28 תשובות
רובם לא.
לא. ממש לא. מאיפה אנשים מקריצים את הדברים האלה שה' יעזור
יש תופעה לא חוקית של נישואי קטינים במגזר החרדי. זה ידוע ודיברו על זה כמה פעמים בחדשות. חיתנו גם ילדות בנות ה14.
כמובן שלא כולם כאלה ויש הורים נורמלים שמחתנים מעל 18.
ככה אצלם מוזרים עושים שידוכים ולא נותנים לבנות איזה חבר לבחור בעצמם
עזבי לבחור חבר. את בת 17 תארי לך שבגיל כזה היית כבר עם 2-3 תינוקות. את היית חייבת לעזוב את הלימודים, לא הייתה לך השכלה בכלל וכל מה שהיה נשאר לך זה לעבוד בניקיון.
ולגדל ולפרנס תינוקות.
רק הקיצוניים יותר
אני מציעה שלא להאמין לכל מה שאומרים בחדשות היום עליהם כי לא הכול תמיד נכון. לא כל החרדים, רובם. וזו הכללה לא נכונה. אל תדברו על משהו שאינכם מבינים או יודעים עליו דברים, תבררו קודם כל וזה ממש לא נכון
מה שהשנאה גורמת לאנשים... מאיפה הבאת את זה? זה נכון שבתימן ובארצות ערב היו מחתנים את הילדות אפילו בגיל 3, אך זה לא למטרת חתונה! זה רק כדי שהערבים השטופי זימה לא ייקחו אותם, כיום, החוק במדינת ישראל קובע שאסור להתחתן מתחת לגיל 18, וגם בלי החוק הזה, חרדים לא מתחתנים מתחת לגיל 18, תפסיקו להמציא שטויות, אהה, עוד משהו, "שידוך" זה ממש לא דוחפים לבחורה מישהו וייאלה חתונה, שידוך זה שיש שדכנ/ית, שיש להם מאגר גדול של רווקים ורווקות, הם מוצאים בן זוג שיכול להתאים לגבר / לאישה, ומציאים אותו למשפחה, כן, גם חרדים יוצאים לדייטים ואף *חייבים* לצאת לדייטים, האישה צריכה למצוא חן בעיני הגבר ושהגבר ימצא חן בעיניי האישה, הם *חייבים* לדבר חופשי ולהסתכל אחד על השני (כן, זה לפי תורה) ורק אם הם רוצים אז הם מתחתנים, תפסיקו להמציא שטויות, ודיי לשנאת חינם הזאת, יום טוב (שמח לעזור)
כן. יש מקרים כאלה בחברה החרדית. אמנם לא כולם, אבל זה קיים.

