20 תשובות
אני לא ממש יודעת כי אני לא נגד כי לא ממש חשבתי על זה אבל נראלי כי אנשים לא מבינים את האמונה של החרדים.. נראלי
כי רוב האנשים מכירים את החרדים דרך התקשורת והתקשורת ידועה בתכונתה הכוזבת ...הם מגזימים ומציגים סיטואציות בצורה שלילית בשביל ליצור כותרות מעניינות...הם מוצאים רק את פלח האוכלוסיה הגרוע ביותר אצל החרדים (בדיוק כמו שיש בכל אוכלוסיה אנשים פחות טובים גם אצל החרדים זה כך ) והם מציגים רק אותם ,את המעשים הטובים של החרדים הם לעולם לא יציגו לכן נוצר שיט כזה של שנאה וסלידה קולקטיבית
הסתה בלי הפסקה על ידי ליברמן ולפיד
בליבוי התקשורת
מפחידים את כולם שהחרדים הולכים להשתלט על המדינה
כמו שהיטלר התריע שהיהודים ישתלטו על העולם
אני לא... אבל זה חלק מהנהבואה של עקבתא דמשיחא:
"וחכמת הסופרים, ותסרח ויראי חטא ימאסו" (סוטה מט ע "ב, סנהדרין צז ע"א)
הם מולידים יותר ילדים מחילונים. הם כן יהיו הרוב באיזשהו שלב, וזה לא הסתה כי זו עובדה. חילונים מולידים ילד 1 או 2 וחרדים יותר לקראת ה-7. הסטאטוס קוו ישבר בעוד 20-30 שנה.

גם במערכת החינוך שלהם לא מלמדים דברים חיוניים לעבודה בעתיד, ואם אוכלוסייה כזו גדולה של צעירים ברמת העוני תהיה נתמכת כלכלית המדינה תיפול.
אנונימי
דברים חיוניים לעבודה בעתיד

למה מי אתה מכיר שעובד בזכות הדברים החיוניים שהוא למד ???
אנונימי
הערבים הם צרה הרבה יותר גדולה כלכלית מהחרדים
אנונימי
שניהם צרה כלכלית בלי להעליב. ולא אני לא שונא אותם אישית או משהו, אל תבין אותי לא נכון. אני כן מודאג אבל ליכולת הכלכלית של המדינה ולאיכות החיים שלי שעלולה להפגע.

בית ספר הוא מה שמכין את הבסיס שלך ללימודים גבוהים, זה תפקידו, הוא לא בחינם כדי שתלמד לחיות, אלא בחינם כדי שיהיה לך את הבסיס ללכת ללימודים גבוהים בחינם, וחלק מהמקצועות ליבה לא מלמדים בישיבות ממה שהבנתי, או לא ברמה מתאימה.
זה יחזק את הפערים, יחליש את האוכלוסייה החרדית שתתפוס מימדים גדולים יותר עם הזמן, יחזק את יכולת ניצולם כאוכלוסייה חלשה, יחזק את הקרע בין היהודים ויחזק את השנאה ביניהם, עכשיו שהם עדיין מעט החילונים מקבלים אותם בערך ולא אכפת להם, אבל כשהם יהיו מספר יותר גדול מהחילונים או שווים אליהם? אני חושב שיהיה פה כאוס.

הבנתי שחלק מהנשים בקהילה החרדית לומדות ועובדות, אבל זה בקושי חצי מהקהילה הזו(כי גברים בישיבות אם אינני טועה), זה בזבוז כוח אדם, וזה מתכון לחיים בעוני.
אם הישיבות גם תמיד מקבלות קצבאות גדולות יותר ביחס לכמות התלמידים זה יהיה נטל כלכלי גדול מדי לחילונים.

אם החרדים רוצים להמשיך את אורח החיים שלהם כמו שהוא עכשיו הם חייבים להפריט את הישיבות הללו ולהוציא אותן מתלות המדינה לפני שמאוחר מדי. ההבדל בין ישיבה לבית ספר הוא הבעיה כאן, בית ספר מכין ללימודים גבוהים, לממן אותם במיסים זה סבבה, ישיבה לא, ישיבה מרגישה כמו עול כלכלי. צריך להפריט אותן בינתיים שלא מאוחר מדי כדי שהקרע בין היהודים לא יחמיר.
אנונימי
נראה לי שהנקודה האחרונה שלי לא מובנת מספיק אז אכתוב שוב.

