29 תשובות
אם את מעל גיל 18 את יכולה לעשות מה שאת רוצה, כרגע כ"כ אין מה לעשות חוץ מלהסתתר עם הפלאפון בבית. את יכולה להאמין באלוהים ולא לשמור שבת, זה בסדר.
אם את דתיה אז איך נגעת בטלפון? את לא שומרת שבת? או שאת מאמינה באלוהים ולא שומרת?
את מפנה את השאלה לדתיים/ות ושבת עכשיו
תשאלי יותר מאוחר בצאת שבת
שואל השאלה:
אני לא מעל 18..
ולמי ששאל אני שומרת שבת אבל חוץ מהפלאפון. קשה לי פשוט..
אנונימית
גם אני בא ממשפחה דתייה, ההורים שלי ראו אותי עם הפלאפון פעם בשבת. הם כעסו עלי אבל אמרתי להם שזה החיים שלי וזה מה שאני רוצה עכשיו לעשות. אם זה לא מקובל עליהם זאת בעיה שלהם. זה אני וזהו. מאז הם יודעים שאני מחלל אבל רק בחדר כי אני מכבד אותם
שואל השאלה:
אנiנימית - צודקת, סליחה.
השאלה מופנת לכל מי שיכול לעזור לי
אנונימית
שואל השאלה:
האריה הלבן - הם בחיים לא ירשו לי כזה דבר. לא בבית. הם לא יעיפו אותי מהבית אבל אין מצב שהם יתנו לי..
אנונימית
את לא יכולה להיות בחדר עם הפלאפון בלי שהם רואים?
שואל השאלה:
לא. כי עכשיו הם יודעים שאני בפלאפון והם עוקבים אחריי שאני לא אעשה את זה
אנונימית
אז כנסי לשירותים או משהו
אני חושב שפשוט תדברי איתם. אני גם הייתי בטוח שהם לא יתנו לי אבל תגידי להם שאת מאמינה והכל פשוט את חושבת שזה נכון לגעת בפלא. תגידי להם שאת לא תעשי את זה ליד כולם רק בחדר ושהם צריכים להבין אותך.
שואל השאלה:
אתם לא מבינים... הם לא סתומים הם ידעו שאני תקועה שם בכוונה..
וזה לא קשור אני בת 17 וחצי והם בחיים לא יתנו לי ליהיות עם פלאפון בשבת כי זה "החיים שלי", אין דבר כזה אצלם. החיים שלי מבחינתם זה ממתי שאני מתחתנת. וגם אז הם יעירו לי..
אנונימית
שואל השאלה:
האריה הלבן - אני כן יודעת שזה אסור לגעת בפלאפון אבל קשה לי. ואין, זה לא יעזור הם רק יכעסו עלי יותר ויענישו אותי. אתה לא מבין כמה קשים הם..
אנונימית
ואיי אני בדיוק כמוך! גם אנחנו שומרים שבת ממש ואני מתחבאת עם הפאלפון כי פשוט אין מה לעשות בשבת ואני לא יכולה שנייה בלי הפאלפון... אוף אני כל כך מבינה אותך ואתמול נראלי שחברה של אח שלי תפסה אותי אבל לא אמרה כלום ואני לא יכולה להסתכל עליה עכשיו
אנונימית
שואל השאלה:
אנונימית - לפחות את יכולה להבין אותי.. ממש ממש קשה לי אני פוחדת שהם יהרגו אותי בעונשים אופפ...
אנונימית
שמעי שאני פוחדת להסתכל להם בעיניים יותר מהעונשים, ועוד אני עושה את זה כמה שנים.. כמה את?
אנונימית
שואל השאלה:
אני כולה חודשיים..
ואת לא מבינה, הם אמרו לי לבטל את הנעילה בפלאפון הם לוקחים לי אותו כל לילה ב12 לבדוק את כולו ואני מדברת על זה שהם יקראו שיחות שלי עם חבר שלי וידידים שלי שהם לא מודעים אליהם בכלל.. כאילו, אני מתה מתה מתה...