למגיב מעליי - אתה אדם צבוע וגס רוח. מתלונן על "מה שהשנאה עושה לאנשים" ומיד אחרי זה כותב שה"ערבים הם שטופי זימה".
אגב תפסיקו להאמין לכל שמועה או משהו שאומרים עליהם בחדשות או בכתבות, כי לא תמיד הכול נכון מה שאומרים, אתם לא יכולים לדעת אם זו אמת או שקר, מסלפים שם דברים בשביל ליצור אי הבנות ושנאה, וזה למה אני לא רואה חדשות עליהם. אני כבר הטלתי ספק בכל מה שאומרים עליהם שם. מעבר לזה, יש דברים שצריך פשוט לשואל חרדים בחיים האמתיים במקום להקשיב לחדשות וכתבות. אמנם יש, אבל זה קיים לפחות אצל הרוב ולא אצל רובם, לכו תעשו מחקר מעקיף ומעמיק על החרדים בתוך החברה חרדית בעצמה, תשאלו אנשים ותבררו את זה, תכלס יש פה חרדים, מה הבעיה לבדוק את זה בעצמכם במקום להאמין לכל מיני שמועות? זה כמו שבארתור שהיה את הפרק הזה שהוא כתב לחבר שלו בטורקיה שהוא האמין לאיזה קומיקס ששם אוכלים עיני עגל וכל זה והתברר לו שזה לא נכון בכלל. קיצר תבררו קודם כל. יש דברים שאתם אפילו לא יודעים וגם אל תחשבו שאתם יודעים על זה הכול, כי צריך לחקור, לברר ולבדוק כל פרט אם הוא נכון או לא. הכתבות וחדשות אמנם מלאים על החרדים אבל לא מספרים את האמת כולה עליהם, רק מקרים רעים וקיצונים בשביל צורך שנאה ואי הבנה. זה לא הכול ולא האמת. תהיו חכמים ותבדקו כל פרט, תחקרו, תבררו את זה. וגם תשאלו אנשים שהם באמת חרדים.
כן, כמו שצפון קוריאה האנשים הכי שמחים בעולם. על פי החדשות של צפון קוריאה...^
הכוונה לחדשות וכתבות על החרדים, חוץ מהעולם. בקיצור הבנתם את המסר, לא צריך להאמין לכל מה שאומרים על אנשים שאתם לא מכירים או לא יודעים עליהם שום דבר. אם אתם באמת רוצים לדעת, אז יש חרדים וחרדיות באתר, תשאלו אותם או שתשאלו איזה חרדי נחמד בחוץ אם תפגשו אותו, בתנאי שתנסו באמת להבין ולהקשיב ולצאת מכל נקודות הנחה שאתם באמת יודעים משהו, כי תכלס מה אתם באמת יודעים על החרדים? כמה אתם באמת בטוחים שאתם יודעים עליהם הכול? יש המון קהילות וקבוצות ומנהגים ואנשים שונים ולא כולם אותו הדבר. ותהיו זהירים בדביריכם כי יש פה חרדים וזה כנראה העליב אותם, אלה סתם דעות קדומות. פעם חשבו שמי שהיא בלונדינית היא טיפשה וזה היה נפוץ עוד בסרטים או בסדרות אולי, היום זה לא נכון, זו דעה קדומה. יש לי חרדים במשפחה והם לא כאלה, ואני מכירה את בן דוד שלי ואת אשתו שהייתה שידוך שלו, וזה לא נראה ככה. והיא מאושרת ושמחה. אל תדברו על משהו שאתם לא יודעים עליו או מבינים. כי זה סתם יוציא אתכם די לא חכמים, אם ברצונכם לדעת משהו או להבין אותו, צריך לחקור, להעמיק טיפה, לבדוק עובדות, אם הן נכונות או שקריות, ולהבדיל. התחקירים של היום והכתבות של היום עליהם אינן מבוססים אמת, אולי רובם אבל זה רק מראה את הצד הקיצוני, לא מראים שם את כל הכול, את המקרים הטובים, רק הרע יותר נפוץ ויותר זמין להם. וזה למה אני לא רואה בדברים האלה אמת. אנשים חיים עם דעות קדומות לכל דבר ועל אחד בעולם, ברגע שיצאו מנקודות הנחה ויבינו שזו רק דעה קדומה אז הם יבינו שיש טעות בחשיבה הזו וישתנו. ואני הייתי רוצה באמת להכיר את העולם החרדי מנקודת הבנה ואמת ולהראות אותם כמו שהם, אנשים. ולא להראות אותם כמו התשקורת מראה אותם ועם כל הכתבות והתחקירים וחדשות עליהם שרק מפרידים ומרחיקים אנשים וגורמים להם להיות עם דעות קודמות ואי הבנות. לפחות אני דיברתי עם חרדי פה באתר ואני הבנתי שזה לא ככה. כל אחד מהם שונה מאחר. ודווקא לי רעינוות טובים איך להראות את האמת בנוגע לחרדים בלי ליצור אי הבנות ושנאה ומה שגם שדיברתי עם מישהו מהידברות והוא הסביר לי את זה, אז חשבתי על דברים שיכולים לתאר ולהראות לאנשים בעתיד אם יהיה אפשר בכלל שחרדים לא אויבים שלהם ולא מחפשים להרע להם, ואלו באמת רעיונות טובים אבל אני אגנוז אותם לאחר כך ואשמור אותם, זה יתאים רק למי שרוצה ולחרדים ודתיים וכל מי שרוצה באמת לדעת על החרדים, זה בתכנון, האמת מכל האי הבנות פה וכל זה, התחלתי להבין שאולי צריך לעשות אחרת במקום שיהיו חדשות שיראו רק מקרים רעים, הקטע שחדשות שאני חושבת לעשות אולי, יהיו מקרים חיובים, שיחות עם חרדים ודתיים וכל זה, אנשים יראו וילמדו קצת יותר עליהם ויבינו שהם לא שונים או מוזרים ואז אולי זה ישתנה. טוב חשפתי את הרעיון הזה וזה בבנייה. וזה נשמע לי רעיון טוב כי לי נמאס מכל האי הבנות פה.
המגזר החרדי מאוד קרוב אלי למרות שאני לא אני מכירה טוב את החברה הזאת וסתם שתדעו שגם בתוכם יש כל מיני דעות וגישות ואי אפשר להכליל
וכן ראיתי מיקרים שהתחתנו בגיל 16-17 אבל הרוב לא ככה
אנונימית
"חרדים"
אתם יודעים כמה קבוצות שונות מכלילה המילה הזאת?!
הנה דוגמה:
חרדים אשכנזים, ליטאים, הפלג המתון.
חרדים אשכנזים, (ירושלמים בעיקר-אבל לא רק), הפלג הקיצוני ש'כולם' מכירים מההפגנות.
חרדים ספרדים, הזרם המרכזי - ש"ס.
חרדים ספרדים, פלג אלי ישי (למרות שאני חרדי, לא ברור לי כמה קבוצות זה כולל בדיוק. רשמתי את העיקר).
חרדים חסידים.
קטגוריה זו מונה מאות (!) קבוצות שונות, שכל אחת מהן מנה בד"כ כמה אלפים טובים.
חרדים תימניים. אין לי מושג איך הם מתחלקים.

