7 תשובות
לא עושים כך. צריך לשאול שאלת חכם. אני ממליץ על אתר ישיבה.
תכפר ביום כיפור..
תעשי ביום כיפור
לא להקשיב לשניים האחרים.
ממש לא יכפר אם צמת כמה שאת יכולה זה מעולה זה בסדר כל אחד והיכולות שלו. תצומי בצום הבא אבל סתם ככה לצום זה יהיה מיותר
ההלכה אומרת מי שאכל בתשעה באב שלא בהיתר בין בשוגג בין במזיד ישאל שאלת חכם כמה תעניות עליו לצום על מנת לתקן את אשר עיוות.
פיקוח נפש זה לא אומר שלא שואלים רב לפחות לדעתי.
אנונימי
היי נסיכה, כבר כתבתי לאחת פה.

- נחשב ברור שנחשב!, שמעי עיקר תשעה באב זה הכוונה, הלב! מה את חושבת שאכפת לבורא עולם מאחד
שצם אבל הקשר שלו ולעם ישראל לחורבן כלום.. מכניסת הצום ועד סיום הצום חותם כרטיס ונכנס למיטה
עיקר הצום זה הכוונה ובורא עולם יותר חשוב לו אחת שהיה קשה לה שמעה שירים אבל היה קשה לה!
והתאמצה גם אם זה להפחית שיר אחד! זה שווה הכל, רק איבר אחד חשוב לבורא עולם וזה הלב, מה
הכוונה של אותו אדם?

- דבר שני, הצום אולי הוא החמור ביותר מבין כל הצמות (שני לכיפור), אך צריך לזכור שזה צום דחוי הכוונה לא בזמנו ועוד שזה צום מדרבנן אז זה יותר קל, וכבר הזכרתי למעלה שחשוב מאוד לצום! אך הצום הוא לא עיקר תשעה באב ואפילו החלק השולי בו, עצם הצער שלך בדבר כבר רואים שעשית תשובה אם תלכי לשאול כל רב, הוא יגיד לך כל הכבוד שהחזקת והתאמצת, חטא אין פה, עצה שלי עכשיו מתקרבים הימים הנוראים שזה אחד המזנים הכי יפים בעם ישראל לחזור באמת בתשובה מכל הלב מה שכן אם את ספרדיה אז כל הפיוטים מושכים את הלב ומעוררים אותו, אדם צריך כבר מעכשיו להתכונן לראש השנה ויום כיפור! כל הפרנסה שפע ועוד דברים שיהיו לאדם במהלך שנה הבאה נקבעים בראש השנה וכיפור ולכן חשוב לעשות מאמץ ולהתשדל וגם אם נופלים, רבי נחמן כבר אמר שאין ייאוש בעולם כלל! וכשהוא אמר זאת, בטוח שהתכוון לכל מילה במילה שבאמת אין ייאוש וכל העצבות הדכאונות והמרות שקורם לאדם כאן בעולם נובעים מהייאוש, שכן צריך לזכור שהכל לטובה! וכל מה שקורה לנו ואפילו הדבר הכי קטן אצבע שנתקעת בכורסה הכל זה מהשם יתברך וזה הדבר הכי טוב שצריך לקרות לנו! צריך להפנים את זה,

יש שני שכלים:

שכל אחד זה 'כח הבחירה' הכל בידי האדם!
ושכל שני 'הכל מלמעלה' הכל בידי בורא עולם!

אך מסתדרים עם שניהם? פשוט מאוד, לאדם יש בחירה כל הזמן לחטא או לא? ליפול או לא? וזה כח הבחירה! השכל הראשון.
אך כאשר האדם נופל בדבר מסויים צריך לומר "תודה השם!" ומכאן זה כבר הכל מהשם יתברך שכן אם אמרנו שהכל מבורא עולם? אז הנפילה זה הדבר שהכי טוב בשבילי!

נכון שמה שאמרתי כאן קצת קשה לעיכול אבל מי שיקח את זה איתו זה אחד הכלים הכי חזקים לעבודת השם, ממליץ מאוד להתחזק ולשמוע שיעורים של הרב שלום ארוש מחזק מאוד!

לסיכום: נסיכה מחזיק ממך באמת, יש כאלה אנשים שכן צמו את כל הצום כמו גדולים, אבל שורה תחתונה הצום והחורבן אין שום קשר אליהם. כלום משנכנס הצום ועד שיצא החתימו כרטיס ונכנסו למיטה וזה בכלל לא מטרת תשעה באב, רק לצום.. מטרת תשעה באב לעורר הלב ולחזור בתשובה שלמה להשם יתברך ולבכות שתבא כבר הגאולה אנחנו בדור יתום ללא אב, דור של פריצות, אין מצב שנצא לרחוב ולא תהיה לפחות בחורה אחת בפריצות (או בלשון הרב מורדכי אליהו קודש קודשים:"היא הייתה ענייה ולא היה לה מספיק כסף לקנות בגדים ארוכים" תיראו מהזה צדיקים בעם ישראל רק סנגוריה!) כל אחד צריך לקבל על עצמו משהו קטן איזו מצווה אחת בשלימות, יותר צניעות יורת ברית קודש ורק אלה יביאו את המשיח! חייבים זכויות לעם ישראל.