6 תשובות
לי זה עוזר לספור דברים, לדוגמא כל מיני צורות בתקרה, לשיר, לדבר!
להסיח את הדעת... והופ זה יגמר! 3
תיסתכלי לצד ותחשבי שצובתים אותך.
הטיפול היעיל ביותר לפוביה ספציפית הינו cbt קוגנטיבי התנהגותי.
AAK123 מומחה סטיפס
שנים בקשתי לעשות בדיקות דם בשכיבה כשאני מסתכלת לצד השני, והאחות בסבלנות עושה את מה שהיא צריכה לעשות. היום אפשר גם לקבוע תור מדוייק כך שלא תצטרכי לחכות ולא יהיה לך זמן ואפשרות לברוח:-).
יש שיטה טיפול בפסיכולוגיה התנהגותית שחושפת אותך בהדרגתיות ל (במקרה שלך) מחטים. קודם מסתכלים מרחוק, מיותר קרוב, נוגעים וכך הלאה.. דסנטיביזציה, הורדת רגישות.
היום אין לי כבר בעיה, אני לא מסתכלת, מספרת בדיחות ואופ זה כבר נגמר. לא שאני אוהבת את זה, אבל חיה עם זה כבר בסדר.
בהצלחה, אין כמו כיבוש הפחדים שלנו
שלום,
הטיפול שנמצא מתאים ביותר ויעיל ביותר לפוביה (כלומר, לחרדה מגירוי מאוד ספציפי) הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי CBT.
בחלק הקוגניטיבי של הטיפול, כלומר החלק שעוסק במחשבות, בודקים למה בעצם זריקות הן כל כך מפחידות, מתי התחיל הפחד, מה מדמיינים כשחושבים על הזריקה המפחידה, מה נדמה שעלול לקרות.
החלק המרכזי של הטיפול הוא חשיפה, כלומר במקום להמשיך לברוח מהגירוי המפחיד, תנסו בטיפול דווקא ליזום מפגש עם הנושא, באופן מדורג, כשהמטרה היא שהמטופל יגלה שבעצם, בפועל, "השד לא נורא כל כך". החשיפה יכולה להיות גם קוגניטיבית, כלומר, בדמיון (לדמיין את התסריט של הגעה להדיקה ומה קורה בעצם), וגם התנהגותית, כלומר, בפועל (למשל, הסתכלות על תמונה של מזרק, אחיזת מזרק עם מחט ביד, ביקור בקופת החולים, הרחת האלכוהול שמשמש לחיטוי).
חשוב לי להדגיש שתרגילי החשיפה יתבצעו גם באופן מדורג, מהקל אל הקשה, וגם לגמרי תוך שליטה של המטופל - כלומר, המטפל לא יחשוף את המטופל לגירוי מפחיד נגד רצונו וכשאיננו מוכן לכך.
הרבה בהצלחה.
תהלה אלזס-רגב, פסיכולוגית בהתמחות קלינית, ירושלים.
תהלה אלזס-רגב מומחית סטיפס
ניתן לבצע כמעט כל זריקה גם ללא מחט, לרבות אינסולין והורמונים.
לפרטים והזמנות: 1-700-70-87-97
ירון