11 תשובות
הכי טוב זה לדבר עם מישו לפי דעתי.. שאת יכולה לסמוך עליו, אני פה תמיד לעזור, אפילו שעשיתי 3 יחל אולי אני יכול לעזור
ברוכה הבאה למתמטיקה
תנסי לקחת שעורים פרטיים מהאתר של משרד החינוך ותכלס זה באמת עניין של תרגול
תבקשי מורה פרטית או משהו או אם יש עזרה מהבית ספר ואם את צריכה משהו אני תמיד יכולה לעזור לך בפרטי❤
אני כלכך מבינה אותך!

אל תרגישי רע. אפשר להצליח גם בלי תעודת בגרות.

בית ספר הוא מולטידיסציפלינרי, יש מקצועות מסויימים שהם אינטרדיסציפלינרים (שילוב של כמה מקצועות), כל מקצוע רגיל הוא דיסציפלינה ואם תתייחסי לפרטים הקטנים יותר תביני שיש לכל מקצוע תת דיסציפלינות, התיחום בין תת הדיסציפלינות הוא מאוד שרירותי ולא ברור, בעיקר במתמטיקה. (דיסציפלינה, או בעברית תחום דעת, הוא מקצוע שנחקר ומלומד במקום פורמלי. אינטרדיסציפלינרי זה שילוב של כמה דיסציפלינות אחדות ומולטידיסציפלינרי זה שילוב של הרבה דיסציפלינות).
בגלל שהתת דיסציפלינות הן מאוד לא ברורות, די קשה להבין באיזה נושא בחומר נוכח אצלך פער.

תשלחי לי הודעה, אסביר לך עוד ואנסה לתת לך עצות.
אנונימית
היי יקירה! קודם כל תירגעי, אף אחד לא חייב להיות מושלם בהכל, זה בסך הכל עוד מקצוע ואני יודעת שזה חשוב לך להצליח אבל את חייבת להפנים שלא תמיד אנחנו טובים בהכל, לכל אחד יש את הצד החזק שלו ואת הצד הפחות חזק ואם מתמטיקה זה הצד הפחות חזק שלך אז זה ממש לא נורא.
אני מבינה שמופעל עלייך לחץ להצליח מאמא שלך וכנראה גם מהמורים ובית הספר, אני מבינה שאת לא רוצה לאכזב אותם ואני בעיקר יודעת כמה זה מתסכל לשבת על תרגיל יום שלם, לא להצליח ולהרגיש מטומטם. אבל את חייבת להירגע, זה לא שווה את הדמעות שלך ואת התסכול ואני מבטיחה לך שזה בסך הכל עוד נפילה קטנה בדרך לפיסגה.
עכשיו, אני מציעה לך לדבר עם אמא שלך ולהסביר לה שאת מתקשה ושאת צריכה עזרה (זאת לא בושה לבקש עזרה) תסבירי לה שזה שהיא תתעקש שתפתרי לבד לא יעזור לך להצליח ורק יוריד אותך יותר גם מבחינה נפשית. אם זה לא עוזר תפני למורה שלך למתמטיקה, תגידו לו/ה שאת מתקשה ושאת מבקשת שיעזרו לך, אני בטוחה שהם יתיחסו אל הבקשה הזו ברצינות כי הם רוצים שתצליחי.
ותמיד תזכרי! שגם אם את נכשלת זה לא אומר כלום עלייך ועל האופי שלך, זה בסך הכל עוד מקצוע שבמקרה הכי גרוע תשפרי אותו אחרי שתסיימי ללמוד.
מאחלת לך המון המון בהצלחה :)
אנונימית
שואל השאלה:
ניסיתי להסביר לה ^
היא אומרת לי שכבר התרגלתי לא להפעיל את השכל שלי כי יש לי שכל (אני כבר הרבה זמן מחוץ למסגרת בית ספר אז לא ממש השקעתי).
אין לי מורה למתמטיקה, אני לומדת בעיקר כדי לא לבוא עם פערים למרות שמשוואות זה רק חומר אחד שאני לא יודעת לפתור.. ושלא לדבר על גיאומטריה..
אני רק חושבת על כל זה ונכנסת להתקף חרדה איך אני אשלים פערים כשאגיע לבית ספר עצמו.
ואני כבר יום וקצת על אותו תרגיל ראשון מסכן אני מנסה לפתור אותו ברגע זה והכל כל כך מבלבל כי לא משנה כמה דוגמאות יתנו לי
אלו יהיו דוגמאות קלות שלא יהיו דומות לרתגיל שאני מנסה לפתור וככה יוצא שלא למדתי מהדוגמאות האלו כלום, אני צריכה שיסבירו לי הכל בהתאם לתרגיל עצמו אחד אחד לאט לאט ובלי להלחיץ עד שאבין את הקונספט ואתחיל להריץ את זה כי אני באמת יכולה להריץ ורק ההתחלה קשה לי נורא. הבעיה היא שלאף אחד במשפחה המרוקאית שלי אין עצבים להסביר לי בצורה כזו ובטח שיתעצבנו יותר כשאבכה מתסכול.
אנונימית
קודם כל, מזל טוב על מעבר הדירה.
לשאלה, בודדים האנשים שקל להם במתמטיקה. אמא שלך צודקת בכך שתרגול יעשה את העבודה, אבל בשביל לתרגל צריך ללמוד כמו שצריך את החומר. אני מציעה לך לדבר איתה שוב לגבי מורה פרטית, אולי יספיקו לך כמה שיעורים בודדים.
אם זה לא בא בחשבון, יש שיעורים פרטיים חינמיים באתר של משרד החינוך. את צריכה לפתוח שם חשבון אישי, תחפשי על זה מידע באינטרנט.
חוץ מזה, בספר מתמטיקה שלך יש הסברים בעמודים הראשונים של כל נושא חדש (ככה זה אמור להיות לפחות..)

