10 תשובות
מומלך לא לאכול סוכרים או דברים עם שמן. וזה כבר יעבור עוד כמה ימים אין לך מה לדאוג (:
בהצלחה!
אפתות הינן חשוכות מרפא, אך כאמור נעלמות מעצמן מספר ימים לאחר הופעתן. קיימים מספר טיפולים, אשר בחלקם מביאים להקלה (שנויה במחלוקת) במחלה, ובחלקם מהווים טיפולים תסמיניים (סימפטומליים), אשר מפחיתים את הכאב הנגרם על ידי האפתה אך לא מביאים לריפויה.
כטיפול מונע יש לשמור באופן קפדני על היגיינת פה, ולהימנע מלגעת בפה עם אצבעות מלוכלכות. צריכה של מספר חומרים חסרים (ראו לעיל: "גורם מטבולי") עשויה למנוע אפתות. החלפת משחת השיניים (במיוחד לכזו שאינה מכילה SDS; באמצע העשור הראשון של המאה ה-21 החלו להופיע בשוק משחות שיניים רבות שעל אריזתן מצוין כי אינן מכילות SDS) והחלפת סתימות אמלגם בסתימות מחומר אחר (פתרון דרסטי ויקר עבור רוב האנשים) עשויות למנוע אפתות.
קיימות מספר משחות אשר ברובן מאלחשות (מרדימות) במידה זו או אחרת את אזור האפתה ומקלות על הכאב. מספר חולים מעידים על האצת קצב ריפוי האפתה כתוצאה משימוש במשחות אלו, אך ייתכן שמדובר בתופעה פסיכוסומטית. בישראל נמכרת משחה כזו תחת השם המסחרי אפתגון ג'ל.
שטיפת הפה במי חמצן (מימן על-חמצני, H2O2) או בתמיסות אנטיספטיות אחרות מחסלת ביעילות מיקרואורגניזמים בפה, וכן כאלו שנלכדו באפתה; הדבר עשוי לזרז את ריפויה ולמנוע זיהומים משניים. גם שטיפת הפה במלח, או זריעת גרגרי מלח ישירות על האפתה - אף כי הדבר כרוך בכאב רב - עשויים לסייע בריפוי האפתה, במיוחד בימים הראשונים להופעתה. מספר חולים מדווחים על הקלה משמעותית באמצעות שטיפת הפה בחליטת פרחי קמומיל מספר פעמים ביום. טיפול אלטרנטיבי נוסף הוא שטיפת חלל הפה בחלב עיזים (היישר מהעטין - ישנם דיווחים של חולים על הקלה משמעותית באמצעות טיפול שכזה). מחקר שנערך בישראל בעזרת תרבית תאים אנושיים שנחשפו לוירוס ממשפחת ההרפס הגורם לאפתות ולחלב עיזים, העלה את ההשערה כי חלב עיזים מפוסטר יעיל נגד הוירוס בדומה לחלב לא מפוסטר (הישר מהעטין) ועל כן הוא עדיף (חלב לא מפוסטר עלול לגרום לזיהומים). לאלחוש אזור האפתה ניתן להשתמש בקרח, הגורם להקלת הכאב למשך כמחצית השעה (זמן אותו ניתן לנצל לאכילה).
טיפולים אחרים מבוססים על סתירת עודפי חומצה באזור האפתה באמצעות חומרים בסיסיים, דבר המביא להקלת הכאב. ניתן לשטוף את הפה בתמיסת סודה לשתייה (נתרן מימן פחמתי, NaHCO3) או בתכשירים נגד צרבת (סוכריות Tums, למשל). קיימות מדבקות (אותן ניתן לרכוש בבתי מרקחת) אשר עשויות חומר אכיל; המדבקה מכסה את האפתה ומקלה על הכאב; היא מתמוססת לאחר מספר שעות.
את כל התכשירים שלעיל ניתן להשיג ללא מרשם רופא. במקרים קיצוניים, בהם מופיעות מספר אפתות גדולות ומכאיבות במיוחד, יש להיוועץ ברופא. הלה עשוי לספק מרשם לאנטיביוטיקה או לסטרואידים. משחה המכילה סטרואידים (ועל כן מחייבת מרשם רופא) אשר השימוש בה נפוץ במיוחד בישראל היא Oracort E. המשחה יוצרת שכבה דביקה המכסה את האפתה ומונעת מגע איתה ובכך מונעת כאב, ועשויה לזרז את קצב הריפוי של האפתה. כמו כן עשוי הרופא לספק מרשם למספר תכשירים חזקים לאלחוש האפתה וכן לתמיסת חומצה גופרתית (H2SO4), אשר נמכרת (בארצות הברית) באופן מסחרי תחת השם דבקטרול (Debacterol); התמיסה מחסלת זיהומים שנוצרו על הפצע ומשאירה על האפתה שכבת כיסוי המפחיתה זיהום מחודש, עד להחלמה הטבעית. לחיטוי מקומי של האפתה באמצעות התמיסה שיעורי הצלחה גבוהים. תמיסה כזו נמכרת בישראל ללא מרשם רופא תחת השם "אורל מדיק".
דרך דרסטית למדי לטיפול באפתות מטרידות במיוחד היא הסרה כירורגית שלהן; בדרך כלל לא מדובר בניתוח של ממש אלא בצריבה של האפתה באמצעות כסף חנקתי (AgNO3) או לייזר.
עוד טיפולים כוללים: (1)
זריית מלח שולחן על הפצע - אשר לאחר מספר דקות של כאב מוביל להרדמת הכאב בפצע לזמן מה.
אורלמדיק (oralmedic) - תרופה אשר יוצרת חיפוי עמיד ביותר על הפצע, ומעלימה את כאבי הפצע למשך שעות רבות (לעתים עד ריפוי
שילת
זה כן מדבק כדאי לשים שום בהצלחה רבה רבה.
1. כן, זה ידבק אם תנשקי אותו ככה שמומלץ לא לנשק אותו עד שיעבור לך (עניין של כמה ימים)
עדיף מאשר שהוא ידבק.
2. טחינה גולמית זה נורא עוזר! באמת מניסיון. שימי על הפצע עצמו ותקפידי על זה כל הזמן
זה יעבור לך.
בנוסף יש גם משחה שקונים בכל בית מרקחת או פארם, יום-יומיים אחרי שמרחת אותה וזה כבר עוזר! אפשר גם שום אומרים שזה גם עוזר, קצת מגעיל אבל עוזר.
3. כדי למצוא תרופות סבתא נוספות את יכולה להכנס כאן בסטיפס לתגית אפטה ותרופות סבתא
ויהיו לך המון אפשרויות
אני אישית ממליצה על הטחינה גולמית זה באמת באמת עוזר.

