12 תשובות
כשאת גדלה למציאות של פיצוצים ומלחמות אי אפשר לשפוט אנשים שהם מפחדים או שונאים
אני מקבלת את כולם אבל אדם שיפגע במדינה שלי בעם שלי ובדם שלי לא תהיה לו אפשרות אחרת מבחינתי כולם שווים אבל תמיד יש יוצא מן הכלל
אנונימית
שואל השאלה:
מפחדים אני מבינה, ואני לא שופטת. אבל למה לשנוא?
אנונימית
אי אפשר להכליל את כולם, יש ערבים ממש נחמדים ויש ערבים שבאלך להכניס להם גרזן לעורקים.
זה הכל עיניין של נקודת מבט..
כשלאנשים זה מגיע על קטע של בסיס קבוע הם מתחילים לשנוא את זה, לשנוא את האנשים שעושים את זה כי הם רק רוצים שקט
אני לא גזען.
פשוט יש משפט ידוע "לא כל ערבי הוא מחבל אבל כל מחבל הוא ערבי" אני לא לוקח צ'אנס על החיים שלי, לכן מבחינתי כל הערבים רוצים שאני אמות, לכן אני לא אתחבר אליהם, אבל אני כן אשתדל להתייחס אליהם כרגיל ולא עם שנאה מראש.
שואל השאלה:
יש אנשים שאומרים שהערבים פוגעים בנו, אבל באותה מידה הערבים יכולים להגיד שאנחנו פוגעים בהם, ועובדה שאני לדוגמה, בחיים לא פגעתי בערבי, וברור שלא כל ערבי שאני אפגוש פגע פעם ביהודי. אז למה ישר לשנוא את כולם, איך אפשר לשנוא מישהו שבחיים לא פגשתם?
אנונימית
שואל השאלה:
באותה מידה שיש ערבים רעים, יש גם יהודים רעים. אז למה אתם לא שונאים יהודים?
אנונימית
הסטטיסטיקה קובעת. חוץ מזה שיהודי יכול לפגוע בך בזה שהוא יתן לך מכות במקסימום וגם זה לא יהיה על סתם, אבל ערבי.. זה סיפור אחר, אתה לא יודע לאיזה של הסקאלה הוא משתייך, הוא בקלות יכול להיות אחד כזה שגידלו אותו על בירכי השנאה ויתקע לך סכין ברגע שתפנה לו את הגב. קיצר המחבלים עשו שירות רע לכל הערבים, לא בעיה שלי שאני אוהב את החיים שלי ושונא רוצחים או כאלה שבעדם.
שואל השאלה:
אתה לא חושב שגם אותנו מחנכים לשנוא, לפחות לפי מה שכתבו פה?
אנונימית
אין להסביר בעניין הזה, גזענות היא לא רציונאלית - אפשר לנסות לעשות רציונליזציה ולגרום לזה להשמע הגיוני אבל בליבה היא מונעת מרגש.
אנחנו כבני אדם מחפשים תבניות וכשמישהו חלק מקבוצה שאנחנו לא חלק ממנה והיא מרוחקת מאיתנו קל להסתכל עליה בתור קבוצה אחידה ולשפוט אותה על ידי המעשים של חלקים ממנה אבל במציאות כל אחד הוא אינדיווידואל, כן יש זהות תרבותית וקבוצות כן מכילות מאפיינים משותפים אבל יש לזכור שהתבניות האלה הן מאוד כלליות וגמישות ולעולם אינן יכולות לתאר את כל חברי הקבוצה.
וכשיש מתח בין שתי קבוצות ואין לך קשר אישי עם מספר אנשים שונים מאותה קבוצה קל למוח שלך ליפול לתבנית של "כל ה[הכניסי שם של קבוצה] ככה" כי אנחנו לא מכירים את האנשים באמת, אין באמת סיבה הגיונית להיות גזעני ורק לדעת את העובדות לא יהפוך מישהו לפחות גזעני, זה תהליך רגשי ואינסטינקטי ולא תוצאה של הערכה רציונלית.
זה תהליך רגשי שמתבסס על עובדות שכליות, הערבים במדינה הזאת יכולים להיות רוצחים, צריך לדעת להיזהר, לצערי כבר היו מקרים של חיילים שהתיידדו עם ערבים ומצאו את מותם, אי אפשר להכליל אבל מתוך שמירה על החיים כמו שאמרתי קודם אין לי בעיה להתייחס אל ערבים כאל רוצחים, ולא כי אני חושב שכולם כאלה, אבל אין מה לעשות. אם זה משהו שגורם לי להיקרא גזען בעיני מישהו אז אין לי בעיה להיות גזען שאוהב לחיות ולא למות.