8 תשובות
האינטרנט הוא עובד על חוטים בעקרון. מהראוטר/מהנייד זה אלחוטי ועובר כמו שעוברים צלילי החיוג והקול שלך. לא הבנתי את המשך השאלה?
שואל השאלה:
הרי יש כל כך הרבה מחשבים ששולחים מידע וגם שרוצים לקלוט אותו אז איך הם כאילו לא "מתבלבלים" איך כל מחשב יודע לקחת רק את מה ששיך לו
אנונימי
המידע שיוצא מכל מחשב או שמגיע לכל מחשב, האות החשמלי שלו קצת שונה מאדם לאדם. נגיד לאחד זה בתדר 99.0023450Mhz ולאחר זה 99.008452078mhz השרת מספיק רגיש בכדי להבדיל בין השנים, אותו הדבר בשליחה וקליטה לווינית. כמו תחנות רדיו, כל תחנה יש לה את התדר שלה, רק שבמקרה של טלוויזיה או אינטנרט, זה לא 99FM ו 100FM, אלא נקלט המיליוניות האחוז של התדר
שואל השאלה:
ואיך זה מסונכרן שלכל אחד יש תדר אחר?
אנונימי
כן בטלפונים סלולריים, כל טלפון יש לו תדר קצת שונה, והוא נקבע עלידי הכרטיס סים. במקרה של טלוויזיה זה דומה עם הבדל אחד שזה רק קליטה ולא שידור
לכל מחשב שמחובר לרשת WiFi (או גם לרשת קווית) יש כתובת חומרה שצרובה לתוך כרטיס הרשת. כל חבילת מידע שמשודרת ברשת מכילה את כתובת היעד שלה וכרטיס הרשת מעביר למחשב רק מה שרלוונטי.
NiQ
שואל השאלה:
תודה על התשובות, ועל הסובלנות.
יש לי עוד כמה שאלות שאשמח אם תענו לי.
א. האם תאורטית שייך לשדר על תדר מסוים (במידה שאני יודע מה הוא) ולשבש מחשבים, בעצם לגרום להם לקלוט מידע שגוי?
ב. האם אפשר לקלוט מידע של מישהו אחר? (האם זה קשור לסייבר)
ג. איך אנטנה אחת בו זמנית קולטת ושולחת מאות שידורים.
אנונימי
א. כן, וזה יעבוד ברשתות WiFi בלי סיסמה או שהן משתמשות בהצפנת WEP העתיקה (היום היא די שקולה לבלי הצפנה בכלל). ברשתות עם הצפנת WPA2 מודרנית יש מנגנון מניעה סביר (גם אם לא מושלם). אתה עדיין תוכל לשדר חזק ולהתערב בתקשורת אבל המחשבים המחוברים לרשת יידעו את זה, כלומר אתה יכול לכל היותר להאט או להפיל להם את הקישור, לא תוכל לגרום להם לקבל מידע מזוייף.
ב. לרוב כן. ברשתות ללא סיסמה או עם הצפנת WEP (שכבר אמרנו שהיא די שקולה לבלי הצפנה בכלל) כל אחד עם כרטיס WiFi תומך (בערך חצי מהכרטיסים שיש בשוק תומכים בזה) יכול להרים אנטנה ולראות כל מה שעובר שם. בהצפנת WPA2-Personal שהיום הרוב משתמשים בה אתה תוכל לראות מידע של אחרים שמחוברים לרשת רק אם אתה יודע את הסיסמה של הרשת וגם ראית את המחשב שאתה עוקב אחריו בזמן שהוא מתחבר לרשת (כלומר אתה לא יכול לעקוב אחרי מחשב שכבר היה מחובר כשהגעת). המקרה היחיד שבו אתה נחשב מוגן מהבחינה הזאת היא מי שמשתמש בהצפנת WPA2-Enterprise, שמשתמשת בשרת אימות מיוחד ונפרד מהנתב ואז זה אפשרי רק אם יש לך גישה לשרת הזה.
בכל מקרה רצוי לא לסמוך על ההצפנה של הרשת. רוב האתרים היום גם ככה משתמשים בהצפנה ברמת האתר (כשהכתובת מתחילה ב-https ואתה רואה סימן של מנעול). יש לך כאן הצפנה מהדפדפן עד לשרת שמריץ את האתר (ולא רק עד לנתב של ה-WiFi). במקרה כזה גם אם הרשת לא מוגנת ואתה יכול לראות כל מה שעובר בה אז תוכל אולי לראות לאיזה כתבות ב-ynet אנשים נכנסו (ביג דיל) ותוכל לדעת שהם גלשו ל-gmail לדוגמה, אבל לא את המיילים שלהם בפועל.
ג. היא לא. אנטנה יכולה לקלוט ולשדר רק סיגנל אחד בו זמנית, זה פשוט לוקח כמה אלפיות שניה בודדות כדי לשדר חבילת מידע, ככה שבשביל בן-אדם זה נראה כאילו מתבצעים המון שידורים במקביל.
NiQ