45 תשובות
לגמרי
כבר בגן המורה אמרה לנו שהעולם נברא על ידי אלוהים
מה זה השטויות האלה
מה זאת אומרת מוסדות החינוך צריכות לתת לילדים חופש להאמין? מה בדיוק מוסדות החינוך עושות?
לא רק אותך.. זה חופר, לא מעניין, וסתם מכשיל בבגרות..
אנונימי
מוזר, כי במדינה הזאת של ה'יהודים' יש גם מוסלמים וגם נוצרים. לא כולם חייבים להיטחן בחומר של תנ''ך וללמוד את כל החפירה הזאת.
אנונימי
ממש אין קשר לחופש דת, אף אחד לא כפה עליכם להאמין בה', זו בחירה שלכם וזה כל הקטע של חופש דתי, אם בגן אמרו לכם שה' ברא את העולם זה מכיוון שבן אדם מאמין אמר לכם את זה, לא מכיוון שמשרד החינוך קבע שיש לכפות על תלמידים את הדת. זה כמו שבן אדם אתאיסט יגיד לתלמידיו שהאדם נברא מהקוף, לכל מטבע יש שני צדדים.
אני לא אתאיסטית אבל אני מתחילה לפקפק בכל הקטע של היהדות כי זה דפוק להתחתן דווקא עם מישהו יהודי כשהתאהבת בנוצרי, הקיצר אני חושבת שלמרות שזאת מדינה של יהודים וכל זה, עם השנים נהיה כאן סוג של כפייה דתית וזה רק הולך ומחמיר (ואני עוד מירושלים) וזה לא הוגן שבגלל שאנחנו נולדים בישראל אנחנו מגיל קטן מחונכים לכל הקטע הזה כי עכשיו אני לא יודעת אם אני באמת מאמינה בזה או שזה רק הרגל להאמין.. והכי דפוק לעשות בגרות חובה בתנ"ך, אני אישית לא ממש מבינה מה הולך שם. אז כן אני מסכימה איתך.
סיסי :>
הא כן? אז למה תנ''ך הוא מקצוע חובה והוא מופיע בבגרות? הרי את האתאיסטים החומר הזה לא מעניין! אם משרד החינוך לא היה מכפה עלינו להאמין, הם לא היו הופכים את המקצוע הזה לחובה!
אנונימי
זה לא שטיפת מוח או שטיות, פשוט צריך ללמוד על כל היסטוריה של עם ישראל, על מה שעברו אבותינו ודוררות אחריהם. ובאמת שזה לא שטיפת מוח, לא נמאס לכם לומר את זה כל הזמן? זה הפך לקליט אצלכם, פשוט דיי כבר לומר שזאת שטיפת מוח! אבל ההיסטוריה שלנו כן מוכחת, אתם רק צריכים לחפש הוכחות במקום הנכון, אם באמת רציתם, זה על מה שעם שלנו עבר במשך השנים, דורות לפנינו והרבה לפנינו, זאת מורשת.
בבקשה - יש בתי ספר דתיים, תמיד אפשר לעשות בגרויות רק לבתי ספר דתיים.
בוא נגיד ש 64% מהישראלים לא מעניין אותם התנ''ך. או ההסטוריה היהודית. תקראו לזה איך שתרצו.
אנונימי
אז מה אם את מירושלים זה לא אומר כלום, לא רק חרדים גרים שמה. אם את רוצה להתחתן עם נוצרי אז עליו להתגייר, לא הכל שחור או לבן. זה חלק מחוקי המדינה, לא מתאים לך את יכולה לעבור לאמריקה ולהתחתן עם אותו נוצרי. בח"ול גם מחנכים אותם להאמין בישו ובברית החדשה, זה לא כפייה. אף אחד לא קשר אותך באזיקים לשיעור בישיבה.
אתם מאמינים? נחמד, עופו מהשאלה. כתוב לאתאיסטים בלבד.
