של עגלים, ואחת או שתיים לשנה, נמדדים היקף האשכים שלהם, נמדדים משקלם, ועד כמה ואיפה, הם הרביעו. בעליהם (כמו עומרי שרון למשל) מקבלים המון המון פידבקים ותשלומים, עבור תוצרתם, יכולתם, והישגיהם של הבקר שלהם.
יש לכבד את רצונם של האחרים, כשאני בתור אדם פרטי, לא כועס על אלה שמתלהבים ממוזיאונים ופסלים למשל, אלא מכבד את רצונם.

עו''ד אמיר לירן, אי אפשר להשוות כורי פחם, מזקקי נפט ושוטרים לשוחטים.
כל הנ''ל אלה מקצועות לא קלים או נוחים לאותם בעלי מקצוע, אבל הם גורמים חוסר נוחות להם בלבד. שחיטה זה הרג של חיות חפות מפשע. אני לא יוצאת נגד המקצוע הזה כי הוא נראה לי "לא כיפי" או משהו בסגנון, אלא כי אני לא מבינה איך אפשר לבחור במקצוע כזה מבחינה מוסרית.
פיץ העכבר, בנוגע לטענה שבבשר יש ויטמינים ומרכיבים שאין בשום מזון אחר, אתה טועה ומטעה. זאת דעה שגוי ששמעתי כ''כ הרבה פעמים והיא נובעת מבורות ומחוסר ידע. כל מה שיש בבשר, אפשר למצוא במזונות אחרים. יש המון אנשים שחיים כל חייהם בלי בשר ובריאותם מצויינת. כל עוד דואגים להשלים את מה שחסר, לא אמורה להיות בעיה. אנשים שכתוצאה מתזונה צמחונית חסר להם ברזל או ויטמינים חיוניים שיש בבשר, זה בגלל שהם לא שמרו על תזונה מאוזנת ולא דאגו לספק לגוף תחליפים. לא רק שתזונה צמחונית לא מזיקה לבריאות, היא אפילו בריאה יותר, אם שומרים על תפריט נכון.
לכבד את רצונם של אחרים? מה אם הרצון הזה פוגע ביצורים חפים מפשע? מה עם רצונם של בעלי החיים לחיות חיים נטולי סבל? לחיות בכלל? אני לא אכבד רצון של מישהו לרצוח מישהו אחר. לעולם. יש הבדל גדול מאוד בין ללכת למוזיאון לבין לשחוט תרנגולות.