5 תשובות
אנוכיות=מנטליות ישראלית
אורח הרוח וההתנהגות המיוחסת לאופי של האדם הישראלי הטיפוסי. כלומר, איך שהישראלי נתפס בעולם. יש שיאמרו כמו שתגובה שמעליי שהישראלי הטיפוסי הזה הוא בעיקר אדם אנוכי שנדחף, מושך תשומת לב ומתמקח. חלק מה זה נכון, אבל אני גם רוצה להוסיף לזה שהישראלי הוא בן אדם מאוד חם ומקבל. בתור מישהי שמסתובבת הרבה בעולם אני יכולה לומר שרק מהישראלים תקבלי יחס פתוח וסקרן, האירופאים בדרך כלל מחזיקים מעצמם מאוד, בהשוואה אלינו בכל מקרה. הם יהיו בדרך כלל פחות קשובים ומאוד מקובעים על דעותיהם, פחות פתוחים לשמוע דברים אחרים.
זו הסיבה שאני גורסת שנגד הגישה האנטי ישראלית, אנחנו לא כאלו רעים כמו שאנחנו עושים מעצמנו...
משתמש אנונימי
הגישה לחיים וההתנהגות, לטוב ולרע. מצד אחד חסרי סבלנות, לחוצים, ממהרים, כולנו מכירים את התופעה המעצבנת שנהג עומד שנייה מיותרת ברמזור ומתחילה מקהלת צפירות, כמו גם הדברת הבלתי פוסקת בניידים בכל מקום וזמן. מצד שני חום, מוכנים לעזור, מתיידדים מהר. כמו בכל מקום, יש טוב ויש פחות טוב...
המנטליות הישראלית מתייחסת לאמונות המעצבות את ההתנהגות החברתית שלנו. לדוגמה הערך "כל ישראל חברים" משפיע על ההתנהגות שלנו, על הרצון לעזור, על האכפתיות ועל המעורבות החברתית המתבטאת במעורבות גבוהה בחיי הזולת ובחיים הפוליטיים. לישראלי יש גם ערכים של כנות, פתיחות, ספונטניות ולכן איננו אוהבים התנהגות טקסית, רשמית, נימוסי יתר ודיסטנץ אשר אינם באופיינו. ההתנהגות שלנו נגזרת גם מהערך הבסיסי של "והצנע לכת" ולמרות שלא כולם שומרים עליו באותה מידה עדיין ניכרת השפעתו על החברה. הערך של צדקה וחסד משפיע על קיומם של ארגוני חסד רבים מאוד ועל הנכונות של ישראלים רבים לתרום למטרות טובות.

מצד שני, הישראלי תמיד רוצה להראות לכל העולם: להראות לכל העולם שיש לו כסף, ולכן הוא בונה בתים ראוותניים. להראות לכל העולם שהוא מבוקש מבחינה חברתית, ולכן הוא מדבר בקולי קולות בטלפון ועושה אירועים רבי משתתפים, רבי פעלולים ורעשניים שאליהם הוא מזמין את כל מי שאי פעם אמר לו חצי שלום ברחוב. מצד שני, הוא לא אוהב שלמישהו אחר יש יותר ממנו, ולכן לא כולם פה מפרגנים לאחרים. לפעמים הוא מעורב כל כך שהוא מתערב בחיי הזולת, דואג להגיד לו את כל האמת בפרצוף, מייעץ בלי שנתבקש ומרכל מאחורי הגב ונלחם על דעותיו לחיים ולמוות. הישראלי פוחד פחד מוות מלצאת פרייאר ואם נדמה לו שרימו אותו הוא מרגיש כשלון אישי מה שגורם להתנהגות שלו להיות לפעמים יותר מדי אסרטיבית, כלומר תוקפנית. אצל חלק מהישראלים התפתחה תרבות של "יהיה בסדר" ושל "סמוך" - תרבות המביאה לחפיפניקיות, חוסר העמקה, שטחיות, ואי חתירה לדיוק ולשלמות. סוג זה של ישראלים מאופיין גם במוסר עבודה נמוך, הן מבחינת העדרויות מהעבודה והן מבחינת איכות השירות והתפוקה. ועוד משהו מעניין: הישראלי מרבה לבקר אצל הרופאים ביחס לאזרחי אירופה.

והכל נכתב באהבה רבה לישראל ולישראלים.
אלמה
תודה רבה לכולם על התשובות!
אנונימי