אנונימית
יורשה לי לדעת מאיפה הוצאת את המידע של ה-64%? אני מאמינה אבל שיעורי תנ"ך משעממים אותי, זה כמו ששיעורי אזרחות משעממים אותי אבל בתור יהודייה עלי לדעת קצת, לא הרבה על המורשת של העם שלי. ואחוז קטן מהאוכלוסיה הם אתאיסטים, לכן אין סיבה שיבטלו את שיעורי תנ"ך בגלל אחוזים בודדים של אתאיסטים
יורשה לי לדעת מאיפה הוצאת את המידע של ה-64%? אני מאמינה אבל שיעורי תנ"ך משעממים אותי, זה כמו ששיעורי אזרחות משעממים אותי אבל בתור יהודייה עלי לדעת קצת, לא הרבה על המורשת של העם שלי.
זה שאתם מסתכלים על עצמכם, האוכלוסיה האתאיסטית כנאורים זה פתטי לחלוטין, אם אתה רושם את השאלה הזו לאתאיסטים בלבד אז אתה תקרא תשובות שהם כמו דעתך, אז למה לרשום את השאלה?
נו חפרתם עופו מהשאלה כברר! >.<
אנונימי
אומץ?
תישמע, המצב שלך ממש קשה אם אתה ממשיך להיתווכח על דעות שונות משלך.
אתה יודע? אני לא היחידה פה.
תסיר את המסכה של אני אתאיסט אז אני נאור ונשגב, לפי התשובות שלך יש לך עוד דרך ארוכה.
מהי המטרה של לרשום שאלה כדי שכל התשובות יהיו זהות? אם אתה לא מוכן לשמוע דעה אחרת אז אל תכתוב את השאלה הזו בכלל, ולא אתה רואה בזה ריב ויש כאלה שרואים בזה כוויכוח בריא.
כמה שמשעמם לך בחיים.
לך תתנשק עם מזוזה.


תקראו טוב את השאלה - השאלה לאתאיסטים בלבד, היא רצתה לשמוע עוד דעות, כי יש אתריסטים שלא מסכימים עם זה, אז היא רוצה לראות עוד דעות של אתאיסטים לגבי זה, היא כתבה לאתאיסטים בלבד- כדי למנוע ויכוחים, תקראו כמו שצריך.
ס_ם

אתה יודע? אמונה לא משנה שכל של בן אדם, או את הרמה שלו.
אה לא ואיזה רוח לא הגיונית יצרה גבר ואישה. יותר הגיוני? מאיפה באו גבר ואישה?
אם אתה כל כך חכם, ולא אני לא גזענית כי יש לי חבר אתיופי, אבל איך נוצרו האיתיופים? הצבע עור? השפתיים? הסוג שיער? איך? איפה רשום בתנ''ך על זה? תגיד לי.
לדעתי ביסודי ובחט"ב זו צריכה להיות בחירה של ההורים, ובתיכון זו בחירה של הנער.
ואגב, זו לא ארץ רק ליהודים.

מגילת העצמאות: "תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות;"
"היא" זו מדינת ישראל.

קראת טוב? "תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל ~דת~"
"תבטיח חופש ~דת~"

השאלה היא מה, להגדרתך, הוא החופש להאמין?
נתקלתי לא פעם בקריאה מצד אתאיסטים לבטל את שיעורי התנ"ך בבתי הספר, בטענה לכפייה דתי ו'שטיפת מוח'; אם זו כוונתך, אזי העניין מורכב בהרבה.
כמובן שיש ללמד כל דת כלשהי בביקורתיות, תוך התייחסות לעובדות כעובדות ולאמונות כאל אמונות. במובן הזה אתה צודק: בבתי הספר (ובגנים) לומדים את סיפורי התנ"ך כאילו היו היסטוריה, והתלמידים נחשפים אליהם הרבה לפני תורת האבולוציה (שכלל אינה נלמדת בתכנית הלימודים הכללית) או לתאוריית המפץ.