המון בריאות!
ועוד עצות בתגית "אפטות, תרופות סבתא".
אני לא בדיוק יודעת מה זה, אבל בוויקיפדיה כתוב שהמחלה הזו לא מידבקת. אז אני לא יודעת מה להגיד לך..
אפטות לא מדבקות. השאלה אם זו באמת אפטה.
לגבי תרופות סבתא שאפשר לנסות: לשתות / לגרגר תה מעלי מרווה, למרוח מעט דבש מעורבב עם טחינה גולמית על האפטה

ד"ר גיא וולפין מומחה סטיפס
אבי מטפל באפטות ובפצעים בפה בעזרת חלב עזים כבר קרוב לארבעים שנהמנסיונו הרב לצערנו עוד לא נמצאה תרופה לחולי הזה וחלב עזים זה הדבר היחידי שעוזר ויעידו על כך עשרות ההורים שבאו עם ילדיהם. העזים מחוסנות ונתונות תחת מעקב וטרינרי. אבי נמצא במושב חמד במרכז הארץ (ליד אור יהודה/בית דגן). טיפול ראשון בכל שעה. רפאל 0526006127/ 039606492 לא בשבת
משק רפאל
אני באותה בעיה בדיוק כמו שלך וניסיתי הכל! כלום לא עובד... מישהו יודע אם זה משנה אם האפטה היא על הלשון או על החך? והאם זה מדבק כשזה על הלשון?
ענו לך כמה תשובות מעולות, אבל אני רוצה להוסיף כמה מילים.
לא, אפטות לא מדבק אלא אם מה שיש לך זה לא אפטות אלא מחלה אחרת. אם זה מלווה בחום או בסימפטומים נוספים, כמו נגיד פצעים על השפתיים אז יתכן ומה שיש לך זה לא אפטות אלא משהו אחר ואז כדאי לפנות לרופא.

בכל מקרה, להתנשק על אפטות זה תענוג מפוקפק. גם בשבילך (כי תקשיבי, זה כואב) וגם בשביל החבר (כי תקשיבי, יתכן גם דימום מאפטות או טעם לווי בגלל שקשה לצחצח שיניים כמו שצריך או בגלל שחומציות בפה משתנה בגלל שמתעסקים עם זה כל הזמן).

לגבי טיפול... יש אנשים שטחינה עושה להם פלאים, אצל אחרים היא לא עוזרת בכלל. אני מצרף קישור לרשימה ארוכה של שיטות סבתא. תנסי כמה דברים. לכל אחד דרך כלל עוזר משהו אחר.

אבל בכל מקרה, אני הייתי ממליץ להתרחק מחלב עזים - או לפחות ממליץ לוודא מה נותנים לך. בדרך כלל מדובר על חלב טרי, כלומר לא מפוסטר. חלב כזה + הניקיון המפוקפק של הדיר יכול להביא איתו חשיפה לחיידקים לא נחמדים במיוחד ולזיהומים נוספים.
מקווה שעזרתי,
כל טוב,
גל חצור