4 תשובות
היי. חלבון בשתן. דלקת בשתן. מצב הכליות. P H (זה חומציות בשתן) רפואה שלמה.
שתי בדיקות שונות. השתן הוא פסולת של הגוף. מרכיביו נותנים תמונה על תפקוד הכליות. שמסננות את הנוזלים.

בדיקת שתן כללית

השתן נבדק ע"י מקלון-בדיקה מיוחד, הבודק נוכחותם של מרכיבים שונים בשתן. המקלון מוכנס לשתן למס' שניות. השתן עובר תגובה כימית עם חומרים מיוחדים המצויים ע"ג המקלון ומתקבלת תגובה הנותנת צבעים שונים. לפי הצבעים המתקבלים בתגובה, קובעים נוכחותם של המרכיבים השונים בשתן.

חומציות השתן (pH)
מתקבלים ערכים בין 5-9 בדר"כ. ככל שהערך נמוך יותר, משמע השתן חומצי יותר, וככל שהערך גבוה יותר, השתן יותר בסיסי. הערכת מידת חומציות השתן עוזרת בהערכת מצבים קליניים שונים, כמו הפרעות בחומציות הדם, הערכת מחלות אבנים, זהומים בדרכי השתן ועוד.

כדוריות דם אדומות (RBC)
באופן תקין לא אמורות להמצא בשתן כדוריות דם אדומות. תוצאה חיובית מעידה על נוכחות של דם גלוי או סמוי בשתן, ומצריכה בירור. הסיבות השכיחות לכך הן זהומים בדרכי השתן, אבנים, הפרעות אורולוגיות בדרכי השתן ומחלות כליה שונות.

כדוריות דם לבנות (WBC)
באופן תקין לא אמורות להמצא בשתן כדוריות דם לבנות. פעמים רבות מקור הכדוריות הלבנות הוא מחוץ לשתן (מאזור העור והנרתיק) נוכחות כדוריות לבנות בכמות גדולה יכולה להעיד על זיהום בדרכי השתן ולעיתים גם על מחלות כליה.

סוכר (glucose)
באופן תקין סוכר אינו מופרש לשתן. הפרשה מוגברת של סוכר בשתן קורית בדר"כ בחולים עם סכרת שאיננה מאוזנת. לעיתים רחוקות הפרשת סוכר לשתן, בנוכחות ערכי סוכר תקינים בדם, מעידה על הפרעה כלייתית ביכולת ספיגת הסוכר, עם עליה בהפרשתו בשתן.

חלבון (protein)
באופן תקין מופרשת כמות מינימלית של חלבון בשתן (פחות מ-30 מיליגרם ביממה) הפרשת חלבון מוגברת מעל 300 מיליגרם ליממה, מזוהה בבדיקת השתן הכללית. הפרשה פחותה מכך מצריכה בדיקה מיוחדת (מיקרואלבומין)

ניטריטים
חיידקים שונים הגורמים לזיהומים בדרכי השתן, מייצרים ניטריטים, המזוהים בבדיקת השתן הכללית.

קטונים
מופרשים בשתן במצבים קיצוניים של סכרת לא מאוזנת, ברעב ממושך, אלכוהוליזם או לאחר מאמץ קיצוני.

פיגמנטים של מרה (אורובילינוגן, בילירובין)
מופרשים בשתן כאשר רמתם גבוהה בדם. אין לבדיקה זו משמעות בדר"כ בהערכת מחלות כליה.
טווח נורמלי 800-2000 מ"ל


בדיקת משקע השתן (מיקרוסקופיה)
מומלץ לבצע הבדיקה משתן ראשון או שני של הבוקר. הבדיקה נעשית על ידי הסתכלות במיקרוסקופ על דגימת השתן. באופן תקין השתן לא צריך להכיל תאים, גלילים או גבישים. על ידי הסתכלות ניתן לזהות נוכחות תאים שונים בשתן (כדוריות דם אדומות, כדוריות דם לבנות ותאים שמקורם בכליות ודרכי השתן) גבישים וגלילים. ממצאי הבדיקה חשובים ביותר בהערכה ובבירור של מחלות כליה.

איסוף שתן 24 שעות לחלבון
יש לבצע האיסוף כפי שהוסבר לעיל. באיסוף השתן נבדקת כמות החלבון המופרש לשתן ביממה. מדד זה חשוב להערכת מחלות כליה שונות, וכן חשוב למעקב אחר התגובה לטיפולים שונים
קישורים מצורפים:
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003425.htm
דירוג:
12345
המשיב: סהר2 ‏ (2)
בתאריך: 5 ביוני 2011, 03:47
גם שמוש בסמים בודקים בשתן. חשיש. מריחואנה. ועוד.