התחברות ל

ההזדהות נכשלה, נסה שנית!
אם שכחת את הסיסמה שלך לחץ כאן
עדיין לא הצטרפת לסטיפס?  להרשמה לאתר
התחברת בהצלחה!
טיפים בתגית: התייבשות
בחר תגית לחיתוך או הזן טקסט לחיפוש בתוצאות:
למה אנחנו עייפים כל הזמן?

כל יום שעובר בשבוע אנחנו עייפים ותשושים עוד יותר. נדמה שאנחנו הולכים לישון בשעה סבירה יחסית, אך עדיין קשה לפתוח את העיניים בבוקר על רקע צלצול הזוועה של השעון המעורר...

מהן הסיבות האפשרויות? למה אנחנו עייפים כל כך?

1. לא מספיק שינה - אומנם זה דבר מובן מאליו, אך חשוב לנו להדגיש כי כמות השינה המומלצת עבור מבוגרים היא בין 7-8 שעות בכל לילה. שינה קצרה מהכמות המומלצת עלולה להשפיע על הריכוז ועל סף העצבנות שלכם בבוקר למחרת. מעט מידי שעות שינה בלילה עלולה אף לפגוע בבריאות ולהוביל להפרעות כרוניות אחרות.

הפכו את השינה לפעולה חשובה בסדר העדיפויות שלכם. דאגו לכבות את המכשירים הסלולריים ולהחשיך את החדר. כך תוכלו לישון טוב יותר ולקום טוב יותר. במידה וזה לא עוזר לטיב השינה שלכם ולהתעוררות למחרת, לכו להיוועץ ברופא, ייתכן שאתם סובלים מהפרעת שינה.

2. דום נשימה במהלך השינה - הרבה אנשים ישנים מספיק שעות בלילה ועדיין קמים בבוקר בתחושת עייפות מתישה. ייתכן שאותם האנשים לא ישנים כפי שהם חושבים, כי דום נשימה במהלך השינה קוטע אותה.

דום נשימה בשינה הנה הפרעת שינה שבאה לידי ביטוי בהפסקת הנשימה במהלך השינה. 6% מהאוכלוסייה בישראל סובלים מהפרעה זו, רבים כלל לא יודעים. כאשר דום הנשימה מתרחש מספר פעמים בלילה, איכות השינה נפגעת משמעותית והעייפות לא תאחר להגיע בבוקר. חלק מהסימפוטים לדום נשימתי הם נחירות, יקיצות קצרות במהלך השינה ופה יבש. מחקרים מצביעים על השמנה כגורם סיכון לדום נשימתי ועל סיכון גבוה יותר בקרב גברים. תופעה זו
מגבירה את הסיכוי ללחץ דם גבוה, מחלות לב ובעיות בריכוז, אך היא לא מסוכנת ברמה של חיים ומוות.

במידה ואתם חוששים שאתם סובלים מהפרעה זו, לכו להיוועץ ברופא - מכשיר ה-CPAP יסייע לכם לשמור על דרכי הנשימה פתוחות בזמן השינה. אם אתם סובלים מעודף משקל, התחילו בדיאטה.

3. כשאין מספיק דלק בגוף - אכילה מעטה מידי או לא נכונה, יכולה להיות גורם לעייפות. תזונה מאוזנת עוזרת לשמור על רמת הסוכר בדם בטווח הנורמלי ומונעת את תחושת האיטיות והעייפות שירידה ברמת הסוכר עלולה לגרום.

השתדלו לאכול ארוחת בוקר ולכלול חלבונים ופחמימות מורכבות בכל ארוחה. למשל - טוסט מחיטה מלאה עם ביצה. מומלץ לצרוך חטיפי אנרגיה וסיבים תזונתיים לאורך כל שעות היום.

4. אנמיה - גורם מוביל לעייפות בקרב נשים. המחזור החודשי, שאנחנו הנשים כל כך נהנות ממנו, עלול לגרום לחוסר ברזל בדם ולהוביל לאנמיה. חוסר בכדוריות דם אדומות, הנושאות חמצן לכלל הרקמות והאיברים בגוף, הינו גורם שכיח מאוד לעייפות כרונית.

