4 תשובות
בס"ד
הולכים לרופא שיניים... אבל אם זה ממש חמור אז אפשר לפעמים לראות חורים חומים כאלה.
חורים (עששת) בשיניים: כתוצאה מהיגיינת פה ירודה ופעילות חיידקים, מבנה השן נפגם ונרקב. חור באמאייל (השכבה החיצונית של הכותרת) כלל אינו כואב, ורק בדיקת רופא תגלה אותו לפני שיגדל. חור עמוק יותר שמגיע לדנטין (החלק הפנימי של השן) גורם לכאב חד וקצר, במיוחד בחשיפה לקור או מתיקות. הטיפול בהם הוא סתימה. כדאי לאבחן מראש את החורים ולטפל בהם בהקדם, כדי שהרס השן לא יהיה גדול, הטיפולים יהיו מהירים וקצרים (וגם זולים יותר..)


דלקת בעצב ואבסס: חור עמוק עוד יותר עלול לגרום לזיהום ודלקת במוך השן (החלק הפנימי ביותר של השן המכיל כלי דם וסיבי עצב רגישים). הכאב יכול להיות עמום (חלש) בהתחלה ויימשך שעות וימים ארוכים, אך לבסוף יחמיר לכאב חזק מאוד, שאינו מאפשר לישון בלילה. רק טיפול שורש יכול להציל שן כזו, אם בכלל. כמו כן יכול להיווצר אבסס והפרשת מוגלה בשיניים אלו. בדר"כ לאחר הרס גדול של השן דרוש גם מבנה וכתר כדי לשחזרה.
קודם כול אם הרופא טוען שיש חור בשן וזה לא כואב אז תחשבי פעמיים האם באמת כדאי לשים סתימה אני אגיד לך למה: לפני כמה שנים עשיתי צילום רנטגן על השיניים והרופא גילה שיש "חורים" - אותם החריצים השחורים בין השיניים שזה המבנה של השן ומברשת לא מגיעה לשם. אני סירבתי לעשות שם סתימה ועשיתי רק במקום שכאב לי - כעבור 3 שנים הוא בדק לי שוב את אותם החורים וגילה לפליאתו הרבה שהחורים האלו בכלל לא התפתחו. אז אם החורים לא כואבם - צחצחי היטב עם משחת שיניים טובה כמו, למשל, אולמקס, ואולי תחסכי לעצמך טיפולים לא נעימים.
לכי לרופא שיניים - האילתורים היתיים האלה לא יובילו לשום דבר טוב!
בד"כ אם יש צורך בסתימה, הכאבים מאופיינים ברגישות גבוהה לחום וקור, אם יש צורך ביפול שורש - הכאבים עזים עד מאוד.
מה שהכי חשוב - אם כואב- תמהרי!
line:445