9 תשובות
לא..
יש כאלה שמקלים... אם את ממש לא יכולה בלי תעשני.
(שמח לעזור)
עקרונית המטרה של צום הוא לחוות את החוסר נוחות שאנשים במצבים האלו חשו ולהזדהות ולחוות את הדלות זה עוזר להבין הרבה פעמים שיש עוד רובד לחיים במיוחד כשאנחנו כרע ב-2017 נהנים מחיים כאלה פשוטים אז הימנעות מעישון זה גם חלק מהעניין תוכלי להרגיש אך סיגריות זה חלק פחות רלוונטי מהחיים שלך אם תוכלי לחוות את הצום
per
לצחצח שיניים מותר אם הריח בפה ממש מפריע, אבל זה רק בבוקר, ורק צריך להיזהר שלא יכנסו מים
לצחצח שיניים מותר
אסור לגעת בכלל במים רק בתשעה באב וביום כיפור שאר הצומות מותר להתקלח ולצחצח שיניים ולשתוף ידיים וכאלה..
לעשן לא חושבת שיש בעיה
בעיקרון אסור אבל אם זה ממש מגעיל אותך לא לצחצח שיניים את יכולה עם קצת מים בלי משחה ולא לבלוע
ממליץ לך לשאול רב ומישהו שמבין בהלכות..
פה אנשים אמרו לך לפי הדעה שלהם וזה לר נכון.
מותרלעשן
לצחצח שיניים מותר אבל בזהירות שלא תבלעי מים..
הדעות נחלקות ביניכם, וזה מעיד על עם חכם מהפכן, סקרן, רוצה ללמד ולומד, כל הכבוד לכם יקירים, אבל קחו לכם כלל ברזל אחד ביהדות, ונהגו לפיהו בחיים, כל דבר ביהדות, גם צום, הגורם לכם צער ואי נוחות או כאב, או קושי-מעל כוח סבלכם בזמן עשייתו, יש לכם מראש רשות להקל על עצמכם.
אם ממש קשה לך התחושה בפה, ואינך יכולה לדבר לחשוב או להיות מרוכזת בעשייתך השוטפת, הכניסי אצבע עם מים לפה להסיר מה שניתן, אם לא די לך בזה, קחי מברשת עם מעט מים, אם לא מספיק לך שימי מעט משחה, זה הכל!
שימי לב שצריך קודם לנסות, ולא ישר לקפוץ ל''מיטבי'' (כי אחרת החמצת את העיקר)
כי המוטו של התורה, ומה שבעצם מבקש מאיתנו בורא עולם, הוא, לעשות את המקסימום שלנו! לא זה ה''קבוע בחוק'' אלא שלנו, כל אחד כפי יכולתו
כי על המצוות כתוב וּשְׁמַרְתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם אֲנִי יְהוָה-וחי בהם, מצוות לא נועדו להרוג אותך, איפה שקשה, אפשר להקל, אבל בהדרגה, בצנעה, ובאמת באמת לאחר נסיונות קודמים, שלא צלחו.
ואפשר לזייף ולרמות גם את עצמנו, אבל את צפונות הלב, רק ה' יודע והכל גלוי לפניו. אז אם באמת ניסית, היי שקטה, כי הקב''ה יודע.
וזה נכון לגבי כל המצוות, ובמיוחד מה שמשפיע ישירות על בריאות גופנו רוחנו וקיומנו הפיזי.