23 תשובות
כי אין הוכחות ואני לא רואה לנכון להקשיב ל"חוקים" על פי משהו שלא בטוח קיים.
למה אתה רוצה לדעת למה לא להאמין אין לך סיבה לא להאמין רק בגלל אלוקים אתה חי עכשיו
אנונימית
כי הוא לא קיים
כי אין הוכחות אליו, אף אחד לא ראה, שמע הריח, נגע
ולהאמין במישהו שאף אחד בכלל לא בטוח שאמיתי נראה לי ממש מגוחך

באמת שאין לי כוח לפרט אני פשוט לא מאמינה כי הוא לא קיים, אם את לא חושב כמוני- יופי. באמת שלא ממש אכפת לי
כל איש באמונתו יחייה- כי לנסות לשכנע אותנו עכשיו (אם זה מה שאתה מתכנן לנסות) זה לא יעבוד לך כמו שאתה לא תשנה את הדעה לא משנה מה אגיד ככה גם אני לא אשנה את הדעה לא משנה מה אתה תגיד. זה יהיה כמו לנסות לשכנע מישהו שכחול זה אדום, לא יעבוד וחסר טעם :)
אנונימית
אני אגיד לך למה אני לא מעמין באף אחד. אני אשאל שאלה את כולם איפה ה' היה כשהיה יום השועה ואתם תגידו לי למה אחרי זה אני צריך להאמין במשהו
אוקיי. התנ"ך הוא שוביניסטי, הומופובי, וגזעני.
שלושה דברים אני ממש לא דוגל בהם, ולמעשה, אני הומו, למה שאאמין ואתפלל למישהו שאוסר עלי לשכב עם מישהו שאני באמת אוהב?
אפשר גם להגיד שמעולם לא גידלו אותי לאהוב/לשנוא את התנ"ך. מעולם לא קיימנו מצוות וכאלה, לכן אני לא מרגיש מחובר לתנ"ך וליהדות.
עכשיו, למה בעצם אתה מאמין?
אנונימי
כי אין מה להסביר זה מה שאתה לא מבין
אני לא מאמינה באלוהים כי אין אליו הוכחות
חחח וזה מה זה לא קשור לילדים מהגנון, זה שנתפסת על 3 מילים שכתבתיי לא הופך את הדעה שלי לדעה של מישהי בת 4
אנונימית
אני לא מתווכח עם דתיים, אני רק שואל אותם שאלה אחת ובגלל זה אני גם חילוני.

בעבר היה יוצא לי להיכנס לשיחות ארוכות עם דתיים על אלוהים ואמונה, ובסוף או שהיו שולחים אותי לאיזה רב או שהיו שולפים לי איזה טיעון מסובך שהיה משאיר אותי בלי תשובה. לקח לי זמן, אבל בסוף הבנתי שעם דתיים לא מתווכחים על אלוהים ואמונה. כמה שלא תראה להם שבחוץ יום, הם יראו לך שזה בעצם חושך. חוץ מזה, אלוהים הוא מרכז החיים שלהם והם נורא מומחים בסיפורים האלה, ואני רק חובב.

אבל אני לא שותק וגם לא מתחמק. כשאיזה מחזיר בתשובה מתחיל לספר לי סיפורי אלף לילה ולילה או כשנהג מונית מספר לי שהוא "מאמין באלוהים" ובעוד אלף ואחת הזדמנויות שיש לי לדבר עם דתיים על אלוהים ואמונה, אני פשוט שואל אותם שאלה אחת. לא משנה כמה הם יתעקשו לספר לי את הסיפורים שלהם ("תשמע מה קרה", "בוא תלמד קצת 'יהדות'", "איזה יהודי אתה?"), אני מתעקש שקודם יסבירו לי את העניין הפעוט הזה של השואה. מתעקש מתעקש. לפני שסוגרים את העניין הזה אני לא מוכן לשמוע על שום דבר אחר.
זה הולך בערך ככה:

- אני מבקש שיסבירו לי איך שני הדברים האלה מסתדרים ביחד: אלוהים והשואה. ברור שהשואה קרתה כי אלוהים רצה שתקרה, לא?
כאן יש כמה אפשרויות. עד עכשיו נתקלתי בארבע:

(1) אפשרות אחת היא ששולחים אותי לרב או שמספרים לי שיש איזו קלטת שמסבירה הכל. ואני אומר להם שאני מצפה מאנשים שכל החיים שלהם מוקדשים לאלוהים לדעת דברים בסיסיים כאלה.