מאחר שאנמיה נגרמת על ידי חוסר ברזל בדם, כדאי שתשקלי צריכת תוספי ברזל ואכילת מזונות עשירים בברזל כגון: בשר, שעועית, דגנים מועשרים ועוד מיני אחרים.

5. דכאון - ניתן לחשוב על דיכאון כמחלה נפשית בלבד, אך היא בעלת השפעות פיזיות משמעותיות מאוד. עייפות, כאבי ראש, אובדן התאבון וכאבים בשרירים הם חלק מהתסמינים השכיחים ביותר לדכאון נפשי.

במידה ואתם חשים בתחושת עייפות ודכדוך בתקופה של יותר מכמה שבועות, גשו לרופא. ייתכן שטיפול פסיכותרפי יעזור ותחושו אנרגטיים ושמחים יותר.

6. תת פעילות של בלוטת התריס - הבלוטה הקטנה שבבסיס הצוואר, יודעת להשפיע עלינו באופן דרמטי מאוד. היא שולטת על חילוף החומרים שבגוף ועל המהירות בה הגוף ממיר את הדלק לאנרגיה. כאשר בלוטת התריס מתפקדת לאט מידי, סביר שתעלו במשקל ותסבלו מעייפות כרונית.

התסמינים הראשוניים לתפקוד איטי של בלוטת התריס מונים: דיכאון, עצירות, עור יבש, קצב לב איטי, הפרעות בשינה ותחושת עייפות, שיער דק ושביר, ציפורניים דקות ושבירות, כאבים במפרקים, תחושת קור תכופה, עודף במשקל ועור חיוור. במידה ואתם חוששים כי אתם סובלים מבעיה בבלוטת התריס, גשו לרופא לקבלת טיפול הולם.

7. יותר מידי קפאין - קפאין יכול לשפר את העירנות והריכוז, בזמן צריכתו במינונים מתונים, אך יותר מידי ממנו עלול להגביר את קצב הלב, לעלות את לחץ הדם ואת סף העצבנות. מחקרים מראים כי הוא הסם הפסיכו-אקטיבי הנצרך ביותר בעולם. צריכה מוגברת מידי גורמת לרוב להפרעות שינה, כאבי ראש וכאבים בשרירים. דבר שמתיש את הגוף ויוצר תשתית לעייפות כרונית. רק לאחר גמילה של הגוף מקפאין התסמינים הללו יעלמו.

נסו לצרוך פחות משקאות על בסיס קפאין - שוקולד, קפה, תה, משקאות קלים או תרופות המכילות קפאין. תהליך הגמילה ילווה בעייפות קשה מאוד, אך אם תחזיקו מעמד היא תתמתן ותשחרר אותכם.

8. דלקת בדרכי השתן - אם אי פעם סבלתם מדלקת בדרכי השתן אתם וודאי מכירים את תחושת הצריבה והכאב הבוער, אך דלקת לא תמיד מעניקה לנו תסמינים כאלה ברורים. לעיתים היא מתאפיינת רק בעייפות.

בדיקת שתן פשוטה יכולה לאשר לכם את שחששתם ממנו במהירות. לאחר נטילת אנטיביוטיקה, הדלקת תתרפא ועימה תחלוף תחושת העייפות.

9. סכרת - מחלה מטבולית שבאה לידי ביטוי ברמות גבוהות של גלוקוז בשתן ובדם, הנובעות מאי יכולת של הלבלב לייצר אינסולין, או מחוסר תפקוד נכון של האינסולין בגוף. הדבר גורם לבעיות בהמרת הסוכר לאנרגיה. מסיבה זו חלק מהתסמינים המוקדמים של סכרת יכולים להתבטא בעייפות קשה וכרונית.

10. התייבשות - עייפות יכולה להיות סימן להתייבשות של הגוף. על אף שוודאי רובכם עובדים במשרדים ממוזגים, גופכם יכול להתייבש בכל זאת. רבים מאיתנו שוכחים לשתות מים במהלך היום ואז נוטים להתייבש מבלי לשים לב. למרות שאומנם אתם לא תחת השמש הקופחת, שתייה מעטה מידי עלולה להוביל להתייבשות שגורמת לתחושה של כבדות ועייפות. במידה ואתם צמאים, סימן שאתם כבר יבשים - לכו לשתות...