מצד שני, התנ"ך הוא הספר החשוב ביותר מהעת העתיקה, וככל הנראה הספר החשוב והמשפיע ביותר על האנושות ותרבות המערב בפרט. לכן, כפי שהאיליאדה והאודיסאה (או לפחות סיפורי המיתולוגיה) נלמדים בבתי הספר, כך גם יש ללמוד את התנ"ך. על אף שהייתי מעדיפה לו במקום ריבוי של מקצועות שעוסקים בדת היהודית, היו לומדים על כלל הדתות (החשובות ומשפיעות לא פחות מהתנ"ך והיהדות) הגדולות, תוך התמקדות ביהדות.
ואת האמת שזה כבר לא "אחוזים בודדים". זה 20%.
ועוד 20% מהיהודים שטוענים שהם לא מאמינים.
אם כבר אתה מזכיר סטטיסטיקה, לא הייתי מתעסקת באחוז האתאיסטים באוכלוסייה הכללית, אלא באחוז האתאיסטים בקרב אקדמאים, בקהילות המדעיות ובבתי הכלא.
אם תוכל לצרף מקור ומספרים מדויקים.
עד כמה שאני יודעת טענתך בקשר למספר האתאיסטים בבתי הכלא מוטעה באופן מוגזם ממש, כמו גם בנוגע למדענים (93% מחברי האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב אתאיסטים).
נכון. למשל אח שלי הקטן מפחד לומר בקול "יהוה". וזה ממש לא חינוך שהוא קיבל מהבית.
גם עצם העובדה שאנשים מסיימים 12 שנו לימוד מבלי לדעת מה זה אבולוציה והמפץ הגדול ("פחח אתה באמת רוצה להגיד לי שמפיצוץ גדול נוצרו קופים ואז הקופים הולידו בני אדם?!").
מאוד קל למצוא הקשר קלוש בין פסוקים שנבחרו בצורה סלקטיבית וסובייקטיבית לאחר האירועים.
אבל אם כבר, מאוד אשמח אם תסביר לי איך ייתכן שהיקום קיים רק חמשת אלפים שנים (במיוחד לאור העובדה שאתה מצודד במפץ, שהתרחש לפני 13.7 מיליארד שנים), או שאתון מדברת, או שהשמש נעצרת (ומכאן שהיא מסתובבת סביבנו ולא להפך)?
או אם אתה רוצה, לעסוק בשאלות מוסר- אולי על רציחתם של ארבעים ושניים ילדים בידי האלוהים או נושא קלאסי כמו השואה (שלה דווקא יש הסבר הגיוני מבחינת היהדות, אך לא מוסרי לחלוטין)?
לא ענית על אף אחת מהשאלות שלי. אשמח אם תוכל להיות יותר ברור.
תחשוב טוב יהיה טוב- אין בעיה, את מוזמנת לעשות את זה.
ואם את מאמינה באלוהים ובסיפורי הבריאה, אל תטיפי לי לגבי הגיון.
אני מבינה שאתה משתמש במדע כשנוח לך וכשלא אתה בוחר לתרץ את המאורעות כנס. אין לי מה לומר, שנינו יודעים שהויכוח הזה חסר טעם מראש.
מה שאני חושבת, שאנשים שמאחלים דבר כזה לאחרים, הם בני אדם טיפשים.
לכל אחד יש את הזכות להאמין במה שבא לו, איך שבאלו, וכמה שבאלו. אסור לשפוט אף אחד, ולא לפגוע באף אחד.