(2) אפשרות שנייה היא שאומרים לי שנכון שאלוהים גרם לשואה ושאם היה רוצה היה מונע אותה. אבל הכל קרה בגלל שעם ישראל חטא ולפעמים מוסיפים שזה הוביל לתקומת עם ישראל בארצו ועוד כל מיני דברים טובים. ואני שואל אותם אם זה אלוהים שאותו הם עובדים יום ולילה כל חייהם, זה שתכנן רצח נוראי של מיליון וחצי תינוקות וילדים יהודיים, ורצח נוראי של עוד ארבעה וחצי מיליון מבוגרים? אני מוסיף שאם זה המצב, אז כולנו צריכים להלחם מלחמת חורמה בפושע הזה, אלוהים, שכל הפושעים על כדור הארץ יחד אינם מתקרבים לשפלותו ולאכזריותו. לפעמים כאן מסתיים הויכוח, אבל בדרך כלל הוא לא מסתיים כאן. ממשיכים להסביר לי למה זה היה צריך לקרות. ואני שואל אותם אם הם היו ביד ושם, או ראו או שמעו מה בדיוק קרה בשואה. כי מהחינוך שאני קיבלתי, אם אני חוטא אבא שלי מפליק לי סטירה. וכאן לא ממש מדובר על סטירה. מדובר על הפשע הכי גדול בתולדות האנושות. ואם זהו אלוהים, אז כשהם מתפללים אליו שיחשבו קצת על מה האלוהים הזה עולל לשישה מיליון מבני עמם. שיראו כמה מהתמונות שצולמו בשואה, שישמעו כמה מהסיפורים של ניצולים, ויקדישו לזה עוד קצת מחשבה. כי בעיני המעשים האלה לא יכולים להעשות על ידי מישהו שאינו היצור הנתעב ביותר שהיה קיים מאז ומעולם.

(3) האפשרות השלישית היא שמסבירים שאלוהים לא תכנן את השואה, הוא פשוט אמר "בסדר, אתם לא הולכים בדרכי, אני נוטש אתכם וכל מה שיקרה, יקרה". ואני כמובן מסביר להם שזה לא שונה בהרבה מזה שאלוהים גרם לשואה בעצמו - הוא יכול היה למנוע את זה, והוא לא נקף אצבע כדי לעשות את זה

(4) האפשרות הרביעית היא (וזה מאד נדיר) שאומרים לי שאין תשובה לשאלה הזו, ושהם פשוט מאמינים, ושאין להם מה להגיד למי שבגלל השואה לא מאמין באלוהים. ועם מי שאומר "למה? ככה!" אין מה להתווכח, כמובן, אבל הוא לא יכול לצפות שאני אשתכנע.

והמסקנה שלי? יש המון דברים שאני לא יודע. אני לא יודע מה היה לפני המפץ הגדול. אני לא יודע מה יהיה מחר. אני לא יודע מי צודק: האתאיסטים (שאומרים שאין אלוהים בכלל), או הפנתאיסטים (שאומרים שאלוהים הוא הטבע) או הדאיסטים (שאומרים שיש אלוהים אבל אין שום קשר בינו לאלוהים של הדתיים) או האגנוסטים (שאומרים: אולי יש, אולי אין אלוהים). אני לא יודע המון דברים. אבל את זה אני כן יודע: שהאלוהים הזה, שהדתיים מתפללים אליו, פשוט אינו קיים. חשוב לשים לב: אני יודע את זה בדיוק כמו שכשיש שמש בחוץ אני יודע שזהו יום ולא לילה. כמובן שאפשר להתפלסף ולהגיד שאני לא יודע כלום, בדיוק כמו שאפשר להתפלל לאלוהים שאיננו קיים.
אנונימי
כי אני מאמינה בהוכחות ובמדע. אין הוכחות שהוא קיים ולכן אני לא מאמינה בזה. וכמו שהאנונימי החכם שמעליי אמר - התנ"ך הוא שוביניסטי, הומופובי, וגזעני. כעיקרון אלו שלושת הדברים שאני נגד וזה מה שהתנ"ך מייצג. אז להאמין בזה? לא תודה.