אנונימית
אם את גרה בבית שלהם ואת מתחת לגיל 18 אין לך ברירה אלא לעשות מה שהם אומרים לך.. בינתיים הם מחליטים עליך
לגמרי זכותם. אני יודעת שזה יכול להיות קשה אבל תנסי לראות בזה גם דברים טובים שאת מצליחה להתנתק ולעבוד את התקופה שהם מחליטים עליך כמה שיותר בטוב. (אני דתייה)
מקווה שלא יכעסו עליך יותר מדי ושבוע טוב (:
אנונימית
שואל השאלה:
תודה לך, עודדת אותי..!
ושבוע טוב ^^
אנונימית
חודשיים? ואי אני מרגישה כל כך רע עם עצמי חחח
אני מכיתה ז' בערך ואני עכשיו בכיתה י'.
ופאק באמת? תמחקי את השיחות שלא יקראוו
לא הבנתי אבל למה הם קוראים לך את השיחות כעונש?.
אנונימית
שואל השאלה:
לא כעונש.. פשוט הם בטוחים שאני עושה עוד דברים מעבר..:(
וכן, אני מוחקת וכל זה.. אני אפילו מכבה נתונים
אנונימית
תקשיבי, את יכולה להסתדר גם בלי פלאפון, תראי להם שהם יכולים לסמוך עליך, שאת באמת מסוגלת להיות בלי זה. הם ההורים שלך והם בטח לא התכוונו לרעה, פשוט קצת כועסים עליך וזה לא אומר שלא אוהבים אותך, פשוט קשה לעשות שבת שמישהי עסוקה בפלא או בחדר שלה עם זה ואין קשר או שיחה שם. תתנתקי לרגע מפלאפון ותהיי עם משפחה שלך, את יכולה בלי זה, פלאפון יש תמיד ותמיד יהיה עוד כזה, אבל משפחה בקושי, אני מאמינה בך שתצליחי.
אורה ושמחה, בתור מישהי שמרגישה בדיוק כמוהה (אני מהתגובות למעלה) אז זה ממש לא פשוט כמו שזה נראה.. כי מה לעשות שזה הדור ולזה התרגלו ותאמיני לי שאם זה היה ככ פשוט אז כולם היו עושים את זה. ומשפחה? בגלל שכולנו ביחד יותר מידי שעות מבלי לעשות כלום וזה יוצר שיעמום אז גם נוצרים (לפחות אצלי) מלא ריבים ואז אין לי גם עם מי לדבר או להיות כי בתכלס גם כשאני בפאלפון החברים שלי לא יודעים, אני נכנסת לאתרים שהם לא פייסבוק או וואטצאפ ואפשר לראות אם אני מחוברת..
אנונימית
שואל השאלה:
אורה ושמחה - תודה מתוקה אבל כמו שאנונימית אמרה לך מעליי זה לא כזה פשוט.. יש לי מריבות עם ההורים שלי כמו שאת נושמת בערך. ולא צוחקת, זה בעיתי אצלי.. אין לך מושג כמה קשה לי...
אנונימית
זה קשה אבל אפשרי, יש דברים אחרים לעשות חוץ מפלאפון, לא לעשות כלום? חשבת אולי לעזור להורים שלך בהכנות לשבת? ללכת לבית כנסת? לנוח? ללכת לשיעורי תורה? לקרוא ספרים או עיתונים? לטייל עם ההורים שלך? נכון התרגלנו לזה אבל צריך גם להיגמל מזה, מכשירים כאלה יהיו כל הזמן ותמיד ימציאו כאלה, אבל משפחה אין כל הזמן, אנונימית, אפשר ללכת לשיעור תורה, לעזור להורים להכין דברים לשבת, לקרוא ספרים או לטייל וגם לשנות גישה בנוגע לשבת, לא יזיק פעם אחת להתנתק מזה ולהתחבר עם עצמך ולהיות יומיים עם המשפחה שלך, יש לך כל השבוע להיות עם הפלאפון וחברים שלך, עם משפחה בקושי, בגלל המכשיר הזה, לא מדברים הרבה עם אנשים, מתעסקים ואין תרבות שיחה, אפשר להתמכר לזה. יש עם מי לדבר, תנסי לספר להם על מה שעובר עליך, להציע רעיונות כמו ללכת לבית כנסת להתפלל, לעזור לאימא שלך, לקרוא ספרים או לשחק משחקים, לנוח, שיעורי תורה, זה קשה אבל זה אפשרי. אפשר לפתור את זה בדרך אחרת, תראי להם שאפשר לסמוך עליך ושאת באמת מסוגלת