63 תשובות
שואל השאלה:
יש כאן שתי דוגמאות שנראות לי מושפעות קצת לא בטוח שזה תוצאה של רב אבל עדיין
אנונימית
אני אתאיסטית אבל המשפחה שלי דתייה וכן הייתה פעם אחת שהתייעצתי עם סבתא שלי בנוגע למשהו והיא אמרה שכדאי לדבר על זה עם רב אבל אמרתי לה שממש לא וזה מטופש
אני אתאיסט ותאמת אני חושב שאת צודקת...
זו לא שטיפת מוח, זו דעה.


לפי דעתי אגב, הדעה הזו צודקת.
את סתם מסיתה עכשיו.
שואל השאלה:
תגובה ראשונה את היית אצל רב? את לא התייחסת בכלל לכל מה שכתבתי
אנונימית
יש הרבה מקרים ששטפו לאנשים את המוח. ולכן כדאי שתלכי אליו רק אם את לא מושפעת בקלות.
שואל השאלה:
תקשיבו יש הבדל בין דעה לבין בן אדם שהלך לרב והרב הזה השפיע עליו. אני לא שואלת סתם, אח שלי הלך לרב והוא דפק לו את המוח וכבר שנתיים שאח שלי לא בקשר עם המשפחה בגלל הרב הזה, הוא הכניס לו לראש שהכסף שהוא מרוויח בעבודה זה כסף שמגיע מארהב בסופו של דבר וזה טמא והוא פשוט לא עובד יותר והוא החליט שהוא יושב בבית ומדבר עם אלוהים כל היום הוא פשוט לא חי. הוא מכניס לו לראש שהמשיח צריך לבוא כל רגע אז אין סיבה לחיות ושוב אני לא שואלת את זה סתם כי אני רואה כאן שאלות בסטיפס לפעמים על גוג ומגוג ועל אובמה והמשיח ובדיוק אותם דברים שהרב הזה הכניס לו למוח. אח שלי נדפק ואני איבדתי אותו.. והוא גבר זה לא איזה ילד קטן, הוא גבר בן 25 וזהו הלכו לו החיים.
אנונימית
שואל השאלה:
אוקיי פגשת רב, ומה הדעות
שלך? אני לא אומרת לך עכשיו "את שטופת מוח ואת לא מבינה כלום" אני באמת מתעניינת. אני שואלת אם הלכת אליו בעקבות מה כאילו..? למה? ואם הוא גרם לך לשנות כל מיני דעות ומחשבות לגבי דברים
אנונימית
חשבתם אולי לקחת אותו לפסיכולוג או איש שיכול לעזור לו לצאת מזה ולמצוא עבודה? כי זה ממש קיצוני.
שואל השאלה:
זה יותר קיצוני ממה שנדמה לך אפילו.. כשההורים שלו מציעים לו שהם ישלמו לו על טיפול הוא צורח עליהם שהם צריכים טיפול והוא אומר לאמא שלי מילים כל כך קשות.. הוא לא היה ככה זה לא האח שהכרתי.. הוא לא מוכן לעבוד הוא אומר שיגיע לו כסף מאלוהים וככה טוב לו
אנונימית
הייתי אצל רב ולא עשו לי שטיפת מוח, זו דעה לא נכונה, ואשמח אם לא תחשבי ככה עלינו, השאלה איזה רב זה בדיוק ואם הוא באמת רב? ואם יש לו הסכמה לרב? ושנית, אני לא חושבת שהם עושים את זה. אני שואלת רב חופשי במייל והוא מסביר לי, אני גם הייתי אצל רב השנה, ואגב רבנים מסבירים דברים לגבי דת ואמונה, הם מרשים לך לשואל שאלות חופשית ומסבירים לך את זה שתביני. אני לא חושבת שהרב הזה שסיפרת היה באמת רב. אוקי שאלה, איזה רב הוא בדיוק? יש לו הסכמה? הוא באמת רב? או שהוא סתם מתחזה? כי רבנים שאני מכירה לא אומרים דברים כאלה. או מפרידים אנשים ממשפחות, את ניסית לבדוק מי הוא, יש לו תעודת רבנות? לדעתי אח שלך נתקל במישהו שהוא אולי לא רב באמת כמו שהוא טוען, זה שיש אנשים שהם דומים לחרדים או דתיים או רבנים לא אומר שהם כולם כאלה, זה תלוי בהתנהגות וזה, וגם שרב אמתי לא ירצה לפרק משפחות ולגרום לילדים שחזרו בתשובה או משהו כזה להתנהג להורים שלהם, מה שהפוך בזה זה היה לא כיבוד הורים, אני לא חושבת שהאדם הזה היה רב, את יודעת איך קוראים להרב הזה? יש לו הסכמה? הוא למד תורה ו גמרא והוא העמיק בזה? יש לו הסכמה או תעודת רבנות שמעידה שהוא באמת רב? הוא פועל לפי התורה וכל זה?
שואל השאלה:
האמת שהוא רב ממש מוכר וידוע ואני לא אומרת שכל מי שהולך לרב עובר שטיפת מוח, אני אומרת שיש רבנים שרוצים כל כך לצרף אליהם עוד ועוד אנשים אז הם מפחידים אותם ומכניסים להם דברים לראש "חרדים" מה שנקרא. שוב זאת לא סתם הדעה שלי, מסתבר שהוא לא הראשון שעשו לו את זה וזה גם לא הרב הראשון שעושה את זה. וברור לי שאתם מגיבים ככה כי אתם אנשים מאמינים אבל זה לא נוראי בעיניכם? זה הרס לנו את המשפחה.

חוץ מזה לא נראה לי שנכנסת לקישור השני, אני מציעה לך להיכנס. כל מה שאותו אחד כתב שם נראה לי אחד לאחד מילים של אנשים שהלכו לרב ויצאו משם עם דקלום כזה.