על מה המינוסים? אם אתם לא מסכימים איתי אתם יכולים להגיד לי בתגובה כי לשים מינוס כי אתם לא מסכימים איתי זה עלוב ולא בוגר.
אני חושב שאי אפשר להוכיח את קיומו אבל גם אי אפשר להפריך את קיומו. כמו אקסיומה. מעבר לעניין של אמונה יש את העניין של דת. אני באופן אישי לא תמיד מתחבר לזה ולמנהגים ולמצוות. חוץ מזה, אני לא מעוניין להכיר בספר ששולל את המשיכה שלי ואת מי שאני. אמונה היא לאו דווקא בישות אלוהית. אני מאמין גם במדע, במפץ הגדול ובאבולוציה. גם איך אתה מסביר את קיומו בזמן השואה? יש שיגידו שבלי השואה לא הייתה לנו מדינה. לא הייתי חותם על זה. עובדה שעוד לפני השואה עלו יהודים לארץ ואף חבר הלאומים נתן לבריטים מנדט. המנדט מטרתו הייתה להכשיר את האזור לעצמאות ולאפשר לנו להתארגן למען הקמת מדינה. לפי דעתי השואה זירזה את התהליך. בשואה נרצחו תינוקות, נשים, צדיקים, רבנים, הומואים, נכים וצוענים. אנשים שלא חטאו. איך אתה מסביר את זה?
תשמע... בעיקרון לשאול חילוני איך הוא יודע שאין אלוהים זה כמו לשאול אותו איך הוא יודע שלא עומד מאחוריו קנגרו ששותה שוקו חם מקש..
אין לי כל כך כוח לחפור יותר כי כל הכוחות שלי הלכו על התשובה הארוכה הזאת חחח
אנונימי
אני לא מאמינה בגלל 3סיבות
1. אין באמת הוחכות חד משמעיות לקיומו
2. אף אחד לא ראה אותו
3. השואה, ובכללי כל הדברים הנוראיים שעברו עלינו

אבל באמת אל תחפש סיבות לא להאמין או להאמין, פשוט תעשה שיחה עם עצמך ותבין אם אתה מאמין או שלא.

דרך אגב לאנונימי, יש גם הרבה מאוד חילונים שמאמינים באלוהים
כי הוא שוביניסט גזען והומופוב

לא הגיוני שמשהו קיים מחוץ למקום והזמן

הוא מעדיף להחיות בן אדם אחד ולהרוג מליונים
כמו שאתם אומרים אלוהים הוא כל יכול הוא היה יכול לגרום לכך שהיטלר ימות בלידה או שהוא ידרס או לא יודעת מה בקיצור הוא היה יכול לגרום לכך שהוא ימות לפני שהתחילה השואה ובכך השואה הייתה נמנעת


בקיצור הוא רע יש מליון ואחת סיבות שבגללן אני לא מאמינה ומליון ואחת סיבות שגם אם הוא קיים ואני ידע בוודאות אני לא יעשה מה שכתוב בתורה


יש לאליעד כהן כל מיני הרצאות חכמות על אמונה ולמה לא הגיוני שאלוהים קיים
GoddessOfFire את טועה... בזבזתי שנה מהחיים שלי בקריאה על הנושא, דשתי בו מכל עבר, בשבילך מוויקפדיה:

"חילונים יכולים להיות תאיסטים, אגנוסטיקנים, אתאיסטים, דאיסטים ובני כל השקפה אחרת"
אנונימי
נו? וכתוב "בני כל השקפה אחרת" אז זה נחשב גם להאמין באלוהים.
אני לא יכול להוכיח לך מתמטית שאלוהים לא קיים, אבל אני יכול על דרך השלילה להראות לך למה זה בלתי סביר שאלוהים קיים:

1. אלוהים רחום וסלחן-תגיד את זה לשישה מיליון יהודים שנשרפו בתאי גזים.
2. בתנך יש אינספור סתירות פנימיות (מעיד על כך שנכתב על ידי סופרים שונים ולא ירד מהשמיים כמו שהדתיים טוענים)
3. העולם לא נוצר לפי 5,000 שנה ישנן הוכחות מדעיות לזה.
4. במהלך ההיסטוריה היו 3,500 אלים, למה דווקא האל שלך אמיתי?
5. במהלך ההיסטוריה אנשים השתמשו באלוהים לעיתים קרובות בשביל להשיג כוח. (אלוהים משרת אינטרסים של שליטים)
6. אתה לא יכול להוכיח לי מדעית שיש אלוהים. מכיוון שחובת ההוכחה חלה על הצד שטוען את הטענה, אין אפשרות לקבוע אם אלוהים קיים או לא.