השתדלו לצרוך מים לכל אורך היום, כך שהשתן שלכם יאותת בריאות ויהיה בצבע בהיר. שתו לפחות שתי כוסות מים בכל שעה עגולה. במידה ואתם עוסקים בפעילות גופנית, שתו לכל אורך האימון.

11. מחלות לב - אם אתם חשים שנעשה יותר ויותר קשה לבצע פעילויות יומיומיות כגון ניקיון הבית או עבודה בחצר, ייתכן שהלב שלכם מאותת שיש לו בעיה. אם קשה לכם לסיים משימות שהיה לכם פעם קל לעשות, גשו להיבדק על ידי רופא ונסו לאמץ אורח חיים שונה.

12. עבודה במשמרות - עבודה במשמרות מתחלפות בין לילה ויום עלולה לשבש את השעון הביולוגי שלכם. אתם עשויים לחוש עייפות בכל שעה בה אתם ערים ולהפוך את זה לתחושה כרונית.

נסו להעניק לעצמכם שעות שינה נאותות בזמן שיש לכם - החשיכו את החדר, דאגו לשקט ועשו אותו קריר ונעים. אם אתם עדיין מתקשים לישון כדאי שתנסו תוספי תזונה או תרופות מרשם לשינה טובה יותר.

13. אלרגיות למזון - מדענים רבים מאמינים כי אלרגיה חבויה למזון עלולה לגרום לתחושת עייפות כרונית. אלרגיה לא תמיד באה לידי ביטוי בעקצוץ או פריחה, היא יכולה לבוא בצורה של עייפות ותו לא. אם העייפות מתגברת מאוד לאחר ארוחות, ייתכן שהגוף שלך מגיב באי סבילות לאוכל מסויים.

נסו להימנע ממזונות שאתם יודע שעושים לכם לא טוב. מומלץ ללכת לרופא לבדיקת אלרגיות.

14. תסמונת התשישות הכרונית / פיברומיאלגיה - אם העייפות שלכם נמשכת יותר משישה חודשים והיא כה חמורה עד כי היא פוגעת בשגרת היומיום שלכם, ייתכן שאתם סובלים מפיברומיאלגיה, מחלה נוירולוגית של עייפות כרונית.
3% מאזרחי מדינת ישראל סובלים ממחלה זו, מחציתם וודאי לא מודעים לכך.

מאחר ואין עדיין פתרון קסמים למחלה הזו, מטופלים נאלצים לשנות את אורח החיים שלהם, ללמוד הרגלי שינה טובים יותר ולעסוק בפעילות גופנית עדינה במהלך השבוע.

אם אתם עייפים ותשושים לכל אורך השבוע ולא סובלים מאף אחת מהדברים שהוזכרו לעיל, ייתכן שקיים חוסר איזון בגוף או בנפש שעוטים עליכם את תחושת העייפות המתישה.

עייפות יומיומית, שלא קשורה למצב רפואי, יכולה להיפתר ע"י תרגיל שיגרתי שיכניס אנרגיה לגוף ויניע אותו. תוכנית אימונים צנועה של 20 דקות רכיבה על אופניים, 3 פעמים בשבוע, תייצר בגוף שלכם מספיק אנרגיה כדי לחוש ערניים ובריאים יותר במהלך כל השבוע.
מוסר הסטיפ: מטפל בבעיות רגשיות בתאריך: 30/06/2016

דירוג:
(1 מדרגים)

איך מטיילים נכון בקיץ?

הנה הוראות החברה להגנת הטבע לטיולים בעונת הקיץ:

- ערב היציאה לטיול ובמהלכו, יש להתעדכן בתחזית מזג האוויר.

