6 תשובות
להפריד דת ומדינה
בואו נתחיל מראש ממשלה
את ביבי
שאנשים יבינו שזו לא מדינת הלכה.
לשנות את ראש הממשלה, לשנות את החינוך, (אפרופו חינוך, גם את שר החינוך), לבטל את חוק המרכולים וכו וכו וכו'
GFY
הרבה דברים. אבל אם נתחיל ממשהו פשוט, הייתי פועל לשפר את הפנסיה. הזקנים שלנו ראויים לכבוד, הם עזרו לבנות את המדינה. אולי זה לא נושא פופולרי, אבל הוא כן חשוב בעיניי.

האדם המודרני חי בתקופה בה יש לו הרבה בגדים בארון אבל הוא לא יודע איך לארוג, יש לו הרבה מכשירים טכנולוגיים בבית אותם הוא לא יודע לבנות. השיתוף פעולה האנושי במערב הגיע לרמה כזאת שאדם יכול לרכוש שפע גם בלי הבנה אישית בו. המכשירים פועלים, הבגדים נוחים, האוכל מהסופר לא מורעל, והכול בסדר.

כל זה נכון, עד שמגיעים לפנסיה, שם אתה כאילו לבדך. בשביל לבחור פנסיה שבאמת תשתלם עבורך אתה חייב ומצופה להיות סוג של כלכלן. ישנן מספר חברות פנסיה, כל אחת מהן עושה משהו שונה ומשונה עם הכסף שלך, ונראה שחוסר ההבנה של האזרח הפשוט דופקת אותו לא פעם.

הכסף שאתה נותן לחברות הפנסיה לא שוכב בבנק, הוא הולך להשקעות, מאג"חים עד מניות. בתור אדם שמעורה בשוק ההון, כמו אבא שלי שגם הוא סוחר בבורסה, זה ללא ספק עולם לא פשוט, ולא הגיוני ולא שוויוני לצפות מכול אחד פשוט להסתדר איתו כשזה נוגע לדבר כה חשוב כמו פנסיה.

אני בעד מעבר מלא (בניגוד למצב ביניים הנוכחי) למודל הצ'יליאני. המודל הצ'יליאני הוא מודל כלכלי-ליברלי שהנסיק את השוק הפנסיוני בצ'ילה מעל לכול שכונותיה באמריקה הלטינית, ולאחר מכן גם חלחל ונחל הצלחה בארה"ב, פולין, ובכללי התקבל בברכה במדינות ה-OECD.

מודל זה מפשט מסלולים עבור כל חברות הפנסיה - א', ב', ג', ד' ו-ה'. כאשר א' הוא המסלול בעל רמת הסיכון והתשואה הגבוהים ביותר, ומסלול ה' הוא בעל רמת הסיכון והתשואה הנמוכים ביותר. עד גיל 35, הרמה תהיה ב'. לאחר מכן, המדינה אוטומטית וללא צורך בהתערבות מיוחדת מצידך, תעביר אותו לרמה ג' עד גיל 55, ואז הוא יעבור ל-ד'. בשביל מסלול א' או ה' צריך הרשאה מיוחדת.

חשוב גם לציין שזה כן שומר על חופש הפרט. אם אתה מרוצה ממסלול ב', אינך חייב לעבור למסלול ג' ביום-הולדת 36, אתה יכול להתקשר להודיע מראש שאתה מעוניים להישאר ב-ב'. וכן אם אתה במסלול ב', אתה יכול לבקש לעבור ל-א' (אם כי כאשר תהיה במסלול ד' בקשה זו כבר תענה בדחייה, כך שאנשי חברת הפנסיה לא ינצלו עוד תמימות של לקוחות).

מה שזה עושה, בפשטות, זה לדאוג שגם בלי שתהיה מעורב יותר מדי, חברות הפנסיה יחוייבו ע"פ חוק לשמור על איזון הוגן בין הגיל להשקעה שלך, בין התשואה לסיכון. כמובן כל חברה תשמור על עצמאות, ותהיה תחרות חופשית, כאשר כל אחת תחליט במה להשקיע ואיך, אבל לא יהיה מצב בו ישנו על כסף של צעירים עובדים או ייצאו להרפתקאות עם כסף של מבוגרים.

כמו כן, הייתי מבטל את האפלייה נגד גברים בחוק, שקובעת שגיל הפרישה של גברים הוא 65-67, ושל נשים 60-62. כלומר, במקרה ה"טוב" מאוחרת ב-3 שנים, במקרים אחרים בכמעט עשור. זה נוראי במיוחד בהתחשב בסטטיסטיקה לפיה גברים נוטים לעבוד בעבודות יותר מסוכנות/קשות, וגם נוטים לעבוד יותר שעות, ושגם תוחלת החיים הממוצעת של גבר בישראל קצרה מן האישה ועומדת על 83, לעומת של אישה אשר עומדת על 86 שנים. ז"א, אישה חיה לפחות 3 שנים יותר מהגבר ויוצאת לפנסיה לפחות 3 שנים לפניו. וזה לא פוגע רק בגברים, אלא גם בנשים, מכוון שזה עוד תמריץ עבור מנהלים להעסיק גברים על פני נשים.
שואל השאלה:
תודה על ההשקעה. צודק בכל מילה