קפיש?
את טועה.
אנונימי
דיי קשה לפרט את כל מה שעבר לי בראש בשנה האחרונה, אבל זה מסתכם בכמה דברים.
אין הוכחות לקיומו של אל כזה או אחר.
המדע כבר גילה את היווצרות העולם- ויצורים קסומים למרבה ההפתעה לא מופיעים שם...
התנך לא מוסרי. שוביניזם, הומופוביה, רצח עם, פדופיליה, אונס, עבדות, ועוד ועוד
זה שמעליי-
זה שהחברה נהגה בצורה מסויימת בעבר- לא הופך את מה שהיא עשתה לבסדר.
המאמינים מאמינים שאלוהים כתב את התנך ואלוהים אמור להיות מוסרי. אז הוא אמור לספק לבני האדם חוקים מוסריים בספר שלו. זה לא משנה לאיזו תקופה החוקים בתנך שייכים, אם אלוהים כותב אותם הם צריכים להיות מוסריים. המוסר של אלוהים צריך להיות אובייקטיבי ומוחלט, לא תלוי בתקופה...

ודבר שני, אם החוקים הלא מוסריים של התנך כבר לא תקפים לימינו, למה עדיין יש הומופובים? למה עדיין צריך לכסות נשים?
ואם המוסר של התנך שייך לעבר, אז למה ששמירת שבת גם לא תהיה שייכת לעבר? למה עדיין צריך לחתוך לתינוקות את הזין? למה עבדות ואונס אלה רק דברים שהיו מקובלים פעם, אבל הומופוביה ושוביניזם עדיין רלוונטים בהווה?
התמנון התמנוני^
אני בהחלט מסכים איתך. לגבי מה שאמרת על הומופוביה- אנשים תמיד יחפשו סיבות להצדיק את השנאה שלהם. פה במקרה זה נופל על ספר. שונאים ישנאו. יש אנשים שלא מסוגלים לקבל את העובדה שהמציאות קצת יותר מורכבת, או שהם חוששים מזה או שהם פשוט מדחיקים את מי שהם.
catdogview
אני מסכימה איתך שמוסר אנושי הוא דבר שמשתנה עם התקופה. וזו אחת הבעיות בתנך. שכמו שאמרת, המוסר שלו תואם רק לתקופות קודמות.
הבעיה היא כשאנשים משתמשים בטענה הזאת כדי להצדיק את האי מוסריות של התנך.
הם אומרים שבתנך יש עבדות כי זה היה מוסרי פעם, וזה רק אומר ש-
-או שאלוהים הוא לא מוסרי ביחס לתקופה שלנו, מה שהופך אותו ללא בדיוק אלוהים,
-או שמי שכתב את התנך זה לא אלוהים, אלא אנשים שחיו באותה תקופה והחוקים האלה נראו להם הגיוניים...
הפואנטה של השאלות האחרות שלי, היא שיש עוד בעיה אצל האמינים כשהם טוענים שזה בסדר שבתנך יש דברים לא מוסריים כי באותה תקופה זה היה נחשב מוסרי.
כי אם עבדות ואונס אלה דברים שלא מוסריים ולכם שייכים לעבר, אז מי אמר שגם שמירת שבת זה שייך לעבר ולא רלוונטי כיום?
ואם הם כבר לא תומכים באונס ועבדות כי זה שייך לעבר, למה הם עדיין תומכים בהומופוביה ושוביניזם? למה הם עדיין תומכים בברית מילה?
מקווה שהסברתי את עצמי יותר טוב...

וכן, מן הסתם בהנחה שאלוהים לא קיים והמוסר האנושי לא תלוי בו, אז הוא תלוי בתקופה כי אנחנו (בני האדם) אלה שיוצרים את המוסר האנושי כדי להגן על עצמנו.
ושואל השאלה,
"ואם אפשר, גילאי 18+"
לא יודעת למה אתה חושב שאנשים כמוני שעדיין לא עברו גיל 18, לא יכולים לענות תשובות מספיק טובות ובוגרות...
אם תחכימי לקרוא מה הוא כתב אחרי ה"18+" תביני שהתשובה שלך מבורכת.^
לא צריך לעשות פרובקציות מכל דבר, כל הכבוד לך על תשובה בוגרת, כפיים.
אנונימית
וול אני לא מאמינה בגלל שזה פשוט לא נשמע הגיוני
כאילו בחיים לא ראינו את אלוהים ואין שום הוכחה לקיום שלו ולא התנך זה לא הוכחה.
וכל הספרי קודש לא נשמעים הגיוניים
חוץ מזה שאם יש אלוהים למה יש רוע בעולם?
כאילו אם אלוהים הוא כל יכול הוא יכל להפוך את העולם לטוב.