3 תשובות
פיגועי 11 בספטמבר (הידועים גם בשם 9/11, "nine eleven") הם סדרה של פיגועי התאבדות שהתרחשו בארצות הברית בבוקר יום שלישי, ה-11 בספטמבר 2001, במטרה לפגוע בערים ניו יורק ו-וושינגטון די סי. תשעה עשר טרוריסטים שהשתייכו לארגון הטרור האיסלמיסטי אל-קאעידה חטפו ארבעה מטוסי נוסעים. בכוונה תחילה הטיסו החוטפים שניים מהמטוסים, טיסה 175 של יונייטד איירליינס וטיסה 11 של אמריקן איירליינס, לעבר מגדלי התאומים שבמרכז הסחר העולמי. שבעיר ניו יורק. שני המגדלים קרסו בתוך שעתיים. כמו כן ריסקו החוטפים את טיסה 77 של אמריקן איירליינס אל תוך בניין הפנטגון בארלינגטון, וירג'יניה. כוונת הטרוריסטים הייתה לרסק את המטוס הרביעי, טיסה 93 של יונייטד איירליינס, אל תוך בניין הקפיטול (1) בוושינגטון, אך המטוס התרסק לבסוף בשדה פתוח ליד שנקסוויל, פנסילבניה, לאחר מאבק בין נוסעי המטוס לחוטפים. קרוב ל-3,000 אנשים נספו בהתקפות אלו. מספר זה כולל את נוסעי ארבעת המטוסים (227 האזרחים ו-19 הטרוריסטים), שמהם לא נותר איש.
החשוד המיידי בפיגוע היה ארגון אל-קאעידה, ובשנת 2004 מנהיג הארגון, אוסמה בן לאדן, לקח אחריות על ביצוע הפיגועים, לאחר שלוש שנים של הכחשה. (2) בין הסיבות לפיגועים מנה בן לאדן את תמיכת ארצות הברית בישראל, נוכחות הצבא האמריקאי בערב הסעודית והסנקציות נגד עיראק. תגובת ארצות הברית לפיגועי 11 בספטמבר הייתה פתיחת המלחמה בטרור ופלישה לאפגניסטאן במטרה לעקר את שלטון הטליבאן, פטרונו של אל-קעאידה. בעקבות הפיגועים שונה היחס העולמי לטרור, ומדינות רבות חוקקו חוקים חדשים למלחמה בטרור, וכמו כן הרחיבו והגדילו את כוחות אכיפת החוק. לאחר שנים תחת מצוד, במאי 2011, בן לאדן אותר ונהרג.
הריסת מגדלי התאומים הובילה לפגיעה עמוקה בכלכלת מנהטן בד בבד עם השפעה משמעותית על השווקים העולמיים. ניקוי אזור מרכז הסחר העולמי מההרס הרב הושלם רק במאי 2002. גם הפנטגון שופץ תוך כשנה. באתרי הפיגועים בניו-יורק, בפנטגון ובפנסילבניה הוקמו אתרי זיכרון. עד שנת 2013 אמור לקום בגראונד זירו מרכז הסחר העולמי החדש, שגובהו יהיה 1,776 רגל (541 מטר), כמו שנת הכרזת העצמאות של ארצות הברית. (3)
הנה קישור לויקיפדיה
שתי מחבלים עלו על מטוסים באמצע הטיסה הם הרגו את הטייסים והטיסו באצמם את המטוס לעבר מיגדל התאומים כל מטוס פגע במגדל אחר (2 מגדלים) המיגדל היתרסתק והבה אנשים מתו