לגבי זה שלא תעסקי בעתיד בתחום וכרגע את לומדת מקצוע שמיותר עבורך כביכול, את צודקת. לצערי המערכת מיושנת מאוד ולא משנה את השיטות שלה עשרות שנים, אבל אין לנו ברירה כי אלו החובות שנקבעו ע"י משרד החינוך וזו הדרך היחידה לתעודת בגרות, שהיא הדרך היחידה לתואר, שהוא הדרך היחידה להיות שכירים במקצועות "נחשבים" ופה אנחנו מבינים שזה חסר הגיון וכמו שאומרים 'נדפקנו', אז נקווה שהילדים שלנו יעברו דרך אחרת.

רק אציין שבמתמטיקה, ספציפית, זה אכן חשוב. מפתח את המוח מאוד. רק חבל שלא נותנים לנו בתקופה שהמוח שלנו הכי גמיש, להתפתח בדרך היעילה לו ביותר.

מכאן, אאחל לך בהצלחה. תזכרי שזה רק מתמטיקה והחיים שלך לא תלויים בזה בשום צורה, אל תהיי פרפקציוניסטית, אל תהיי לחוצה יתר על המידה, תשתדלי לעשות את המיטב במסגרת גבול היכולת שלך, זה לא שווה דמעה אחת.

אם תצטרכי משהו אני פה:)
שואל השאלה:
ואגב היא יודעת שאני מתקשה ואני רוצה לבקש ממנה עזרה אבל אני יודעת שהתגובות שלה לאטימות שלי למקצוע הזה יהפכו את זה ליותר גרוע היא תענה לי בצורה מזלזלת שלא אבין כי אני צריכה מישהו שיסביר לי ברוגע ובנחת ויעודד אותי וירים אותי במקצוע הזה וגם יגיד לי כשאני צודקת כי זה נותן לי מוטיבציה להמשיך.
אנונימית
שואל השאלה:
רוני ברק
אני חושבת שבמקצוע שאני רוצה ללמוד אני כן צריכה לשלוט בחומר.
רוצה ללמוד רפואה יותר נכון וטרינריב
אנונימית
שואל השאלה:
אמא שלי אמרה לי אתמול שכשהיום כשהיא חוזרת מהעבודה היא רוצה לראות את כל התרגילים פתורים ועד הערב אני אפתור עוד 100
אפילו לא פתרתי תרגיל אחד

אני כל כך מתוסכלת
אנונימית
נשמע מעולה.
אמרת שהמשפחה שלך חזקה במתמטיקה אז כנראה שיש לך את זה. רק צריך ללמוד את הנושאים כמו שצריך וזה יהפוך לקל.

מפה את לא חייבת לקרוא, כתבתי על עצמי ויצא ארוך מידי.

הייתי באותו מצב שלך כשהייתי בכיתה ח', אבל גם בכיתה ט' וההתחלה של י'. הכל היה נראה לי ככ מסובך שלא רציתי אפילו להכנס לזה, עוד יותר היה מתסכל לראות שהכיתה סביבי מבינה את הנושא כאילו ברגע וישר מתחילה את התרגול. הרגשתי לא חכמה ברגעים האלה.
ביום שקיבלתי 7 במבחן הראשון (בכיתה י'), הבנתי שאני חייבת לקחת את העניין ברצינות וביקשתי מההורים שלי כל יום מורה פרטי.
זו הייתה מורה מצויינת, הכניסה אותי לעניינים, השלימה לי את כל הפערים, ישר קלטה איפה אני חלשה והעמיסה עלי עבודה גם בבית. במבחן הבא כבר קיבלתי מאה, זה רק מספר על דף, אבל בשבילי זה היה הרבה, הוכחתי לעצמי שאני יכולה, שהצלחתי במה שחשבתי שאני הכי גרועה בו.
בכיתה י"א כמעט ולא לקחתי שיעורים, בעיקר למדתי לבד בבית מהספרים, מהאינטרנט, מלשאול בכיתה.
הבנתי שהבעייה שלי זה שאני פשוט לא מבינה את מה שהמורה מסבירה, אז בשיעורים לא למדתי ולא תרגלתי, העבודה שלי הייתה בבית.
כן, היה לי קשה מסיבה אחת. הייתי פרפקציוניסטית, היום הבנתי שזה היה מיותר.
אז אני חושבת שאני יכולה לייעץ לך שלא לקחת את זה כל כך קשה.
שוב בהצלחה. וסליחה על המגילה, אם קראת עד לפה זה נחמד.