- יש לתכנן את מקטעי הטיול על פי זמנים, כך שבעת ששורר עומס חום כבד לא נטייל במסלולים רגליים. מומלץ לטייל ברגל השכם בבוקר ו/או לפני החשכה. אם מטיילים סמוך לרדת החשיכה יש לחשב היטב את אורך המסלול ומשך ההליכה בכדי לא להיכנס לחושך. יש להצטייד בפנס!

- בשעות החמות רצוי לתכנן ביקורים במפעלים, במוסדות, במוזיאונים או באתרים מוצלים.

- בכל עונה מאד לא מומלץ לטייל לבד, בקיץ ההמלצה הזו מקבלת משנה תוקף.

- ציוד אישי לטיול: נעליים גבוהות, כובע, חולצה עם שרוולים (לא גופיה), קרם הגנה, מים בכמות הנדרשת לתנאי המסלול.

- תכנון כמויות מים:
לנוער לפחות 1/2 ליטר לשעת הליכה, ו-1/4 ליטר לשעת נסיעה.
למבוגרים לפחות ליטר לשעת הליכה, ו-2/3 ליטר לשעת נסיעה.

- יש לעודד שתיית מים על ידי עצירות ומנוחות יזומות בצל.

- יש להיות עירניים לסימנים המעידים על התייבשות, תשישות חום או מכת חום. הסימנים כוללים: כאבי ראש עזים, חולשה, בחילה, הקאות, מתן שתן מועט, סחרחורת, ערפול, בלבול, פנים סמוקות, התנשמות, במקרים קיצוניים אף התעלפות ואבדן הכרה.

- אלו שאינם מרגישים טוב - לא יוצאים לטיול
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 09/08/2015

דירוג:
(2 מדרגים)

האם צריך לתת לתינוק מים בנוסף לתזונה שלו?

לא. תינוק עד גיל חצי שנה אינו צריך תוספת של מים מעבר למה שהוא מקבל בהנקה או בתחליף החלב שלו בהם יש את כל הנוזלים הדרושים לו ומעבר לזה הוא אינו יכול להכיל. חשוב להקפיד בימים חמים במיוחד על הזנה בזמנים קבועים ולשים לב שהתינוק לא מתייבש.

מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 27/07/2015

דירוג:
(4 מדרגים)

איך שומרים על ילד מקיא מפני התייבשות?

בכדי לשמור על ילד מקיא מפני התייבשות יש לתת לו אחת לעשרים דקות ארבע כפיות מים.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 14/01/2015

דירוג:
(2 מדרגים)

אילו מחלות נפוצות יותר בעונת הקיץ?


אלו המחלות והמפגעים הנפוצים בקיץ:

- זיהומי מעיים (עקב מזון הנחשף לחום יתר ומתרבים בו החיידקים ומחופי ים מזוהמים)

- כוויות שמש

- מכות חום

- התייבשות

- הכשת נחשים

- תאונות למיניהן בבית ומחוצה לו (שכן הילדים אינם במסגרת מסודרת ונמצאים זמן רב בחוץ).
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 01/05/2013

דירוג:
(6 מדרגים)

אילו סימפטומים יש להתייבשות של ילד?


כאשר כמה מהסימפטומים הבאים מופיעים יחד הדבר מצביע על כך שהילד התייבש:

- צבע שתן כהה

- מתן שתן מועט מהרגיל

- חיתולים יבשים

- עיניים, לשון וחניכיים יבשים

- עור חמים ובצקתי או עור קר במיוחד

- התנהגות אדישה

- שינויים במצב ההכרה של הילד

- שלשול עם דם או ריר

- חום מעל 38.5 מעלות
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 15/01/2013

דירוג:
(2 מדרגים)

איך מטפלים במי שלקה במכת חום?

כך יש לטפל במי שקיבל מכת חום:

1. הזעקת עזרה רפואית - מקצועית

2. להעביר את האדם לאיזור מוצל ומאוורר

3. להרטיב את הגוף

4. להשקות את האדם בהרבה מים
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 17/07/2012

דירוג:
(2 מדרגים)

מה הסיבות בגללן חשוב לשתות בזמן הטיסה?


השתייה בזמן הטיסה חשובה מהסיבות הבאות:

- מניעת בצקות.