ומי שכן עושה את זה, בן אדם מטומטם
לכל המאמינים למיניהם שענו על השאלה... לכל אחד יש זכות להאמין במה שהוא רוצה וכן, הבסיס בדר"כ לאנשים אתאיסטים (אני ביניהם) הוא מדע מ ו כ ח. אני עוד לא נתקלתי בהוכחה ממשית לקיום אלוהים או מה שקרה בתנ"ך. אז נכון, חלק מהסיפורים בתנ"ך הם ההיסטוריה שלנו ואותם אנחנו צריכים ללמוד בלי להכניס את הקטעים שבו זה כבר הופך מהיסטוריה לאמונה דתית ולא משנה מה כולם יכתבו, זאת כן סוג של כפייה דתית עלינו.
מסכים לגמרי... מה זה השטיפות מוח האלה?
ללמוד תנך זה בסדר, זה אפילו מצויין! אני אוהב תנך וטוב בזה,
אבל הם לא יכולים להכריח אותנו להאמין שאלוהים קיים!
אני אתאיסטית אבל אני לא חושבת שבית ספר וכאלה מכריחים אותנו להאמין...
אני חושבת שהם שמים יותר דגש על היהדות כלאום ולא כדת, ובכל מקרה גם אפילו שאני לא מאמינה- זה מאוד מעניין אותי, הסיפורים על התנ"ך ומורשת ישראל בכללי
תנסו לראות את החיובי שבדברים
לי נמאס שמלמדים אותי תנ"ך.. זה אדיוטי וזה לא מעניין אותי... אומנם אני קיבלתי בתעודה 100 בתנ"ך, אבל זה רק כי אני תלמידה טובה.. מה באמת יעזור לי תנ"ך בחיים?!?! זה לא יעזור לי להתקבל לעבודות, לא יעזור לי לעסקים, להרוויח כסף... אם כבר זה יפגע בי - כל העולם לצערי שונא יהודים:/
וגם לא מטפלים כמו שצריך בהפליה דתית... כל ה"פרחות" בבית הספר שלי מתנכלות לי ורודפות אותי כי אני לא מאמינה ברוח שלהן... הן מקללות אותי, מפיצות עלי שמועות ומלבינות את פניי ברבים.. אז מה אם אני אוכלת חזיר? אז מה אם אני לא שומרת שבת? אז מה עם אני אוכלת ביום כיפור?!?!
והן... לבושות כמו... אני אפילו לא אגיד:/...
ולבנות האלו, שהן יותר מחצי ערומות חשוב מהדת?!?!?!?!?!?!?!? לעולם לא ראיתי אותן הולכות צנוע.. גם בחורף..
ובפורים?!?! שאני אפילו לא אתחיל לדבר.. באות עם בקיני מנומר לבית ספר ואומרות שהן נמרות.. בעע! ואני רק כיתה עולה לכיתה ח'...

זה מזעזע אותי שמלמדים אבולוציה ומדע, ובמקביל מלמדים תנ"ך.. זה אידיוטי ומפגר! שיתנו לי חופש לבחור!
בדיוק! למה אומרים לנו במה להאמין?! זה מקצוע ממש לא חשוב!
אני אתאיסטית, ואני חושבת שללמוד תנך זה חשוב לאדם השייך ללאום היהודי (לא אמרתי מאמין או לא מאמין) לדעת על ההיסטוריה ועל התפתחות העם שלו. למרות זאת, אני חושבת שלמוסדות החינוך יש נטייה לפנות אל התלמידים- בעיקר בבתי הספר היסודיים החילוניים, בגישה האומרת 'איך זה קרה? - אלוהים עשה את זה. למה זה קרה? כי אלוהים החליט' וככה אני למדתי את הנושא במהלך שנותיי ביסודי, שאלוהים הוא כל יכול, ושהכל נעשה על פי רצונו. בחטיבת הביניים ובתיכון הגישה כבר שונה, אך ההשפעה מהיסודי עדיין ניכרת ביותר, הריי כילדה קטנה חונכתי ש'הכל נעשה בידי אלוהים' ושיש אלוהים, כי ככה המחנכות אמרו והעבירו על פי תוכנית הלימודים.
