43 תשובות
לא, כי גדלתי במשפחה לא מאמינה, וכשגדלתי התחלתי יותר לחשוב ולהתעמק בנושא כדי לגבש לעצמי דעה משלי ועם הזמן השגתי יותר ויותר הוכחות ותובנות בנושא שרק חיזקו את הדעה שלי, אבל אני מכבדת אמונות של אחרים.
כן. מהסיבות שהכוזרי מציין: מבחינת הגיון, *לי* קשה להאמין שאדם שהמציא ספר (התנך) יכול להנחיל רק לילדים שלו ושישמרו עליו כמעט לגמרי אותו דבר במשך אלפי שנים.
לא, הרבה יותר הגיוני לי שספר שבו כתוב דבר עוצמתי ו"מתיימר" - מעמד הר סיני, ההבטחה/נבואה שנחזור לארץ שהתקיימה - הוא יצירה של אלוהים, שהיצירה הזאת נשמרה בעזרתו/בזכותו.

*לי* מבחינה לוגית זה הספיק כדי להשתכנע שיש אלוהים בעולם. אני לא רואה, מהסתכלות אלוהית לכאורה, דרך טובה יותר לשכנע אנשים שאני קיים/הייתי קיים. כמובן מלבד התגלות מפורשת - אבל כבר הוסבר לנו שההתגלמות המפורשת הזאת לא בריאה לנו, או שהוא פשוט לא רוצה אותה. ואם אלוהים לא רוצה אותה, זה מספיק.

--
כלומר, השאלה היא גם מהו אלוהים.
אנונימי
לא
כי אין הוכחות ולא סביר שיש אלוהים
לא, אני לא אאמין בגלל שאמרו וסתם כי חושבים ש
לא
MCR
ברור. כל המציאות משדרת אלוקות. רואים שהעולם נעשה יותר ויותר טוב. יש לזה שם בשפה המקצועית- אבולוציה. העולם מתפתח ומשתכלל. כיוון שזה ככה לאורך כל ההיסטוריה ולפי המדע ככה זה גם הולך להמשיך להיות, משמע שיש טוב אינסופי כלשהו שעוד מיליוני שנים נגיע אליו. בגלל שאני מגדיר את אלוקים כטוב אינסופי- משמע שיש אלוקים.
חושבים, לא הבנתי אתה מאמין באלוהים או באבולוציה כי הם נוגדים אחד את השני
MCR
זה העניין, שלא רק שזה לא נוגד, אלא שהאבולוציה מוכיחה שיש אלוקים.
מאמינה
לא, מעולם לא האמנתי וכבר מגיל קטן כשלימדו אותנו תנך בבית הספר חשבתי שזה מגוחך. ככל שהתבגרתי התעמקתי בנושא וראיתי שיש יותר הוכחות שהוא לא קיים.
אתה בכלל מבין מה אתה אומר? לא ניראלי שאתה יודע מזה אבולוציה
MCR
לא כי אני מאמינה במדע מוכח ולא בתאוריות הזויות
אנונימית
בטח!
מי שלא מאמין- לא חושב ולא רואה נכון את החיים. כשיסיים את החיים הוא יראה..
אנונימי
וזה בא לי מעצמי.. לא מחינוך לזה..
אנונימי
לא. אין שום הוכחה.
לא. לאלוהים אין הוכחות והוא לא הגיוני בכלל.
כמה אפשר לטחון את השאלות האלה?
תגדיר אלוהים
לא.
MCR אני חושב שאני יודע מה זה אבל בשביל העניין בוא תסביר לי מה זה אבולוציה.
לא. ההגיון שלל את זה.
לא. אלוהים הוא סיפור אטיולוגי. המציאו אותו בשביל להסביר דברים שלא ידענו.
אוקיי, מי שמאמין באלוהים מאמין שהוא ברא את העולם ואת בני האדם והכל? אבולוציה זה חקר של פיתוח אורגניזמים לדברים שונים, למשל שהאדם בא מהקוף והתפתח ולא נברא כמו שהוא על ידי אלוהים
MCR
האבולוציה לא אומרת כלום על אלוהים, אבל היא כן סותרת את התנ"ך שאומר בברור שבני האדם לא נוצרו אלא נבראו.