לגרום להם לסמוך עליך, ככה הם יעזבו אותך בשקט, קשה אבל אפשרי. הם הרי רוצים שתהיי אתם בשבת ולא בחדר עם הפלאפון שלך, הם לא עושים את זה בכוונה. תקשיבי את כל הזמן בפלאפון שלך, נכון? וכמה זמן יש לך להורים שלך? כמה בימים רגילים? כמה פעמים את בפלאפון? הרבה? וההורים שלך? תכלס שבת זה גם זמן מתאים להיות עם המשפחה שלך, פלאפון תמיד אפשר להיות אתו גם במוצא שבת ויום חול, אבל משפחה לא תהיה הרבה זמן, הזמן שלנו מוגבל, אימא ואבא שלך לא יחיו לנצח, לא כדאי לנצל את זה לפחות ולכבד אותם? כבד את אביך ואימך? אני יודעת שזה לא קל, לכן צריך למצוא דרך להתגבר על זה, אבל אפשר לקנות משחקי קופסה או ספרים או עלונים או עיתונים, ולשחק עם המשפחה או לקרוא בשבת ספרים וכל זה, אפשר לעזור להורים שלך בהכנות לשבת, לארגן דברים, להדליק נרות עם אימא שלך, לקבל את שבת באהבה ובשמחה, ללכת לבית כנסת, או להתפלל, ללכת לשיעורי תורה או לישון או לנוח. שבת זה זמן מתאים למשפחה שלך, לא רק בהקשר דתי אלא גם משפחתי, פלאפונים יהיו הרבה, אבל משפחה לא תישאר לנצח. את בחורה חכמה, את בטוח תמצאי דרך ליהנות מהשבת עם ההורים שלך, פלאפון יכול לחכות וגם חברים, לא יקרה שום דבר אם לא תהיי בו ליומיים, זה יחכה לך והם יחכו לך. הורים שלך לא מתכוונים לרעה, הם פשוט רוצים שתהיי אתם בשבת וקשה להם לראות אותך מכורה לזה הרבה זמן. יש לך את כל הימים להיות בפלאפון ולשחק וכל זה, אבל משפחה בקושי. זה לא קל לעשות שבת בבית שמישהי עסוקה בפלא שלה ולא מסתכלת או רק בחדר שלה לבד עם הפלאפון, זה כאילו לנטוש אותם לבדם עם השולחן, שבת טובה גם לשמירת הקשר המשפחתי. זה ניסיון לא קל, אבל הוריך אוהבים אותך ורוצים שתהיי אתם, אפשר להגיע לעמק השווה אתם אם מנסים למצוא פשרה, גם הרעיון של האריה הלבן אולי יעזור אבל אני חושבת שלפחות תנסי להיגמל ליומיים מפלאפון ותראי שלא יקרה לך כלום אם לא תהיי בו. הורייך ישמחו לדעת שאפשר לסמוך עליך, את יכולה לבחור מה שאת רוצה ואיך שאת רוצה, זו רק עצה שלי, בחרי מה שמתאים לך אבל אל תשכחי שמשפחה חשובה יותר מפלאפון וצריך לנסות להיגמל מזה לכמה זמן, אומרת לך מישהי שגם היא מכורה קצת לפלאפון וזה, זה רק מכשיר. משפחה זה הדבר האמיתי. אסור לנו לשכוח שזה רק מכשיר. אנו עלולים להתמכר עליו ולאבד קשרים עם אנשים.
אני רק הצעתי לך, יש המון דרכים לבלות בשבת. את יכולה לקנות ספרים ולקרוא בשבת, ללכת לשיעור תורה, לעזור לאימא שלך וכל זה, תראי להם שהם יכולים לסמוך עליך. את יכולה להיגמל מפלאפון, זה לא הכול בחיים, משפחה יש רק פעם אחת. זה באמת יכול להית אפשרי אם את רוצה, הפלאפון לא טוב לך כי זה ממכר אותך, אני לא מנסה לשפוט אותך, אני רוצה שאת וההורים שלך תמשיכו לחיות ביחד בבית, בלי בעיות, הדרך היחידה שהם יעזבו אותך, היא שתוכיחי להם שאת מסוגלת להתנתק מזה לכמה זמן, הם יראו שאפשר לבטוח בך ולסמוך עליך ויעזבו אותך, הם הרי לא יעזבו אותך אם תמשיכי לעשות מה שאת עושה. תנסי להבין אותם, אני די בטוחה שגם לאימא שלך קשה ולא יודעת מה לעשות כמוך וגם לאבא שלך, הם ממש לא עושים את זה בכוונה.
