5 תשובות
השיר האהוב עלי.
גרסא יותר טובה לטעמי.
שואל השאלה:
שמתי את זאת בגלל שהיא בלייב.
למשך 8 שנים, מ-1932 עד 1940, זה היה המנון האצ"ל. כאשר שטרן, שכתב את השיר, פרש מהאצ"ל וייסד את הלח"י זה המשיך כהמנונה. אני חושב שזה שיר יותר יפה ועמוק מהמנון הפלמ"ח (להגנה עצמה כמחתרת לא היה המנון).

ההתפלגות החלה כאשר האצ"ל שינה מדיניות אד-הוק והצהיר שהוא יפסיק להילחם נגד בריטניה, ואף יילחם עימה, כל עוד היא במלחמה נגד גרמניה הנאצית. הלח"י נוצרה מהאמונה שאסור בשום מצב להפסיק את המלחמה לשחרור הארץ.

אני מאוד אוהב ומעריך את שתי המחתרות. מנחם בגין היה ראש האצ"ל ויצחק שמיר היה ראש הלח"י ולדעתי הם ראשי הממשלה הכי טובים שאי-פעם היו בישראל. אישית, למרות שאני שמח שהלח"י הייתה קיימת ובהחלט מסוגל להבין אותה, אני יותר מזדהה עם האצ"ל וכן גם התנועה הרווזיוניסטית נקטה בקו הזה.

אני מאמין שהמלחמה לשחרור הארץ הייתה מלחמה למען העם היהודי כולו, וכאשר יש אופציה להילחם נגד גרמניה הנאצית, שהייתה אויב ומדכא גדול אף יותר לעם היהודי, ואולי דרך כך גם לזכות בנקודות דיפלומטיות לשחרור הארץ, בניגוד לדרך של הלח"י שלו הצליחה היינו מקימים מדינה בזמן ששתי מעצמות עולם חשות לה כלום פרט לאיבה, יש ללכת למלחמה הזאת.

אבל בכול זאת אני מאמין בכול עיקרי התחייה של הלח"י אותם חוקק יאיר שטרן, האדם שלא נתן לזעקת "רצוננו להיות לעולם בני חורין" להישכך ולהיבלע, ואני בין היתר מצביע זהות כי היא המפלגה שהכי נאמנה לאותם עיקרים ולרוח שלהם.