8 תשובות
לא חושבת, זו סתם תפיסה מטומטמת בין אשכנזיים למזרחיים.
לא מאמין שזה כמו שאמרת, אנשים מצליחים בגלל היכולות שלהם ולא בגלל שההוא תמני או אשכנזי...
רזיאל
אנלא יודעת..
יש מצב שיותר מתחברים לאשכנזים אבל לא בגלל זה הולך להם בחיים.
רוב האשכנזים שחצנים.
אבל אשכנזי לא שחצני,
הוא האדם הכי נחמד שאת יכולה להכיר.
מקווה שעזרתי:)
זה היה ממש גזעני.
זאת דעה קדומה - תסתכל\י על חברייך וראיי האם יש להם יותר פרטקציות?
אני לא חושבת..
יכול להיות שזה רק פוקס..
אנשים אוהבים לעזור לאנשים שקרובים להם, אנשים שהם מכירים. כך שאם אדם עובד בתפקיד שהוא יכול לעזור או יש לו קשרים - הוא יעזור לחבריו ומשפחתו בגלל שהם כאלו ולא בגלל המוצא.

בתחילת שנות המדינה היו יותר בעלי תפקידים בכירים ממוצא אשכנזי, כי רבים מהם עלו לארץ לפני קום המדינה. לכן, בשנים הראשונות נראה שאשכנזים מקבלים יותר פרוטקציות. כיום כאשר יש בכירים מכל העדות - הפרוטקציות הם לא רק זכות האשכנזים.

את אולי "לא גזענית", אך כנראה שאת מושפעת מאמירות גזעניות של אנשים בסביבתך.
יעל נועם מומחית סטיפס
שואל השאלה:
אני ממש ממש לא גזענית! ואני באה מהעדה הספרדית ואני גאה בכך... אין לי שום דבר נגד אשכנזים חלילה דווקא אני מכירה הרבה אשכנזים ואנחנו מסתדרים יפה מאוד. אבל הם גם מודים בזה. לדוגמא מישהי רוצה לרשום את הבן שלה לבית ספר ויש ביטון ויש מוסקוביץ אז ההנהלה תחליט תמיד שמוסקוביץ יתקבל כי לדעתה הוא יותר נחוש בדעתו ויותר יצליח. פחות מביטון.
הבנתי בקיצור שיש להם פרוטקציות מפה עד הודעה חדשה והם מצליחים יותר מהספרדים.
אני לא גזענית
נראה לי שאת מתייחסת למגזר החרדי. המגזר החרדי שמפריד בין בנות אשכנזיות לבין בנות ספרדיות בבתי הספר שלהם. (התקשורת הרי היתה מלאה בזאת) שמוכנים לקבל רק מספר מאד מצומצם של ספרדים בבתי ספר אשכנזיים. במגזר החרדי גם הסיכויים שיהיו נישואים בין בני זוג מעדות שונות הרבה יותר נמוך.
ואם את לא מדברת על המגזר החרדי, אולי מקבלים את הילד שהתעודה שלו מראה שהוא יותר השקיע ורק התירוץ של הורי הילד שלא התקבל היא האשמת המוצא בשביל לא להגיד שהילד פחות מוצלח?

היום גם קשה יותר לדעת את המוצא על פי שם המשפחה, הרי הרבה משפחות יש שההורים מעדות שונות וגם הרבה אנשים עיברתו את שם המשפחה. אם נקח, לדוגמה, את המומחית שענתה למעלה "יעל נועם" או את מנהל האתר "נדב דפני" האם את יכולה לדעת מה המוצא שלהם, או של בן או בת הזוג שלהם לפי שם המשפחה?

אני מציאותית מומחית סטיפס
אני חייב לחלוק על תשובת מומחית סטיפס כי התימנים עלו עוד לפני הרוסים והפולנים ורוב האשכנזים (בשנת 1881-1882 וקדמה לעליית ביל"ו) אז לצערי זה באמת נכון כי אם לא כן אייך תסביר אתזה המומחית שלנו ש 64 שנים המדינה קיימת ולמרות כל זאת כל מי שעמד בראשה (ראש ממשלה) היה אשכנזי וזה לא נכון שבקום המדינה המדינה חטפו תינוקות תימנים ומכרה אותם?!
הוקמו ועדות חקירה עלזה לא פעם ולא פעמיים ובכל פעם הנושא הושתק תבדקי בבקשה מה קרה לעוזי משולם שדרש ועדת חקירה שתחקור את נושא החטיפה ולמה בנו גר בקנדה מפחד המוסד תגידי לי את לרוסים היו חוטפים? לא בגלל שהם אשכנזים
על מרוקאים שהם עלו לארץ לא עשו ניסויים? עשו על אשכנזים? לא
בקום המדינה המדינה התנהגה ממש כמו היטלר ותורת הגזע שלו אשכנזים יותר טובים מזרחים פחות וגם היטלר חטף ילדים ועשה ניסויים על אנשים בגלל המוצא שלהם..
ועוד משהו קטן שהמזרחיים עלו לארץ שלחו אותם להקים ערים לגור במעברות בתנאים קשים ושהאשכנזים עלו שיכנו אותם בדירות..
אז בבקשה את אומרת את זה רק בגלל שאת ממוצא אשכנזי אבל תנסי לראות את הצד השני גברת יעל נועם
(ואת כל המעשים שפירטתי כאן אפשר למצוא באינטרנט)