וערכת את השאלה עם כל השאלות האלה לגבי זה שיש לו תעודה ואם הוא רב וכל זה אז כמו ש*כבר* כתבתי - הוא רק מאוד מוכר וידוע בשם שלו וזה *לא* הרב הראשון שעושה את זה, יש עוד הרבה אנשים שאני מכירה שמדקלמים את אותם הדברים שמכניסים להם לראש ממש כמו שטיפת מוח מרבנים *אמיתיים* שונים אחרים.
נראה כאילו לא קראת מה שכתבתי בכלל. למה את כל כך מגינה על העניין הזה? אולי יש רבנים בסדר אבל זה לא הנושא.
אנונימית
במקומך הייתי שולחת אותו לשיחה עם פסיכולוג, אפילו רק לאחת, כדי לנסות להוציא אותו מזה.
לא חושבת שזה בעיה כשבן אדם מאמין אבל כשבן אדם נהיה קיצוני ופנאט זה כבר לא בסדר, במיוחד לא בשבילו.
שואל השאלה:
אי אפשר לדבר איתו באמת הוא ישר מדבר על המשיח ושהוא יודע יותר טוב ואני? שאני אשלח אותו? אני רק בת 16 מי מדבר איתו בכלל
אנונימית
איך קוראים לו? וכמה הוא באמת מוכר? אני חושבת שאת טועה בדעה הזו, אני מכירה גם רבנים ולא כולם מפחידים אנשים וכל זה, אולי תנסו לברר איך אפשר להתקרב אליו, זה תלוי ברב, ולא כל הרבנים מפחידים אנשים, יש רבנים שמצחיקים אנשים או מעבירים שיעור תורה בצורה די הגיונית או מקרבת, לא מנסים להפחיד סתם אנשים, זה הרב אמנון יצחק? ממש לא כולם מדלקמים דברים כאלה אחרי שהם יצאו מרב, יש רבנים אמתיים באמת שלא כאלה בתיאור שלך, ולא מכניסים להם שום דבר למוח, מה שהם כן עושים זה להסביר לך בצורה טובה, לתת לך לשאול שאלות, לענות ולחזק, קראתי, אני מגינה על החלק הזה כי אני לא חושבת שכולם כאלה, ואני בספק אם זה רב באמת, איך קוראים לרב הזה? יש לו אתר מסיום?
כן אני יום יום הולך לשיעור תורה ולומד גמרא/הלכות עם הרב של הבית כנסת יש בעיה?
שואל השאלה:
איך אני טועה? זה כאילו התעלמת מכל מה שכתבתי את רצינית? אני מסבירה לך שמשפחות שלמות התפרקו ושהילד הזה יושב בלי שום דבר ואני לא רוצה להגיד הומלס אבל אני מפחדת שזה מה שיקרה לו בסוף. מעניין אם מישהו מהמשפחה שלך היה עובר את זה היית מגיבה אותו דבר. ואני לא מעוניינת לחשוף את שמו של הרב הזה. בפעם השלישית - זה רב מוכר וידוע ואם את בוחרת להמשיך ללכת נגד זה ולא להאמין לי לבריאות.


לתגובה מעלי, אין שום בעיה.
אנונימית
הוא דפק את המוח רק לדעתך.
לדעתי הלוואי עלי לפחד ככה ממשיח לעסוק בתורה יומם ולילה.

לא רוצה לעבוד? החלטה שלו אין לך מה לעשות.

איפה השטיפת מוח? שמותר לו ללכת בדרך החיים שלו?

ואיפה שאמרת "כסף טמא מארה"ב" אני בטוח שיש כוונה אחרת ופשוט לא אמרת את זה נכון.
כי את אמרת שכולם כאלה וכל זה בתגובות שלך, חלק המשפחות, חלקן הצליחו להתגבר על זה ביחד, לחיות ביחד, זה לא תופס אצל כל המשפחות החילוניות, אני לא יודעת אם להאמין לך אלא כן תתני לי הוכחה, זה רב מהידברות? ערכים? אור לנוער? מאיזה זרם הרב הזה? וגם כי אמרת שכולם עוברים שטיפת מוח ורק חוזרים על אותם דברים כמו רובוטים, אני אמרתי לך שלא, אני מבינה שאת אתאיסטית במקרה הזה. שמעי אני רק רוצה לדעת מי הרב הזה, שאוכל לדעת אם הוא באמת רב או לא.
שואל השאלה:
עכשיו אתה מדבר, עכשיו אני מבינה שאתה בדיוק כמוהו.
ואת מוזמנת לא להאמין, אם את לא מאמינה לי שזה רב באמת אז לא אכפת לי באמת. לא הייתי מאחלת לאף אחד את מה שקורה לו אבל לך כן, אולי רק אז את תביני מה אני אומרת.
איך את ממשיכה לשאול אם הוא רב בכלל אחרי הסיפור הזה בתור אחת שבאה ממשפחה חרדית (כבר לא) אני מבטיחה לך במיליון אחוזים שזה רב גדול מאוד וגם את מכירה אותו.
אנונימית
מה אכפת לך מאחרים? תסתכלי על התחת שלך ושקט. חצופה
בדיוק כמוהו?
כי יש לנו דעות ע"פ הדת וזה *בסדר גמור*

זה לא אמור להיות עניינך ואם הוא רוצה ללכת בדרך שהוא מאמין בה זכותו המלאה

את פשוט מנסה לכפות את הדעות האתאיסטיות שלך ומנסה להטיף לו/ולי שזה שטיפת שכל.
חצופה
שואלת השאלה מוזמנת לשלוח הודעה. לי יש סיפור משלי. אמנם שונה מעט אבל מכעיס לא פחות.
ולשאלה לא מאמין לדברים האלה למרות שניסו מאוד להשפיע עלי ולנצל אותי בתקופה רעה
אני דתי, שמעתי כמה הרצאות של רבנים חלק קטן מהם ניסה להשפיע עלינו ברמה קיצונית שלא ללכת לרופאים וכולי אבל רובם המוחלט דיברו ממש טוב.
טוב אני רוצה לדעת מי הרב, משהו פה חשוד לי כאן, למה את מפחדת לתת לי את השם שלו? אני רק רוצה לדעת מי הרב ואם הוא באמת רב, שאני אוכל לבדוק את זה בעצמי. הוא מהידברות, ערכים או אור לנוער? הרב הזה הוא ליטאי, וכל זה? את לא צריכה להתנהג אלי ככה, אני פשוט מתקשה להאמין שהוא באמת רב, אני רק מנסה לברר את זה, כי אני לא חושבת שכל הרבנים כאלה, תקשיבי אני מבינה שעובר עליכם משהו לא טוב בנוגע לאח שלך, ואת לא צריכה לאחל לי דברים רעים כי אני לא מאמינה לך. פשוט תגידי לי מי הרב הזה שאני אוכל לבדוק באינטרנט אם הוא באמת רב או להתייעץ עם מישהו לגביו שאוכל להיות בטוחה אם הוא באמת רב או לא, זה הכול. תירגעי, בן אדם קשה את.-.
זאת לא שטיפת מוח, זאת טיפשות
שואל השאלה:
סליחה? זה לא ענייני שאח שלי הדרדר לרחוב ולא עושה כלום עם החיים שלו? אתה החצוף כאן. אני ממש לא אתאיסטית אני רק לא בעד שיהרסו לאנשים את החיים. וזה ממש לא בסדר שהדעות שלכם הם לשבת ברחוב ולחכות שהמשיח לבוא סליחה אבל אנחנו ב2018 לא בתקופת התנ"ך. אני מצטערת אבל זה לא נשמע טוב שיש המון בני נוער או אנשים שמדקלמים בדיוק את אותם הדברים זה נשמע כמו שטיפת מוח ושהפחיות להם את הצורה.
אנונימית
התדרדר לרחוב?
בואי תפרטי. לדעתי את סתם אומרת. אין שום סיבה שהדת תגיד לבן אדם לגור ברחוב.

למה להסית?
דוגמא לשטיפת מוח, תיעוד מצולם בכתבה, אמיתי:
אחד מאותם החרדים שמתיידדים עם בני הנוער בעיר מודיעין הוא שמעון יהודה, שמכנה את עצמו "הרב שמעון". "כל מי שלמד בבית ספר חילוני, באה לשם איזו מורה מטומטמת, שמשלמים לה ממשרד החינוך והיא עושה לו חינוך מיני", אמר יהודה לאחד הילדים וסיפר לו שהמורה משלמת על ה"גיהנום" שהילדים עוברים. "אתה לא יודע כמה מלאכי חבלה, טונות, גדודים של מלאכי חבלה מחכים לרגע שהיא תמות".

לא מדובר רק בשיעור תורה על ערכי היהדות, אלא בהרצאות ואיומים בעונשים בעולם הזה ובעולם הבא, ואפילו על על סקילה למי שלא נשמע לערכי הדתיים. "זה שמי שמחלל שבת חייב מיתה, זה לא מלמדים אתכם, נכון?", הפציר יהודה והסביר שיש להמית חילוני שלא שומר על השבת. "את זה לא לימדו בבית הספר, נכון? מחלליה מות יומת, אם היו סוקלים חבר שלך על זה שהוא מחלל שבת, היית מחלל שבת? אחד היה נסקל - וכולם כבר כמו בובות היו שומרים שבת"
אוקי, זה נשמע לי חשוד פה במה שהרב עושה לו, איך באמת קוראים לרב הזה? בבקשה תגידי לי מי הוא
הצייר של סטיפס

הוא אמר בלשון שבטח תשמע לך פוגעת כי אתה חילוני
אבל תראה לי דתי אחד שלא חושב שזה נכון (שאין עולם הבא מלאכי חבלה וכו')^

ככה שזה נכון בסופו של דבר

גם יש אתאיסטים שמדברים בצורה מחרידה כלפי מאמינים.
אז?
צודק^ אני ממודיעין שתמיד הייתה עיר מעורבת והתחילו להגיע לפה חרדים שמשנים ממש את האופי של העיר (מלכלכים, לא מצייתים לחוקי העיר, יורקים על ילדות, מטיפים ועוד כל מיני)

והיא כל חיי, התורה שתדעי שאטאיסטים מדברים ככה מקסימום כאפליה מתקנת על האבל שהדת עושה במשך שנים ל:
להטב
חילונים
"גויים"
ועוד מלא

את ידעת שיש מצווה בתנ"ך להרוג כל גוי? אז את פאקינג מצפה שגוי לא יעשה עם זה כלום?
אנונימי
שואל השאלה:
אל תחרטטי..? אני לא מתכוונת לענות לך יותר, אידיוט. על מה שכתבת עכשיו אני מאחלת שתאבד ככה מישהו שאתה אוהב והוא ידרדר לך ואז נראה איך תרגיש. אתה מזלזל בזה?
אנונימית
שואלת השאלה, תשלחי לי רגע הודעה בפרטי
אממ את לא צריכה לאחל דברים רעים לאף אחד, אני מבינה שאת עוברת קושי בגלל אח שלך, אני באמת רוצה לדעת מי הרב הזה, הוא מאתר הידברות או ערכים? אור לנוער? מי הוא? אני רוצה להסביר לך משהו, אני לא נגדך, אני פשוט באמת מנסה להבין מי הרב הזה שאוכל לדעת אם הוא באמת רב כמו שאת אמרת או שהוא סתם מתחזה, לכן אני צריכה מידע ממך ואת השם שלו, שאוכל לבדוק באינטרט, את לא צריכה להתעצבן עלי ולקלל או לאחל דברים רעים אלי ולמישהו אחר פה, אני מבקשת ממך להירגע ולנסות לתת לי את השם שלו, אני צריכה לחקור את זה לרגע בשביל שאוכל להיות בטוחה אם התחושה שלי נכונה או לא, כי משהו פה חשוד קצת
כן כי להגיד התדרדר לרחוב זה נשמע פייק פשוט.

הלוואי שיחזרו בתשובה במשפחה שלי מרצון אקבל מחמאה זאת שלך, תודה

את פשוט צריכה להבין שזכותו של אחיך של אותו יהודי לחיות באורך חיים ע"פ הדת וזה שאת אתאיסטית ולא מאמינה בדת לא אומר שזכותך להגיד לו איך להתנהל ע"פ אמונתו
כן יש כאלו. רבנים אוהבים להגיד הכל בשביל לקשר את זה לדת ויש המון שמנסים לשטוף את המוח בגלל זה גם לא כדאי ללכת לרב בשביל פירוש חלום כי למרות שלחלום אין כלום שקשור למציאות הם יגידו שזה מסר או משהו
אוקי, למה את לא רוצה לתת לו את השם של הרב? הוא איים עליך? את מפחדת ממנו? מדוע לא לתת לי את השם שלו? אני צריכה מידע עליו בשביל שאוכל לחקור את זה באמת ולגלות אם הוא באמת רב או שהוא לא, זה הכול. אגב לא כולם שוטפים את המוח, רק בגלל כמה מקרים כאלה, לא אומר כלום על כלום בזה, אני רוצה לדעת מי הרב הזה, אגב לצייר של סטיפס בדקתי את מה שאמרת ולא נמצא רב כזה בשם שמעון יהודה, הוא כנראה מתחזה ולא קיים באינטרנט. לפי דעתי. שוב אפשר את השם שלו בבקשה?
אישית, נתקלתי באדם כזה.
דיברתי הרבה בצ'אט מסויים, והוא הרבה פעמים ניסה לשכנע אותי. אז הוא אמר לי לנסות לשמוע רבים, וכשהתווכחתי אתו על משהו, הוא פשוט נתן לי ציטוטים של רב. זה מעצבן ממש, כאילו, לפחות אל תשלח לי ציטוטים של רב או תשלח אותי לאתרים שלו.
בכללי, המצב הנוכחי קצת מוזר לי... העדות האברהמיות התחילו להעלם ב-1700, כשהתחילו לצוץ יותר ויותר מדענים. כעקרון, היו אפילו לפני, ביוון העתיקה מדענים, שגם הוגדרו כ-''מדענים''. אין לי בעיה עם הדת, כן? אבל פתאום חזרנו לתקופה הזו, סוג של. זה כמו שנחזור לראות טלוויזיה בשחור לבן או משהו.
שמעי נראה לי סתם קיבלת טראומה חח
זה לא שכל רב עכשיו מכניס שטויות לראש של אנשים, ובטח לא שוטף להם את המוח. כנראה שאח שלך קל להשפעה, לא שטוף מוח, והרב הזה בעל דעות קיצוניות מאוד.
לא כל הרבנים ככה, יש רבנים שהם אנשים טובים ומקסימים.
קצת פרופורציות.
ולאנונימי מקודם, אני גם גר במודיעין. לא יודע מאיפה אתה מביא את השטויות האלה.
שוב אני שואלת אותך, מי הרב הזה ומה השם שלו? זה מאוד מוזר שאת לא מספרת לי מי זה, אמרת שהוא מוכר וידוע מאוד, איך קוראים לו? מאיזה זרם הוא? הוא מנטורי כרתא? הפלג הירשולמי? אני לא מבינה למה את צריכה לאחל לי דברים כאלה בגלל שאני מתקשה להאמין בזה, הסיפור נראה לי מוזר, מה שאמרת פה גרם לי לחשוד קצת, ואת אפילו לא ענית לי מה השם שלו, למה את לא מספרת לי מי הוא? את מפחדת ממנו? איך קוראים להרב הזה? מה השם שלו? חיפשתי באינטרנט על הרב ההוא שצייר של סטיפס אמר עליו, הוא לא קיים, באמת חיפשתי, את השם שלו וכלום, כתבתי הרב שמעון יהודה או שמעון יהודה ואין אזכור של רב באמת שם. את יכולה לבוא אלי לפרטי שאני אוכל לברר את זה, משהו שאמרת לי נשמע לי קצת לא הגיוני. הסיפור שלך נראה אולי אמין אבל חסר לי השם שלו, של הרב הזה, ואני גם לא הבנתי למה את לא רוצה לספר לי מי הרב הזה, כלומר מה מונע ממך לומר את השם שלו? את חוששת שהוא יעשה לך משהו? הוא איים עליך? מה בדיוק גורם לך לא לומר לי את השם שלו? אני באמת רוצה לדעת אם הוא באמת רב שמאמין בתורה, ואני גם צריכה לחפש באינטרנט עליו, ולהתייעץ עם מישהו. אוקי, את לא עונה לי. למה את לא רוצה לתת לי את השם שלו? את מפחדת שהוא יקלל אותך אם תתני את השם של הרב? אני לא מבינה מה הבעיה שלך לומר את השם, ובכלל, למה היית צריכה לקלל אותי ככה בגלל שאני לא חושבת ככה, זה לא שאני חושבת שהוא צודק והתנהגות של הרב הייתה נכונה או לא וגם של אח שלך, ייתכן שהוא לא באמת רב, תקשיבי אני רוצה לעזור לך. בואי תנסי לזרום איתי בקטע הזה, מי הרב? יש לו אתרים? את בטוחה שהוא מוכר וידוע? יש לו תעודת זהות? הסכמה להיות רב? הוא למד תורה באמת? הוא למד תורה וגמרא? הוא שומר צוות? הוא באמת מאמין באלוקים? מאיזה זרם או קהילה הוא? הוא מקיצונים - נתורי כתרא או הפלג הירשולמי? אם את באמת לא עונה לי ולא אומרת לי את השם אז משהו פה באמת חשוד ומוזר, את אפילו לא ענית לי לשאלה ששאלתי אותך ולא פירטת מי הוא. אני רק מבקשת את השם שלו בשביל לבדוק אם הוא באמת רב. ואת לא היית צריכה להגיע לרמה הזו
כן אני מכירה ילד ששנה שעברה לא ידע מה זה תורה בכלל השנה הוא בא תחילת שנה פתאום התחיל להתחזק יש לו איזה רב שמכוון אותו 4 פעמים בשבוע הוא הולך אליו וגורר אחריו ילדים.. פתאום כל הבנים בכיתה מניחים תפילין גם על זמן שיעור מחריכים ילדים להניח גם מושכים אותם לבית כנסת ומי שלא רוצה לא יפסיקו לקרוא לו גוי וכל זה.. הם טוענים שהם רוצים להפוך את הבית ספר שלנו לדתי (הבית ספר חילוני) וזה פשוט קטסטרופה.. אני אתאיסטית ויש אצלנו מורה גם והם לא מפסיקים להציק לנו ולצאת עלינו כי אנחנו לא מאמינים ויש להם איזה רב כזה שהם כל הזמן בקשר איתו והוא פשוט שוטף להם את המוח וזה נהיה מפחיד
יש לך הוכחות שהרב הוא באמת רב? את יכולה לתת לו את השם שלו? וגם את יכולה להביא לי את השם של הרב ההוא? ^ אוקי, אם את לא אומרת מי הוא, אז התחושה שלי באמת הייתה נכונה לגבי זה, אני באמת רוצה להאמין לך אבל חסרים לך פרטים ומידע פה, ואת לא נתת לי את השם שלו, זה נראה לי מוזר ואפילו שאלתי מישהו על זה והוא גם חושב שזה מוזר וייתכן שהוא לא באמת היה רב, אם אין לך הוכחות או מידע אז אני אתחיל לחשוד שאת ממציאה את זה, אני צריכה הוכחות בשביל לדעת אם הוא באמת רב, אם את לא מבינה לי את השם שלו, אז אני אחשוד בזה ואטיל בזה ספק, וזה לא מכוונה רעה, ואת לא היית צריכה לאחל לי דברים רעים כאלה בגלל שלא חשבתי ככה, אני רק שאלתי אותך מי הרב הזה ואם הוא באמת רב, יכולת לענות לי ולספר לי מי הוא.
שמעתי סיפורים פה ושם...
את האמונה ביססתי על הבשר שלי, בשיניים שלי ולא באמצעות שום רב.
הקשים עשו בשבילי את האמונה. רב הוא סהכ עזר, מעין מדריך שעוזר פה ושם, אבל לשטוף את המוח?

לא שמעתי על דבר כזה.
אוקי, אני מתחילה להטיל ספק בזה, לא יודעת למה, אם את לא מספרת לי מי הוא ואם הוא באמת רב וכל זה, אני אתחיל לחשוב שאת שיקרת לי או לא יודעת משהו, מצעטרת, אם אין לך הוכחות או אם את לא אומרת לי מי הוא, אז כנראה שהוא לא קיים או שכל זה היה לא באמת או משהו אחר, אני רוצה להאמין לך אבל משום מה, קשה לי להאמין למישהי שלא משתפת פעולה או מקללת אותי פה, יש לי הרגשה כלשהי שאולי את לא אומרת לי את האמת או שסתם שיקרת פה, אני לא יודעת, את מתחמקת ממני. יש לי חשדות, אם לא תעני לי על השאלות, אז כנראה שהן היו נכונות, אוקי. אני מתחילה לחשוד, התחושות שלי אומרות לי שזה היה שקר וכזב או שנפלתם על רב קיצוני או משהו כזה, אם את לא מוסרת לי מידע אמין, אז מה שאמרת לי פה היה לא נכון בעליל. אם יש לך הוכחות לגבי הרב, אז תראי לי אותן, אם את בטוחה ב אמת שלך ובמה שאת אומרת וחושבת שזה נכון, אז את לא צריכה לסרב או לפחד לומר את השם שלו, אלא אם כן זה לא נכון ואת שיקרת, בואי תתני לי הוכחות שהוא רב ובאמת הייתה לו הסכמה ותעודת רבנות, שהוא באמת היה מאמין וכל זה, תגידי לי את השם שלו, אם את באמת כל כך בטוחה במה שאת אומרת לי ואין לך מה להסתיר או לשקר ואת אומרת את האמת אז את לא אמורה לסרב לומר את השם שלו או האמת, אבל אם את לא אז, אני מכירה אותו? מי הוא? איך אני מכירה אותו אם לא אמרת לי מי הוא? הרב אמנון יצחק? זה מישהו מהידברות? ערכים? אור לנוער?
אני חשבתי על זה לפני כמה זמן ולא ידעתי שזו "תופעה", שעוד מישהו חשב על זה
האמת שאחים שלי הלכו והם חזרו ופתאום ממש אכפת להם מהדת, אני לא מבינה איך הם עשו את זה, אני רוצה אולי ללכת פעם אחת אבל אני מפחדת שאצחק לו בפרצוף חח
לאחותי הביאו רב או משהו לבית ספר ואח שלי הלך לרב
אנונימית
אני עשיתי קורס גיור 4 חודש בצבא כדי לעקוץ, הייתי אתאיסט ושמעו היו שם מורים מדהימים במיוחד אחד שהתמקד במדע ונתן הוכחות מעולות. אבל זה באמת שטויות, קל ליפול לזה אני עדיין לא מאמין אבל נותנים לאנשים נס והם מאמינים.
אנונימי
אותי יהיה מאוד קשה לנסות להחזיר בתשובה.
אנונימי
אוקי, עכשיו את האמת, את אומרת לי מה השם שלו או שאני אאלץ לחשוד בך? אם את לא אומרת לי את האמת עכשיו, אז כל מה שאמרת עכשיו היה שקר או ניסון להסית פה אנשים נגד דתיים.. אני רוצה שתגידי לי מה השם שלו, אם הוא באמת רב מוסמך, אם יש לו הסכמה להיות רב, אם הוא למד תורה וגמרא ובאמת מאמין באלוקים ושומר מצוות, אני צריכה מידע והוכחות, כל עוד לא תביאי לי את זה, אני אמשיך לחשוד בזה עד שתגלי לי, אם את דוברת אמת, אז בואי להוכיח את זה, אם את לא דוברת אמת אז סימן שצדקתי בחשדות שלי.. אנונימי, מצווה להרוג גוי? מצווה להרוג כל גוי? אולי אתה מתבלבל בין לא יהודים שרוצים לטובת ישראל ולבין אלה שצריך להרוג אותם כי הם רוצים להרוג אותנו? עכשיו אתה סתם משקר ולא כולם כאלה, טוב רשמית, הסיפור שלך לא אמין, אם לא נתת לי הוכחות או אומרת לי מה השם שלו, אני לא יכולה להאמין לך, ואגב, לאחל לי משהו רע לא יעזור לך, אם את לא מוסרת לי מידע עליו, אז את באופן אישית שיקרת פה לכל אחד בשביל להסית נגד הדת או הדתיים, אלא אם כן אין לך מה להסתיר ואת הולכת להתוודות פה, אוקי, אנשים זה לא נראה לכם חשוד פה? שאין לה מספיק פרטים על הרב? אולי הוא לא באמת רב? אם היא כל כך בטוחה במה שהיא אומרת, למה היא לא מוסרת מידע עליו? שאלתי פה מישהו הוא גם חושב כמוני שזה לא הגיוני מה שהיא טוענת. אם את לא עונה לי עכשיו על השאלות, אז את באמת שיקרת פה, ואנשים כדאי גם לכם לחשוד בזה. זה הרב אמנון יצחק? הרב זמיר כהן? הרב דניאל בלס? הרב יצחק פנגר? הרב רביד? אחד הרבנים בערכים או הידברות? מי זה? את מתחמקת ממני או ממשהו? הרב שי עמר? מישהו מהידברות? מהרבנים שם? מערכים? מאור לנוער? מי זה בדיוק? אם את לא אומרת לי, אז סימן שאני צדקתי.