אני מאמינה במשפט: איש איש באמונתו יחיה. בחופש הבחירה. הבעיה היא, שלא נותנים לנו בתור ילדים קטנים בכלל את האפשרות בחירה- ישר מלמדים אותנו שיש אלוהים וכו', אבל ביסודי לא מלמדים שיעורים על האבולוציה, או על התפתחות הייקום, או בתיכונים הציבוריים בכלל, שלא נדבר על הדתיים. כך שילדים קטנים אין בכלל אפשרויות בחירה! במדינה שלנו, תמיד יש חופש להאמין ביהדות, באלוהים, זוהי הדרך המקובלת פה, וזוהי הדרך שגם מלמדים.. אני חושבת שהחופש שצריך להיות הוא להאמין גם במדע, ובתיאוריות השונות, וגם בדת.. ושכל אחד ייבחר לפי מה שהוא מרגיש שנכון לו, לא לפי המשפחה, או לפי השיעורים בבית ספר, או הסביבה... מה שנקרא- חיה ותן לחיות.
בגלל זה כל המורות חולות עלי חוץ מהמורה לתנ''ך:) אני עושה לה את המוות
לגמריי, גם צריך לבטל את הבגרות בתנ"ך, וצריך ששיעורי תנך יהיו שיעורי רשות, מכוון שבמצב הזה אתה חייב לדעת ולהאמין בה' אפילו שזה לא מעניין אותך כדי לעבור בית ספר ובגרות.
ברור!
זה פשוט לא בסדר!
זה מחייב להאמין זה ממש שטיפת מוח!
צריך שתהיה אפשרות ללמוד את זה!
כי זאת אמונה! כמו שאם מישהו לא מרגיש בנוח בשיעורי חינוך מיני הוא יכול לצאת
ככה צריך להיות גם עם תנך!
אני לא אתאיסטית, אני יהודייה חילונית.
אבל אני באמת חושבת שמוסדות החינוך ובכללי המדינה צריכה הרבה יותר לשחרר. כן לחגוג את החגים, כן ללמד תנ"ך- אבל לא לעשות את הבגרות בתנ"ך חובה בבתי ספר חילוניים. זה מאוד הגיוני שתנ"ך יהיה רשות בבגרות, למה? בגלל שאת מי שזה באמת מעניין הוא יכול לעשות בגרות ולהתעמק בכך. אבל תנ"ך זה לא מתמטיקה או עברית. תנ"ך לא יעזור בכלל למי שתנ"ך לא מעניין אותו. וזאת פשוט כפייה להכריח תלמידים שלא מתענינים לשבת שעות על גבי שעות וללמוד את התנ"ך. וכל הגישה הזאת של להביא את אלוהים כמובן מאליו מגיל כל כך צעיר סוגר חלק מהילדים בבועה וזו הסיבה שאחרי זה ילדים מאמינים לא מכבדים אתאיסטים, כי האמונה באלוהים נראת להם כל כך מובנת מאליו וברורה. הם לא מבינים אפילו את היהדות לעומק אבל מה? שטפו להם את המוח מגיל קטן ואין להם מספיק עומק כדי לברר עם עצמם האם זה באמת מה שהם מאמינים בו?
הייתה פה מישהי שרשמה בתגובות הראשונות למה מלמדים תנ"ך ויש חובת עשיית בגרות במקצוע הזה אם את האתאיסטים זה לא מעניין, יש לי דבר אחד לומר לך, זאת התגובה הכי בורה שקראתי.
סליחה מה הקשר? אותי ממש לא מעניין לדעת אם נהג א ונהג ב׳ יצאו מדרכים שונות אז מתי הם יפגשו. לא כל מה שאנחנו לומדים מעניין אותי, להפך, רוב הדברים שאנחנו לומדים משעממים אותנו, זה עושה את המתמטיקה לא חשובה? גם לא מעניין אותי לדעת מה האקלים במדינת ברזיל, מה לעשות זה חלק מתוכנית הלימודים.