שואל השאלה:
תודה רבה רבה לך.. הצלחת לעודד אותי לעשות את זה:)
אנונימית
כתבת שאת שומרת שבת רק שהעניין של ההתנתקות מהפלאפון קשה לך, אם את מאמינה באלוקים, אז את יודעת שאלוקים מעמיד כל אדם בניסיון וכמו שאומרים "אין אלוקים מעמיד אדם בניסיון שהוא אינו יכול לעמוד בו", אז בוודאי שיש לך את היכולת לעמוד בפיתוי, את רק צריכה לרצות בזה באמת. זה קשה, אני לא אומרת שזה קל, לא כל המצוות קל לנו ליישם אותם. כל אחד והקושי שלו, יש אחד שקשה לו להמתין 6 שעות בין בשר לחלב ולך קשה בלי פלאפון בשבת.
את יכולה לעשות את זה באופן הדרגתי לא חייב ישר להוריד הכל (למרות שגם באופן הדרגתי יהיה לך קשה, כי תצטרכי להסתתר).. כל פעם שתצליחי לא להשתמש במכשיר תתני לעצמך טפיחה על השכם.. תעשי הכל כדי שלא תוכלי לגעת במכשיר כמו למשל לגרום שהסוללה תהיה חלשה ואז לא תחברי למטען, כי זה מסוכן להשתמש במכשיר כשהוא מחובר למטען... נסי (כמו ש'אורה ושמחה' אמרה ) למלא את הזמן בדברים אחרים.
שבת זה יום קדוש וחבל לבזבז אותו על סתם שימוש בדברים של יום חול.. אם את הולכת לבית הכנסת, כבר את מעבירה חלק מהזמן. סעודת שבת כל המשפחה יחד, זמן מצוין לשעות איכות עם המשפחה.. תיפתחי לעולם אחר מחוץ לפלאפון.. את יודעת שיש עוד דברים מעבר רק שעם השימוש בפלאפון ובמחשב שכחנו מקיומן, יש ספרים ויש כאלו ספרים איכותיים שאם תתחילי לקרוא לא תרצי לעצור.. יש עלוני קודש שמחלקים בבתי כנסת מאוד מעניין לקרוא וממלא את הזמן.. אפשר ללמוד את פרשת השבוע... העיקר זה למצוא מה לעשות במקום.. אני בטוחה שאחרי שתצליחי להוריד את הפלאפון תגלי שיש עולם כל כך יפה מחוץ למסך.. שאת תאמרי לעצמך, איך פיספסתי את כל זה? דברי עם אימך ואם יש לך אחים/אחיות תשוחחו, תעלו זיכרונות אפשר להסתכל בתמונות.. אני יכולה להבטיח לך שתגלה כמה כיף זה לצאת לעולם האמיתי ולעזוב את הוירטואלי לכמה זמן.. היום אנשים מכורים כל כך למכשיר שאם נגמרת להם הסוללה זה כאילו נגמרים להם החיים... וחבל אם תעזבו לרגע את המכשיר תגלו עולם כל כך יפה. אפילו סתם לשבת בגינה או במרפסת לבד או עם חברים או משפחה ולראות את הנוף.. לצאת לטייל ברגל לראות עולם..
את יכולה, עם קצת כוח רצון את תצליחי וכל פעם שתצליחי תעודדי את עצמך- הנה השבת הצלחתי.. אז גם השבת הזו אני אצליח. ואחרי הצלחה אחת אני אומרת לך שיהיה לך הרבה יותר קל.. שבת אחת שאת מקפידה את כבר לא תרצי לקלקל בשבתות הבאות... זה ישב לך על המצפון כך שלא תעזי לגעת המכשיר..
בהצלחה ומאמינה בך..
ספרי איך התקדם..