בתוך כל קטגוריה לעיל, יש תתי קטגריות ותתי פסקאות של אנשים שנשמעים לרב האזורי או לרב שהם למדו אצלו.

אז אחרי כל זה..;
מגיעה השאלה "האם הם^ מחתנים בגיל 16"
מי זה הם?
אם יש מי שעושה את זה, וזה ממש חריג, זה אולי החסידים, למרות שאני יודע שהם מקפידים על גיל 18 (מדברי חז"ל, ממש בלי קשר למדינה "בן 18 לחופה).

את כל צורת ההיכרות במגזרים הנ"ל, כבר כתב פה מישהו בצורה נפלאה (דרך השדכנים).
רוב החרדים מתחתנים בגיל 18-22.
16? נו באמת, להזכירך גם חרדיות הולכות לתיכון, רובן גם ממשיכות לסמינר אחרי זה וחלקן מתחתנות אחרי י"ב.
יש כאלה..
אני מכירה מקרוב..
אני חייבת לציין שזה לא קורה בכוח ולא מכריחים אותם להתחתן.. הכל בהסכמה שלהם.. אבל יש חרדים שמאמינים שכדאי לחתן את הילדים מוקדם כדי שלא יחטאו.. שלא יעשו דברים אסורים ואם הם נשואים אז הם יכולים לעשות הכל בטהרה
לא כל החרדים ככה זה קומץ קטן..
אני אישית לא בעד זה בכלל אבל ראיתי בנות שהתחתנו בסביבות הגיל הזה והן באמת בנות בוגרות ואפשר להגיד שהן יכולות לתפעל בית.. והן באמת מסתדרות מצוין
והיו גם כאלה שאמרתי "מה הקשר שלהן לחתונה?" הן שיא הלא בוגרות בשביל זה.. וזה לא רק חתונה זה גם הריונות, ילדים, בעל, פרנסה.. אמנם ההורים עוזרים בהתחלה בהכל אבל עדיין.. מתישהו הם יצטרכו להסתדר לבד..

קיצר אני ממש לא בעד זה.. אבל פסדר.. שיעשו מה שטוב להם..
לא כולם. יש איזו חסידות שמחתנת קטינים, שמעתי עליה מהחדשות. וגם שמעתי על נישואי קטינים שם ממקור ראשון. אז כן, אני נוטה להאמין לזה. זה פשוט מזעזע. אבל בדרך כלל, מחתנים מעל 18.
יש קבוצה של חרדים שאני מכירה
שאחרי התיכון הבנים והבנות לא הולכים לצבא או לשירות לאומי
אלא בזמן הזה מחפשים חתן/כלה ואנשים שמכירים את המשפחה מתקשרים ומצעים שידוכים ואם זה נשמע להם מתאים הם נפגשים פעם - פעמיים בגג ואם לא הם אפילו לא נפגשים
אחרי חודש חודשיים הם כבר מתחתנים
אנונימית
אורוש בטח שנותנים
עושים שידוך נפגשים 4-5 פעמים
אם שני הצדדים רוצים אז יש חתונה..
ולא כולם מתחתנים בגיל צעיר
הרוב מעל 18
פשוט יש את הקיצוניים שמתחתנים בגיל 14-15
אנונימי
^ יש קיצוניים.
לא
אבל יש כת שקוראים לה לב טהור והם מתחתנים מוקדם.
נניח מישהי בת 14 ומישהו בן 17 או אפילו יותר (המישהו).
לא.
לפי החוק הם לא יכולים בגיל 16.
חוץ מזה שרובם שפויים והם יחכו שהילדים שלהם יתבגרו עוד קצת.
יש את החסידים מיבניאל, שזה זרם ספציפי בחסידות שמאמינים שצריך לחתן את הילדים שלהם בגיל 13. רוב החרדים כבר מזמן לא מתחתנים בגילים האלו.
אני מיבנאל ואני מכירה אישית בנות שהתחתנו מוקדם.. לא בגיל 13 אל תגזימו אבל בגיל 16 הם מחתנים את הילדים...
אני לא בעד אם אתם שואלים אותי
אנונימית