בית ספר יראה לך החזרים בעתיד, הוא שווה כלכלית, אתה ממ-מן בחינם את הבסיס של האוכלוסייה שאולי תלך ללימודים גבוהים ותכניס יותר כסף למדינה בעתיד, אתה מקריב קצת כדי להרוויח יותר, זה המודל הכלכלי כאן.

אבל כשאתה ממ-מן ישיבה אתה כנראה לא מרוויח כסף בסוף, זה רק שואב ממך כסף, זה לא משתלם כלכלית למדינה, ולחילונים שיקחו את זה קשה בעתיד.

כשאני אומר להפריט אני מתכוון להפוך את זה לפרוייקט קהילתי, החרדים חיים בקהילות שלהם, הם רוצים את שיטת החינוך הזו, הם יהיו מוכנים לשלם כסף כדי שהמתקנים האלו יהיו פעילים, התלות במדינה תעלם, ואיתה גם היכולת של החילונים והשאר להתלונן על בזבוז כספי המיסים.
אנונימי
חרדים הינם חברה מאוד סגורה המטיפה ולא מכילה את כל מי שסביבה שזאת אומרת החילונים , אבל אי הקבלה הוא הדדי בין החרדים לחילונים מה שמובן אבל עצוב ומדכא את איחוד מתגוררי המדינה.
רוב הנוער נגד הדתיים בגלל ההגבלות והאטימות , הרי הדור של היום מחפש חופש והתנסויות מה שמנגדת ההתנהגות החרידית
ובכללי בעולם יש התפרקות אוכלוסיה שזה בעצם העובדה שישנן חברות וקבוצות אנשים שונות בחברה הכללית מה שיוצר ריחוק בינהן ואי קבלה
אנונימי,
"אבל כשאתה ממ-מן ישיבה אתה כנראה לא מרוויח כסף בסוף, זה רק שואב ממך כסף, זה לא משתלם כלכלית למדינה, ולחילונים שיקחו את זה קשה בעתיד."
- נו באמת. מה עם "זְבוּלֻן בְּצֵאתֶךָ וְיִשָּׂשכָר בְּאֹהָלֶיךָ" (דברים לג, יח)?

עיין לדוגמא במאמר שבקישור...

כלי יקר על הפסוק שמראה שהסחורה של זבולון מתברכת זכות תרותו של יששכר:
ו"לזבולון אמר שמח זבולון בצאתך ויששכר באוהליך". לפי שיעקב ברכם זבולון לחוף ימים, עוסק בסחורה, ויששכר חמור גרם, עוסק בתורה, נמצא זה יוצא לסחורה וזה יושב אוהלים ושמעתי לפי שהממון אין לו שום שלימות כ"א ע"י הוצאה כי ההוצאה טוב בו מהקיבוץ לכך נאמר שמח זבולון בצאתך. אבל שלימות התורה הוא גם באהליך כי אין שלימותה תלוי בהוצאה לכך נאמר ויששכר באהליך. ועוד שקנין הממון הוא חוץ ממנו ואינו דבק בו לכך נאמר בו לשון יציאה, אבל קנין התורה מתעצם ודבק בו והיו לבשר אחד באהלו לכך נאמר באהלך. וי"א לפי שכל הולך בסחורה אינו שמח עדיין בצאתו לדרך כי לא ידע אם ירויח או לא, אבל לזבולון אמר שישמח גם בצאתו לדרך כי נכון לבו בטוח שישכיל בכל דרכיו לפי שיששכר באהלך עוסק בתורה עליו וזכותו יעמוד גם לו, יען כי זבולון היה נותן לתוך פיו של יששכר.
בני אדם אינם אלטרואיסטים כמו שאתה רוצה, במיוחד לא אם השקפות עולמם שונות משלך. אתה לא יכול להכריח מישהו ליצור בשבילך כסף בעוד שאתה לא עושה אותו הדבר, זה גורם לשנאה, בדיוק כמו העניין עם השירות בצבא כרגע. חילונים לא ירצו לעבוד בשביל שיהיה לך אוכל, הם לא מבינים אותך והם לא יבינו אותך. חרדים לעומת זאת כן. ולכן אמרתי:

"כשאני אומר להפריט(את הישיבות) אני מתכוון להפוך את זה לפרוייקט קהילתי, החרדים חיים בקהילות שלהם, הם רוצים את שיטת החינוך הזו, הם יהיו מוכנים לשלם כסף כדי שהמתקנים האלו יהיו פעילים, התלות במדינה תעלם, ואיתה גם היכולת של החילונים והשאר להתלונן על בזבוז כספי המיסים."
אנונימי
אתה אומר שכאילו שזה חד צדדי. המסים שנלקחים מהחרדים לא מגיע לעניינים של החילוניים, שהחרדים (ואני מניח שלא רק חרדים, אלא גם דתיים אחרים) לא רוצים שהכסף שלהם יגיע לאותו מקום? (כגורגל בשבת, תיאטרון ועוד שטויות כאלה או אחרות..)
אני מבין למה אתה מתכוון, אתה טוען שהמיסים שהחרדים משלמים מגיעים למקומות חסרי תועלת להם גם נכון?
אז זהו שהתשובה לזה היא מאוד מסובכת.

בני האדם חייבים לשחרר סטרס, הם חייבים להרגיש מטרה, והם חייבים להרגיש שעושים משהו משמעותי.
כל הפנאי הזה שהערים מארגנות, בסופו של דבר תפקידו לעזור לספק לאזרחים מנוחה, כשאדם נהנה הוא יעבוד טוב יותר. בד"כ מיסים ילכו לדברים שאיכשהו יסייעו למשהו להיות טוב יותר. זה לא כל כך חסר משמעות כמו שאתה הופך את זה למרות שאני מבין מאיזו נקודה אתה יוצא.
אבל בכל מקרה זה יוצר בעיה. רוב היצור הכלכלי מגיע מאלו שעובדים, הבית ספר תפקידו להגדיל את כמות העובדים ואיכות העובדים. אבל הישיבה איננה מניבה פרי כלכלי.
דרך אגב יש גם אירועים לחרדים ממה שראיתי, אפילו עשו על זה סיפור גדול על הפרדה בין מגדרים בחדשות.

אבל אכן יש כאן בעיה, אולי אם המיסים ילכו לבתי לימוד של הנשים החרדיות שכן עובדות זה יהיה טוב יותר כי זה יראה טוב יותר וגם יהיה יותר משתלם למדינה כהשקעה. אתם גם ככה הופכים את הגבר כחלש מבחינה חברתית-כלכלית מתוך אידיאולוגיה אז אני מניח שזה לא ישנה יותר מדי את הדינאמיקה שלכם כקבוצה.
אנונימי
אז אתה אומר שאדם זקוק לפנאי (גם אם זה עבירה, ה' ירחם), אבל לתורה - לא, ה' ירחם...
בתפיסת עולמך הוא צריך,
בתפיסת עולמי לא.
אנונימי
אז אתה הכופר פה. למה העולם יתנהל לפי כפירתך?
אני גם יכול להגיד (ובצדק) שכדורגל בשבת - זה ממש מיותר (בלשון מעטה), וכן תיארטון...
אני לא נגד חרדים.
יש הרבה כתבות וסרטונים שמוכיחים שהחרדים תורמים למדינה כמו חילוני ולפעמים גם יותר.
חרדי משלם מיסים שהולכים לכדורגל, לתיאטרון, לתחבורה בשבת שכרגע היא על חשבון המדינה.
חרדי קונה תוצרת הארץ פי כמה וכמה מחילוני (ממלא עגלות מלאות בסופר)
חרדי מכניס תרומות מטבע חוץ לישיבה שלו שבסוף הולכים למדינה
תצאו מהסרט הזה שחרדים לא עובדים
חרדים עובדים !
הם מפרנסים משפחה מרובת נפשות
ואף חרדי לא מקבל צ'ק כל חודש מהחילוני ש"מפרנס אותו"
אנונימי