16 תשובות
טמטום מוחלט
מסכים איתך
מבאס, סבתא שלי הייתה הראשונה בארץ שעשתה חתונה אזרחית חחח
אנונימית
זה ממש מטומטם אנשים שרוצים להתגרש צריכים להתחתן שוב קודם זה הזוי....
זאת בעיה ממש גדולה, בגלל שהמדינה נותנת ביטוי לדת לפי הסכם הסטטוס קוו, אך ההסכם הזה פוגע באנשים שרוצים לחיות אחרת, כל ההסכם היה בכדי לרצות את האוכלוסיה הדתית/חרדית, הבעיה היא שהוא פוגע בדעות השונות.
בכל מקרה זה נושא שנוי במחלוקת עד ימינו.
ולפי דעתי צריך שתיהיה אפשרות לכל אחד להתחתן לפי דרכו.
עוד חלק בכפייה הדתית שרבים מתעלמים ממנה, ושרק תלך ותתחזק. הפתרון פשוט חילונים ימניים פתיים שלי - למי תצביעו בבחירות הבאות?
ללא מסגרת כלשהי?! טבעת וכתובה זו מסגרת? זוג שחי ללא נישואין, מנהל משק בית משותף, אולי אף משפחה. איחוד כלכלי, איחוד פיזי, חיים משותפים עם מטרות מאוחדות והגשמות משותפות - כל אלו לא מהווים מסגרת עבורך? אבל כוס שבורה כן.
ואף מילה על אהבה חלילה, היא כנראה לא קשורה לנושא מבחינתך.
וכמובן שאתה טועה ומטעה כשאתה כותב "לפי התורה" - בתורה לא מוזכרות המילים חתונה או נישואים/ן. אתה כמובן מתכוון להלכה היהודית, שאין לה שום קשר לתורה אלא בעיני עצמה. כלומר רבנים קבעו את דיני החתונה ולא אלוהים.
"נישואין זה משהו שכובל אותך לקשר" - וזה נראה לך תקין? למה להיות כבולים לקשר? הנקודה שלי היא שנישואין זו לא המסגרת היחידה, ולכל הפחות את מראה מדוע היא גם פחות טובה. זה שאני יכול להגיד באמצע שאני הולך, אבל בעצם אני נשאר כל יום מחדש, מראה את המחויבות שלי כל יום מחדש. הרי גם נשואים יכולים להתגרש אם הם רוצים, אבל התהליך כל כך לא נעים שרבים משתדלים להימנע ממנו (זוכרת את עניין הכובל?), ואז הם נמצאים אמנם במסגרת, אבל מסגרת קלוקלת, ללא אושר אמיתי, ועם פגיעה במשפחתם שרק מפסידה מזה. אז לא, גם האפשרות לקום וללכת לא מוסיפה לנישואין נק' בתור מסגרת. הקשר של האהבה הוא שהיא בעצמה מהווה מסגרת די טובה, והסיבה כתובה למעלה. דוגמאות שאינן קשורות לזוגיות נצצאות בכל תחום בחיינו - אני אוהב את אמא שלי וזה מה ששומר על מסגרת הקשר שלי איתה. זה מה שגורם לנו לנהל שיחות, להיפגש אחת לשבוע, לקיים ארוחות משפחתיות, חגים וחופשות משותפות. אין שום הסכם דתי או אזרחי שמחייב אותנו לעשות זאת, והנה זה קורה כבר שנים לאחר שאין שום חוק הכובל אותנו אחד לשני. אז בוודאי שקשור.
לגבי התורה VS הלכה, את שוב טועה, אבל כאן כבר אין סיכוי שאאיר את עינייך, אז נישאר עם נושא הנישואין.
לא קובע מראש, קובע אחרי שנים של איסוף ידע, שאת תבחרי להתעלם ממנו.
אין לי דבר נגד נישואים. יש לי המון נגד כפייה דתית ופרימיטיביות. יש לי המון נגד הקביעה שיש רק אפשרות אחת להינשא, והיא על פי ההלכה היהודית שאין לה שום קשר לחיים שלי, אז מדוע שהיא תיכנס אליהם דווקא בתחום הזה? להיפך, את זו שמנסה לטעון כאילו זו המסגרת היחידה לקיום זוגיות, כאילו שמחוץ ליהדות אין משפחות למופת. תנו לנו לקבוע באיזו מסגרת נחיה, ולבחור כיצד למסד אותה. לרבנות אין סיכוי שאתקרב לשום צורך, מסגרתי או אחר.
נשמות יקרות אנחנו יהודים להזכירכם וזה חלק בלתי נפרד מהדת אז לפחות את המינימום של המינימום שזה הסטטוס קוו נשמור . זה לא שמכריחים אותכם לנהל אורח חיים דתי. אתם נמצאים במדינה שבהגדרה של יהודית אז תכבדו את הכללים שלה כמו שלכל מדינה יש כללים משל עצמה.
ריל פרסון, אתה כותב שחתונה הלכתית היא חלק בלתי נפרד מהדת, ולכן עליי לקיים אותה, ומשפט אחרי זה אתה כותב שלא מכריחים אותי לנהל אורח חיים דתי. צריך להמשיך או שהבנת את הטעות שלך?
סליחה היהדות היא חלק בלתי מהדת
אז לפחות כללים יהודים דתיים מינימליים צריך לקיים. ולא הכל התכוונתי למינימום
ואורח חיים דתי בחיי היום יום את לא מחוייבת .
ומי קובע מה המינימום? זה לא שאלוהים נתן כמה תורות לבחור מהן. מי בכלל אמר לך שיש מינימום?