אני לא מאמינה בשום אל, אבל לא סותרת שום דבר ולא באה בהצהרות על מה אמת ומה לא.
בדתות אני לא מאמינה בכלל.
ברור! ה' וישוע!
אנונימית
אלוהים כמו שהוא מתואר בתנך ולפי דתיים? לא
אלוהים בכללי? לא יודעת.
גם אם יש אלוהים אני לא חושבת שאכפת לו אם הבן אדם אוכל בשר עם חלב או צם ביום כיפור, אכפת לו אם הוא בן אדם טוב.
לדעתי כל זה שצריך להתלבש בצורה מסויימת או לאכול דברים מסויימים כדי שהאל "יאהב אותך" זה מגוחך.
אני לא חושבת שקיים אל אבל אני לא פוסלת את זה. מה שאני בטוחה שלא קיים זה אלוהים כמו שהוא מתואר בתנך, שצריך לעשות בשבילו דברים מסויימים כדי שהוא יאהב אותך.
אבל אם מישהו מאמין בתנך הוא יכול וזה בחירה שלו.
לא, לא היה לי אותו שהייתי צריכה. סתם שקר
אנונימית
אני אגנוסטית
בטח!
תלוי מה את מגדירה אלוהים, אלוהים של התנ''ך לא..
אבל אני כן מאמינה שיש איזה משהו מעבר למה שאנחנו יודעים ומכירים.. איזשהו כוח שהדבר שהכי קרוב להגדרה של הכוח שאני מאמינה בו זה הגורל והיקום (כלומר כמו שאומרים סימנים מהיקום, או קארמה וכאלה)..
כלומר שלכל אחד יש משהו שנועד בשבילו, ודברים שקורים יש להם סיבה.. גם אם משהו רע קרה- יש לזה סיבה, זה יוביל למשהו אחר שצריך לקרות, או מונע משהו אחר שלא צריך שיקרה..
שיש מישהו שנועד בשבילי ואני אכיר אותו בזמן שצריך שזה יקרה.
כלומר לכל דבר יש סיבה ומטרה.. ואני לא אומרת שהכל מתוכנן מראש כי אני מאמינה שכל שניה הגורל משתנה, כל החלטה שאנחנו לוקחים הוא משתנה.. אבל אנחנו מקבלים סימנים בנוגע להחלטות למשל כדי שנבחר בדרך הטובה ביותר.. זה נשמע קצת מפגר אבל אני מאמינה בזה כי אני מרגישה בזה חח

תמיד שאני עושה משהו רע אני נענשת על זה, ותמיד שקורה לי משהו רע בלי סיבה- מיד אחרי זה קורה משהו טוב
ותמיד שאני בהתלבטות אני מקבלת סימנים כאלה מה להחליט (נגיד אני מתלבטת אם לצאת לטיול, ואז מישהו בסדרת טלוויזיה אומר למישהי "את חייבת לצאת לטיול! " ואני מבינה שזה סימן מהיקום שאומר לי לצאת)
והרבה פעמים כשקורים דברים שממש מסבכים לי הכל בחיים (למשל סיבוכים די רציניים שהיו לי עם חברה) זה הוביל בסופו של דבר לכך שזה בדיוק מה שהייתי צריכה! (לפני הסיבוכים האלו הרגשתי קצת התרחקות עם החברה, ואז אחרי מה שקרה דיברנו ובסוף הכל הסתדר והקשר שלנו הרבה יותר חזק)

אע"פ שהמושג הזה ירד אל העם ונמכר להמונים דרך הדתות, שמציגות את גרסתו הפרמיטיבית ביותר, זהו עדיין מושג פילוסופי ומורכב מאוד וכך גם דעתי לגביו.

יש לי כבוד ליהדות, בתור הדת הלאומית של העם שלי, חוכמתה, מסורתה העתיקה, היופי הרב שניתן למצוא בה, וכן העובדה שהאלוהים שלה מרומם תמיד מעל אלוהיי הגויים, גם אז ואפילו היום.

ובתור ימני חברתי, המשתייך ליהדות הרקונסטרוקציוניסטית, אני גם מוצא בה תרבות יהודית מפוארת, שצריך לאמץ ולהמשיך לפתחה. קראתי את התנ"ך לאורכו ולרוחבו ובשום מקום לא מצאתי את חותמת "הסוף".

מה שכן, אני לא מאמין ב"דת", אני מגדיר את עצמי כאנתיתאיסט במובן הזה. משום שכאשר משהו הופך לדת, הוא מסיר ממנו את השכל, את השאלה, וכמעט תמיד נהפך מדבר רוח אישי לעסק ציבורי, לכנסייה, לרבנות, לאדמו"רים ואימאמים, שמכניסים לך את הפירושים שלהם, מכתיבים לך אילו מילים להתפלל, אומרים לך מה "אלוהים" רוצה ואיך לחיות בשבילו, ואת זה אני דוחה.

אבל אני כן דאיסט, אני מאמין, או יותר נכון מבין, שקיים כוח עליון. אם כי אני לא לוקח את זה לאזור הנחיתות שאנשי הדת לוקחים, האלוהים נמצא מעל השמש ואינו מתערב או משנה את הנעשה מתחתיה, מה שהופך אותנו, את בני האדם, ליצור העליון והשליט שקיים כאן, לאלים בעצמנו, בצלמו ובדמותו.

