6 תשובות
תמדדי דופק דרך הצוואר (שימי שתי אצבעות על העורק הראשי), תנשמי עמוק ותמדדי 15 שניות. אחרי זה את כמות הפעימות תכפילי ב-4. אמור לצאת לך בין 57-100
הסבר מהדרכה שלי
דופק הוא הכינוי להתכווצות והתרחבות קצבית של עורק באמצעות זרימת דם על ידי הלב. באמצעות הדופק ניתן לבדוק את מספר פעימות הלב בדקה, כלומר את קצב הלב.

ניתן להרגיש את הדופק בעורקים הקרובים לעור. הדופק הסטנדרטי של ילדים גדולים ומבוגרים (גיל 8+) במצב מנוחה הוא 60-100 פעימות לדקה, של ילדים (גיל 1-8) הוא 80-120 פעימות בדקה ושל תינוקות (גיל 0-1) - 100-120 פעימות.
הדופק מושפע מנפח הפעימה של הלב - כמות הדם שמזרים הלב בכל פעימה; ומכמות הדם שהלב צריך להזרים בדקה - תפוקת לב. במצב מנוחה, על הלב להזרים בדקה אחת את כל כמות הדם שבגוף, בממוצע - 4.5 ליטרים אצל אישה ו-5.5 אצל גבר. בזמן מאמץ, פעילות גופנית, התרגשות או פחד, על הלב להזרים יותר דם על מנת לספק יותר חמצן לשרירים, ולפיכך הדופק עולה.

אצל ספורטאים, אשר מתאמנים דרך קבע במצב של דופק מהיר, שריר הלב מתפתח וגדל, וכך גם גדל נפח הפעימה של הלב ובהתאם יורד קצב פעימות הלב במצב מנוחה. ערכי דופק במצב מנוחה לספורטאים הם 40-60 לדקה, וכך גם לאנשים אשר שומרים על כושר גופני גבוה. במאמץ אצל אדם ממוצע תפוקת הלב גדלה עד פי 6 מהתפוקה הרגילה.


מישוש דופק בעורק החישור
בדרך כלל מודדים את הדופק בעזרת מישוש עורק החישור בקרבת שורש כף היד או בעזרת מישוש עורק תרדמני בצוואר. לעתים תרים אחר דופק באתרים אחרים בגוף כדי להתרשם מאספקת הדם לאזור. למשל, מישוש העורק השוקתי האחורי באזור הקרסול לשם קבלת ידיעה על זרימת דם תקינה לגפה התחתונה.

במדידת דופק בעזרת מישוש עורק החישור מניחים שתי אצבעות בין גיד השריר כופף שורש היד החישורי (הגיד הבולט ביותר בקדמת האמה) לגידי האגודל הסמוכים לו (באזור שורש האגודל) ולוחצים בעדינות על המקום עד שמאתרים את הפעימות (ראו תמונה). מדידה בעזרת האגודל עלולה לתת תוצאה כוזבת שכן גם בו ניתן לחוש פעימות. לחישוב מספר פעימות הלב בדקה מונים 15 שניות ומכפילים את התוצאה בארבע, או שמשתמשים בשיטת מנייה והכפלה אחרת על פי הנוחות ולפי רמת הדיוק הנדרשת (ככל שזמן המנייה ארוך יותר כך התוצאה מדויקת יותר). אצל תינוק המדידה מתבצעת בעורק הזרוע שחולף בחלקה הפנימי של הזרוע באותו אופן שמתבצעת המדידה אצל מבוגר. בהחייאה מודדים דופק בעורק התרדמני שנמצא בצוואר.
קשה להסביר.. או בצוואר או ביד, אני אסביר על היד
פשוט תשימי ליד הכף היד אצבע ותחפשי איפה את מרגישה דופק ואז תמדדי כמה יש לך בדקה חח פשוט וקל
יש ביד ובצוואר דופק, תספרי לך את הפעימות במשך דקה/חצי דקה ותכפילי ב2/ 15 שניות ותכפילי ב4
מע''ר בכיר במד''א
וסליחה על חפירה מקודם
בפלאפון יש אפלקציה כזאת
באותו הנושא: