13 תשובות
לפי דעתי תחזירי הכל זה מצווה והרגשה טובה=) ל הכבוד!
לא עדיף שתחזיר הכול כי אולי זה של מישהו חולה וצריך את הכסף הזה ואולי הוא חייב את הכסף הזה או בכלל לקנות אוכל אז עדיף שתחזיר!
בשום פנים ואופן לא.. כל עוד עם הכסף יש סימנים ( לדוג', הכרטיסים והארנק עצמו ) שאלו באמת סימנים שיכולים להעיד על בעל האבידה.. אתה מחויב להחזיר לו.. וזה כעיקרון לפי ההלכה.. אני אישית חושבת שגם בלי קשר להלכה הייתי מחזירה..
אני אהיה הכי אמיתית איתך. אתה יכול לקחת את הכסף ובאמת להשאיר את כל השאר, פשוט שיחשבו שגנבו מהם רק את הכסף- אבל כשאתה מחזיר לבעלים זה הכי לא נעים כי ישר יחשדו בך. אז עדיף להחזיר את זה דרך מישהו אחר. אם אתה מרגיש רע עם זה פשוט תחזיר את הכל כולל הכסף
אין ספק שהפיתוי קשה מאד. אבל תחשוב, שאתה איבדת ארנק ואת הכסף שיש בו אתה צריך דחוף למשהו חשוב בחייך, היית רוצה לקבל את הכסף הזה חזרה? בטוח תהיה בהלם אם מישהו יתקשר אליך ויגיד יש לו את הארנק שלך עם הכסף בוא קח! קשה להאמין? אתה יכול להפתיע בן אדם שלא יצפה לקבל את הכסף חזרה.
זו מצווה גדולה בתורה, השבת אבידה, השכר שלך יהיה שווה פי אלף מונים מ 450 ש"ח, אל תתפתה תעשה מעשה טוב ותהיה גאה בעצמך!
אני מאמינה שתצליח בנסיון הזה.
מיכאלה
תחשוב שאתה היית מאבד ואיך היית מקווה ורוצה שהארנק יפול בידיים של אדם הגון.
אז גם אתה תהיה הגון כלפי הבריות
תדע לך שמצוות השבת אבידה היא מצווה גדולה שהשכר שלה ענק
כרגע אתה עומד בפני פיתוי
אבל אתה גבר ואתה תתמודד עם זה, ושתחזיר אותו לבנאדם שאיבד יש סיכוי שהוא כבר יפצה אותך כספית, מה שקורה בדרך כלל
ואתה תבוא על סיפוקך ותצליח לישון טוב בלילה.
בכסף של גניבה אין ברכה ולפי התורה, ארנק שיש בו כסף במיוחד עם אשראי שיודעים מי האדם נקרא שיש בו סימנים והוא רכוש של נפש.
תעשה את החישוב שלך אל תתפתה בכסף ששייך לאדם שהזיע ועבד בשבילו.
paz
מצווה גדולה להחזיר, תחשוב שלך היה אובד איזה צער היה לך אם לא היו מחזירים לך בהצלחה רבה רבה.
לדעתי, עדיף להחזיר.
זה תמיד מבלבל כשמוצאים מציאה כזאת, אבל אחרי שיקול דעת, אתה בטח מתאר לעצמך כמה ישמח בעל הארנק ויודה לך על זה שהחזרת את האבידה ללא פגע, ושהוא נאבד, אבל נפל לידיים טובות.

כל הכבוד שאתה שואל! בהצלחה!:)
דוד
תחשוב על זה ככה, אם אתה תחזיר את הארנק לבעלים שלו הוא בטוח ייתן לך סכום כסף קטן, ואם לא אז לא נורא אבל בכל זאת תיתן לו:)
לדעתי מזלו של זה שאבד לו שהאבדה נמצאה בידיים שלך.
כי נראה לי לפי השיקולים שלך שאתה אדם טוב עם מצפון.
לדעתי כדי להחזיר את האבדה.
זה ייתן לך הרגשה טובה.
וכמובן, כל אדם שעושה מעשה טוב, אלוהים מחזיר לו טובה כפליים.
אולי תזכה בדבר גדול בזכות המצווה שקיימת!
תחזיר את הארנק עם כל התוכן שלו.
להחזיר הכל. בלי להתלבט.
אנונימית
תקשיב, מי שאיבד את זה הדברים שנמצאים שם שווים הרבה יותר מהכסף.. תחזיר את הכול ותקבל בחזרה מאלוהים על המצווה שאתה עושה.. תחזיר אין ספק תרגיש טוב עם עצמך זה לא לצאת פראייר זה לצאת גנב כשלא מחזירים @
ה450 ש"ח האלה לא שווים את ההרגשה הרעה שתרגיש אחר כך, מה תעשה איתם כבר? האם מה שתוכל לעשות איתם שווה את ההרגשה שגנבת? ואל תקשיב לאחרים שתצא פראיר, זה טבעי שאנשים יקנאו קצת שמצאת את הכסף, ויחשבו משהו בסגנון של 'איזה באסה שזה לא אני מצאתי! יו והוא עוד רוצה להחזיר, אני הייתי צריך למצוא את הארנק...' וכו', אבל יש סיכוי מאוד גדול שאם הם באמת היו מוצאים, גם היו מחזירים.
אני באופן אישי בן אדם די מפוזר ולפחות 3 פעמים איבדתי את הארנק שלי, עם סכומים של 500 ש"ח ומעלה ותמיד החזירו לי. פעמיים מתוכם זה היה במכללה ( די צחקו עלי על זה במזכירות בפעם השנייה) וידוע שסטודנטים הם אנשים הכי נואשים לכסף, והנה עדיין החזירו.
ופעם אחת איבדתי אותו ואפילו לא ידעתי שהוא נאבד עד שהבן אדם שמצא לא התקשר אלי, והיה לי שם 600 ש"ח, כרטיס אשראי וגם הקוד הסודי של הכרטיס! כלומר הבן אדם יכל גם לקחת לעצמו את הארנק, וגם לרוקן לי את החשבון בנק,
אבל לא, הוא חיפש אותי לפי שם משפחה בספר טלפונים, והתחיל להתקשר אחד אחד, עד שהוא הגיע לאחד הדודים שלי, שנתן לו את המס' שלי
לסיכום אני מאמינה באנשים טובים, ועצם העובדה שאתה מתלבט, זה סימן שאם תקח, אז לא תהיה אחר כך יותר מדי מרוצה מזה