4 תשובות
לא תמיד.. נגיד מישהו מעסיק אצלו עובדת ניקיון בדירה. לרוב זה ללא תלוש משכורת. על איזה הלבנת הון מדובר אם בעל הדירה בעצמו עובד שכיר רגיל שמקבל את משכרתו? או ביבי סיטר לתינוק?
כל עוד את מקבלת תלוש משכורת על שעות עבדת בפועל, לא משנה באיזו צורה תקבלי את השכר,
בין אם זה צ'ק, מזומן או בזהב אפילו,
אין שום קשר להלבנת הון.
שואל השאלה:
ובלי תלוש?
אנונימי
פה התשובה מתחלקת.
מצד אחד, אם בעל הבית מכריז על ההכנסות בפני שלטונות המס, הרי שעדיף לו לתת תלוש כי זה מוכר בפני שלטונות המס, והמס הכללי שהוא יצטרך לשלם יהיה מופחת מכיוון שהמשכורת שהוא משלם לעובד, נחשבת להוצאה מוכרת ולא להכנסה, אמנם הוא יצטרך להפריש מכיסו לקופות גמל לפי החוק וכו'. במקרה כזה, אם בכל זאת המעסיק לא מוציא תלוש לעובד, יכול להיות שבאופן לא חוקי הוא רוצה להימנע מתשלום של פיצויי פיטורין בעתיד או שבכל זאת הוא לא רוצה להצהיר בפי מס הכנסה על הכנסותיו מהסיבות שלו.

מצד שני, אם המעסיק לא מצהיר על ההכנסות בפני שלטונות המס או מצהיר אך על סכום קטן בהרבה, הרי שאין טעם גם שיצהיר על תשלום משכורת לעובד ויוציא לו תלוש כי במס ההכנסה יעלו על זה בסופו של דבר וישאלו מהיכן הכסף שהוא משלם לעובד הגיע אליו בכלל.
וכדי להמחיש, נניח שבעל עסק מכניס בחודש 30 אלף ש"ח, וכדי להתחמק מתשלום מס על כל ה-30 הוא מצהיר למס הכנסה שהעסק הכניס רק 10 אלפים ש"ח, ומצהיר גם שיש לו עובד שמקבל 6,000 ש"ח, אז מס ההכנסה מיד יחשוד שאותו אדם לא מצהיר על כל הכנסותיו ומעלים מס כי לא הגיוני שהעובד יקבל הרבה יותר מהמעסיק, לכן המעסיק יעדיף לא להצהיר על העובד ולשלם מס על 10 אלפים ש"ח מאשר להצהיר על כל ה-30, להוציא תלוש לעובד ולשלם מס על 24,000 ש"ח.
ובאותו אופן וכפי שהזכרתי בהתחלה, אם אותו מעסיק למשל מצהיר על כל הכנסותיו, עדיף לו שיוציא תלוש לעובד כי אם המצהיר על הכל, על כל ה-30, אז יוצא שהוצאת התלוש לעובד בס"כ 6,000 ש"ח תפחית ממנו את המס שיצטרך לשלם כי יצטרך לשלם מס על 24 אלף ולא על 30.


בכל מקרה, יכול להיות שזה קשור בעקיפין להלבנת הון ויותר להתחמקות מתשלום מס, ושני אלה במקרים רבים הולכים יד ביד ושניהם מהווים עבירה פלילית.

רק כדי לחדד, הלבנת הון אלו פעולות שעושים כדי 'להלבין' כספים שלא הוכרזו בפני שלטונות המס ובעיקר כספים שהגיעו באופן לא חוקי כמו פשעים או שוחד למשל.
לדוגמה: אם אדם קיבל שוחד של מליון ש"ח או השיג את הסכום הזה מפשיעה שאלו כספים 'שחורים', ויפקיד אותו בבנק או שיקנה רכבי פאר או כל דבר יקר אחר,
יום יבוא ושלטונות המס ידפקו בדלתו וידרשו ממנו לתת הסברים מהיכן הכסף הגיע כי הם ראו את הסכום הזה דרך חשבון הבנק שלו ויחקרו אותו.
לכן, אדם שהשיג סכומים גדולים בדרך כזו וכדי למנוע משלטונות המס לחקור אותו, ינסה להלבין את ההון בדרך כלשהי, ובדרך הזו הוא ישלם על הכספים האלו מס ויפסיד מעט מהכסף, אך יוכל להשתמש בו ללא חשש.
והדרכים להלבנת הון רבות ומפותלות.

באותו הנושא: