19 תשובות
מזעזע
ימנית קיצונית אבל מה הקשר
רצח עם.
ישראל הייתה צריכה למוטט את שלטון אסד יחד עם הצבא הסורי החופשי ב2012, טעות אסטרטגית ומוסרית עצומה עשינו.

שמאלני.
שזה לא מעניין..
אני ימנית
מסכנים האנשים בסוריה, הם לא אשמים..
תשמעי עצוב.
חבל שזה קורה להם זה נובע בעיקר מהרצון או המחשבה שאלימות ישר היא פיתרון נכון זה לצערי קורה בעוד המון מקומות פשוט כרגע בסוריה זה ממש דומיננטי ולידנו.

אין יותר מדי פוליטית להגיד מה אנחנו צריכים לעשות או חושבים על זה מעבר לזה שכל עוד זה לא יהיה קשור אלינו או יגע אלינו אכשהו זה עניינם. זה עניין מוסלמי הם צריכים לפתור את זה זה לא עניינו.

ימני
per
עצוב, פשוט עצוב.
וגף אתה חושב שזה כל כך קל לעשות את זה?
למוטט שלטון? צבא?
אנונימית
וואו ממש מזעזע חייבים לעזור להם
אנשים מקטינים ראש ומנסים להתעלם כאילו עזבו ימני או שמאלי או מה הדעה שלכם מדובר פה בחיי אדם חפים מפשע. זה ילדים הורים ותינוקות שלא עשו כלום.
אני ימנית וזה נוראי בעייני
זה לא משנה רביד זה התרבות שלהם.. הם רואים אותה כלגיטימית את חושבת שזה קורה רק בסוריה? ממש לא.. בהרבה מדינות מוסלמיות. את רוצה לעזור להם? אל תתערבי להם בעניינים שלהם תעבדי שהמדינה שלנו תיהיה טובה ואולי כדגמגא אישית הם ילמדו ממך אבל אל תתערבי בתרבות שלהם
per
פר אני פשוט מביעה את דעתי בנושא ואני לא אשנה אותה בגלל שאת לא מאמינה שאפשר לשנות את מה שקורה.
אם אנשים היו מזיזים תתחת שלהם ומסתכלים למה שקורה מסביבם במקום לנסות להתעלם ולהקטין ראש העולם היה הרבה יותר טוב מעכשיו.
כמובן שאם אמשיך לעשות את מה שאני צריכה לעשות ולחזור לעיסוקיי שום דבר לא יקרה וכמובן לא אשמש להם כדוגמא. זו דעתי בנושא וזהו.
הבנתי שזה דעתך בעצם העובדה שכתבת את זה...

אני אומר שעובדתית ברגע שאת מתערבת למישהו בתרבות מה שקורה בדרך כלל שהוא או חלקים גדולים ממנו רואים אותך בצורה רעה בגלל שאתם מתערבים להם בתרבות. עובדתית זה ככה.
אך את חושבת שזה יראה בכל העולם אם ישראל תחליט להתערב בצורה כלשהי? אך זה יתפרש בעולם המוסלמי שגם ככה מלא בקונפליקטים שהאויב המשותף לכולם מתערב בעניינים שלהם מה את חושבת שהם יתחילו לחשוב?

במקום זה במקום לפתור את העניין מה שיקרה זה שאת חושבת שאת עוזרת כשבעצם המצב אצלהם ישאר אותו הדבר ועכשיו גם הם ימצאו עוד סיבות להגיד למה את לא בסדר ואז לא עשית עם זה שום דבר
per
אל תחשבי שאני מנסה לתקוף אותך כי אני לא אני מבינה את נקודת המבט שלך.
אבל מה זה חשוב מה הם חשובים ועצם זה שיש עוד מקומות בעולם שסובלים כל כך על משהו שלא עשו רק מעצים את הדעה שלי.
אנשים פשוט סובלים ולאף אחד לא אכפת את חושבת שזה מפריע רק לי?! לכל ישראל זה מפריע, זה נכון שלישראל אין כוח כל כך משמעותי כנגד כל העולם אבל מה עם הארצות שכן יש להם כוח שהדעה שלה כן משפיעה? למה לא קורה כלום?! למה כל יום שעובר אמהות וילדים צריכים לסבול זה משהו שאנחנו לא יכולים לתפוס לאמהות נקרע הלב הן זועקות לעזרה הן מקריבות את חייהן למען הילדים שלהן למען דבר שאפילו לא באשמתן הן צריכות לאבד את הילדים שלהן לטובת כלום. ילד בן 10 צריך לדאוג לאחיו הקטן, ילד בן 10 ללא ילדות ללא שמחה!.
כי רביד כל פעם שתרבות מחוץ לתרבות אחרת מנסה להתערב זה נראה רע
ולא לישראל (במיוחד לא לישראל) וגם לא למערב יש ת האפשרות הלתערב כרגע ל1.8 מיליארד איש בתרבות שהלם ובמה שהם מאמינים אך את חושבת שהם יגיבו כשאת תבואי תתערבי להם ואחרי זה מה תעשי? תשלטי במדינה הזאת כשהם תחת השילטון שלך? הם יסכימו לזה את חושבת?
או שתשחררי את המדינה לשליטתם ואז מה? צדדים אחרים שתרבות הזאת יראו את זה כהתערבות שלך בעניינים שלהם ואז עוד יותר שמת את עצמך ואותנו על הכוונת שלהם ובגלל שבאת מבחוץ להתערב להם גרמת להם אפילו יותר להיאחז בתרבות והזהות שלהם כי אז זה "אנחנו" נגד ה"הם"?

את לא יכולה להתערב ל1.8 מיליארד איש בתרבות ובמה שהם מאמינים זה לא עובד ככה אלא אין אין לך איזשהי דרך שיכולה לגרום להם להבין ולבצע את השינוי את רק גורמת להם יותר נזק וגם לך ואז מה זה עוזר אם בשביל לעזור למישהו אחר הזקת לעצמך ולנו מה את ואנחנו עשינו בזה?
per
מרחם עליהם, ימין.
אחרי שאסד שפך חביות גז על ילדי סוריה, היינו צריכים לשתף פעולה עם ארה"ב ולצאת למבצע מקיף בו היינו מקרקעים את כל חיל האוויר הסורי תוך כדי ניצול את מומנטום "זכויות האדם" כמגן בפני ביקורות האו"ם. היה ניכר מנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהוא בהחלט מוכן לאופציה צבאית שכזאת, ולפי אופיו וסגנונו אני בספק רב שהיה קשה אכן לגייס אותו לאחת.

כמו כן, היינו צריכים להבהיר לסלאבים שמקומם ברוסיה ולא במזרח התיכון, כולל לאסור עליהם לחצות את שמי ישראל בדרכם לסוריה, אנחנו הריבון האזורי כאן.

היינו צריכים לסייע ולחמש את המורדים הלגיטמיים ולהקים מחדש את גדוד חרב, יחידת חי"ר דרוזית, שהייתה נשלחת למבצעים אף מעבר לגבול, בתוך סוריה, לטובת כוחות המהפכה נגד אסד וכן גם למען אינטרסים ישראליים, למרות שאחד מהם.

על גדוד חרב, שיעמוד בראש כוחות צה"ל בסוריה אך לעולם לא לבדו, לשחרר את כל החרמון מידי אסד, על מנת שהעיניים של המדינה יוכלו לחלוטין להיפקח. עיקר האש תיעשה בחזית הדרומית, כגון השמדת האגף האחרון שנותר לצבא הפלסטיני וכעת מתחבא בסוריה, וכן סיכול ממוקד של מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ע"י השב"כ, גם כדי להגן על ביטחון מדינת ישראל וגם כדי לחתוך לתמנון האיראני עוד זרוע במאמצו לחבוק חיבוק מוות את המזרח התיכון.

תוך כדי פעולה, היינו צריכים להציל ולהבריח ארצה את הקורבנות הדרוזים, לספק להם טיפול רפואי ולהעניק להם מעמד מיידי של תושבי קבע, ולילדיהם אזרחות. על הברית היהודית-דרוזית, ברית דמים וברית חיים, להתפשט לכל אורך המזרח התיכון.

היינו צריכים גם לצודד בצבא סוריה החופשי ולחתום איתו על הסכמים צבאיים הדדיים, ולנצל זאת גם על מנת לתקן את השם הפגום שיצא לצה"ל בלבנון, אחרי שנטש את צד"ל להיכחד, ולהוכיח שאנחנו איננו משענת קנה רצוץ.

אך מבין במורדים, היינו צריכים בעיקר לסייע ולהילחם לצידם של הכורדים, לגייס הכרה בינלאומית בהם ובמאבקם ולעזור להם לכונן חזרה את מדינתם החופשית על כל חבל ארץ כורדיסטן ולהתחיל עם סוריה, אבל לבסוף להגיע גם לעיראק, טורקיה ואיראן. למרות שאני מבין מדוע ההנהגה שלנו, שבקושי מאמינה בזכותה של העם שלה על כל ארצו, החליטה להימנע מלתת להם יד או אפילו אצבע.

אני ימני.
אסטוריק אבל העניין שאם תתערב יותר מדי או לא תתן להם לנהל ולתפוס את המושכות בסופו של דבר אז מה תשלו על תרבות מוסלמית אחרת שמחוברת לזהות שלה? אתה חושב שזה בהכרח היה מתקבל?
תבין שההתערבות הזאת היה יכולה לתת בכמה חזיתות מחשבה ללגיטמציה על כך שכרגע יש "אויב משותף" כלפי חוץ שצריך לטפל בו והיית גם צריך לוודא באמת שהמורדים הם לא סונים סמורתיים שפשוט רוצים להפוך את המדינה למדינה איסלמי סונית אלא במקרה אנשים שרק רוצים לשחרר את עצמם מאסד שהוא עלוואי והמיעוט שם.
בפעם הקודמת למשל שארצות הברית פלשה לעיראק - שהיה דיקטטור אכזרי - ויצאה משם בסוף מה שרק קרה זה

1. זה נתן למוסלמים מסוימים (והרבה) רק תירוץ לבוא ולהגיד כמה אחרים לא בסדר וזה היה פלישה לריבונות של עניינים מוסלמים ולהתמקד בכך שיש אויב "כלפי חוץ" במקום לנסות רגע לחשוב ולהגיד - אולי הבעיה אצלנו?

2. בגלל שחוסיין היה דיקטטור אבל ידע אך לשלוט בזרמים הסונים האלימים בחברה שלו בתקופותו דעא"ש הייתה קבוצה קטנה. ובגלל התערבות (שוב) של תרבות חיצונית שלא יודעת מה היא עושה בתרבות זרה ואך דברים מתנהלים דעא"ש קם מזה והיה צריך להתמודד בסך הכל עם ממשלה דמוקרטית מוסלמית עדינה ואז בסופו של דבר הפכה למה שהיא היום
אותו דבר עם טאליבן באפגניסטן
אותו דבר עם מצרים שאובמה גרם למובארק לרדת ובמקום זה הגיוע האחים המוסלמים


המסקנה היא - אלא אם יש לך יכולת באמת לקחת פיתרון וללכת עד הסוף למצב כזה שהסיטואציה תשתנה בצורה דרסטית מאוד פשוט אל תתערבו להם בתרבות... תנו להם להבין שיש להם בעיה והם צריכים שינוי תנו להם להגיע למסקנה הזאת אל תתנהגו עכשיו שאתם צריכים להיות משטרת העולם כי הם לא רואים אותך כשמטרה של העולם ואתם לא מלכי העולם תבינו את הסיטואציה והמצב...
per
ישנם הבדליים דרסטיים בין שני המקרים.

בראש ובראשונה שארה"ב רחוקה מרחק יבשות מעיראק ואילו סוריה היא השכנה שלנו, המלחמה שלהם לא פעם ולא פעמיים זלגה אלינו וסיכנה חיים יהודיים.

שנית כל, אנחנו לא מתחילים משהו שעוד לא קרה, כבר יש התערבות רבה בסוריה, זה מאוחר מדי כדי לשבת בצד ולדבר על כמה לא צריך להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה, זה לא אקטואלי יותר.

מלחמת עיראק, בדומה למלחמת לבנון (ואני אינני מדבר על מבצע של"ג), קרתה בגלל הגיוס חובה שהונהג בתקופה ההיא ונתנה חופש לממשל מהסברים ואף ממוסריות כאשר בידו כוח הון אנושי כתאוות נפשו. צבא מקצועי, שצריך "לקנות" את אנשיו, לעולם לא היה יוצא לפעולות פזיזות, מיותרות ומכוערות כמו המלחמה בעיראק.

אני מדגיש שאני בעד תמיכה במורדים הלגיטימיים, לא מדובר פה על דאעש, אלא על העם הכורדי העתיק שתמיד היה חבר לעם היהודי, וכן בסורים הפשוטים שבסה"כ רוצים לחיות בחופשיות.

ידועה הבדיחה של מישהו ששואל יהודי "תגיד, אתה יודע למה היהודים תמיד משיבים בשאלה?" והוא עונה לו "למה?", וכך גם אני אשיב לך בשאלה משל עצמי - לו היה מרי אזרחי של ממש באיראן נגד המשטר האסלאמי הדיקטטורי, ע"י אנשים המעוניינים להחזיר את איראן להיות פרס החילונית והחופשית, ואיראן אכן הייתה מגיעה לרמה שהיא רעועה וברת הפלה, גם אז לדעתך ישראל לא הייתה צריכה להתערב לטובתם בשום צורה?
"בראש ובראשונה שארה"ב רחוקה מרחק יבשות מעיראק ואילו סוריה היא השכנה שלנו, המלחמה שלהם לא פעם ולא פעמיים זלגה אלינו וסיכנה חיים יהודיים."

אמרתי - להתערב רק בדברים כשזה רלוונטי לנו. זליגת ירי (לפעמים), או יירוט שיירה של נשק לחיזבאללה בגלל הגבול הפרוץ חיזבאללה משתמשת בו. וכדומה במצבים כאלה אז התערבות כירורגית.. לא עכשיו מלחמה כוללת.


"שנית כל, אנחנו לא מתחילים משהו שעוד לא קרה, כבר יש התערבות רבה בסוריה, זה מאוחר מדי כדי לשבת בצד ולדבר על כמה לא צריך להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה, זה לא אקטואלי יותר."

זה לא משנה שזה כבר קרה.. תבין.. רוסיה בגלל שהיא מתערבת תתחיל לצבור אויבים ותגובות מהעולם המוסלמים בגלל זה ההתערבות גם של מדינות אחרות תגרום לזה שמוסלמים בסופו של דבר יאשימו את המצב שלהם במישהו חיצוני על מה שקורה להם ואל בגלל דברים שהם עושים או אך שהם מתנהלים והם כבר עכשיו עושים את זה עם סוריה וגם על ישראלי למרות שישראל לא מעורבת.
אם תתמקד רק ברווח הרגעי אתה תפספס את התמונה הגדולה ושזה הרצון לשינוי ויאוש שקורה ומגיע רק בזכות הבנה. לרוב כשמשהו הופך ליותר מדי.


"מלחמת עיראק, בדומה למלחמת לבנון (ואני אינני מדבר על מבצע של"ג), קרתה בגלל הגיוס חובה שהונהג בתקופה ההיא ונתנה חופש לממשל מהסברים ואף ממוסריות כאשר בידו כוח הון אנושי כתאוות נפשו. צבא מקצועי, שצריך "לקנות" את אנשיו, לעולם לא היה יוצא לפעולות פזיזות, מיותרות ומכוערות כמו המלחמה בעיראק."

לא הבנתי את הקשר.. מלחמת עיראק נערך על ידי צבא מקצועי (ארה"ב) אני דיברתי על התערבות שלא כצורך בתרבות אחרת ובעניינים של אחרים שגרם רק נזק לארה"ב ולא הועיל וגם לאזור.


"אני מדגיש שאני בעד תמיכה במורדים הלגיטימיים, לא מדובר פה על דאעש, אלא על העם הכורדי העתיק שתמיד היה חבר לעם היהודי, וכן בסורים הפשוטים שבסה"כ רוצים לחיות בחופשיות."

כורדים הם גם מוסלמים. חילונים יותר אם אני לא טועה זה נכון אבל עדיין מהתרבות המוסלמית... בנוסף אם הם יקחו שליטה הם צריכים להיות במספרים הנכונים על מנת לשלוט במדינה הזאת כמו שצריך לבדם (אלא אם חשבת על שליטה ישראלית במדינה בחסות הכורדים ) ואם אתה תנסה לצרף להם שותפים יציבות לא יהיה.. בנוסף אתה צריך לדעת עם מי אתה מתעסק זה שאולי כמה מהם יגידו לך "אנחנו בסך הכל רוצים להיפטר מהמשטר!" לא אומר שהם ה"אנשים הנורמלים" אלא מוסלמים שברגע המתאים פשוט ירצו להנהיג שילטון מוסלמים דתי.


"ידועה הבדיחה של מישהו ששואל יהודי "תגיד, אתה יודע למה היהודים תמיד משיבים בשאלה?" והוא עונה לו "למה?", וכך גם אני אשיב לך בשאלה משל עצמי - לו היה מרי אזרחי של ממש באיראן נגד המשטר האסלאמי הדיקטטורי, ע"י אנשים המעוניינים להחזיר את איראן להיות פרס החילונית והחופשית, ואיראן אכן הייתה מגיעה לרמה שהיא רעועה וברת הפלה, גם אז לדעתך ישראל לא הייתה צריכה להתערב לטובתם בשום צורה? "


א. מה לעשות אנחנו עם פילוסופי אוהבים שאלות. לא?

ב. כן... חד וחלק.. במידה והניסיון ההפכה יעשה על ידיד נגיד 1000 איש 20000 איש או 300000 אתה חושב שבהכרח שהתערבות תעזור והם יוכלו לשלוט במדינה כמו שצריך מול רוב מאמין שיעי?
אתה מבין שעצם התערבות ישראל יכול לגרום לזה שחלקים מסוימים באיראן ובעולם המוסלמי דווקא יחשבו רק בגלל זה שההפיכה לא לגיטימית ובגלל ישראלי יתנגדו אליה אפילו?


זה כל העניין.. אם ההפיכה מספיק חזקה ההיא תקרה לבד ודווקא התערבות שלנו יכולה להטעות אותה למקום לא טוב צריך לדעת לפעמים לא להתערב לא לעשות שום דבר במיוחד כשזה לא נוגע לעניינו. במידה ויהיה לנו אינטרס ספציפי מובהק באותו הרגע וזה נוגע אלינו באותו הרגע אפשר להגיב בהתאם למצב אבל בידיעה שאין לך אפשרות ללכת "עד הסוף". בידיעה שאין לך אפשרות לגרום לשינוי משמעותי בחברה ההיא התערבות תוביל לעוד יותר חוסר יציבות כי באותו הרגע נתת להם תירוץ, נתת להם אויב משותף אתה בסופו של דבר תעשה להם נזק יותר מאשר תועלת.
per
1. עשינו את זה, הם יירטו לנו מטוס, ועכשיו מה? נתעלם ונמשיך כרגיל? בפעם הבאה הם יירטו לנו שני מטוסים ורק אז נגיב כמו שצריך? לא יודע אם לקרוא לזה מלחמה, אבל ההתערבות הישראלית היא הכרחית והיא בדרך, השאלה היא רק איך ניכנס לזה, בתכנון ובחוכמה או במעידה אחרי מעידה.

2. אילו תגובות רעות רוסיה או ארה"ב קיבלו בדיוק מהעולם המוסלמי, שאתה כל כך מפחד ממה שהוא יחשוב? העלווים ששולטים בסוריה הם בכלל מיעוט מוסלמי שנחשב ע"פ רוב הזרמים לכופרים, ואילו רוב האנשים בהם הם טובחים הם מוסלמים "כשרים", סונים.

3. באותה תקופה, הממשל האמריקאי החיל גיוס חובה. מופתע מכך שביהמ"ש העליון שלהם לא דחה את הרעיון הלא חוקתי הזה על הסף.

ומה הכוונה ב"התערבות שלא לצורך בתרבות אחרת ובעניינים של אחרים"? אנחנו לא קולוניאליסטים מאירופה שבאו להנאתנו לכבוש מדינה באפריקה ולדחוף לה את מערכת האמונות שלנו, והם לא שני צדדים שווים בכוחם שמתווכחים על דבר מה.

מדובר פה על שכנינו שאת יריותיהם האזרחים הישראלים על הגבול שומעים ושהרקטות שלהם לפעמים נופלות עלינו. מדובר פה על רצח עם המונה מיליוני נרצחים ועוד קורבנות רבים.

"להתערב" במקרה החריג והמחריד הזה זה מעשה הרואי, אנחנו לא עוד מדינה ליברלית נחמדה, יש מספיק כאלו בעולם, אנחנו מדינת היהודים וזוהי המשימה שלנו להיות מגדול של מוסר בחושך המזרח התיכון.

4. החשד הפרנואידי שלך בכורדים בגלל דתם הוא מוטעה. ואני לא אומר זאת רק מכוון שישראל כבר נמצאת בקשרי ידידות ושיתופי פעולה ביטחוניים עם מדינות מוסלמיות, כגון סעודיה ומצרים, אלא כי כורדיסטן העיראקית כבר משוחררת דה פקטו, והכורדים שם שולטים ויש להם ממשל עצמי ואוטונומיה מלאה, והפלא ופלא, הקהילה היהודית שם, בניגוד לעיראק עצמה ושאר מקומות במזרח התיכון, פורחת ויציבה.

כך, למשל, אפילו שעיראק אוסרת כניסה של ישראלים אליה, כורדיסטן מתירה. בכורדיסטן יש מאות משפחות יהודיות ובתי כנסת אותם הממשל הכורדי דואג לשפץ בסכומים של מאות אלפי דולרים ממימונו. למעשה, מנהל האגף היהודי במשרד הדתות הכורדי הוא עצמו יהודי חובש כיפה בשם שרזאד מוסמאני.

5. אכן עם של פילוסופים, אוהב שאלות אבל אוהב גם תשובות. לא אמרתי איך אני חושב שישראל צריכה להתערב במקרה כזה, שאלתי רק האם בכלל עליה להתערב, ואתה החסרת ממני תשובה.
זה די עצוב.
זה רצח עם מה שהולך שם.
אבל הדבר התחיל בגלל ניסיון לאחד קבוצות אתניות ו/או שבטיות שונות ביחד. דבר כזה גורם להמון בלאגן ולמלחמות.
אותו דבר קורה גם בסודן וקרה גם בלבנון וסודן. אלו מדינות מהמודל הכושל.

לא יודע ממש מה אנחנו צריכים לעשות, אבל מה שכן אנחנו צריכים להציב נוקשות כנגד איראן וחיזבאללה שמתעצמות שם.
לדעתי ישראל חייבת להכריז כי התגברות הנוכחות האיראנית והתחמשות חיזבאללה נחשבים כתוקפנות נגד ישראל ושהיא מוכנה לצאת למלחמת מגן, שאותה צריך לפתוח במועד *שאנחנו* נראה לנכון.

דבר כזה יכול לשפר את מצבה של ישראל כי ככל שנדחה את המלחמה חיזבאללה ואיראן יתחמשו ואז כשתגיע המלחמה *מיוזמתם* זה כבר יהיה יותר גרוע לישראל.
אסור להראות חולשה ופחד ממלחמה שכזאת כי זה יהיה רע מאוד.

עמדתי הפוליטית היא ימין.