3 תשובות
תומאס אלווה אדיסון (באנגלית: Thomas Alva Edison;‏ 11 בפברואר 1847 - 18 באוקטובר 1931) היה ממציא ואיש עסקים אמריקאי אשר המציא ופיתח מוצרים רבים שנועדו לצריכה המונית, בהם נורת הליבון החשמלית, פונוגרף, הטלגרף הדו כיווני ועוד.

בזמנו נחשב אדיסון לממציא הגדול והמפורסם בעולם ("הקוסם ממנלו פארק"), הוא רשם מספר שיא של 1,093 פטנטים ברחבי העולם. רבים מהפטנטים שלו היו שכלול של המצאות קודמות (למשל הטלפון) עליהם עבדו בין היתר רבים מעובדיו. ביקורת שהושמעה כלפי אדיסון הייתה כי אינו משתף אחרים בקרדיט על ההמצאות.

אדיסון היה ממייסדיה הבולטים של תעשיית הקולנוע בתחילת המאה ה-20 ויזם את הקמת "חברת הפטנטים של סרטי הקולנוע" (Motion Picture Patents Company), שהייתה ידועה גם בשם "המונופול של אדיסון" (Edison Trust). חברה זו הייתה תאגיד של תשעת אולפני הסרטים המרכזיים באותה תקופה.
שואל השאלה:
תודה אוסיף בהתחלה... אבל סיכום אחרי העבודה שעשיתי וכל זה...
אנונימי
אדיסון הוא אחד מגדולי הממציאים בכל הזמנים וללא ספק גדול הממציאים המודרנים. במהלך חייו רשם 1093 פטנטים. בין המצאותיו החשובות היו נורת החשמל, הטלפון, הטלגרף והפטיפון.

תומס אדיסון נולד באוהיו שבארצות הברית. בגיל צעיר התגלו אצלו בעיות שמיעה, ואלה הקשו עליו ללמוד בבית ספר. אדיסון נותר בבית שעות רבות, שם קרא ספרים רבים ובנה מעבדה קטנה בחדרו כתחביב.

בגיל שתים עשרה החל לעבוד ברכבת כמוכר עיתונים וממתקים, ובין השנים 1862 עד 1868 היה ממונה על הטלגרף בתחנות שונות. בשנת 1869, כשהיה בן 22, המציא מערכת טלגרף אוטומטית ומדפסת לקבלת ההודעות. לאחר מכן פרש לטובת קריירה כממציא.

אדיסון עבר לניו יורק ופתח חנות להמצאות. בשנת 1874 קיבל מחברת הרכבות סכום של מאה אלף דולרים בעבור המצאותיו בתחום הטלגרף. סכום זה היה הגבוה ביותר שקיבל ממציא עד זמנו. עד שנת 1877 הצליח לפתח מדפסות נוספות לטלגרף ואת המשדר הפחמני לטלפונים. המצאה זו משמשת גם בימינו.
אדיסון המשיך בהמצאותיו והמציא את הפונוגרף, שהיה מכשיר הקלטה ראשון מסוגו, ובעקבותיו את בטריית האלקליין. בשנת 1879 המציא את הגדולה שבהמצאותיו, את הנורה החשמלית, וכבר בשנת 1882, בעקבות המצאה זו, החלו לבנות תשתית חשמלית לתאורה עירונית בניו יורק.

בשנת 1886 פתח אדיסון מעבדה גדולה, שבה העסיק שישים עובדים והפך לבעל עסק מצליח.

בשנת 1913 הציג בפני העולם את הסרט הנע המדבר הראשון. בשנת 1915 מונה לנשיא הוועדה המייעצת לחיל הים האמריקני.

במשך חייו הצליח אדיסון להשפיע על שגשוגה התעשייתי של ארצות הברית. הוא הניע אנשים רבים ביניהם הנרי פורד, לפתוח עסקים חדשניים. בחייו הוא הפך לגיבור אמריקאי.