- מניעת קרישי דם.

- מניעת התייבשות.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 04/02/2012

דירוג:
(10 מדרגים)

מה עושים אם כלבים מתייבשים?

ניתן לדעת שכלב התייבש אם הוא מקיא ונראה חלש ומיובש. במקרה זה יש להעביר אותו למקום עם צל, להניח עליו מגבת קרה ולתת לו לשתות מים קרים ואף לתת לו ללקק קרח או קרטיב שיקררו את גופו.

אם הכלב מסרב לשתות מהמים שהוצעו לו, יש סיכוי שהוא נכנס למצב של הלם ויש להגיע אתו מיידית לווטרינר.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 14/02/2011

דירוג:
(3 מדרגים)

איך מחדשים מרקרים שהתייבשו?


הנה שיטה פשוטה ומהירה, אבל יש לציין כי רק מרקרים עם מכסה ניתן להחזיר לחיים כך:

1. הכניסו את המרקרים, בלי המכסה, לקערה עם מים חמים. עשו זאת בנפרד, אחד אחרי השני אך לבדם בקערה, כדי להרטיבם מבלי שיעבור הצבע מאחד לשני.

2. כל מרקר שהרטבתם במים החמים, הוציאו והניחו על מגבת, לצד "חבריו".

3. למחרת, הלבישו את המכסים על המרקרים ולאחר יום נוסף, עם המכסים עליהם, הם יהיו מוכנים לכתיבה מחדש.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 04/06/2010

דירוג:
(4 מדרגים)

איך מחדשים טושים שהתייבשו?


ראשית, נסה להעמיד את הטוש למשך יממה, במצב עומד (כמו לכתיבה). ייתכן שזה יחדש את חייו.


לא עובד? - נסה לטבול את קצה כל טוש באלכוהול לחיטוי, וכסה אותו למשך יממה.


לא עובד? - קשור כל טוש לחוט, בצד שאינו של החוד, הלבש את המכסה על הטוש והתחל לסובב במהירות רבה, במשך כמה דקות, כשהצד של המכסה פונה כלפי חוץ. (שיטה זו זכתה להרבה התלהבות ממי שניסו אותה והחזירו המון טושים "אבודים" לחיים.


גם לא עובד? - הנה שיטה נוספת לחידוש טושים, אבל יש לציין כי רק טושים עם מכסה ניתן להחזיר לחיים כך:

1. הכניסו את הטושים, בלי המכסה, לקערה עם מים חמים. עשו זאת בנפרד, אחד אחרי השני אך לבדם בקערה, כדי להרטיבם מבלי שיעבור הצבע מאחד לשני.

2. כל טוש שהרטבתם במים החמים, הוציאו והניחו על מגבת, לצד "חבריו".

3. למחרת, הלבישו את המכסים על הטושים ולאחר יום נוסף, עם המכסים, הם יהיו מוכנים לכתיבה מחדש.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 04/06/2010

דירוג:
(15 מדרגים)

איך נערכים נכון לגלי החום של הקיץ?


היערכות נכונה לגלי חום, תקל עליכם את ההתמודדות עימם ועשויה למנוע התיבשות ומכות חום.

רצוי לדאוג לדברים הבאים:

- שהייה במקום ממוזג כמה שיותר.

- מאווררים פועלים היטב.

- שתיה מרובה, רצוי של מים.

- הגפת הבית בתריסים, כדי למנוע כניסת חום.

- להימנע ככל האפשר מפעילות הדורשת מאמץ פיסי רב בשעות של שיא החום.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 17/06/2009

דירוג:
(3 מדרגים)

איך נדע אם שתינו מספיק מים?


כדי לדעת האם שתינו מספיק יש לשים לב לצבע השתן:

כאשר הגוף קיבל מספיק נוזלים צבע השתן הוא בהיר וכאשר חסרים לו נוזלים צבע השתן נוטה לצהוב כהה. כמו שהילדים אומרים: "פיפי צהוב זה לא טוב, פיפי לבן זה מצוין"..
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 31/01/2009

דירוג:
(11 מדרגים)

איך למנוע אובדן נוזלים כשאנו שותים קפה?