מבחינתי, סיפורו של אלוהים מסתיים בתום בריאת העולם בפס' "וַיִּקַּח יְהוָה אֱלֹהִים, אֶת-הָאָדָם; וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן-עֵדֶן לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ." (בראשית, ב, טו)

גן העדן זה מצבו האידיאלי של העולם, בשלמתו כאשר הטבע האלוהי מתגשם בו, עליו צוונו רק לשמור ולא לעשות, משום שהוא איננו דבר כפייה אשר עושים, אלא תוצר של חירות העולם עליה יש לשמור ולהגן.

ובשורה זו, של האל האחד, עליה מדברת כל התורה כולה, היא בשורת חירות שנברכו בה כל גויי הארץ. משהתוודנו לקיומו, נהיינו חופשיים מכל אדם. זוהי הרי משמעותה של הטלית, שבתקופה ההיא עבדים נהגו ללבוש בגד המסמל את שייכותם לאדוניהם, ואילו עמנו לבש את הטלית - איננו שייכים לאף אדם, זכויותנו באות מאלוהים בלבד ואין לאף אדם רשות לקחת אותן מאיתנו, דרכנו היא דרך עולמו ואין לאף אדם רשות למלוך עלינו בעצמו.

בגלל זה העם שלנו תמיד לאורך ההיסטוריה עלה על עצביהם של הרודנים הכי גדולים, מפרעה עד היטלר. הם ידעו שבנו אי אפשר באמת לשלוט, משום שאנו שייכים לאלוהים, לא נשתחווה בפניי אף אדם (ראו כדוגמה את אסתר, ג, ב).

הדת, שבאה לאחר מכן, אף לאחר היהדות, והוזכרה לראשונה אך ורק במגילת אסתר, בה היינו בגלות וקשרנו הלאומי דרש חיזוק, לקחה את אלוהים למקום אחר, כדרכה של כל דת, בנתה לו ממלכת אנוש והפכה אותו לשליט ורודן בעצמו.

אותה ממלכה הדת ממקמת בכוכבים, משום שאחרת הבטחותיה לבטח יתגלו כבדיה. וכאשר האדם עובד את הכוכבים, הוא לא מסתכל על הארץ. כאשר האדם חי לו בעולם אחר, עולם הבא, הוא נוטש ברוחו את העולם הזה ומשקץ אותו, שכן אמת יש רק אחת ואיננה יכולה להתפרס על שתי עולמות. ואם העולם הזה הוא שקר, במה טועים החרדים? איזו סיבה יש לעבוד ארץ אם היא שקרית, ללמוד דברים אם הם הבל, ולהבטיח את מקומך בעולם אם כולו משני ומיותר, סך הכל פרוזדור? ובכך, הדת השמידה את הפס' החשוב ביותר בתנ"ך.

את האלוהים אני לא רואה כיצור כמונו, עם רגשות או מחשבות. מצד שני, גם אינני רואה אותו כדבר מכני או מדעי לחלוטין. אני לא מגדיר את עצמי פנתאיסט "שלם", אבל אני כן רואה באלוהים את העולם, או יותר מדוייק, בעולם את האלוהים.

אינני יכול לומר אם אלוהים הוא דבר זה במציאות או דבר זה במציאות, שכן בשורשיי המציאות עצמה הוא נמצא. בדרך העולם, בטבע, באדם מעל כל שאר היצורים החיים, הוא נמצא, וזה האלוהים אותו אני סוגד, אלוהיי האמת.

אני יכול להרחיב עוד על כל דבר ולהמשיך לעוד נושאים, אבל כבר חפרתי מספיק.
MCR, מי ברא את הקוף שממנו נוצר האדם? האורגניזם שלפניו. ומי את זה שלפניו? זה שלפניו.. ומי ברא את המפץ הגדול?

Blue neighborhood, האמירה שלך שאת לא חושבת שאלוקים מצווה על מעשי בני אדם נובעת מחוסר הבנה של הגדרת האלוקות והבריאה. כיוון שלפי היהדות האלוקים הוא הטוב המוחלט, חלק מהגדרת הטוב הוא שהוא מיטיב לאחרים, ולכן אלוקים ברא עולם שיהיו בו אחרים שהוא יוכל להיטיב להם. ואיך אלוקים מיטיב איתם? עושה להם את החיים הכי טובים. ואת ההוראות האלה הוא כתב בתורה.
לכן, גם כל מיני שאלות כמו "אם חם לי בקיץ אז מה טוב בזה שאני אלבש חצאית ארוכה וחמה? הן שאלות חסרות טעם, כי אם מי שיצר את העולם אומר מה טוב לעולם, כנראה הוא יודע יותר טוב מכל אחד אחר, נכון?
אם היית קונה טוסטר, היית מקשיבה להוראות היצרן או למה שהשכנה שלך הייתה אומרת לך?
כמובן שמתוך אמונה, ומתוך הבנה שלא באמת נוכל להבין את הסיבה לכל מצווה, יש מקום לחקור כדי לנסות בכל זאת למצוא ניצוץ של הבנה.
האם אני מאמין בזלאטאן איברהימוביץ? כבר די זקן
אנונימי