לא שמעתי לא הלכתי לא ממש אוהבת להתעסק עם הגדרות כי תמיד מישהו לא מרוצה אבל בוא נגיד לא שאני לא יודעת אם יש אלוהים או לא, וזה לא הדבר שהכי מעניין אותי כרגע
אני אתאיסט, אבל אני עדיין לא יכול להסכים עם מה שאמרת כרגע, אנשים לא חייבים לעבור שטיפת מוח כדי להאמין במשהו ולומר כזה דבר זה סתם זילזול, לגבי השאלה, הייתי אצל עשרות רבנים וכל אחד מהם אמר משהו אחר אבל כולפ אמרו לי אותו דבר "שום דבר לא יכול להתקיים לבד", כששאלתי מי יצר את אלוהים הם אמרו שהוא היה קיים תמיד ושהו מעבר לגבולות ההבנה שלנו, אבל היה רב אחד שמאוד כיבדתי, הוא אמר משהו פשוט, אלוהים הוא לא אמיתי, אבל זה עדיין נותן תקווה למי שמאמין בו, ואנשים שסומכים רק עליו הם עושים טעות, כמובן שאחרי זה הוא אמר שאלוהים כן אמיתי אבל רק ככה ניתן להסביר לאנשים שהם סגורים בדעות שלהם, פשוט להתאים את מה שהם רוצים לשמוע למה שנאמר, זאת לא טעות להאמין באלוהים, זאת טעות לא להאמין בעצמך גם
אני אגיד לך, אני חושדת בך כי לא אמרת לי מי הוא, אולי יש לך סיבות אבל כל עוד את לא מספרת לי, אני חושדת, אני צריכה מידע אמין מאנשים שאוכל לסמוך עליהם ולהיות בטוחה שהם לא משקרים לי או עובדים עלי, כי אחרת אני חושדת בהם ומפקפקת בהם, צר לי על אחיך, אבל אצלנו זה לא עובד ככה, אצלנו מחנכים בעיקר לחקור ולהעמיק ולהאמין בזה ברצון ובאמונה שלמה, ללא שטיפות מוח וללכת כמו עדר, מעודדים לחשוב עצמי ולחקור. אני לא יודעת מי הרב הזה, ולא מכירה אותו, אז אני לא יודעת על איזה רב את דיברת, אני דיברתי עם רב אחד במייל והוא נשמע לי אדם אחד ואני מכירה רבנים שהם לא כמו בתיאור שלך על הרב הזה, אז הסיבה שאני לא מאמינה לך, אני מאמינה לך על מה שקרה לאחיך וכל זה, אבל לא על הרב הזה, לא שאני מצדיקה אותו או משהו כזה, אני פשוט רציתי לדעת מי זה ואם הוא באמת רב ולא מסרת לי שום מידע עליו, אמרת שהוא רב מוכר וידוע, ושאני מכירה אותו, אני לא מכירה אותו, ואם הוא מתנהג ככה הוא לא באמת רב, לרבנים שאני מכירה באמת יש התנהגות טובה ונחמדה ומסבירת פנים, אני מבקשת ממך לא לשפוט אנשים או רבנים בגלל כבשה שחורה שאינה מתנהגת כמו כבשה לבנה, בכל מגזר יש כאלה, תכלס גם אצל החילונים יש אנשים שלא טובים, אין צורך לתת למקרים כאלה להשפיע על החשיבה. ותדוני אותי לכך זכות כמו שאני צריכה לדון אותך, אני לא ניסיתי לפגוע בך, אני פשוט לא חושבת שכולם כאלה, שאלתי אותך מי הוא ואת לא ענית לי, אז מה את רוצה שאני אגיד לך? ואני לא מאמינה שכל הרבנים עושים מה שאת אומרת ואחרים חושבים פה, זה לא נכון, אני מכירה רבנים, הייתי אצל אחד מהם, לא קרה לי שום דבר שנקרא שטיפת מוח, עם חלק מהדברים שלהם אני מבינה וחלק פחות. זו הסיבה למה אני לא יכולה להאמין לך עדיין, אין לי שום מושג מי הרב הזה ואני לא הכרתי אותו או מכירה אותו, היחידים שאני כן מכירה, היו אנשים נחמדים טובים, בעלי רצון טוב, לב טוב, יכולת להסביר, יכולת להבין, בוגרים ומבינים, רבנים באמת. זה הכול, אז אני לא יודעת מי הוא ולא מכירה אותו, מקווה שהבנת את החשדות שלי. כי עד שלא נותנים לי מידע אמין אני לא מאמינה או סומכת או בוטחת באנשים שלא אומרים את האמת או לא עונים על השאלות שלי, ואני צריכה לדעת שהם אנשים אמינים ושאפשר לסמוך על מה שהם אומרים וגם לבטוח ולהאמין בהם ולהם, אחרת אני אטיל ספק ואני אמשיך לחשוד ולחקור ולשאול שוב ושוב את אותן השאלות. " איך את ממשיכה לשאול אם הוא רב בכלל אחרי הסיפור הזה בתור אחת שבאה ממשפחה חרדית (כבר לא) אני מבטיחה לך במיליון אחוזים שזה רב גדול מאוד וגם את מכירה אותו. " אני שואלת אותך אם הוא באמת רב, כי רב אמתי לא היה מתנהג ככה, רב גדול מאוד? הוא באמת רב? יש לך הוכחה שהוא רב או שהוא סתם שרלטן? אני מכירה אותו? אני מכירה אותו? אני אפילו לא יודעת על מי את מדברת בכלל, איך אני אמורה להכיר אדם שלא הכרתי אותו, אח שלך מכיר אותו, לא אני, אין לי מושג איך הגעת לזה שאני מכירה רב כזה. ואני לא חושבת ששום אדם שמכבד את עצמו שהוא רב יחשוב על לעשות דבר כזה לילד או לגרום לו להתנהג ככה להורים או למשפחה שלו, שום רב לא יגיד למישהו להתנהג ככה למשפחה שלו או להורים שלו בחוסר כיבוד הורים מחולט או ינסה לדרדר אותו לרחובות, אני לא מכירה שום רב שהיה יכול לעשות דבר כזה למישהו, גם לא לדרדר אנשים מבוגרים לרחובות ולהיות חסרי בית ולהתנהג בצורה רעה להורים או למשפחה שלהם, אני לא מכירה את האדם הזה, אין לי מושג מי זה ואני לא יודעת למה את חושבת שאני מכירה אותו, רב כזה מבזה את כל מי שמאמין ואת הרבנים שבאמת מאמינים ומכבדים את עצמם, אני לא יודעת מדוע את הגעת לזה שאני מכירה אותו, אני ממש לא יודעת מי הוא בכלל, והרב היחיד שאני מנסה הוא אדם חכם ונבון ושיכול להסביר דברים וגם לתת לי לשאול שאלות, ואני אומרת לך, שכל פעם שאני שואלת אותו, הוא עונה לי ולא מנסה להשתיק אותי או לגרום לי ללכת כמו בעדר, למרות שהוא עסוק בפניות אחרות של אנשים אחרים שצריכים תשובות ואין לו הרבה זמן. איך אני ממשיכה לשאול אותך אם הוא רב? כי אני לא בטוחה שהוא רב באמת, את נוטה להאשים אנשים סתם בגלל כמה אנשים שלא הייתה להם התנהגות טובה שמתאימה להם, זו הסיבה שחשדתי בך כל הזמן אם לא שמת לב, שאלתי אותך אם הוא באמת רב, כי למיטב ידעתי, אני לא זוכרת שרב עושה דברים כאלה, אני גם לא חושבת שרב יכול לעשות מעשים כאלה ולדרדר מישהו וכל זה כמו שטענת, גם אני לא מאמינה שרב שבאמת קורא לעצמו רב ומכבד את עצמו יכול לחשוב על לעשות את זה למישהו, בשנייה שאמרת רב, ופירטת על מה שהוא עשה, היה לי חשד שהוא לא באמת מי שהוא טוען שהוא, לכן אני שאלתי אותך שוב ושוב מי הוא ואם הוא באמת אמר, אמרת שהוא מוכר וידע, שאלתי עד כמה הוא מוכר וכל זה ולא ענית לי, אמרת לי שהוא רב גדול מאוד ואני מכירה אותו, אני לא יודעת מי הוא, או מי זה, אין לי מושג מי הרב הזה שאת דיברת עליו פה, אני לא מכירה אותו, לא יודעת, שאמרת שאני מכירה אותו, לא היה זכור לי רב כזה שמתנהג ככה, מצעטרת, הטענה שלך פה לא נכונה, אני דתייה, לא פגשתי שום רב כזה, לא הכרתי שום רב שמתנהג ככה, או שעושה מה שעשה לאח שלך, אני לא יודעת על מה את מדברת, על מי דיברת, מי הוא, לא מכירה אותו, תאמיני לי באמת שאני לא יודעת מי, אז בבקשה אל תגידי דברים שלא נכונים עלי, את לא יכולה לטעון שאני מכירה אותו, אני לא פגשתי אותו ואין לי מושג מי זה. ואני גם לא מכירה שום רב שיכול לעשות את זה, או פגשתי מישהו כזה. זה פשוט לא נכון מה שטענת פה.
שואל השאלה:
את יכולה לחשוד כמה שאת רוצה, ברגע שמישהו מזלזל בסיפור כזה בטח שאני אאחל לו אותו הדבר ואני לא מתכוונת לקרוא את המגילות שלך.
ואני לא אתאיסטית מה לא ברור? זה כמו לדבר אל קיר.. כתבתי שבאתי ממשפחה חרדית, יותר מזה? אני לא חייבת להוכיח לך שום דבר מה את עורך דין? מי את שתשטפי ותחליטי מה נכון ומה לא? את לא מאמינה שלום, תחשדי עד מחר.
לא עניתי עד עכשיו כי במקרה יש לי חיים, אני לא מתכוונת לענות לכם כאן יותר תתביישו לכם שאתם מזלזלים בזה, לילה טוב.
אנונימית
תקשיבי, אני לא חושבת שהוא היה רב, אני לא מזלזלת בסיפור שלך על אח שלך, פשוט אני חושדת שאולי האדם הזה לא היה רב, את לא צריכה לאחל לי דברים כאלה, את לא אמרת לי מי הוא, ואמרת שאני מכירה אותו ואני לא מכירה אותו, אני חשדתי במה שאמרת לגבי הרב, כי אני לא מאמינה שכל הרבנים כמוהו, ושאלתי אותך אם הוא באמת רב או לא, יכולת לענות לי, אני לא שופטת אותך, אלא מנסה לברר, את זו ששופטת אותי ולא מוכנה לומר את אמת לגביו, את יכולה לפחות לשתף פעולה.-. אני לא מזלזלת בזה, אני פשוט הטלתי ספק בזה אם הוא באמת היה רב ואמרת שאני מכירה את הרב הזה אבל אני לא מכירה אותו, אני לא יודעת מי הוא ועל מי דיברת. ואני לא חושבת שהוא היה באמת רב ושכולם כאלה, לכן חשדתי בך ואת לא צריכה לאחל לי משהו רע בגלל שלא האמנתי לך, האמנתי לך עד שהגעת לרב, שאני שאלתי אותך אם הוא באמת רב כמו שהוא טען שהוא, לא ענית לי, מה רצית שאני אחשוב? אני לא מכירה רבנים כמוהו, וגם לא יודעת מי זה, את מכירה אותו, אח שלך מכיר אותו, אני לא, ואני לא יודעת אם הוא היה באמת רב גדול ומוכר, שאלתי אותך כמה פעמים אם באמת רב, ויש לו תעודת רבנות וכל בשביל לדעת אם הוא באמת מי שהוא טוען שהוא או שהוא שרלטן, זה הכול, יכולת לענות לי.