שותים קפה אך נוטים להתייבשות? - עשו כך:

כדי שהגוף לא יאבד נוזלים מומלץ מאד לשתות כוס מים עם כל כוס קפה.
קפאין הוא משתן ולכן גורם לנו לאבד נוזלים רבים.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 08/11/2008

דירוג:
(3 מדרגים)

איך מטפלים במי שהתייבש?


במקרה של התייבשות, שמלווה בדרך כלל בכאבי ראש עזים, פנים סמוקות, חולשה, בחילה והקאות ולעיתים התעלפות, צריך לנהוג כך:

1. הביאו את המתייבש למקום קריר או לפחות מוצל.

2. תנו לו לשתות מים - בהדרגה (לא כמות גדולה בבת אחת)

3. אם ניתן, הפשיטו ושטפו אותו, או נגבו את גופו במגבונים לחים או רטיות ספוגות מים פושרים.


אם כל הנ"ל לא הקל את מצבו, פנו למיון או הזעיקו מד"א.
תגיות: קיץ,‏ חמסין,‏ התייבשות,‏ חירום
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 26/06/2007

דירוג:
(8 מדרגים)

כיצד מזהים שמישהו התייבש בקיץ?


התייבשות תהיה מלווה בדרך כלל בסימנים הבאים או ברובם:

כאבי ראש עזים
חולשה
בחילה
הקאות
מתן שתן במידה מועטה
שתן כהה
סחרחורות
ערפול
בילבול
יובש בשפתיים
יובש בלשון
עייפות


בדרך כלל יהיו פניו של האדם שמתייבש מהחום סמוקות ובמקרים קיצוניים הוא אף עלול להלתעלף ולאבד את ההכרה.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 26/06/2007

דירוג:
(9 מדרגים)

מיהם האנשים שצריכים להיזהר יותר מהרגיל בחמסין?

קבוצות הסיכון בחמסין הם החולים והקשישים. מאמציו של הגוף לקרר את עצמו מעמיסים על הלב, שגם כך שברירי ופגיע בגילאים אלו. משום כך, על קשישים להימצא בימי חמסין באיזורים מוצלים ואף ממוזגים, ככל הניתן.

תינוקות וילדים גם הם עלולים להיפגע בקלות בשרב או חמסין. הקפידו להשקות אותם יותר מביום רגיל (25% יותר) ולהיזהר מלתת להם לשהות בחום ובשמש ללא כיסוי ראש. במיוחד מסוכן להשאירם במכונית ללא מזגן, ולו גם לזמן קצר!
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 26/06/2007

דירוג:
(3 מדרגים)

איך נדע אם אנחנו שותים מספיק בקיץ?

הכי פשוט לדעת זאת היא השיטה הבאה: אם עברו שעתיים-שלוש ולא הייתם בשירותים, בשביל לעשות פיפי, אינכם שותים מספיק. שתו שתי כוסות מים עכשיו!

גם שתן צהוב מדי מצביע על מחסור בנוזלים בגוף.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 26/06/2007

דירוג:
(10 מדרגים)

במקרים של חום גבוה, פרכוסים, קשיים בנשימה, הרעלה, התייבשות, כוויות ופגיעה מחפץ חד, חבלות עם סימנים ומכות בראש שנבעו מנפילה מגובה (כסא, מדרגות וכדומה), נפילה עליו של חפץ כבד, חבטה חזקה בראשו מדלת או בתאונת דרכים, כולל באופניים שנסעו מהר.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 04/03/2007

דירוג:
(5 מדרגים)

ערך זה עבר לסביבת דיסקבר
באפשרותך לצפות בו על ידי מעבר לקישור הבא:
"התייבשות של אדם - מה עושים?"
מה הם הסימפטומים להתייבשות?

תסמיני ההתייבשות הם:

חולשה, יובש בפה, לחץ דם נמוך, צמא, עור לא גמיש, דופק חלש ומהיר ובלבול שיכול להגיע לערפול הכרה.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 16/01/2006

דירוג:
(22 מדרגים)