5 תשובות
הכל תלוי בנסיבות - אם מדובר בחוזה סטנדרטי שהעורך דין צריך רק לשלוף מהמחשב, פגישה אחת, ופעולות נוספות מינוריות - תשלום מינימלי.

אם מדובר בחוזה שכירות בלתי שגרתי, שהעורך דין צריך לייצר באופן ייחודי לשכירות - התשלום יתחיל לטפס ....
אמיר לירן, עורך דין מומחית סטיפס
שלום רב,
עקרונית התשלום בגין הסכם שכירות הינו מחצית מגובה שכר דירה לחודש אחד.

בברכה,
חן שטיין, עו"ד
054-3050957
עו"ד חן שטיין מומחה סטיפס
בטרם אשיב לשאלתך מהו גובה שכר הטרחה המקובל עבור עריכת הסכמי שכירות חשוב להבין מדוע חשוב להיעזר בעורך דין לצורך עריכת הסכם שכירות עם שוכר (ביחוד הסכם השכירות הראשון).

תפקידו של עורך הדין אינו מתמצה בעריכת הסכם השכירות. עליו להבטיח כי יינתנו למשכיר בטחונות מתאימים אשר יבטיחו את המשכיר במקרה של נזקים מצד השוכר - וביחוד נזקים הנובעים מאי פינוי המושכר במועד או אי תשלום דמי השכירות.

החוק בישראל, בכל הקשור לפינוי שוכרים, הוא בעייתי ביותר. למעשה יכול אדם לחתום על הסכם שכירות, לקבל חזקה בדירה ולמעשה לא לשלם כל תשלום נוסף ולמשכיר לא תהיה כל דרך לפנותו מהדירה, אלא באמצעות פניה לבית משפט בתביעה מתאימה ולאחר קבלת פסק דין לפנות להוצאה לפועל. תהליך זה יכול לארוך בקלות למעלה משנה ולעיתיפ אף שנתיים (!!!). בתקופה זו "השוכר הפולש" משתמש בדירה מבלי לשלם דמי שכירות, צובר חובות כבדים בדירה (ארנונה, חשמל, מים, ועד בית) ואף מסב לה נזקים כבדים.

אם המשכיר לא יהיה מוגן כראוי באמצעות הסכם שכירות מנוסח היטב וביחוד באמצעות בטחונות טובים - מצבו יהיה קשה ביותר!

לאחרונה (28.12.08) נפתח הליך מהיר במיוחד לצורך הגשת תביעות נגד "שוכרים - פולשים" מסוג זה, אשר יתכן וייקצר באופן ניכר את משך ההליכים כנגד אותם "שוכרים - פולשים", אולם מאחר והפינוי ציך להתבצע באמצעות לשכת ההוצאה לפועל צפוי כי התהליך כולו גם במתכונתו החדשה יארך חודשים ארוכים.

לפיכך, מומלץ מאד, ביחוד בכל הקשור להסכם ראשון להסתייע בעורך דין יערוך הסכם טוב ויבטיח מסירת בטחונות מתאימים.

וכעת לשכר הטרחה - שכר הטרחה המקובל נע בין מחצית חודש לבין חודש שכירות - תלוי בגובה שכר הדירה, משך השכירות, מורכבות ההסכם וכו' וזאת בכפוף למינימום מסויים - מתחתיו לא ישתלם לעורך הדין לטפל בענין.

בברכה,

אילן ציאון, עו"ד
עו"ד אילן ציאון מומחה סטיפס
על עורך הדין לפרט את גובה העמלה וממה היא מורכבת, אל תתבייש לשאול, לבדוק ולקבל הסבר על סכום העמלה.
שרון
פשוט, בשביל לדעת זאת ניתן לקרוא על זה באינטרנט וגם להתייעץ עורך דין :)
איציק ברגר