שואל השאלה:
אני לא מעוניינת לשתף מי זה מסיבות כאלה וכאלה ואני לא הכללתי את כל הרבנים פשוט הוא לא הראשון שמשפיע ככה על בני נוער כמו שכבר אמרתי וממש אין צורך שתבררי עליו זה לא מה שיעזור. אני לא יודעת אולי את רוצה לעצור את התופעה שאני מספרת עליה או שאת מאוד סקרנית לגבי הרב הזה אבל זה לא שניים שלושה רבנים ראיתי הרבה מקרים כאלה וגם רק רב אחד כזה שיש לו שם גדול והוא עושה דברים כאלה מספיק שהרבה ילכו אליו וישתפו איתו פעולה רק כי הוא מוכר וידוע. ז"א רק רב אחד מספיק כדי להכניס ליותר מילד אחד דברים למוח.
אנונימית
אני אכן סקרנית לגבי זה, יש צורך וזה כן יעזור, רב אמתי לא היה עושה דברים כאלה שתדעי לך, לא כולם כמו הרבנים שאת מדברת עליהם, למה לא לשתף? מה יכול להזיק לך? את אמרת שאני מכירה אותו, לא? אז תגיד לי מי זה באמת, אולי אני יכולה לזכור אותו, אולי את טעית ואני לא מכירה את הרב הזה. לגבי התופעה, זה לא תמיד כמו שזה נראה לך ואני שאלתי אותך אם זה רב מהידברות או ערכים או אור לנוער למרות שאני לא חושבת שהוא אחד מהם, זה לא רב אם הוא מתנהג ככה. ואני לא מכירה את הרב הזה. המקרים כאלה לא מוכיחים שום דבר לגבי כל הרבנים, גם יש מקרים שאתאטסים לא היו בני אדם או נוצרים או דתיים או חרדים או ערבים מוסלמים או מוסלמים נוצרים, זה לא אומר שום דבר לגבי אנשים בקהילות האלה. אני אשאל אותך שוב ובבקשה תגידי מי הוא, את היית יכולה לשתף איתי פעולה ולומר לי, שלא אומרים לי מידע אמין אני מיד חושדת שמשהו לא כשורה, סליחה שיצאתי עליך ככה, אבל ככה זה אצלי, אני צריכה שיתנו לי מידע אמין שאוכל לסמוך על מישהו אחרת, אני לא מאמינה.. אני אשאל אותך שוב, האם הוא באמת רב? יש לו תעודת הסכמה או רבנות?
שואל השאלה:
אולי טעיתי? זה נשמע כאילו את ממש מזלזלת בי, אני לא חייבת לך דין וחשבון ואמרתי לך כבר את מוזמנת לא להאמין.
אנונימית
אני לא, אני רק שואלת אותך, אם הוא באמת רב כמו שהוא טוען שהוא, אם יש לו תעודת הסכמה או רבנות, הוא שומר מצוות, הוא מאמין באמת באלוקים, מקיים את חוקי התורה? ושאלה שנייה, למה את חושבת שאני מכירה את הרב הזה? אני לא יודעת מי הוא, לכן אני שואלת אותך וזה מעסיק אותי הרבה פה, אין לי מושג מי הרב הזה, ולא הכרתי או פגשתי אותו בחיים שלי, אני מכירה את רב דניאל בלס ורב זמיר כהן והרב יצחק פנגר שהם אנשים מאוד טובים ונחמדים ושיכולים להסביר דברים בצורה טובה, אני לא מכירה שום רב שיכול להפריד משפחות, או לגרום לילדים להתנהג ככה להורים שלהם ולצעוק עליהם או להתדרדר לרחובות, אם רב כזה היה עושה את זה, כנראה שהוא לא רב באמת והוא שרלטן. זה מה שאני יודעת
שואל השאלה:
זה שתמשיכי לשאול את אותן השאלות זה לא יעזור. הוא רב גדול ומוכר בפעם האלף, זה אומר שיש לו תעודות ואת כל מה שכתבת שם ואת כל מה שצריך.
אנונימית
זה יעזור, הוא מהידברות? ערכים? אור לנוער? את בטוחה שיש לו תעודת וכל זה? אולי זה מזיוף? ולמה אמרת שאני מכירה אותו? איך בדיוק אני מכירה אותו?
שואל השאלה:
אני בטוחה. רוצה לשאול שוב?
אנונימית
אוקי, ואיך את בטוחה שאני מכירה אותו? זה רב מהידברות? ערכים? אור לנוער? אש התורה? למה את בטוחה שאני מכירה אותו? זה רב זמיר כהן? הרב יצחק פנגר? הרב דניאל בלס? הרב רביד? זה רב מאתר הידברות? הרב שי עמר?